Skocz do zawartości
Vendeur

Toshiba P300 3TB - dziwne cykanie głowic...

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

od początku w zasadzie nie jestem zadowolony ze swojej Toshiby P300 3TB, która zawsze była głośna - mocno szumi, nawet gdy nic nie robi.

 

Teraz do tego doszły dziwnie wysokie temperatury. Ostatnio pojawiło się dziwne "cykanie" dysku, poprzedzone rozpędzaniem się talerzy - można to usłyszeć na filmiku, który zamieszczam wyżej. Z ciekawości zerknąłem na CristalDisk, który pokazał temperaturę dysku 55 stopni... Dysk leży sobie w obudowie przy przednich kratkach, nic na niego nie wieje, a obudowa też nie jest jakoś wybitnie przewiewna - od przodu wtłacza do niej powietrze wolnoobrotowy wiatrak, a wydmuchuje wyłącznie zasilacz. Procesor jest chłodzony pasywnie.

 

Wyciągnąłem dysk na zewnątrz obudowy, obecnie leży sobie podłączony po prostu obok. Dysk jest uruchomiony non stop, natomiast jest to magazyn danych i jako tako nie wykonuje żadnych prac. Przy temperaturze w pokoju 23 stopnie, podczas przeglądania internetu, w zasadzie nic nie robieniu, dysk z temperatury początkowej 24 stopnie, po nieco ponad godzinie ma już 43 stopnie...

 

Czy to jest na pewno normalne? Czy może dysk nadaje się do wymiany?

 

 

Screen: https://i.imgur.com/ibQ3A0p.jpg

 

Film: https://drive.google.com/file/d/1e1Fx9piTwtu23gL_pGdZeXlX1kGf465P/

Edytowane przez Vendeur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas pracy lubi troszkę "chrobotać" , ale temperaturę masz wysoką dosyć .

 

Mam w pokoju teraz 20 [°C] i dysk ma 31 [°C] tem sam P300 3TB - a ściąga się gra na niego , ale mam dosyć dużą obudowę z niezłym obiegiem powietrza.

 

d9ac15556e2f6de1med.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam su800 w laptopie i często temperatura leci do 60 stopni, gdy na jej miejscu był hdd osiągał max 40. Według mnie twój dysk ma wadę i zaniedługo zdechnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że dysk nie jest sfragmentowany. Zresztą nie powinno mieć to wpływu, skoro osiąga ponad 40 stopni nic nie robiąc, po prostu będąc włączonym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odłączyłem Toshibę, podłączyłem Seagate 2TB 7200. Po ponad godzinie, również na zewnątrz obudowy, ma temperaturę 36 stopni. Czyli jakieś 7-8 mniej od Toshiby... Nawet jeśli różnica w ilości talerzy może mieć wpływ, 2 vs 3, to bez przesady. Chyba czas reklamować, tymbardziej że gwarancja kończy się pod koniec miesiąca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odłączyłem Toshibę, podłączyłem Seagate 2TB 7200. Po ponad godzinie, również na zewnątrz obudowy, ma temperaturę 36 stopni. Czyli jakieś 7-8 mniej od Toshiby... Nawet jeśli różnica w ilości talerzy może mieć wpływ, 2 vs 3, to bez przesady. Chyba czas reklamować, tymbardziej że gwarancja kończy się pod koniec miesiąca.

Na jakiej podstawie?

 

Poza tym

dysk leży sobie w obudowie przy przednich kratkach, nic na niego nie wieje, a obudowa też nie jest jakoś wybitnie przewiewna - od przodu wtłacza do niej powietrze wolnoobrotowy wiatrak, a wydmuchuje wyłącznie zasilacz. Procesor jest chłodzony pasywnie.

 

Info

Warunki otoczenia

Temperatura (użytkowanie/ przechowywanie)

 

Od 0°C do 65°C / od –40°C do 70°C

 

https://www.toshiba-storage.com/pl/products/toshiba-internal-hard-drives-p300/

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po to pytam innych o opinie. Nie bardzo rozumiem czemu ma służyć ostatni link - tam są wyłącznie podstawowe informacje o dysku.

 

Uważasz, że temperatura dysku w obudowie, który jest tuż przy kratkach, wyższa od procesora 4/4 jedynie z radiatorem, to jest normalne? Bo moim zdaniem nie.

Ponadto powtarzam - Seagate ma 8 stopni mniej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to pytam innych o opinie. Nie bardzo rozumiem czemu ma służyć ostatni link - tam są wyłącznie podstawowe informacje o dysku.

 

Uważasz, że temperatura dysku w obudowie, który jest tuż przy kratkach, wyższa od procesora 4/4 jedynie z radiatorem, to jest normalne? Bo moim zdaniem nie.

