Skocz do zawartości
kisaiel12w

Ryzen 5 2600 pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam podkręciłem mojego ryzena na 4,1 przy 1,368v. Czy można przy OC zrobić tak aby w idle zrzucał zegary i volty? Coś jak cool n quiet.Mimo włączenia tej opcji w biosie i tak zegary są na 4,1. Chodzi mi o to aby 4,1 wskakiwało tylko podczas grania, a nie w idle.

Edytowane przez kisaiel12w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kręcenie P-stanami ale taktowanie nie spada na stock tylko napięcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez kręcenia też nie spada? to troche lipa, juz za czasów phenoma spadało i taktowanie i napięcie

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Po podkręceniu raczej się nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady bo mnożnik ustawiony jest na sztywno przy OC.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu ciekawa dyskusja, post nr 4, gościowi zrzuca i częst i napięcie

https://www.overclockers.com/forums/showthread.php/793784-Ryzen-5-2600-AMD-s-Cool-n-Quiet-setting

 

@up

u ciebie Sary działa normalnie to oszczędzanie energii?

U mnie?:E Ja nie oszczędzam :E Ale podejrzewam żeby działało, po prostu nie chce mi się z tym bawić dla paru złotych.

 

Nie da rady bo mnożnik ustawiony jest na sztywno przy OC.

Dla każdego "stanu" można ustawić inną częstotliwość jak i napięcie.

 

Edit: Dobra z ciekawości sprawdziłem, działa! Tylko jakoś dziwnie. Ustawiłem pierwszy stan ana 4Ghz, drugi na 3,4Ghz trzeci na auto. w spoczynku (przeglądarka otwarta) cały czas skacze miedzy 1.5Ghz 3,4Ghz a 4000 :/

 

Edit2: Wyłączyłem 3 "stan" zostawiłem pierwszy na 4Ghz i drugi stan 3,4Ghz. juz nie skacze do 1,5 tylko miedzy 3,4 a 4,0 :E

 

6e5d9e2d9832.jpg

 

Edit 3: Cos jest z ... dla 3,4Ghz ustawiłem napięcie 1,18XXV, dla 4Ghz 1,37V. CPU-z pokazuje stałe 1,36v w HWiNFO napięcie nie spada poniżej 1,34 a herce pomimo ustawienia min 3,4Gz spadają do 3,2 Ghz :E

 

bbee9a058989.jpg

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit: Dobra z ciekawości sprawdziłem, działa! Tylko jakoś dziwnie. Ustawiłem pierwszy stan ana 4Ghz, drugi na 3,4Ghz trzeci na auto. w spoczynku (przeglądarka otwarta) cały czas skacze miedzy 1.5Ghz 3,4Ghz a 4000 :/

 

Edit2: Wyłączyłem 3 "stan" zostawiłem pierwszy na 4Ghz i drugi stan 3,4Ghz. juz nie skacze do 1,5 tylko miedzy 3,4 a 4,0 :E

 

6e5d9e2d9832.jpg

 

Edit 3: Cos jest z ... dla 3,4Ghz ustawiłem napięcie 1,18XXV, dla 4Ghz 1,37V. CPU-z pokazuje stałe 1,36v w HWiNFO napięcie nie spada poniżej 1,34 a herce pomimo ustawienia min 3,4Gz spadają do 3,2 Ghz :E

 

bbee9a058989.jpg

a na stocku skacze bo sam byłem w niezłej konsternacji po przesiadce z Phenom'a ...

poniżej bazowej nie schodzi co najwyżej skacze o 300 więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M.in dla tego zawsze to zlewałem, za dużo kombinowania, efekty różne i w sumie nie wiem po co. Teraz sprawdziłem w zasadzie tylko po to, żeby wiedzieć czy działa, no i jakoś działa :E

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a możesz powiedzieć jakie masz stock'owe wartości dla P0 i P1?

 

chyba raczej trzeba kumać który p-stan jest czym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no musiałbym sprawdzić daj mi kilka min :E

 

Małe problemy techniczne :E System nie chciał wstać po UWAGA! Załadowaniu ustawień defaultowych :E Wziął i się obraził :lol2:

 

P0

FREQ -3400

VOLT -1137500

p0 FID -88

p0 DID -8

p0 VID -42

 

 

p1

FREQ -2800

VOLT -906250

p1 FID -8c

p1 DID -a

p1 VID -67

 

Jutro się tym może bardziej pobawię. W P1 wpiszę takie ustawienia jak podałem tutaj a w P0 ustawie na 4100 czy tam 4000Mhz. Boję się tylko ze to i tak będzie wariować i skakać na okrągło, zamiast być w miarę stabilne i w pulpicie filmach trzymać te 2800Mhz a w grach wskakiwać na 4100mhz.

 

No i upa. Ustawiłem P0 na 4.0Ghz i napięcie 1,37 oraz P1 na 2,8Ghz i napięcie 0,9 i o ile częstotliwość spada faktycznie do 2,8 tak napięcie nie chce spaść poniżej 1,33 :kwasny: Nie wiem co jest, co robię nie tak. Pewnie przez offset auto, ale chyba nie mogę go u siebie ustawić na zero.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też kręcę przez p state i wychodzi na to że nie da się zrobić żeby zrzucał napięcie :/ . Ale za to zegary spadają bez problemów, mam ustawiony tylko p0 i reszta auto, trzeba też ustawić w planie zasilania minimalny stan procesora na 0% i powinno działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też kręcę przez p state i wychodzi na to że nie da się zrobić żeby zrzucał napięcie :/ . Ale za to zegary spadają bez problemów, mam ustawiony tylko p0 i reszta auto, trzeba też ustawić w planie zasilania minimalny stan procesora na 0% i powinno działać.

