Skocz do zawartości
Kambi

Używany zestaw pod rozbudowę ~1800pln

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Zastanawiam się nad kupnem takiego używanego zestawu, który ma służyć głównie do grania w gry RPG, World of Tanks w rozdzielczości 2560x1080p (ultrapanorama 21:9).

 

Obudowa - Cooler Master HAF 932

Płyta główna - Asus Prime Z270-A

GPU - GTX 1070 WindForce OC 8GB

Procesor - Pentium G4560

Zasilacz - Thermaltake 850W

Pamięć - GoodRam 8GB(2x4), 2400MHz, CL15

SSD - 120GB

 

Chciałbym w ciągu kilku miesięcy po zakupie wymienić procesor na wydajniejszy (i7 6700?), dołożyć drugi dysk i kolejne 8GB RAM. Być może w drugiej połowie przyszłego roku także kartę graficzną pokroju rx 5700/rtx2070

Czy taki zakup i dalsza modernizacja ma sens?

Jaki procesor z dostępnych na rynku używek najlepiej pasowałby do tej karty graficznej (i ew. kolejnej) i rozdzielczości?

Przyznam, że kilka dobrych lat nie interesowałem się zbyt mocno rynkiem i dlatego trudno mi ocenić atrakcyjność tego konkretnego zakupu. Chętnie przyjmę więc porady od bardziej zorientowanych osób :)

Edytowane przez Kambi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R5 2600 + gigabyte b450 aorus elite zmieścisz się w 800zł kup 2x8GB np https://www.mediaexpert.pl/pamieci-ram/pamiec-ram-crucial-ballistix-sport-lt-16gb-3000-mhz,id-1367496 dysk 240GB kupisz za 130zł więc odrzuć tego co podałeś, buda AR7 dużo bardziej przewiewna reszta może być :)

Edytowane przez prosobol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale ten zestaw co wypisałeś to masz aktualnie czy to jest zestaw, który chciałeś kupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że wtedy z opisywanego zestawu zostaje jedynie zasilacz :)

Więc czy warto w ogóle go kupować tylko po to, żeby wymieniać po chwili niemal wszystko?

Myślałem raczej o stopniowej rozbudowie:

Karta graficzna zostałaby w zestawie przez rok. Płyta główna nawet dłużej. i7 6700k wypada chyba wydajniej w grach od Ryzena 2600? Poza tym akurat ten model nie jest żadnym absolutem, zastanawiam się po prostu co najlepiej pasowałoby do GTX1070 i RX5700/xt w dalszej perspektywie.

 

Chciałbym zmiany rozłożyć w czasie na przestrzeni roku i utrzymywać zestaw złożony z używanych komponentów, który na najbliższe 2-3 lata zapewni mi spokój przy graniu w opisanej rozdzielczości. Kupowanie zestawu z założeniem, że od razu będę wchodził w radykalne modernizacje to jak dla mnie wchodzenie na zbyt głębokie wody, jeśli to co tutaj pisałem nie jest dobrą platformą do stopniowej rozbudowy, to może po prostu postaram się poszukać czegoś innego :)

 

Edit: @resont

Tak, to jest zestaw który chcę kupić.

Edytowane przez Kambi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tego zestawu w ogólnie nie opłaca się brać. Masz 2 rdzeniowy procesor w 2019, to jest okropny pomysł. Dodatkowo jeśli myślisz o upgrade'ach w przyszłości to socket 1151 też najlepszy do tego nie będzie.

 

Brałbym coś takiego: https://www.x-kom.pl/lista/ofl9nc7ip + musiałbyś poszukać jakiejś używki RX 570 lub 580

 

ew. jak chcesz taniej to można trochę mniejszy dysk zabrać

Edytowane przez resont

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż tak odcięty od nowinek nie byłem. Zdaję sobie, że 2 rdzenie obecnie sensu nie mają. dlatego pisałem, że procesor jako pierwszy (w grudniu) poszedłby do wymiany, potem rozbudowa/wymiana RAM i następnie większy dysk SSD (HDD na dane mam).

