Skocz do zawartości
Narwal

Czarny ekran - EAH5750 Formula 1Gb GDDR5

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

podczas sesji w Total War Warhammer I po jakiejś 1,5h grania komp zaciął się na ułamek sekundy, zapętlił dźwięk i wyświetlił czarny ekran śmierci ;C (dioda monitora z światła ciągłego przełączyła się na miganie) reset kompa nie pomógł.

Na płycie głównej wyświetlało podczas botowania informacje "2A".

Wymieniłem baterie na płycie, zresetowałem bios (specjalnym przyciskiem na płycie głównej)

Kilka razy udało mi się uzyskać obraz ale pojawiły się artefakty (pionowe i poziome pasy).

Po kilku próbach komputer zaczął się samoczynnie resetować przed włączeniem windowsa... a obraz znikł ponownie.

Postanowiłem zmienić pastę termo. Stara była skamieniała... dodam ,że karta i wentylator były czyste, temperatury

nie przekraczały 70 stopni w Asus smart-doctor podczas stresu ,a wykorzystanie wentylatorów nie

przekraczało nigdy 60%. Kondensatory też nie są spuchnięte.

Po wymianie pasty i wyczyszczeniu karty komputer reagował tylko czarnym ekranem.

Wentylator od karty grafiki cały czas działa i pracuje normalnie. Karta sprawdzona na innym kompie

rezultat - czarny ekran. Karta nie była pieczona w piekarniku. Dodam ,że nie było żadnych oznak ,że

zbliża się koniec żywotu grafiki - chociaż przepracowała dzielnie 9 lat :)

Pożyczyłem inną kartę od kolegi - komputer działa i wszystko jest ok. Komputer nigdy nie był podkręcany.

 

1. Co myślicie o powyższym?

2. Raczej jestem już pogodzony z tym ,że grafa odeszła do krainy wiecznych łowów i dlatego proszę

o poradę jaką kartę kupić? Zakres cen 300-700zł tylko karty nieużywane.

Myślałem o RX570 8Gb albo RX580 8Gb PCI-E ver. 3.0 ale nie wiem czy zasilacz uciągnie,

czy płyta główna podoła PCI-E ver. 2.0, czy będzie to wszystko kompatybilne i czy ma to w ogóle sens aby pakować takie karty.

(mam cichą nadzieje ,że komputer z nową kartą odpali jeszcze Cyberpunk-a 2077 ;) )

 

Proszę o uwagi, sugestie.

 

 

Z wyrazami szacunku

Narwal

 

 

 

CPU: AMD Phenom II X4 965 AM3 Black Edition 3,4GHz

MOBO: MSI 790FX-GD70 AM3

GPU: Asus Radeon EAH5750 Formula 1Gb GDDR5

PSU: Corsair VS450

HDD: 1szt. WDC WD 10EARS-00Y5B1 i 1szt. WDC WD 10EZEX-21WN4A0

RAM: 1 komplet DDR3 Goodram 4Gb PC1333 CL9 Dual 2x2Gb + 1szt. GR1333D364L9/4GDC 4Gb

Napęd: 1szt. nagrywarka DVD NEC AD-7260S SATA

Wentylatory: 4szt. 120x120

Chłodzenie procka: wodne, wykonanie własne

Edytowane przez Narwal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Te RX-y są za mocne do Twojego kompa, chodzi głównie o wydajność tego Phenoma. Lepiej by się sprawdziła grafika od Nvidii typu GTX 1050/Ti.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Co myślicie o powyższym?

historia życia o popsutej karcie. Szczególnie urzekł mnie fragment "nie było żadnych oznak ,że zbliża się koniec żywotu grafiki"

podczas gdy wyżej wymieniona cała litania oznak że zbliża się koniec karty.

Te RX-y są za mocne do Twojego kompa

Nie ma kart za mocnych do kompa, tylko są za słabe procesory do płynnego grania. RX będzie spoko, szybszy niż 1050ti. W niektórych grach "nie rozwinie skrzydeł" ze względu na słaby procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dziękuje Wam za szybką odpowiedz :)

 

Szczególnie urzekł mnie fragment "nie było żadnych oznak ,że zbliża się koniec żywotu grafiki"

podczas gdy wyżej wymieniona cała litania oznak że zbliża się koniec karty.

Napisałem niejasno - chodziło mi o to ,że przed opisanym incydentem nie zauważyłem żadnych oznak świadczących

o zbliżającej się "tragedii" :) tak więc wg. mnie karta "żarła ,żarła i zdechła" ;C

 

Mam jeszcze pytanie czy mój zasilacz nie będzie za słaby na te RX-y (RX570 8Gb albo RX580 8Gb) lub ten RTX 1050 TI?

(zasilacz: Corsair VS450 - używam go już ze trzy lata jak by co). :)

Jeśli są jeszcze jakieś fajne karty zapodajcie proszę sugestie :) Dzięki z góry :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zasilacz 450 dla RX570 8Gb to jest takie minimum. I kup tę kartę. Jak się okaże że Cyberpunk nie wydoli z twoim procesorem to potem mniej zabulisz za resztę podzespołów.

 

Do RX580 8Gb obecny zasilacz za słaby na pewno będzie.

 

A RTX 1050 TI sobie odpuść, bo strata jest na to pieniędzy. To jest dobre do firmowych komputerów, które mają słaby zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...