Skocz do zawartości
Slazer

Upgrade 1155 za grosze

  

11 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co wybrać?

    • Zostać przy 2500k
      5
    • E3 1230
      4
    • E3 1230 V2
      2
  2. 2. Czy wymieniać RAM?

    • Nie, zostań przy 1600MHz CL9
      6
    • Tak, kup 2133MHz CL10
      3


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

zastanawiam się czy jest sens ulepszania mojego komputera.

 

Obecnie to:

i5 2500k (na mojej płycie idzie spokojnie 4,1GHz, później muszę zwiększać prędkość wentylatorów bo VRM nie wyrabia)

8GB RAM 2 kości 1600MHz CL9

RX480 8GB

 

Myślałem o wymianie procesora na E3 1230 lub E3 1230 v2, tylko nie wiem czy dużo mi to da i który ewentualnie z tych 2 wybrać. Oba 4 rdzenie 8 wątków, pierwszy taktowanie po OC 3,6GHz, drugi po OC 3,7GHz, pierwszy mogę mieć za 130zł drugi za 205zł, główną różnicą pomiędzy nimi jest obsługa PCIe w wersji 3 w tym drugim.

Edytowane przez Slazer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro XEON I7 4R/8W mozesz miec za 130zl to bierz i nie zastanawiaj sie z tym ze ogarnij czy napewno sprawny i bez wady jakiejs a jak masz kase to i mozna dolozyc do v2 bo ma mniejsze tdp chocby :E no i te 'nowsze pcie pociagnie :D

Jak grasz w nowsze gry to roznica bedzie zauwazalna..

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, fajnie że trafiłem na osobę z podobnym setupem do tego o którym myślę :D

Widzę że masz dosyć szybkie RAMy, warto wymienić RAM 1600MHz na 2133MHz? Mocno limituje Cię ten Xeon, czy bez tragedii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiana ram z 1600 na wyzej taktowane przy 1155 raczej nie ma sensu..

Co do ograniczania hmm .. no raz grafa dziala na 100% a raz CPU :D wiec nie wiem czy mozna mowic o ograniczaniu .. jedynie chyba przez 'wolny' ram ddr3 :E

Niestety z powodu braku czasu nie gram tez w najnowsze dziela Tworcow gier :D

 

ale i tak niebawem pozbywam sie mojego XEONA z mobasem i wpadnie cos mocniejszego:)

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wyżej taktowane pamięci mają sens. Co do różnic to trochę na yt można zobaczyć.

 

Ważne! Niektóre testy na yt są ładnie mówiąc kiepskie... Na przykład gdy nie ma różnic patrzeć czy chociażby GPU nie leci na 100% bo w przypadku takiego typu testu to jest po porstu śmietnik.

 

Nowszy Assassin creed na starym 1155. Różnica mała do 10FPS

Wiedźmin 3 i też stary Sandy. Miejscami całkiem niezły boost bo nawet +20FPS...

W Far Cry 5 mniejsza róznica niż w wiedźminie ale większa niż w assassin +10FPS

 

Głównie zależy w co grasz... W takim cities skylines nie ma róznicy między 1333 a 2133 (przynajmniej na 2600k :E)

 

Najlepiej sam potestuj próbując podkręcić obecne ramy. No i jeśli zdecydujesz się również na wyższe taktowania ram ładuj się w Ivy Brdge najlepiej. Na sandy żeby mieć 2133 trzeba się sporo natrudzić (i tak zazwyczaj stabilne tylko w 99% jak moje 2200MHz :E), gdy na haswell czy ivy idzie od strzała.

Edytowane przez Thazalir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety moje sztuki nie chcą zbytnio iść nic wyżej :/ No nic, czyli Xeon na Ivy, a jak wpadną jakieś luźne zbędne pieniądze i sprzeda się stary RAM to kupić szybszy.

Po tym filmiku z Wiedźminem widzę fajną zależność, wyższe użycie procesora (i większy FPS) przy szybszym RAMie, czyli całkiem możliwe że moje szczęście z tego że procek nie ogranicza mi karty jest szczęściem głupiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety moje sztuki nie chcą zbytnio iść nic wyżej :/ No nic, czyli Xeon na Ivy, a jak wpadną jakieś luźne zbędne pieniądze i sprzeda się stary RAM to kupić szybszy.

Po tym filmiku z Wiedźminem widzę fajną zależność, wyższe użycie procesora (i większy FPS) przy szybszym RAMie, czyli całkiem możliwe że moje szczęście z tego że procek nie ogranicza mi karty jest szczęściem głupiego.

autorze i jak wrazenia z nowym 4/8 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiana ram z 1600 na wyzej taktowane przy 1155 raczej nie ma sensu.

Przepustowość DDR3 jest mocniejszym hamulcem dla starszych platform, niż DDR4 dla nowszych.

Podkręcanie RAM na LGA1155 ma nawet większy sens niż podkręcanie procesora:

Inna sprawa to ewentualny specjalny zakup szybszych pamięci- sens pakowania jakichś większych kwot w tak leciwą podstawkę może być rzeczywiście wątpliwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W następnym tygodniu procesor powinien już dojść.

Co do RAMu, będę próbował licytować i być może uda mi się z niewielką dopłatą coś ugrać. Jakby co to będę informował ja już Xeon dojdzie (albo wylicytuję jakieś fajne kostki).

Edytowane przez Slazer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cinebench 473 vs 622

Wiedźmin 3 (patrząc na ognisko + ludzi w Novigradzie) 64 vs 64

Devil May Cry 5 (patrząc w jakieś miejsce w którym miałem zapis) 91 vs 108

Xeon chodzi na standardowych taktach (3,3GHz + 200MHz z turbo), i5 2500k ustawione na 3,7GHz.

+ jako bonus zrzut ekranu z wyników bechmarka Forza Horizon 4 Link

Za tego Xeona 1230v2 dałem łącznie z przesyłką 208zł (w gratisie pasta termoprzewodząca + 3 miesiące gwarancji).

Nie ma aż tak spektakularnych różnic jak w tym teście ale i tak myślę że jest dobrze, tym bardziej że testy przypadkowo porobiłem w 1440p zamiast w FHD, a w większość większych gier gram na TV w FHD. Przy lepszej grafice byłyby większe różnice, czyli w moim przypadku wymiana bardziej na przyszłość + by było mniej spadków poniżej 120fps w DMC. Jak uda mi się upolować jakiś tani RAM to uzupełnię przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...