 

Ten zestaw z x-kom + rx570/580(używane) to koszt ~2200-2400zł z wersjami 4GB tych kart. To co opisałem już po zmianie G4560 na 6700/k wyniesie mnie ~2300-2500zł.

~150zł ze sprzedaży G4560 dałoby mi budżet ~850zł na używany prcesor.

Mam więc podobny koszt, ale rozlożony w czasie, co jest dla mnie istotne. Wydaję 1800 w jednym miesiącu i ~700 w nastepnymm, w kolejnym mogę pomyśleć spokojnie o RAMie.

 

Zastanawiam się teraz jak w grach będzie wypadał Ryzen 1200 i rx570/80 4GB w porównianiu do i7 6700k/GTX 1070?

To są wydajnościowo konkurencyjne zestawy?

 

Edit:

Myślę o rozbudowie na przestrzeni 2020 roku, w oparciu o używane części, tak żeby zakończyć proces zimą przyszłego roku.

Tak, by móc jeszcze ~2 lata pograć w obecnej rozdzielczości z wysokimi detalami, a potem przenieść się już raczej na 4K na zupełnie nowym zestawie.

Dlatego zaznaczam, że ten zestaw nie ma być kupowany z myślą o "wiecznym upgradzie", jak najbardziej przyszłościowych podstawkach itp.

Edytowane przez Kambi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RX'y 580 4GB chodzą po ~450zł co daje cenę zestawu na ~1700zł.

 

Wersje 8GB możesz dostać za jakieś 660zł co daje cenę zestawu ~1900zł więc nie wiem jak Ci te 2400 wyszło :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pełna racja, źle spojrzałem :)

Rzeczywiście, cenowo wypada tak samo jak początkowa platforma. A jak będzie z wydajnością względem i7-6700k i GTXa1070?

 

Jak rozbudowywać tą platformę dalej, by w przyszłym roku dołożyć do niej rx5700/RTX2070?

Wystarczy wymienić grafikę?

Edytowane przez Kambi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podany zestaw co piszę z używanych części

- R5 2600 max 450zł

- gigabyte b450 aorus elite 330zł

- Crucial Ballistix Sport LT DDR4 2x8GB 270zł

- RX'y 580 4GB 450zł

- zasilacz ~150zł

- dysk 130zł

- obudowa (zależy jaki model za 100zł z outletu masz)

 

wychodzi 1880zł oczywiście możesz taniej dorwać więc może jeszcze taniej wyjdzie :cool:

 

Rzeczywiście, cenowo wypada tak samo jak początkowa platforma. A jak będzie z wydajnością względem i7-6700k i GTXa1070?

Jak rozbudowywać tą platformę dalej, by w przyszłym roku dołożyć do niej rx5700/RTX2070?

 

platformy na 1551 się w zupełności nie opłaca, brak przyszłości i szkoda kasy na to

Edytowane przez prosobol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za propozycje :)

Zastanawiam się tylko czy to odpowiada temu co ja sobie zakładałem. Szukałem używki ale na podzespołach z wyższej półki, tak by wraz z rozbudową i wzrostem mocy nie mieć ewentualnych problemów z rosnącymi temperaturami, kulturą pracy czy rozsądnym podkręcaniem procesora/karty.

No i na której będę mógł bezproblemowo pograć na mojej rozdzielczości bez wielkiego cięcia detali.

Jak to wygląda w przypadku płyt głównych/obudów/zasilaczy które proponujecie?

No i przypominam, że docelową kwotą nie jest 1800, tylko 2300-2500 w tym roku.

Choć przy wymianie procesora i ramu zakładałem, że przynajmniej drobna część tej kwoty(250-300zł) do mnie wróci.

 

Czy moglibyście zaproponować coś, co w tej kwocie będzie miało wydajność podobną do i7-6700k i gtx1070?

No i czy ta karta i procesor w ogóle są w ogóle dobrym połączeniem?

 

platformy na 1551 się w zupełności nie opłaca, brak przyszłości i szkoda kasy na to

Tzn, że nie ma sensu do i7-6700k później rx5700/RTX2070? Taki zestaw nie będzie się dobrze sprawdzał przez najbliższe dwa lata?

