Skocz do zawartości
gigahodor

[2500-3200] Szybki laptop NIE do grania?

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebny lapek. Budżet 2850 +- 350 zł. Laptop głównie będzie służył do odpalania kilku kart przeglądarki i prostych programów. Bardziej wymagające IDE też powinny nie zamulać.

 

Wymagania:

- waga laptopa: nie musi być ultra lekki, ale tak żeby nie był cegłą

- "rozsądny" czas pracy na baterii

- SSD ~500 GB, brak HDD

- matryca matowa 15.6''; 1920x1080

- możliwie jak najlepsza matryca, raczej IPS

- brak dedykowanego GPU

- jakiś niskonapięciowy CPU typu i5-8265u (lub podobny)

 

Preferencje:

- 8 GB RAM, laptop ma służyć z 3 lata, nie przewiduję żebym potrzebował więcej

- dobre wykonanie laptopa jak na tę cenę (m.in. obudowa, ale też touchpad, klawiatura)

- nie musi być podświetlana klawiatura

- bez preinstalowanego Windowsa

 

W tej cenie są m.in. takie modele: Huawei Matebook D, HP Pavilion, Asus VivoBook, Lenovo Ideapad.

Zazwyczaj podzespoły są identyczne, różnica więc sprowadza się do wykonania matrycy i np. obudowy.

Lapki od Della (nie wiem czy też inne?),oferują też w tym zakresie cenowym i5-10210u, który jest wg benchmarków trochę lepszy od np. i5-8265u.

 

Chętnie przygarnę propozycje, dziękuję.

 

UPDATE: jednak chciałbym pójść w kierunku 15.6''.

Edytowane przez gigahodor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acer Swift 3 i5-8265U/8GB/512/Win10 Srebrny IPS 2999 złotych

Jest dobrze wykonany, ma w miarę dobrą matrycę i niezłe przebiegi na baterii. Ram można rozszerzyć do 12 GB. To całkiem fajna i dobrze wyceniona maszyna.

 

Dzięki, ale ten lapek ma wbudowane GPU, którego nie potrzebuję. Zapewne będzie mi też szybciej baterię zżerało i dodaje niepotrzebną wagę do laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To praktycznie ten sam model co wcześniej wymieniony, z tym że jest tu procesor AMD. Co prawda matryca jest tu nieco gorsza, ale nadal jest ot IPS. Poza tym spełnia resztą Twoich wymagań, a cenowo jest całkiem atrakcyjny.

Co do pytania o 14, czy 15", to moim zdaniem spokojnie 14" wystarczy, powiem tylko tyle, że moi rodzice, którzy mają już ~60-siątki pracują na 13,3" od 3 lat i nie ma narzekań typu "trzeba zmienić bo za mały".

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. O ile mogę oszczędzić na np. RAM (8GB starczyłoby), to na procku aż tak nie chciałbym oszczędzać. Ryzen 3500u według cpu.userbenchmark wypada 12% gorzej od i5-8265u.

 

CPU akurat jest dla mnie najważniejsze. Ten i5-8265u nie robi szału tak czy siak, nie chciałbym poniżej niego schodzić.

 

Pytanie co do kart typu MX150/MX250. Czy fakt, że w laptopie jest taka karta graficzna implikuje, że one pasywnie zawsze drainują tę baterię? Mowa o sytuacji w której programy nie korzystają z GPU, tylko z CPU.

 

Co sądzicie o czymś takim?

https://www.x-kom.pl/p/474988-notebook-laptop-15-6-asus-vivobook-s530fn-i5-8265u-8gb-480-win10.html

 

Zależy mi jednak na 15.6''.

Edytowane przez gigahodor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak, to idealny dla Ciebie będzie:

 

Acer Aspire 5 i5-10210U/16GB/512 MX250 Srebrny - 2899 zł

 

Tanio, bo nie dopłacasz za system. Procesor najnowszej generacji , jeszcze nieco szybszy od i5-8265U. 16GB RAM już bez martwienia się o przyszłość, dysk SSD 512GB tak jak chciałeś. Matryca IPS, dobre wykonanie z aluminium.

Jedyna "wada" to karta MX250 no ale to raczej przebolejesz patrząc na pozostałe zalety ;)

 

Jest też oczywiście ten Dell o którym wspominasz ale w moim zdaniu jest on o wiele gorzej wykonany niż Acer (tak, Dell konsumencki to moim zdaniem tandeta, sam takiego użytkowałem. Co innego seria biznesowa ):

 

Dell Inspiron 5593 i5-1035G1/8GB/480+1TB/Win10 IPS - 3049 zł

 

Na tym przykładzie świetnie widać że dopłacasz a dostajesz gorzej wykonany i z gorszą specyfikacją sprzęt ;(

 

Pytanie co do kart typu MX150/MX250. Czy fakt, że w laptopie jest taka karta graficzna implikuje, że one pasywnie zawsze drainują tę baterię? Mowa o sytuacji w której programy nie korzystają z GPU, tylko z CPU.

 

Nie, bez obciążenia GPU laptop leci na integrze i przełącza się na dedykowaną dopiero jak potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aspire 5 to dobra opcja, ale ja polecam rozważyć wersję ze starszym procesorem i5:

Acer Aspire 5 i5-8265U/16GB/512/Win10 MX250 Srebrny za 3099zł

W tym wypadku pamięć działa w trybie dwukanałowym, bo moduły są zainstalowane w dwóch slotach. Nowsza wersja ma tylko jeden slot przez co obsługuje max. 16GB pamięci..

