Skocz do zawartości
newbie_

Jaka karta graficzna pod programy graficzne/video edit

Rekomendowane odpowiedzi

Siema, szukam pomocy w wyborze odpowiedniej karty, bo prawdopodobnie błądzę. Potrzebuje z upgrejdowac swoj komputer pod konkretny program Davinci resolve fusion 16. Jest to program do montażu video/grafiki etc.

Obecnie posiadam tkaie cos:

1.Płyta: Gigabyte GA-H81M-HD3

2.Proc: Intel CORE i5-4460 3.20GHz

3.Ram: Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz

4.Zasilacz: Cooler Master G450M 450W

5.Karta jest zintegrowana

 

Pytanie brzmi czy jest sens kupić jakas konkretna kartę i dokupic pamięci do 16gb ram (bo tyle tylko mogę pod tą konkretna plyte ktora posiadam)? Czy to wystarczy na tego typu program?

Czy może wymienic plyte glowna na lepsza, gdzie jestem w stanie dolozyc wiecej pamieci i oczywiscie doczepic odpowiednia karte?

Czy ogolnie wymienic wszystko?

 

Szukam najtanszej opcji, ale ktora bedzie wstanie "pociągnąc' ten program bez lagow etc. w szczegolnosci to sie tyczy zaawansowanych funkcji tj. color gradingu, fusion etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale żeby szybciej wypluwał gotowy film czy płynniej montowało?

 

masz slaby 4 rdzeniowy CPU do takich zastosowań i zintegrowana z nim kartę graficzna (?!)

nic nie piszesz o posiadaniu SSD ...

 

450 W zasilacz będzie ograniczał wybór grafy

 

ciekaw jestem czy w Davinci resolve można całkowicie przenieść obliczenia na GPU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale żeby szybciej wypluwał gotowy film czy płynniej montowało?

 

masz slaby 4 rdzeniowy CPU do takich zastosowań i zintegrowana z nim kartę graficzna (?!)

nic nie piszesz o posiadaniu SSD ...

 

450 W zasilacz będzie ograniczał wybór grafy

 

ciekaw jestem czy w Davinci resolve można całkowicie przenieść obliczenia na GPU?

 

 

Nie będzie ograniczał jeśli jest markowy i przystosowany do zasilania z linii 12v - po za trx 2080Ti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale żeby szybciej wypluwał gotowy film czy płynniej montowało?

 

masz slaby 4 rdzeniowy CPU do takich zastosowań i zintegrowana z nim kartę graficzna (?!)

nic nie piszesz o posiadaniu SSD ...

 

450 W zasilacz będzie ograniczał wybór grafy

 

ciekaw jestem czy w Davinci resolve można całkowicie przenieść obliczenia na GPU?

 

Dzięki za odpowiedź. Chodzi o sam proces montowania, kiedy tylko chcę stworzyć bardziej zaawansowany efekt, nałożyć wiecej "bajerów", wtedy potrafi się zawiesić.

Mam świadomość że to nie będzie demon szybkości i nie pozbęde się całkowicie lagów, ale czy chociaż usprawnie na tyle montowanie że mi sie nie zawiesi permanentnie.

Czy jest jakiś sposób, aby sprawdzić na ile konkretny upgrade sprzętu wpłynie na pracę na tym ów programie?

 

Ten komputer byl skladamy parę lat temu i wtedy nie miał służyć do takich zastosowań, więc karta graficzna była totalnie zbędna. Posiadam dysk SSD Crucial M550 256GB SATA 6Gb/s, drugi jest HDD(ale to chyba nieistotne). Ogólnie szukam złotego środka. Na razie po prostu się bawię tym programem, nie chce inwestowac góry kasy na całkiem nowy sprzęt. Z drugiej strony jak dokupienie karty i ram nic mi nie da to nie widze sensu to robić, jedynie ze wzgledu na ten jedyny program.