Jak dalej rozbudować platformę pytałem w kontekście ryzena 1200 i rx570/80 podawanego przez resonta.

Edytowane przez Kambi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra to po kolei. Jak zamierzasz na używkach składać to o wiele lepszą opcją będzie to co @prosobol podał. Na tym zestawie spokojnie możesz pograć we wszystko. Problemów z temperaturami nie będzie no chyba że będziesz chciał podkręcać. Wtedy jakieś chłodzenie na procesor trzeba dokupić.

W tym zestawie spokojnie będziesz mógł wymienić procesor na 3 lub 4 gen Ryzenów (chociaż po OC to tego 2600 na razie nawet nie ma co wymieniać, bez problemów sobie powinien radzić ze wszystkim)

Pierwszym upgradem jaki będzie mógł zrobić to wymiana karty graficznej. Tą sprzedać i dołożyć wtedy mocniejszą jak np: rtx 2060s / 2070 albo rx 5700 / xt

 

W tego i7-6700k na prawdę nie ma sensu się pakować.

 

Jeśli zmienisz zdanie i weźmiesz nowe zamiast używanych z tym co ja polecałem to tam możesz zrobić upgrade procesora na ryzena 2600/3600 i wymienić RAM na 2x8GB a potem GPU

 

A jeśli używane (bardziej opłacalna opcja oczywiście) to tak jak wcześniej pisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dokładnie to czego chciałem uniknąć - kupić zestaw, który już na starcie ma niższą wydajność niż gtx1070/i7 6700k, a potem wieczna rozbudowa w oparciu o budżetową płytę, obudowę i zasilacz z których za 2-3 lata i tak nie będzie pożytku przy przejściu na zestaw pod na 4K. Oczekiwałem raczej jakichś konkretów - jak się ma jego wydajność względem podzespołów nad którymi się zastanawiam, jaka będzie ostatecznie z rx5700xt, jaki potencjał przy overcklocingu itd.

Ale dzięki za rady i próbę pomocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką niby niższą wydajność? Zacznijmy od tego że kupujesz zestaw z tym pentiumem i potem musisz oddzielnie dokupić 6700k. Ryzen 2600 tego pentiuma masakruje a wydajność ma podobną jak 6700k jak nie lepszą ze względu na 6c/12t. Dodatkowo masz bardziej przyszłościową podstawkę na którą na luzie za 2 lata możesz lepszy procesor wpakować.

 

Dodatkowo kasę którą chciałeś przeznaczyć na tego 6700k przeznacz na lepszą grafikę i bez problemu możesz tu wrzucić rx 5700 xt / rtx 2070 i wszystko będzie śmigało na ultra i będzie o wiele lepsze od tego co ty chcesz kupić.

 

B450 AORUS ELITE to jest dla ciebie budżetowa płyta bez możliwości rozbudowy? :E

 

I czemu z obudowy i zasilacza ma nie być pożytku?

 

Co do OC to R5 2600 ma całkiem duży potencjał. W sprawie OC gpu to zależy głównie od tego z jakim chłodzeniem weźmiesz.

 

Jak chcesz to rób jak chciałeś, twoje pieniądze i nikt Cię nie trzyma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem więcej i przyznaję, że masz rację :)

Płyta jest jak najbardziej w porządku, a Ryzen 2600 też wypada dobrze na tle i7 6700k (choć w obecnych grach mimo wszystko przegrywa).

O ile uda się rzeczywiści wyrwać proponowane podzespoły w tej kwocie, to mógłbym w sumie odłożyć szukanie karty na sam koniec. I wtedy rzeczywiście - pieniądze, które miały iść na rozbudowę o i7 dołożyć do karty. Wyszłoby jakieś 1050-1000 złotych na zakup używanego GPU.

Chyba, że jakieś nowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z nowym to może być ciężko w tej kwocie ale na obecną chwilę to coś w stylu gtx 1660 super by było. Ale warto patrzeć na promocje jak będzie black friday, czyszczenie magazynów itp :)

Edytowane przez resont

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...