Skocz do zawartości
caleb59

Żródło pomiaru temperatur dla wentylatorów?

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę zasięgnąć rady bardziej doświadczonych userów - mianowicie chodzi mi o źródło pomiaru temperatur wentylatorów sterowanych przez BIOS - do wyboru są 4 tryby - CPU, System, MOS, Chipset.

 

Oczywiście CPU nie trzeba wyjaśniać - raczej głupim jest zostawiać CPU również dla wentylatorów w obudowie.

 

No i właśnie posiadam dodatkowo 3 wentylatory w obudowie i jakie źródło pomiaru temperatur najlepiej wybrać dla nich?

 

System (do czego to się konkretnie odnosi?), MOS (zapewne sekcja zasilania), Chipset (zapewne B450 od AMD w moim przypadku)

 

Mam na myśli zaznaczone opcje:

 

FqNIRoT.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebuję, interesuje mnie konkretnie jakie źródło bo CPU na pewno się nie wybiera dla wentylatorów obudowy i nie wiem dlaczego u MSI domyślnie wszystkie są ustawione na CPU - stąd moje pytanie, zaciekawiło mnie to po prostu.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie CPU? Ja wszystkie wentylatory ustawiłem właśnie na CPU. W idle wszystkie pracują na 600-700 RPM i jest cisza, pod obciążeniem (ustawiłem powyżej 55st - ale to kwestia chłodzenia, ja mam BOX-owe) liniowo się rozkręcają. Dla mnie sytuacja idealna.

 

Niestety też nie wiem co to jest "System". Próbowałem wygooglować alb bez rezultatu.

Edytowane przez Ard'aenye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w jakimś monitorze (HWinfo?) gdzie MSI ma czujniki temperatury i spróbuj to dopasować do tego co masz w BIOSie. Tak na chłopski rozum ustawianie wentylatorów w obudowie w zależności od temperatury innej niż CPU ma sens jedynie dla dedykowanego wentylatora dmuchającego na chipset czy VRM. Normalnie CPU grzeje najbardziej i ustawienie krzywych względem tej temperatury jest najbardziej sensowne. Jedyne czego mi brakuje we współczesnych BIOSach to uzależnienie krzywej od temperatury GPU, ale rozumiem, że to trudne do realizacji bez wspólnego dla wszystkich producentów kart interfejsu przekazującego wskazania temperatury GPU do UEFI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówią koledzy dopasowanie pod temp. CPU ma jak najbardziej najwięcej sensu.

Jedyne czego mi brakuje we współczesnych BIOSach to uzależnienie krzywej od temperatury GPU, ale rozumiem, że to trudne do realizacji bez wspólnego dla wszystkich producentów kart interfejsu przekazującego wskazania temperatury GPU do UEFI.

ASUS w Strixach (kartach graficznych) wprowadził kiedyś już dwa miejsca na podpięcie wentylatorów i dopasowanie pod temp. GPU z poziomu aplikacji, całkiem sympatyczna sprawa. No ale fakt, że to takie obejście sprawy na około, fajnie jakby w BIOSie faktycznie w płytach głównych z marszu była taka możliwość.

https://rog.asus.com/articles/gaming-graphics-cards/strix-gtx-10801070-what-is-asus-fancontrol/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,

 

"Najlepiej" wybrać System oraz ustawienia defaultowe. Ale to zależy od Pańskiej obudowy, preferencji, temperatur osiąganych na Pańskich podzespołach/w środku obudowy.

 

Pozdrawiamy/Regards,

Dział Wsparcia Technicznego MSI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś programik Ala SpeedFAN co działa ze współczesnym sprzętem. Polecam poszukać zainteresowanym osobom. Można np sterować wentylami wpiętymi do płytę w zaleznosci od temperatury GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś zagląda i czy coś się zmieniło w tym temacie?
Co oznacza skrót PCH w ustawieniach wentyli w biose?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@*** ChOpLaCz *** kiedyś czytałem to była regulacja wentylatora na radiatorze chipsetu. Czy obecnie zmieniło się znaczenie tego skrótu to nie wiem.

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.11.2019 o 18:12, Minciu napisał:

Jest jakiś programik Ala SpeedFAN co działa ze współczesnym sprzętem. Polecam poszukać zainteresowanym osobom. Można np sterować wentylami wpiętymi do płytę w zaleznosci od temperatury GPU.