Ponadto powtarzam - Seagate ma 8 stopni mniej...

Masz piekarnik w obudowie...

a obudowa też nie jest jakoś wybitnie przewiewna - od przodu wtłacza do niej powietrze wolnoobrotowy wiatrak, a wydmuchuje wyłącznie zasilacz

Ostatni link jakbyś w niego wszedł to byś zobaczył to:

Warunki otoczenia

Temperatura (użytkowanie/ przechowywanie)

 

Od 0°C do 65°C / od –40°C do 70°C

 

Co uważam nie ma znaczenia...skupmy się na faktach

Specyfikacji kompa też nie podałeś w 1 poście...

Staż masz dłuższy na forum odemnie a nie podajesz podstawowych informacji

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie znaczenie ma specyfikacja komputera dla faktu, że dysk poza obudową nagrzewa się do 45 stopni bez powodu...? Podczas gdy teraz Seagate po chyba 3 godzinach ma 36 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dyski 2 innych producentów wiec i temperatury różne...

 

Ty jednak trzymasz dysk w obudowie więc skup się nad poprawą cyrkulacji powietrza skoro narzekasz na tempertaury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze inaczej.

 

Dysk w obudowie był przeniesiony na górę do zatok na CD i tam leżał sobie na gąbce, aby nie przenosił absolutnie żadnych wibracji na obudowę. W tamtym miejscu nie mam jak zamontować przed nim wentylatora.

 

Mógłbym go przenieść na dół, do zatok na dyski, które są za wentylatorem i jest tam jakiś przepły powietrza. Tylko, że właśnie stamtąd dysk kiedyś zabrałem, bo przykręcenie go na sztywno do bocznych metalowych paneli przenosiło wibrację na obudowę (jest to dość wysoki model ale sprzed lat i nie było wtedy jeszcze obecnych rozwiązań z szufladkami, kasetkami itp.). Nie wiem, czy mógłbym jakoś tym wibracjom zaradzić. Dysk wchodzi tam raczej tak na styk, że nie udałoby mi się pomiędzy niego a boczne panele, do których się go przykręca, wcisnąć np. gumowych podkładek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niw wiem co to za obudowa więc nie mogę nic doradzić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś by się dało zrobić ale mi by było szkoda czasu i kupiłbym coś nowszego z lepszą wentylacją...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie mi doradziłeś... Kupować nową obudowę za kilkaset złotych, bo w obecnej jedynie co jest nie tak, to przegrzewający się gówniany HDD...

 

Prościej i taniej będzie wywalić tę syfiastą Toshibę i zastąpić ją normalnym dyskiem, który nie będzie ani hałasował, ani się grzał jak głupi bez powodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie mi doradziłeś... Kupować nową obudowę za kilkaset złotych, bo w obecnej jedynie co jest nie tak, to przegrzewający się gówniany HDD...

 

Prościej i taniej będzie wywalić tę syfiastą Toshibę i zastąpić ją normalnym dyskiem, który nie będzie ani hałasował, ani się grzał jak głupi bez powodu.

Nowa współczesna obudowa zależnie od potrzeb to nie duży koszt...można kupić taniej z outletu lub używaną

 

Zrobisz jak uważasz ja tylko daję swoje propozycje odnośnie tytułu tematu

 

 

Jakich jeszcze odpowiedzi oczekujesz skoro sam sobie odpowiadasz i wiesz co zrobić :Up_to_s:

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakich jeszcze odpowiedzi oczekujesz skoro sam sobie odpowiadasz i wiesz co zrobić :Up_to_s:

 

Bzdura. Jest spora znaczeniowa różnica pomiędzy "wiem co robić", a "wiem, czego nie chcę robić"...

 

Dysk zamontowany za wentylatorem, który go owiewa, wolnoobrotowy, wtłaczający powietrze do obudowy. Dysk nie jest już na piance oraz dodatkowo oddaje ciepło bocznym panelom metalowym, do których jest przykręcony. Obecnie po 2h ma 33 stopnie...

 

Natomiast niestety przenosi wibracje na obudowę i przez to słyszę jakieś buczenie, czego nie lubię.

 

Spróbuję może go podwiesić jakoś albo pokombinuję z innymi sposobami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz backup?

Nie chcę straszyć ale nie podoba mi się parametr 07, czyli błędy pozycjonowania głowicy. Wartość jest na granicy zgłoszenia awarii przez SMART.

 

Odnośnie cykania i rozpędzania talerzy. Masz włączone usypianie dysków w systemie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='11 Listopad 2019 - 11:09' timestamp='1573466996' post='15693223']

Odnośnie cykania i rozpędzania talerzy. Masz włączone usypianie dysków w systemie?

 

Posłuchaj na filmiku. To zupełnie nie jest to.

