Skocz do zawartości
KosmitaElo

Przeniesienie systemu na dysk SSD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Około rok temu zakupiłem nowy komputer z dyskami HDD 445GB (C:) i SSD 930GB (D:). Na pierwszym jest wgrany system, oraz część programów, a na drugim jedynie część programów i kilka gier. Ostatnio występują problemy, a mianowicie od czasu do czasu komputer nie reaguje na polecenia przez około 5-10 sekund, a potem wszystko wraca do normy. Z czasem zaglądając do zakładki wydajność w menadżerze zadań zorientowałem się, że to aktywność dysku C: czasami gwałtownie wzrasta, co powoduje właśnie te problemy. Pomyślałem, że przeniesienie jak największej ilości programów, plików itp. na dysk D: będzie mogło pomóc. To samo chciałbym zrobić z systemem, lecz nie wiem jak się do tego zabrać. Czy da się przenieść go na dysk SSD nie tracąc przy tym żadnych danych z niego? Chciałbym też, aby dysk SSD stał się w pewien sposób tym "podstawowym". Nie jestem obeznany w tych dziedzinach, więc zwracam się o pomoc tutaj. Z góry dziękuję za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz migrować system - migrację mają wszystkie w zasadzie programy do dysku - partition wizard, aomei partition assistant, partition expert, itd

 

żeby migrować uwolnij na ssd miejsce, żeby zmieścił się windows (liczy sie tylko zajęte miejsce, nie wolne) i partycje windows, tzn recovery, msr, i najważniejsze efi - na wszystko minus windows wystarczy ok 1 gb - uruchom migrację, i jako dysk docelowy wskaż ssd z wolnym miejscem, ewentualnie, jeśli nie będzie można wybrać ssd, wolne miejsce na nim, tzw obszar nieprzydzielony - unallocated area

 

jako w zasadzie pewny uchodzi aomei asistant, natomiast partition expert to nowy program, niewiele o nim dotychczas w sieci

 

ściągaj najnowsze wersje programów do dysku, bo starsze mogą nie obsługiwać wszystkich funkcji

 

prościej - można by po prostu przekopiować partycje na ssd, zrobi to np partition wizard i aomei assistant - w zasadzie nawet pewniejszy sposób, bo wtedy przekopiuje się wszystkie partycje - czy przy migracji też będą wszystkie niepewne, bo w opisie programów często brakuje informacji - wada to że trzeba będzie ręcznie zmieniać plik bsd, z którego startuje windows, i w uefi, w tzw nvram, nie będzie wpisu bootloadera - program do migracji raczej to obsługuje

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie musi być pusty, jak już napisałem musi być na nim tyle wolnego miejsca, żeby zmieścił się windows, przy czym liczy się tylko zajęte miejsce na partycji windows, nie cała partycja (więc jeśli partycja windows np 300gb, a zajęte 150 wystarczy np 180-200, itp), + plus małe partycje recovery, efi i msr - dla nich wystarczy 1 gb; jeśli nie masz wolnego miejsca przerzuć wszystko z jakiejś partycji na 2 i usuń tę pustą partycję w zarządzaniu dyskami z prawego kliku na niej); jeśli tak nie możesz bo masz na ssd 1 partycję zmniejsz partycję na ssd np o 300gb, itp - zrobi to każdy z polecanych programów bez utraty plików (jeśli nie będzie po polsku zaznacz partycję i wybierz shrink partition, suwakiem ustaw od którego końca, najlepiej od końca, nie od początku, koniec po prawej, i o ile gb); po skończeniu musisz mieć na ssd nieprzydzielone miejsce, np 300gb - sprawdż przed migracją w zarządzaniu dyskami; podane wielkości tylko przykład

 

na ssd musisz mieć gpt - jeśli nie nie migruj, tylko pisz; żeby sprawdzić, jaki typ tablicy partycji masz na dyskach kliknij w mój komputer na partycji na danym dysku prawym, właściwości, kliknij zakładkę sprzęt, na liście kliknij dysk, poniżej kliknij właściwości, w styl partycji powinno być gpt albo mbr (legacy) - jeśli pusto kliknij wypełnij; tak samo dla 2 dysku, czyli ssd, jeśli na liście go nie będzie; dla migracji oba gpt, jeśli nie pisz