 

Nie będzie ograniczał jeśli jest markowy i przystosowany do zasilania z linii 12v - po za trx 2080Ti

 

To jest dokladnie ten model: Zasilacz Cooler Master G450M RS450-AMAAB1-EU.

Ze specyfikacji wynika że

3c8b6c2769030f82a37c2f6acb5239a4.png

 

ciekaw jestem czy w Davinci resolve można całkowicie przenieść obliczenia na GPU?

 

To chyba się ustawia tutaj? \ tylko nie wiem czy "całkowicie"

 

78ab6b90f7b669d33ab01eee5a2b7869.png

Edytowane przez newbie_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w narodzie ginie umiejętność korzystania z googla? 2 minuty, dosłownie.

https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/programy-graficzne-i-upgrade-sprzetu/30872-davinci-resolve-15-darmowy-kombajn-do-edycji-i-obrobki-wideo-dostepny-do-pobrania

https://forum.blackmagicdesign.com/viewtopic.php?f=22&t=94819

"Do korzystania z programu zalecane jest posiadanie min. 16 GB pamięci RAM, lub 32 GB w przypadku chęci pracy w module Fusion, odpowiadającym za tworzenie efektów specjalnych."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 link nic mi nie daje, doslownie. Czytalem takie "konkrety".

2 lepszy ale wole rozmawiac w ojczystym jezyku mordeczko. W kazdym razie dzieki za wlozony wysilek w tego posta, doceniam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resolve jest softem mocno opierającym się na gpu, więc zapewne jej obecność zmieni wydajność na plus. Jaką jednak kupić i ile da boosta? To już nie będzie takie łatwe do ustalenia, z wielu względów. Można jednak założyć, że coś nowoczesnego, powiedzmy z 4GB vram, powinno się przydać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wole rozmawiac w ojczystym jezyku mordeczko

pewnie z tego powodu ten nick: "newbie_" który po polskiemu znaczy wszystko, a po angielskiemu tyleż samo

ale wracając do tematu, to do tego programu zaleca się dużo ramu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Darek, bardzo mi się ta strona przyda.

 

ciekawe do czego... co obrazuje podlinkowany test czy zestawienie czy co to w ogóle jest, konkretnie poproszę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekGLA

ciekawe do czego... co obrazuje podlinkowany test czy zestawienie czy co to w ogóle jest, konkretnie poproszę

 

to jest tylko link do strony, akurat puget ma sporo testow sprzetu w dv resolve

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest tylko link do strony, akurat puget ma sporo testow sprzetu w dv resolve

 

 

w biedronce też jest sporo reklam i promocji... dałeś link z resolve benchmark i zestawieniem grafik, to jestem bardzo ciekawy jak to rozumiesz i jakież to wnioski wyciągnął pytający

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekGLA

w biedronce też jest sporo reklam i promocji... dałeś link z resolve benchmark i zestawieniem grafik, to jestem bardzo ciekawy jak to rozumiesz i jakież to wnioski wyciągnął pytający

 

 

Ma oczy i rozum, jakies wnioski pewnie wyciagnie, na pewno wiecej niz z twoich zaczepmych komentarzy.

 

A skoro juz wiesz, to moze pofatygujesz sie i pomozesz chlopakowi, czy to juz za ciezko ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy wyciągnie jak ma takich pomagierów, linkujesz sklep i jego testy o które ma się oprzeć ale na prośbę o konkrety okazuje się, że nie wiesz co podlinkowałeś, typowy syndrom ja to nie wiem ale... i ctrl+c/ctrl+v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki budżet na kartę jest?

Pod renderowanie filmów w takim DaVinci Resolve bierz Geforce zamiast Radeona - Radeony nie radzą sobie dobrze z renderowaniem filmów.

 

Pytanie brzmi czy jest sens kupić jakas konkretna kartę i dokupic pamięci do 16gb ram (bo tyle tylko mogę pod tą konkretna plyte ktora posiadam)? Czy to wystarczy na tego typu program?

Czy może wymienic plyte glowna na lepsza, gdzie jestem w stanie dolozyc wiecej pamieci i oczywiscie doczepic odpowiednia karte?

