Skocz do zawartości
Monowiec

Freez komputera i dźwięku przy grach

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

od dwóch dni mam problem, że po ok 5-20 minutach grania komputer się zawiesza razem z dźwiękiem (buczenie z głośników). Problem pojawił się po tym jak w UEFI zmieniałem Turbo na procesorze z 4.0 na 4.2GHz i próbie lekkiego podkręcenia procesora. Mimo zresetowania UEFI do standardowych ustawień nic się nie zmieniło. Wczoraj zauważyłem też, że wiatrak od chłodzenia CPU się nie kręci, pomyślałem pewnie temperatury wywalają - wymieniłem cały radiator na oryginalny z i2500K, nowa pasta, wiatrak kręci się cały czas na full i nic. Czytałem, że ludzie mają też problem z temp. GPU, ustawiłem w MSI Afterburner wiatrak na 100%, temperatury w grach ok 50 stopni, CPU na poziomie 70-75 stopni. Komputer cały odkurzony, nigdzie nie zalega kurz, radiatory przedmuchane a dalej system się zawiesza.

 

Ma ktoś jakieś rady? Kiedyś miałem już ten problem i winowajcą były temperatury bo płyta główna nie załączała wiatraka z chłodzenia do procesora. Teraz nie wiem co zrobić.

 

Dodam jeszcze, że miałem wcześniej chłodzenie Mugena II ale po tym jak wiatrak padł stwierdziłem, że założę fabryczne, a jutro kupię nowy wiatrak i z powrotem instaluje Mugena.

 

@Edit:w OCCT procesor wytrzymal 3m22s i zawiesił się na temperaturze 79/80 stopni, napięciu 1.28V i 97,43W i był na poziomie 4200MHz.

@Edit2: w OCCT GPU trzymało ponad 20 minut przy temp. 79/80 stopni przy 50FPS i pełnym obciążeniu.

@Edit3: Przy PowerSuply wytrzymał 5 minut(anulowałem) i temp. CPU na poziomie 90 stopnie przy napięciu 1,27V/1,26V. Na rdzeniach temp. min. temp. 90 stopni max. 98 stopni. Zegar przy CPU nie przekraczał 4000MHz.

@Edit4: Testowałem jeszcze raz samo CPU, wytrzymał 1m15s, temp. 84 stopnie, napięcie 1,28V. Zegar był na 4199MHz.

@Edit5: Wyłączyłem w UEFI tryb turbo i przestawiłem na Default. Po kilku minutach w OCCT przy temp. poniżej 70 stopni komputer się zresetował.

Edytowane przez Monowiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś coś?

Odpinałem RAM po kolei i dalej wywalało w OCCT, a jak zamontowałem znowu Mugena 2 z nowym wiatrakiem to wytrzymał prawie 6 minut, temp. Poniżej 50 stopni i naliczył ponad 600 błędów. Po ponownym uruchomieniu nic już nie pokazał.

Dziś będę robił formata i zobaczymy czy to coś da.@Edit: nie robiłem go jednak.

 

 

@Edit: Ustawianie napięcia na Offsecie na plus czy minus nic nie dawało. Sztywne ustawienie na 1,3V też nie pomogło.

 

Rozwiązaniem okazał się (na tę chwilę) BIOS. Po zaktualizowaniu do najnowszej wersji kręci się już w OCCT ponad 10 minut (wcześniej górną granicą były 2/3 minuty), temperatura trzyma się na poziomie 45 stopnie, napięcie nie przekracza 1,21V z czego stale trzyma 1,2V, a moc trzyma na poziomie 62W - jest stabilnie. Oczywiście najpierw wstać Windows w ogóle nie chciał bo próbował zbootować system z HDD, a nie z SSD i musiałem to zmienić. Tak samo było z przestawieniem z IDE na AHCI. Teraz wszystko (oby) działa.

 

Temat można zamknąć.

Edytowane przez Monowiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...