 

gdyby na ssd był mbr, nie gpt, partition wizard przekonwertuje na ssd bez utraty plików, bo obsługuje to, ale tylko dla dysków z danymi, czyli bez systemu; ale nie jestem pewien, czy wersja free ma tę opcję (assistant też chyba ma taką opcję, ale też nie wiem, czy wersja free)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już niecałe 300gb nieprzydzielongo miejsca na ssd. Tylko program aomei partition assistant pozwala mi na migrację systemu na nieprzydzieloną część dysku ssd, jednak potem okazuje się, że jest to płatna funkcja. W innych programach jak partition wizard czy partition expert zaznaczam dysk D: z wolną przestrzenią, ale program informuje mnie że i tak musi usunąć wszystkie partycje z całego dysku. Podsyłam kilka screenów które mogą się przydać, m.in. styl partycji w obu dyskach czy właśnie wygląd programów. zdjecia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, bo na hdd masz mbr, a na ssd gpt; ale sorry za złe informacje, na forum było kilka postów, jak assistant migruje bez problemów, wiec sądziłem, że za darmo

 

przede wszystkim masz, mam nadzieję, wersję 64, bo tylko taka wystartuje z gpt - jeśli nie i wersja 32 musisz po prostu ściągnąć iso 10 64 z serwera ms i zainstalować na ssd, partycja która tam jest nie przeszkadza

 

ewentualnie możesz przekonwertować ssd na mbr, ale znów chyba partition wizard konwertuje w wersji płatnej, musiałbyś sprawdzić

 

jeśli wersja 64 można spróbować zrobić wszystko ręcznie, nie takie skomplikowane, tylko, jeśli nie masz płytki 10 musisz zrobić płytkę\pena ratunkowego - potrzebny będzie do tego, żeby zainstalować bootloadera 10 na partycji efi na ssd

 

sprawdź, czy w folderze system32 jest plik winload.efi, czy tylko winload.exe - gdyby winload.efi nie było, a masz płytkę\pena z 10 przekopiuj z folderu sources plik boot.wim, i rozpakuj go programem 7zip - powinien być plik winload.efi, przekopiuj go sobie na hdd albo np na pena

 

procedura w skrócie - na ssd utworzysz efi, i potem przekopiujesz partycję z windowsem an ssd - potem z płytki\pena zainstalujesz bootloadera uefi na efi, ewentualnie do system32 przekopiujesz winload.efi - po przestawieniu bootowania powinien zabootować z ssd; jeśli nie nic się nie stanie, bo będzie bootować normalnie z hdd

 

ale jak napisałem warunek - wersja 64 - jeśli masz 32 możesz tylko albo ściągnąć 64 i zainstalować na ssd, albo przekonwertować ssd na mbr

 

ps - zapomniałem - potrzebujesz także winresume.efi, nie .exe, więc z boot.wim przekopiuj także sobie winresume.efi; winresume ładuje system z pliku hibernacji

 

ps2 - winload.efi i winresume.efi będą chyba? w windows\system32, w którymś folderze, np 1 albo 2, jeśli tak jest w 10; jeśli nie znasz 7zip, ściągnij, i podczas instalacji zaznacz żeby zintegrował się z menu kontekstowym - potem kliknij prawym na pliku boot.wim, i powinna być opcja 7z - wybierz wypakuj pliki.. utworzy folder boot i wypakuje do niego pliki

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobierasz EaseUS Todo Backup Free, robisz kopię zapasową całego systemu, potem przywracasz ją na nowym dysku i wszystko hula jak ta lala. ;)

Edytowane przez ShadowMan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie może hulać, choćby dlatego, że do startu windows na gpt potrzebny winload.efi, a w kopii będzie tylko winload.exe, do startu z mbr, nie gpt - chyba, że easeus przekonwertuje uprzednio gpt na mbr bez utraty danych, i wgra kopię na mbr; może można zmienić winload.exe na efi po prostu przez zmianę rozszerzenia, itd - może możliwe, ale musiałbyś napisać, co dokładnie zrobi easeus, żeby zadziałało, tzn zmiana systemu z mbr na uefi, utworzenie efi, instalacja bootloadera efi, itd - w ogóle skąd hurraoptymizm; normalnie programy do kopii, jak easeus, kopiują na ten sam typ partycji, czyli albo mbr albo gpt - w innych przypadkach potrzebna migracja, ale z reguły na pusty dysk, wtedy można utworzyć inną tablice partycji, i wgrać system ze zmianami bez utraty plików, itd

 

ps - od chyba 1809 10 ma własny programik do zmiany mbr na gpt - mbr2gpt - działa z linii poleceń, zmienia typ partycji bez utraty plików - ale działa, z tego co czytałem, dość kapryśnie, tzn nie zawsze bez utraty plików; przed konwersją, sprawdza, czy konwersja w ogóle możliwa i bezpieczna; ale ponieważ chodzi o przeniesienie systemu na już gotowe gpt chyba ryzykowna konwersja w tym przypadku nie ma sensu

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...