Zrzuca mi napięcie ale nie aż tak bardzo jak chciałem. W planie zasilania mam na 5%

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak u Ciebie jest ze wskazaniami napięcia ? U mnie HWinfo pokazuje cały czas 1.3v na idlu, które spada pod obciążeniem nawet do 1.24. A CPU Z i OCCT w idlu pokazują równe 0.4 v... Może pobawię się tymi P1 i dalszymi, mam nowy bios i może coś uda się ogarnąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4cb22d683c6b.jpg

 

55c685397412.jpg

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU Z nawet w całkowitym idlu dalej tyle V pokazuje ? U mnie tak jak mówię wrzuca 0.4v z taktami na poziomie 1600 mhz, tak samo OCCT. Jedynie HWinfo cały czas pokazuje 1.3 v z małymi odchyłami. Już nie wiem czemu wierzyć i czy wgl walczyć z tym napięciem w idle czy tak to zostawić. Pobór mocy idle wynosi około 12-13 W. Też tak masz że jak coś zaczniesz robić to na chwilę następuje nagły skok temperatury o kilka lub kilkanaście stopni ? Wkurza to niemiłosiernie przez rozkrecajace się wentyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU Z nawet w całkowitym idlu dalej tyle V pokazuje ? U mnie tak jak mówię wrzuca 0.4v z taktami na poziomie 1600 mhz, tak samo OCCT. Jedynie HWinfo cały czas pokazuje 1.3 v z małymi odchyłami. Już nie wiem czemu wierzyć i czy wgl walczyć z tym napięciem w idle czy tak to zostawić. Pobór mocy idle wynosi około 12-13 W. Też tak masz że jak coś zaczniesz robić to na chwilę następuje nagły skok temperatury o kilka lub kilkanaście stopni ? Wkurza to niemiłosiernie przez rozkrecajace się wentyle

CPU-Z pokazuje co innego, HWiNFO co innego, nie wiem czy jest sens się w to bawić. Miałem ustawione na sztywno wszystko grało :E

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam ryzena 2600 i podkrecilem go przez p-state,bo przynajmniej zrzuca takty, a przy normalnym podkrecaniu chodzil ciagle na wartosci OC i sie bardziej grzal. Napiecia przez p-state nie zrzuca w idle, ale nie robi to wielkiej roznicy po procesor sam dobrze ogarnia, i pobiera w idlu 1-2W wiecej niz na stock, mimo ze tam bylo jakos 0.9V a tu jest 1.2-.1.3 (sprawdzane miernikiem poboru pradu).

Jedyny problem jaki mam to spore wahania napiecia pod obciazeniem vdroop nawet do 0.05V! przez co zeby miec stabilne 4GHz musze dac 1.33, bo jak mowie do 1.28 potrafi spasc, ale to moze tez byc kwestia plyty a mam B450 Aorus Pro, ktora za duzo opcji oc w biosie nie ma. Za to jak podkrece ryzen masterem to vdroop jest max 0.01.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też jest spory v drop. Mam w biosie wklepane 1.3 a pod obciążeniem spada nawet poniżej 1.25v. LLC oczywiście nie da się ustawić na aorusie ale na szczęście mam dobrą sztukę i daje radę przy takich wahaniach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo mam z 1600X. Wszystkie próby żonglowana napięciami i zegarami spełzły na niczym. Do tego każdy program odczytuje wartości napięcia po swojemu.

Jeszcze ciekawiej zrobiło się po zakupie watomierza. Pobór mocy w idle w zasadzie nie zależy od napięcia CPU ani od jego taktowania. Np jak przy 1 V i 3 GHz pobór z gniazdka był 60 W, to przy 1,25 V i 3,9 GHz było ok 63 W. Różnice było widać dopiero pod obciążeniem. Dodatkowo w moim przypadku ustawienie wszystkiego na auto, dawało najgorsze rezultaty.

Największy wpływ u mnie na pobór mocy w idle ma taktowanie RAM. Pomiędzy 2400 a 3333 jest jakieś 10W.

 

Zrobiłem własne profile wydajności i ładuję je zależnie od potrzeb. W trybie najbardziej energooszczędnym komp pobiera ze ściany ok 45 W i chodzi niemal pasywnie.

Cool&Quiet tak jak działało mi lipnie kiedyś na A64x2 3600+ tak samo działa kaszaniasto na Ryzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo mam z 1600X. Wszystkie próby żonglowana napięciami i zegarami spełzły na niczym. Do tego każdy program odczytuje wartości napięcia po swojemu.

Jeszcze ciekawiej zrobiło się po zakupie watomierza. Pobór mocy w idle w zasadzie nie zależy od napięcia CPU ani od jego taktowania. Np jak przy 1 V i 3 GHz pobór z gniazdka był 60 W, to przy 1,25 V i 3,9 GHz było ok 63 W. Różnice było widać dopiero pod obciążeniem. Dodatkowo w moim przypadku ustawienie wszystkiego na auto, dawało najgorsze rezultaty.

Największy wpływ u mnie na pobór mocy w idle ma taktowanie RAM. Pomiędzy 2400 a 3333 jest jakieś 10W.

 

Zrobiłem własne profile wydajności i ładuję je zależnie od potrzeb. W trybie najbardziej energooszczędnym komp pobiera ze ściany ok 45 W i chodzi niemal pasywnie.

Cool&Quiet tak jak działało mi lipnie kiedyś na A64x2 3600+ tak samo działa kaszaniasto na Ryzenie.

Co byś kolego doradził zmienić w ustawieniach żeby tego idle trochę ogarnąć ? C&Q do wyłączenia ? Mnie najbardziej męczą skoki temperatury i poboru mocy zupełnie znikąd, czasem nawet głupi ruch myszki powoduje skok do 30-40 W i 40 stopni albo więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...