Ewentualnie można jeszcze wybrać biznesowy model Lenovo, czyli serię ThinkPad:

Lenovo ThinkPad E590 i5-8265U/8GB/256/Win10Pro za 3199zł

Jest tu zintegrowana karta, ale prócz tego cenę podnosi system Windows 10 w wersji PRO. Poza tym model jest całkiem udany i dobrze wykonay w tym budżecie, niestety konfiguracją odstaje nieco od modeli konsumenckich.

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS ZenBook 14 UM431DA R5-3500U/8GB/512/Win10 - 2999zł

Nowy ZenBook z matrycą o przekątnej 14" cali, to laptop godny polecenia. Jest to najwyższa półka Asusa jak chodzi wykonanie, które jest w dodatku z najlepszej jakości materiałów.

 

HP Pavilion 15 i5-8265/8GB/480/Win10 Blue - 2849zł

HP Pavilion jest elegancki i lekki. Materiały użyte do wykonania tego modelu są dobrej jakości. Matryca 15,6" ma ładne kolory i wąskie ramki. Z 15-stek z czystym sumieniem polecam.

Edytowane przez pabloesc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie ma co przepłacać :) Bardzo fajnym wyborem jest nowy Acer Aspire 3 z i5 z serii 10xxx.

https://www.komputronik.pl/product/667372/acer-aspire-3-nx-hm3ep-004-niebieski.html

Jedyny haczyk jest taki, że wchodzą do sprzedaży dopiero na początku grudnia.

 

Umiesz czytać?

 

Wymagania:

- możliwie jak najlepsza matryca, raczej IPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rekomendacje. Aktualnie skłaniam się najbardziej w stronę wyżej poleconego Acera Aspire 5:

https://www.x-kom.pl/p/519569-notebook-laptop-156-acer-aspire-5-i5-10210u-16gb-512-mx250-srebrny.html

 

Ma wszystko co potrzebuję. MX250 akurat niekoniecznie potrzebny. Jedyne moje wątpliwości to jego wykonanie: czy ktoś miał kontakt z tym wyżej zalinkowanym Acerem i może coś od siebie powiedzieć co do jego wykonania? Konkretnie chodzi mi o rzeczywistą jakość obudowy i matrycy.

 

A co sądzicie o Huawei Matebook D 15? Słyszałem, że jest świetnie wykonany (aluminiowa obudowa). Jedyny problem z tymi matebookami od huaweia to... nigdzie nie mogę znaleźć "idealnego" egzemplarza. Albo SSD jest 128/256 zamiast 480~512, albo jest niepotrzebny Windows za który dopłacam pewnie z 3 stówki, itd.

 

Ale nawet jakbym znalazł, to te egzemplarze mają z reguły i5-8250u. Warto z i5-10210u schodzić do i5-8250u, a w zamian lepsza obudowa?

 

Tutaj przykładowy egzemplarz:

https://www.x-kom.pl/p/476563-notebook-laptop-156-huawei-matebook-d-156-i5-8250u-16gb-480-win10.html

------

 

Czyli (przy założeniu, że znajdę model z idealnymi podzespołami) różnica sprowadza się do:

- lepszy CPU (i5-10210u vs. i5-8250u) vs. lepsze wykonanie (aluminiowa obudowa huaweia)

- inne różnice, np. być może Huawei ma super klawiaturę, a Acer słabą

 

Co byście wybrali?

Edytowane przez gigahodor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie odczujesz różnicy pomiędzy i5-8250U, a i5-10210U.

Po prostu z czasem zostaną na rynku tylko nowsze procesory, ale różnica pomiędzy nimi w codziennych zastosowaniach nie jest do wychwycenia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w takim budżecie IPS + matowa powłoka zaszkodzą reszcie podzespołów :)

 

Że niby w którym miejscu ? Wszystkie propozycje które się pojawiły są tak samo wydajne i mają IPS ! Ile Ci płacą w komputroniku od posta za polecanie takiego gówna ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje, mimo wszystko bardzo chętnie posłuchałbym opinii co do Acer Aspire 5 vs. Huawei Matebook D15.

Będę w x-kom w przyszłym tygodniu, to sprawdzę co mogę na własne oczy.

 

Przypomnę czym się różnią poniższe modele:

https://www.x-kom.pl/p/519569-notebook-laptop-156-acer-aspire-5-i5-10210u-16gb-512-mx250-srebrny.html

https://www.x-kom.pl/p/476563-notebook-laptop-156-huawei-matebook-d-156-i5-8250u-16gb-480-win10.html

 

Acer:

- lepszy CPU

- ma MX250, który się raaaczej nie przyda

Huawei:

- lepsze wykonanie (chyba?), bo jest prawie cały z aluminium

- ma Windowsa, którego nie potrzebuję

 

Moje wątpliwości?

1. Czy ten Acer mimo wszystko jest okej zbudowany jeśli chodzi o wykonanie zewnętrzne? Czy może Huawei to zupełnie inny poziom wykonania?

2. Która matryca lepsza? Wiem, że oba IPS, ale pewnie któryś jest lepsza.

3. Touchpad w Acerze jest trochę bardziej po lewej niż w Huaweiu. To nie przeszkadza? Acer ma też klawiaturę numeryczną, która się nie przyda... podświetlanie klawiatury też zbędne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały bump. W ~czwartek przymierzam się do stestowania Huaweia i Acera na żywo, podjęcia decyzji i zakupu.

Edytowane przez gigahodor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...