Fan Control

Używam od dłuższego czasu. Działa bezbłędnie. Żadne ustawienia w biosie niepotrzebne.

W dniu 10.11.2019 o 12:05, Jenot napisał:

Normalnie CPU grzeje najbardziej i ustawienie krzywych względem tej temperatury jest najbardziej sensowne.

To stwierdzenie troszkę się zdezaktualizowało...

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

To free, czy dadzą polizać a później becalen?

Za free... opensource

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.11.2019 o 12:05, Jenot napisał:

ustawianie wentylatorów w obudowie w zależności od temperatury innej niż CPU ma sens jedynie dla dedykowanego wentylatora dmuchającego na chipset czy VRM. Normalnie CPU grzeje najbardziej i ustawienie krzywych względem tej temperatury jest najbardziej sensowne. Jedyne czego mi brakuje we współczesnych BIOSach to uzależnienie krzywej od temperatury GPU, ale rozumiem, że to trudne do realizacji bez wspólnego dla wszystkich producentów kart interfejsu przekazującego wskazania temperatury GPU do UEFI.

Ja proponuję tak:

Jeden z wentylatorów (wylotowy) obudowy sterowany wzgl. VRM (bo znajduje się ono przy wentylatorze wylotowym i w jakimś stopniu jest obrazem temperatury w środku obudowy i rośnie nieproporcjonalnie bardziej kiedy obciążony jest CPU).

Drugi z wentylatorów (też wylotowy) sterowany wzgl. temperatury złącza PCI-E w które wpięte jest GPU (bo kiedy GPU pracuje, to to złącze bardziej się nagrzewa, a skoro GPU generuje więcej ciepła, to wypadałoby zwiększyć prędkość wymiany powietrza w obudowie)

Taka kombinacja nieźle się sprawuje, bo szybkość pracy wentylatorów jest uzależniona od dwóch największych grzałek w obudowie, ale dzięki temu, że sterowanie jest nie bezpośrednio z rdzenia CPU/GPU, to bierze pod uwagę temp. panujące wewnątrz obudowy.

Podpinanie wszystkich wentylatorów pod jeden czujnik sprawdza się gorzej (np. po podpięciu sterowania pod temp. CPU, czy nawet pod temp. VRM, to reakcja chłodzenia będzie bardzo spowolniona, kiedy tylko GPU będzie ostro grzało)

Godzinę temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

Co oznacza skrót PCH w ustawieniach wentyli w biose?

Zapewne jest to temp. mostka.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.11.2019 o 18:12, Minciu napisał:

Jest jakiś programik Ala SpeedFAN co działa ze współczesnym sprzętem. Polecam poszukać zainteresowanym osobom. Można np sterować wentylami wpiętymi do płytę w zaleznosci od temperatury GPU.

Argus Monitor. Mały programik, a ogarnia wszystko ;) Niestety płatny :( Nie kosztuje fortuny, ale jednak. Tutaj jego opcje https://help.argusmonitor.com/Introduction.html

Edytowane przez maras2574
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam mam wszystkie wentyle ( oprocz cpu ) w biosie ustawione pod pcie - co jak mniemam odnosi sie do gpu. No bo jesli gpu wywala mi duzo ciepla do gory to i tak podgrzeje cpu. Dlatego liniowo jak rosnie temp gpu to rozkrecaja sie wentyle w obudowie tylko nie do konca rozkminilem czy temp pcie to temp samego zlacza czy calkowitej temp gpu . Wazne ze dziala:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCI-E to czujnik w złączu PCI-E. Nagrzewa się ładnie od temperatury powietrza "wianego" przez GPU. Wadą podpinania wszystkiego pod tylko i wyłącznie temp. PCI-E jest to, że jak włączysz ostre obliczenia na CPU, a na GPU nic, to wentylatory w obudowie niewiele przyśpieszą, a jeśli nawet, to z ogromnym lagiem. ... wszak całe ciepło z CPU idzie typowo do tyłu i w górę ... czyli na górze będzie ciepło, a czujnik PCI-E będzie pokazywał stosunkowo niskie temp.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam mam u siebie wszystkie ustawione pod czujnik CPU - nigdy nie rozumiałem tych durackich oznaczeń i w końcu sprawę olałem. Mam dwa wentyle z przodu, jeden u dołu pod kartą graficzną, jeden u góry nad CPU i jeden z tyłu obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie i tak cpu nagrzewa sie glownie podczas grania wiec w moim przypadku to sie sprawdza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.11.2019 o 21:57, caleb59 napisał:

System (do czego to się konkretnie odnosi?)

