Skocz do zawartości
shaman7

Brzęczący zasilacz

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

po upgrade PC kompletnym, poza zasilaczem którego mam od stycznia 2015r., a dokładnie model to Corsair VS650W ostatnio zaczął brzęczeć. Generalnie raz brzęczy raz nie, jak to mu się podoba. Czasami ucichnie kompletnie na moment i zaraz znów. Jest to bardzo denerwujące ze względu na wymienione wszystkie komponenty, cała reszta działa praktycznie bezszelestnie. Czytałem że to mogą być cewki lub wentylator. Czy ktoś ma jakieś sprawdzone sposoby na naprawę tego? Czy w ogóle da się to naprawić? Czy może pozostaje tylko kupno nowego zasilacza? Przede wszystkim też chciałbym wiedzieć czy to ma jakiś wpływ na resztę komponentów, ograniczenia czy też może jakies niebezpieczeństwa związane z prądem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, może być to wentylator(i można go wymienić), cewki prędzej piszczą niż brzęczą a u mnie brzęczała akurat folia :E

 

1ff2303ca0ce.jpg

 

Rozkręciłem, podkleiłem, przy okazji przeczyściłem wszystko i jak na razie cisza i spokój ;)

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie czy na pewno dźwięki wydobywają się z zasilacza, a nie przypadkiem karty graficznej, której piszczą cewki. Generalnie jeśli to wentylator to można go wymienić, jeśli piszczy coś innego w zasilaczu, to niewiele z tym zrobisz. Cewki niby można zalać klejem, żeby ograniczyć dźwięki, które z nich się wydobywają, ale to już trochę zabawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie czy na pewno dźwięki wydobywają się z zasilacza, a nie przypadkiem karty graficznej, której piszczą cewki. Generalnie jeśli to wentylator to można go wymienić, jeśli piszczy coś innego w zasilaczu, to niewiele z tym zrobisz. Cewki niby można zalać klejem, żeby ograniczyć dźwięki, które z nich się wydobywają, ale to już trochę zabawy.

 

Karta ma 2 tygodnie więc wątpie. Jak uderze zasilacz czasami przestanie na chwile. Dotykając obudowe w miejscu zasilacza są takie jakby drgania. Wymiana wentylatora jak? Gdzie szukać zamienników? Coś więcej info? Na dniach rozkręce śmierdziela.

Edytowane przez shaman7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ile ma karta nie ma znaczenia - jak już to karty piszczą od nowości. Zlokalizuj dokładnie źródło dźwięku, czy na pewno nie jest to zasilacz, a jeśli tak to czy jest to wentylator, czy jednak coś w środku brzęczy, bo jeśli coś brzęczy w środku, to niewiele z tym zrobisz. VS to kiepski zasilacz i szkoda pakować w niego jakąkolwiek kasę.

 

Co do wymiany wentylatora, to w środku siedzi zwykły wentylator 120mm, który możesz wymienić. Ważne, żeby wziąć model o zbliżonych obrotach i startujący od niskiego napięcia. Przykładowo z tanich nada się Arctic P12 w wersji 3-pin DC z zakresem obrotów do 1800. Drożej BeQuiet Pure Wings 2 w wersji high speed (2000 RPM), również 3-pin DC - wentylatory 3-pin DC startują zazwyczaj od niższego napięcia niż wersje 4-pin PWM. Mając wentylator odłączasz zasilacz od kompa i zostawiasz na kilka godzin, żeby kondensatory się rozładowały i nic Cię nie kopnęło przy grzebaniu. Ewentualnie po odłączeniu możesz zewrzeć pin zielony i czarny w wiązce 24-pin ATX (pin nr 16 i 15), żeby zasilacz wystartował na sucho i się rozładował. Przewód wentylatora w zasilaczu kończy się albo wtyczką 2-pin podpiętą pod PCB, albo jest wlutowany bezpośrednio w PCB wentylatora. Dodatkowo wentylator w zasilaczu używa tylko dwóch przewodów (12V i GND), podczas gdy standardowy wentylator do obudowy / na chłodzenie ma 3 przewody (12V, GND i Tacho czyli odczyt obrotów). Żółty przewód czyli tacho odcinasz i izolujesz. Dwa pozostałe wlutowujesz w miejsce oryginalnych i po sprawie - podmieniłeś wentylator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...