Warto dołożyć RAMu ze względu na to,że programy do montażu filmów/grafiki potrafią brać spore ilości ramu.

U ciebie można wymienić płytę główną na taką z chipsetem Z87/Z97(32 GB DDR3 obsługują spokojnie),ale trochę zapłacisz i też za dość drogie 32GB DDR3,że lepiej wymienić całą platformę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Radeony nie radzą sobie dobrze z renderowaniem filmów." - o proszę... jakież to są objawy tego nie radzenia sobie dobrze ? też poproszę o konkrety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) T_G to co Ty byś złożył od 0 idąc myślą najtaniej, ale żeby działało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cały aktualny konfig jest do wywalenia, żeby jednak cokolwiek powiedzieć sensownego to musisz napisać jaki rodzaj materiałów wchodzi w grę i jakie projekty, inaczej robisz 20 sekundowy film z gry a inaczej koncert z 3 kamer, istotne jest też w jakim kodeku masz surówkę, czy korzysta z akceleracji igpu intela czy nie, o windowsie też nie ma wzmianki a 10-tka już natywnie akceleruje h264/265 z użyciem igpu intela co też ma wpływ na pracę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale czy nie przesadzasz troszkę? Koleś chce się pobawić w programie i potrzebuje najtańszej inwestycji sprzętowej, żeby w ogóle to działało...a tu nagle wyjeżdżasz z wymianą całego sprzętu i montażem koncertów.

Chyba są jakieś zastosowania, takie amatorskie, będące poniżej poziomu "montaż gali oskarowej w 8K", do których potrzeba jedynie działającego sprzętu, a nie super zoptymalizowanego, nie? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Radeony nie radzą sobie dobrze z renderowaniem filmów." - o proszę... jakież to są objawy tego nie radzenia sobie dobrze ? też poproszę o konkrety

Chodzi generalnie o czas renderu,na kartach Nvidii render wychodzi szybciej niż na Radeonach,gdyż programy do montażu filmów są zoptymalizowane pod CUDA,a nie OpenCL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi generalnie o czas renderu,na kartach Nvidii render wychodzi szybciej niż na Radeonach,gdyż programy do montażu filmów są zoptymalizowane pod CUDA,a nie OpenCL.

 

do renderu używa się akceleracji intela bo jest kilka do kilkanaście razy szybsza niż akceleracja przez cuda czy open cl a w trakcie pracy w obrębie timeline nie ma żadnej różnicy pomiędzy 1080ti a radeonem rx 580 a jeszcze dochodzą kwiatki takie jak brak asynchronicznych obliczeń, sterowniki optymalizowane pod gry, konfiguracja kilku monitorów... Adobe collection jest optymalizowany pod open cl od pierwszej wersji CC, Sony Vegas cały czas używa znacznie lepiej open cl+qsv niż cuda+qsv więc jestem bardzo ciekaw skąd takie informacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cały aktualny konfig jest do wywalenia, żeby jednak cokolwiek powiedzieć sensownego to musisz napisać jaki rodzaj materiałów wchodzi w grę i jakie projekty, inaczej robisz 20 sekundowy film z gry a inaczej koncert z 3 kamer, istotne jest też w jakim kodeku masz surówkę, czy korzysta z akceleracji igpu intela czy nie, o windowsie też nie ma wzmianki a 10-tka już natywnie akceleruje h264/265 z użyciem igpu intela co też ma wpływ na pracę

 

Powiedzmy ze materialy do uzytku wlasnego, np video z lustrzanek ktore sa wstanie nagrywac max w fullHD. Filmy po kilka minut do max 10. Z jakims podkladem muzycznym, lub podkladem + audio z video. Czyli totalnie amatorsko do celow wlasnych. Pare fajnych przejsc, pare bajerow w fusion i podkolorowac do podkrecenia funu z ogladania. Te materialy to pewnie wszysstko w h264

Uzywam windows 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...