Temperatura powietrza w obudowie - czujnik jest z reguły gdzieś na płycie, oddalony od podzespołów generujących ciepło typu CPU/GPU/chipset.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, wszystko fajnie ale jak to teraz optymalnie ustawić? Dla CPU to wiadomo - czujnik CPU, górny i tylny wentylator MOS? A co z przednimi dwoma oraz z tym jednym na dole? Czujnik chipset czy system? :E 

Chyba rozumienie w czym rzecz - nie wiem jak to optymalnie ustawić więc zostawiłem wszędzie czujnik dla CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji powinniście mieć namalowane miejsca tych "termometrów". U mnie namalowali w manualu, ale opisu who is who nie widzę, więc trzeba iść na czuja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ciągle (nic się przez 4 lata nie zmieniło) uważam, że wszystkie wentylatory wciągające i wydmuchujące powietrze z budy powinny być ustawione na jeden czujnik. Dlaczego? Wentylatory powinny być tak wysterowane, żeby w budzie było lekkie nadciśnienie. Jeśli poustawia się krzywe tak, że te wentyle będą zależne od różnych czujników to może być tak, że będzie podciśnienie - powietrze będzie wyrzucane z obudowy bo np. VRM będzie gorący, a nic nie będzie go zasysać bo czujnik na płycie będzie zimny.

U mnie są 3 scenariusze obciążenia - idle, cpu only, cpu+gpu, nie liczę nic tylko na gpu. Wszystkie wentylatory są zależne od CPU temp, co uważam za najlepsze rozwiązanie u mnie (3xdół na gpu, 3xAIO z boku wciągające, 3xgóra wydmuchujące, 1xtył wydmuchujący).

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • No słabe wnioski wyciągnęli z tej analizy, bo właśnie ubrali to w rasizm i seksizm AI  Gdzie to może wynikać np. z różnic w danych, bo skąd pewność, że AI została "nakarmiona" taką samą ilością danych każdej z ras? Jeżeli dali np. 80% danych dotyczących osób białych z różnymi chorobami oraz 20% danych pochodzących od osób czarnoskórych i potem kazali AI najpierw rozpoznać rasę, potem chorobę, to oczywistym jest, że model może być stworzony tak, że błędnie "uzna" że niektóre choroby dotyczą tylko białych więc u innych ras symptomów tych chorób już może nie wychwycić.  No ale łatwiej wyciągać wnioski pasujące do poglądu autora, który te wnioski pisał  Bo szkoda że artykuł skupił się na tak małym wycinku. W pracy jest napisane np. że model nauczył się rozróżniać (z różnym rezultatem, ale jest możliwość pójścia w tym kierunku) rozpoznawania chorób serca na podstawie obrazu tęczówki.
    • Jak tam sytuacja, poprawili, połatali można dodać do listy w co zagrać czy dalej lepiej nie tykać? 
    • Ludzie to dziwne istotki, nie próbuje już tego rozkminiać Przkład ostatniej "zadymy" z Dogma, recenzja Rocka i jego komentarzach z których potem wyszło że on nie widzi różnicy jak mu FPS spadnie do 40 czy tam 30.
    • USA to różne stany i różne prawa ale sam jakoś nie chciałbym żyć w tym kraju. Za dużo właśnie dzikiego kapitalizmu. Jest dobrze póki jesteś zdrowy i silny gorzej jak ci się coś stanie. Leki silnie uzależniające w jakichś stanach sprzedawali jak cukierki i w którymś stanie zrobiono eksperyment społeczny i zalegalizowano twarde narkotyki. Druga sprawa zobaczymy co będzie z tymi migrantami bo tam do nich miliony rocznie przybywają bez wiedzy, umiejętności i bogatych rodziców.
    • Nie ma prawie w ogóle, skończyłem wczoraj Emily i to niemalże to samo, w cut-scenkach są inne dialogi, czasem pojawiają się inne postacie w domu (w sensie, te same, tylko w innych miejscach xD), dowiesz się trochę więcej  z lore, jedyne co jest warte uwagi, to zupełnie inne wspomnienie, ale to tyle, nic co by zmieniło postrzeganie fabuły. IMHO można na spokojnie ominąć, albo walnąć speedruna na easy - mi zeszło około 3h przejście drugą postacią, czy było warto dla tego wspomnienia? No tak średnio bym powiedział xD
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...