Skocz do zawartości
Indżynier

Palenie od góry - pytanie?

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka, dziś zrobiło się trochę zimniej, więc postanowiłem napalić w moim piecyku na węgiel (ktoś mi pisał, że ten piec nie nadaje się na mieszkanie 40m^2), ale ogólnie poczytałem o paleniu od góry z tej strony -> https://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/

 

i spróbowałem, nasypałem z jakieś 1/5 małego wiaderka węgla (około 10 cm), dałem na to drobne drewno na przemian z kartonem i gazetą, rozpaliłem, na początku te górne drzwiczki (co będziecie widzieć później w linku na zdjęciu) dałem tak, żeby były otwarte na około 5mm, dolne na ponad 1 cm i mi się fajnie rozpaliło, potem dodałem trochę grubego drewna tymi górnymi drzwiczkami i teraz mam temperaturę na piecu około 60 stopni i temperaturę w pokoju 21 stopni (wzrosła z 18/19).

 

Piec ma pompę, więc podłączyłem ją jak na piecu było 40 stopni, teraz po około 0.5h grzejniki są lekko gorące, więc te górne drzwiczki zamknąłem praktycznie całe około 1mm otwarcia, dolne zmniejszyłem do około 5mm.

 

I teraz zastanawiam się co zrobić z tą górną wajchą -> co jak sądzę, służy do regulowania przesłony od pieca do komina (w pionie na maxa, na ukos 1/2, poziomo brak przepływu), chcę żeby ta ilość węgla co ją wrzuciłem mi się paliła jak najdłużej jak sądzicie jak powinna być ustawiona tak jak teraz w pionie, czyli na maxa, czy dać na ukos? -> http://s1.fotowrzut.pl/O1Z1Y5CQ2I/1.jpg (tu zdjęcie)

 

PS: Jakieś dodatkowe rady co do tego rodzaju palenia? Więcej węgla/drzewa dawać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Górnych drzwiczek nie otwieraj wcale tylko dolne uchyl i nimi reguluj bo nie zrobi się "spiek" z węgla który dłużej się pali. Pamiętaj że przy zamkniętych górnych drzwiczkach nie wolno ich uchylać bo tworzą się gazy z węgla i buchnie ogniem.

 

Ta wajcha jest na wszelki wypadek gdyby był silny wiatr nie wciągnie wszystkiego w komin czy też jak piec jest mało szczelny możesz właśnie tą wajchą zmniejszyć cug generalnie najbezpieczniej regulować cały piec dolnymi drzwiczkami z całkowicie otwartą rurą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Górnych drzwiczek nie otwieraj wcale tylko dolne uchyl i nimi reguluj bo nie zrobi się "spiek" z węgla który dłużej się pali. Pamiętaj że przy zamkniętych górnych drzwiczkach nie wolno ich uchylać bo tworzą się gazy z węgla i buchnie ogniem.

 

Ta wajcha jest na wszelki wypadek gdyby był silny wiatr nie wciągnie wszystkiego w komin czy też jak piec jest mało szczelny możesz właśnie tą wajchą zmniejszyć cug generalnie najbezpieczniej regulować cały piec dolnymi drzwiczkami z całkowicie otwartą rurą

 

no górne mam uchylone tak jak na zdjęciu, czyli z jakiś 1mm, a co do tej wajchy znalazłem i wyczytałem w tej instrukcji, że powinna być całkowicie otwarta ->

Kocioł zbytnio się rozgrzewa

 

[...] Ograniczenie dopływu powietrza to jedyna poprawna metoda kontroli intensywności spalania. Dlatego nie powinieneś w ogóle używać przepustnicy w rurze prowadzącej do komina. Powinna ona być zawsze w pozycji otwartej. Sytuacja podobna jak w samochodzie - by jechać wolniej, puszczasz pedał gazu, a nie zatykasz rurę wydechową. [...]

 

więc masz rację, jak na tą chwilę to nadal się żarzy ten węgiel, temp. na piecu stałe 80 stopni, w pomieszczeniu 25 stopni, więc nawet okno sobie lekko uchyliłem, żeby trochę chłodniej było, zobaczymy jak długo będzie się żarzyło i kiedy temp. spadnie :P

Edytowane przez Indżynier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 80', radzę zamknąć dolne drzwi, rzeźby ci się woda nie zagotowala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...