 

 

Backupy robię co jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym posłuchał ale link jest nieprawidłowy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='12 Listopad 2019 - 09:04' timestamp='1573545882' post='15694199']

Chętnie bym posłuchał ale link jest nieprawidłowy...

 

Już poprawiłem, ale podam też tu: https://drive.google.com/file/d/1e1Fx9piTwtu23gL_pGdZeXlX1kGf465P/

 

Tylko zrób sobie głośno, aby usłyszeć jak dziwnie rozpędzają się co chwilę talerze.

 

Nie wiem, czy może to skrypt na forum go skrócił i wyciął środek, czy ki diabeł...

Edytowane przez Vendeur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze słyszę, to dysk co chwila się rozpędzał, wtedy to cykanie to może być awaryjne parkowanie głowicy po odcięciu zasilania.

 

Przyczyn może być wiele od uszkodzenia zasilnia dysku, przez źle stykającą wtyczkę i niedomagający zasilacz, po sprawy programowe (oszczędzanie energii).

 

Sprawdziłbym na początek ustawienia AAM/APM i wyłączył je (może to być wartość FF lub FE, trzeba wypróbować, w Crystalu funkcje->funkcje zaawansowane->sterowanie AAM/APM, minus taki, że program musi być odpalony). Wskazówką tutaj jest rozbieżność w smart miedzy ilością włączeń dysku (>1100), a cyklami obciążenia, start/stop (>13000).

Niemniej nie powinno się to dziać takimi seriami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sytuacja to była. Oszczędzania energii żadnego nie było, zasilacz ok (to nie jedyny dysk był na tej linii napięcia). Czy wtyczka... dysk nie ruszany, też nie powinna.

 

W każdym razie dysk przeniosłem w inne miejsce, za wentylator, który go owiewa, więc teraz ma niskie temperatury (ok 35 stopni a ni 55...). Przy okazji jest na innej wiązce. Generalnie nic się nie dzieje.

 

Co do różnic pomiędzy ilością włączeń a cyklami start/stop, to miałem kiedyś włączone wyłączanie dysku po bezczynności, ale to krótkoterminowo i raczej aż takich różnic nie powinno być. Ale mniejsza o to.

 

Tylko dziwaczny montaż, aby nie było go słychać i zachować przewiew, zajął mi z godzinę :)

 

76728929_781930185563982_5009303018265378816_n.jpg?_nc_cat=107&_nc_oc=AQlfJRMvmNQKNqDhts59H7Zc9HwE5446xrM7vpe_dnqbOPJLJotvRPRJhG2p6fBNbm88N_Puv1_epeOs6aY0FafU&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=9b2daef2e105111d102db9013955a6a8&oe=5E6223CD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sytuacja to była. Oszczędzania energii żadnego nie było, zasilacz ok (to nie jedyny dysk był na tej linii napięcia). Czy wtyczka... dysk nie ruszany, też nie powinna.

 

W każdym razie dysk przeniosłem w inne miejsce, za wentylator, który go owiewa, więc teraz ma niskie temperatury (ok 35 stopni a ni 55...)

A tak bulwersowałeś się jak wskazywałem problem z obiegiem powietrza w obudowie...chciałeś wysyłać na gwarancję z powodu temperatury...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i finalnie może się okazać że spróbowanie z reklamacją dysku to wcale nie taki głupi pomysł, też mi się rzucił teraz parametr 07, na PW tego nie zauważyłem bo część dysków nie monitoruje tego parametru włącznie z 01, co oznacza że z automatu SMART wyrzuca w zakładce RAW losowe liczby który należy ignorować.

 

Toshiba jednak monitoruje parametr 01 jak 07, ilość błędów pozycjonowania jest bardzo wysoka, co może być związane ze zjawiskiem klikania głowicy.

Nie wiem tylko jak to będzie rozpatrywane na poziomie serwisu, teoretycznie SMART jeszcze nie kwalifikuje tego jako błąd krytyczny ani ostrzeżenie, wartość jednak jest bardzo wysoka, a zachowanie dysku może świadczyć o zbliżających się problemach z podsystemem mechanicznym.

 

@Vendeur - Jeżeli posiadasz minimalne pojęcie o obsłudze MS-DOS, można spróbować odpalić MHDD i wrzucić mu wykonanie skanu ze speedmap'em. Oczywiście przed zaczęciem obowiązkowo kopia danych.

Kiedyś rozwiązywałem problem z dyskiem Seagate 7200.12 który prezentował dość podobne problemy, ale odczyt parametr 07 był w nim nieobsługiwany, w czasie testu szybko wyszło że problem jest poważny, a dysk dokonał żywota zanim test dojechał do końca, zatrzymując się w pewnym momencie na klikającej głowicy.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...