Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam 2 dyski m.2 Crucial CT500P1SSD8 P1 i postanowilem ze zrobie sobie z nich jedna przestrzen dyskowa w RAID 0. Poustawialem wszytsko w biosie, utworzylem macierz i heja.

Popdczas proby instalacji systemu bylem bardzo zdziwiony gdyz instalator nie widzial mojej utworzonej macierzy a tylko 2 pojedyncze dyski. Dopiero po dodaniu sterownikow RAID moja macierz zaczela byc widoczna.

Instalacja przebiegla pomyslnie ale teraz pojawil sie nowy problem. Moja macierz ma bardzo niska wydajnosc podczas testu AS SSD Benchmark.

Podczas gdy sekwencyny odczyt/zapis na jednym dysku wynosi wg producenta 2000/1700 mb/s moja macierz RAID 0 powinna miec srednio 2x tyle (no dobra jak by bylo ok 3000 odczyt to bym sie nie odzywal) a jest 1123/932 mb/s. Normalnie porazka

Co moze byc nie tak ze tak wolno lata?

System zaktualizowany, sterowniki tez poinstalowane wiec?

Podczas tworzenia macierzy raid byla mozliwosc wyboru strip size (64/128/256). Ja zostawilem na 256, czy moze to byc przyczyna?

 

moja plyta glowna to Gigabyte Aorus b450 Pro

post-6887-15733105967561_thumb.jpg

Edytowane przez ms_crew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja płyta ma drugie gniazdo m2 przez chipset więc cudów sie nie spodziewaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja płyta ma drugie gniazdo m2 przez chipset więc cudów sie nie spodziewaj.

Czyli mam rozumieć ze w moim przypadku takie połączenie będzie zanizac prędkość zamiast ja dublowac?

A jeżeli kupię taka przejsciowke na pciex z gniazdem m.2 to czy wtedy raid 0 będzie działał jak należy (jeden dysk wpiety w slot na płycie pciex 3.0 a drogi w tą przejsciowke pciex 3.0)

 

EDIT:

No dobra ale w sumie nie rozumiem jednego bo skoro oba dyski wpiete zarówno w slot pierwszy jak i w drogi samodzielnie osiągają prędkość zadeklarowana przez producenta (2000/1700) to dlaczego po połączeniu w raid 0 jest tak kiepsko?

Edytowane przez ms_crew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź macierz zrobiona w systemie.

 

Upewnij się też, że w biosie nie masz po lokowane nic np jakieś wersje PCIe dla chipsetu.

 

Windowsowy RAID działa ogólnie lepiej niż ten przez chipset. Wadą taka, że system musi iść z innego SSD.

 

Twoja płyta ma drugie gniazdo m2 przez chipset więc cudów sie nie spodziewaj.

 

U mnie idzie ponad 7000MB/s w tym 2/3 transferu przez chipset.

 

U kolegi 3300-3600 jest do osiągnięcia, więcej raczej nie. Moze adapter pomoze., Nie sprawdzałem ale drugie NVME jest ograniczone do niecałych 2000MB/s. Dopiero w x570 można zaszaleć z NVME i chipsetem puszczając przez niego 2 razy więcej danych (PCIe 4.0)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...