Forum PCLab.pl: Żródło pomiaru temperatur dla wentylatorów? - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Żródło pomiaru temperatur dla wentylatorów? CPU, System, MOS, Chipset?

#1 Użytkownik jest niedostępny   caleb59 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 09 Listopad 2019 - 21:57

Muszę zasięgnąć rady bardziej doświadczonych userów - mianowicie chodzi mi o źródło pomiaru temperatur wentylatorów sterowanych przez BIOS - do wyboru są 4 tryby - CPU, System, MOS, Chipset.

Oczywiście CPU nie trzeba wyjaśniać - raczej głupim jest zostawiać CPU również dla wentylatorów w obudowie.

No i właśnie posiadam dodatkowo 3 wentylatory w obudowie i jakie źródło pomiaru temperatur najlepiej wybrać dla nich?

System (do czego to się konkretnie odnosi?), MOS (zapewne sekcja zasilania), Chipset (zapewne B450 od AMD w moim przypadku)

Mam na myśli zaznaczone opcje:

Dodaj obrazek

#2 Użytkownik jest dostępny   Killer85 

• 10 lat na labie minęło jak 1 dzień...:E
  • PipPipPipPipPip

Napisany 09 Listopad 2019 - 21:58

Ustaw własne krzywe

#3 Użytkownik jest niedostępny   caleb59 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 09 Listopad 2019 - 21:59

Nie potrzebuję, interesuje mnie konkretnie jakie źródło bo CPU na pewno się nie wybiera dla wentylatorów obudowy i nie wiem dlaczego u MSI domyślnie wszystkie są ustawione na CPU - stąd moje pytanie, zaciekawiło mnie to po prostu.

Ten post był edytowany przez caleb59 dnia: 09 Listopad 2019 - 22:01

#4 Użytkownik jest niedostępny   Ard'aenye 

• Anty-fanboy
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Listopad 2019 - 11:40

Dlaczego nie CPU? Ja wszystkie wentylatory ustawiłem właśnie na CPU. W idle wszystkie pracują na 600-700 RPM i jest cisza, pod obciążeniem (ustawiłem powyżej 55st - ale to kwestia chłodzenia, ja mam BOX-owe) liniowo się rozkręcają. Dla mnie sytuacja idealna.

Niestety też nie wiem co to jest "System". Próbowałem wygooglować alb bez rezultatu.

Ten post był edytowany przez Ard'aenye dnia: 10 Listopad 2019 - 11:41

#5 Użytkownik jest dostępny   Jenot 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 10 Listopad 2019 - 12:05

Sprawdź w jakimś monitorze (HWinfo?) gdzie MSI ma czujniki temperatury i spróbuj to dopasować do tego co masz w BIOSie. Tak na chłopski rozum ustawianie wentylatorów w obudowie w zależności od temperatury innej niż CPU ma sens jedynie dla dedykowanego wentylatora dmuchającego na chipset czy VRM. Normalnie CPU grzeje najbardziej i ustawienie krzywych względem tej temperatury jest najbardziej sensowne. Jedyne czego mi brakuje we współczesnych BIOSach to uzależnienie krzywej od temperatury GPU, ale rozumiem, że to trudne do realizacji bez wspólnego dla wszystkich producentów kart interfejsu przekazującego wskazania temperatury GPU do UEFI.

#6 Użytkownik jest dostępny   Fjubens 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 10 Listopad 2019 - 12:18

Tak jak mówią koledzy dopasowanie pod temp. CPU ma jak najbardziej najwięcej sensu.

Zobacz postJenot, o 10 Listopad 2019 - 13:05, napisał(a):

Jedyne czego mi brakuje we współczesnych BIOSach to uzależnienie krzywej od temperatury GPU, ale rozumiem, że to trudne do realizacji bez wspólnego dla wszystkich producentów kart interfejsu przekazującego wskazania temperatury GPU do UEFI.

ASUS w Strixach (kartach graficznych) wprowadził kiedyś już dwa miejsca na podpięcie wentylatorów i dopasowanie pod temp. GPU z poziomu aplikacji, całkiem sympatyczna sprawa. No ale fakt, że to takie obejście sprawy na około, fajnie jakby w BIOSie faktycznie w płytach głównych z marszu była taka możliwość.
https://rog.asus.com...sus-fancontrol/

#7 Użytkownik jest niedostępny   caleb59 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Listopad 2019 - 15:57

Witam,

"Najlepiej" wybrać System oraz ustawienia defaultowe. Ale to zależy od Pańskiej obudowy, preferencji, temperatur osiąganych na Pańskich podzespołach/w środku obudowy.

Pozdrawiamy/Regards,
Dział Wsparcia Technicznego MSI

#8 Użytkownik jest dostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Listopad 2019 - 18:12

Jest jakiś programik Ala SpeedFAN co działa ze współczesnym sprzętem. Polecam poszukać zainteresowanym osobom. Można np sterować wentylami wpiętymi do płytę w zaleznosci od temperatury GPU.

Strona 1 z 1