Skocz do zawartości
Tonny5

Instalacja Ramu - czy trzeba coś ustawić w BIOS?

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zainstalować nowy RAM w moim pececie. Do tej pory używałem CML8GX3M2A1600C9B 2x 4GB

 

Teraz chcę zainstalować CMZ16GX3M2A1600C10B 2x 8GB

 

Moja płyta główna to MSI H97 PC MATE

 

Mój procesor to Intel Core i5 4460

 

Obecnie RAM chodzi na szybkości 1333Mhz

 

Czy wystarczy włożyć RAM i nic nie zmieniać?

Edytowane przez Tonny5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stare ramy mogły pracować z prędkością 1600 i jak sam widzisz przez to że nic nie ustawiałeś chodziły wolniej. Będziesz dokładać ram czy zmieniać? Jeśli będziesz dokładać to w niebieskie bliżej procesora dałbym CML8GX3M2A1600C9B 2x 4GB a w czarne dalej od procesora CMZ16GX3M2A1600C10B 2x 8GB. Druga rzecz to jak ustawisz xmp to 2x8gb będą miały cl 10 a 2x4gb cl 9 więc w przypadku 2x8gb przepisałbym wartości xmp z zmienionym cl z 10 na 9 i wyłączył xmp. To tak ogólnikowo co bym zrobił. Jeśli podmieniasz ram to włóż tylko w czarne dalej od procesora i uruchom xmp chociażby.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę zmieniał RAM - nie będę dodawał. Co do zmian w parametrach to wolałbym uniknąć bo kiedyś przy innym trochę temacie MityczyJeż mi napisał "Jeżeli 1600 to faktycznie jest XMP, a miałeś 1600 ustawione "ręcznie" to istnieje szansa na niestabilność ze względu na niższe napięcia dla ramu i procka."Różnica w nie-grach między 1333 a 1600 jest niezauważalna. Przywróć domyślne i tak zostaw. Słucham się go - słowo niestabilność budzi we mnie grozę. Wolałbym zostawić wartości domyślne. Uważam je za bezpieczniejsze. Problem w tym, że nie wiem czy zmieniając RAM i tak nie powinienem czegoś poustawiać. Jeśli nie, to nie ma problemu, mogę spokojnie pracować na 1333MHz.

 

Czemu nie mogę włożyć nowych kości w niebieskie sloty? Przepraszam, że pytam, ale komputer był składany w serwisie. Najchętniej zrobiłbym wszystko tak samo, tak jest.

Edytowane przez Tonny5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji obsługi powinno być wspomniane że pierwszy zestaw 2 kości ram KIT powinno się włożyć w drugie miejsce od procesora czyli czarne. W przypadku ddr4 w instrukcji wręcz jest pogrubioną czcionką zaznaczone żeby tak robić. Co do ustawień to tak zdarza się że w przypadku XMP dojdzie do niestabilności, ale dla nowicjuszy to najłatwiejszy sposób do drobnego OC. Jeśli nie chcesz uruchamiać XMP to przepisz ręcznie co proponuje XMP ale zostaw go wyłączonego. Kiedyś się nie patrzyło za bardzo na OC ramu, a dzisiaj wszyscy kręcą. Napięcie dla ram można ustawić bezpiecznie 1.6-1.65 i spróbować ustawić cl 9 chociażby. Jeśli jednak na prawdę się nie znasz na tym i nie chcesz próbować to wczytaj ustawienia domyślne > zapisz > reboot > ustaw XMP > zapisz. Dopiero jak będą problemy to zejdziesz niżej. Niektórzy na płycie z Z robią OC w okolicach 2000 i im to działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji obsługi powinno być wspomniane że pierwszy zestaw 2 kości ram KIT powinno się włożyć w drugie miejsce od procesora czyli czarne. W przypadku ddr4 w instrukcji wręcz jest pogrubioną czcionką zaznaczone żeby tak robić. Co do ustawień to tak zdarza się że w przypadku XMP dojdzie do niestabilności, ale dla nowicjuszy to najłatwiejszy sposób do drobnego OC. Jeśli nie chcesz uruchamiać XMP to przepisz ręcznie co proponuje XMP ale zostaw go wyłączonego. Kiedyś się nie patrzyło za bardzo na OC ramu, a dzisiaj wszyscy kręcą. Napięcie dla ram można ustawić bezpiecznie 1.6-1.65 i spróbować ustawić cl 9 chociażby. Jeśli jednak na prawdę się nie znasz na tym i nie chcesz próbować to wczytaj ustawienia domyślne > zapisz > reboot > ustaw XMP > zapisz. Dopiero jak będą problemy to zejdziesz niżej. Niektórzy na płycie z Z robią OC w okolicach 2000 i im to działa.

 

Rzeczywiście chyba trzeba włożyć w czarne sloty.. A mi w serwisie włożyli do niebieskich... Czy to mogło doprowadzić do jakiś problemów?

 

A nie mogę po prostu włożyć tego nowego RAMu i gitara? Serio muszę robić cokolwiek? Komputer nie wczyta sobie automatycznych ustawień sam?

Edytowane przez Tonny5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemy raczej nie. Jest to po prostu zalecane w celu lepszego OC a tym samym większej stabilności. Płyta główna zazwyczaj wprowadza stabilne SPD, jeśli na tych ustawieniach RAM nie działa dobrze to raczej do wymiany. Natomiast XMP trzeba samemu ustawić i sprawdzić, ponieważ to jest forma OC. Jeśli nie interesuje Ciebie OC nawet w formie XMP to raczej niczego nie musisz robić. W razie problemu ewentualnie można zrobić reset biosu lub ostatecznie update biosu.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemy raczej nie. Jest to po prostu zalecane w celu lepszego OC a tym samym większej stabilności. Płyta główna zazwyczaj wprowadza stabilne SPD, jeśli na tych ustawieniach RAM nie działa dobrze to raczej do wymiany. Natomiast XMP trzeba samemu ustawić i sprawdzić, ponieważ to jest forma OC. Jeśli nie interesuje Ciebie OC nawet w formie XMP to raczej niczego nie musisz robić. W razie problemu ewentualnie można zrobić reset biosu lub ostatecznie update biosu.

 

A to jest chipset z literką H na początku. Czy on pozwala na OC pamięci RAM?

 

Jeżeli nie to trzeba by kupić najtańsze kostki - nawet bez radiatora 1600 CL 11. Wtedy one z automatu się same ustawią na 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ustawią się na 1600, jeśli bios wczyta SPD... Ustawiając 1600 robisz OC czy tego chcesz czy nie. Płyta główna z literką H i B nie pozwalają na większe OC niż 1600 przy ddr3 no chyba że jakaś specjalna wersja biosu odblokuje taką możliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...