Skocz do zawartości
Kamil34

msi x570 chłodzenie chipsetu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Chcę kupić płyte pod najnowszego ryzena tylko zastanawiam się czy warto brać x570 (MPG X570 GAMING PLUS) ze względu na wiatraczek chipsetu, który może denerwować szczególnie w nocy gdy jest cicho.

 

Jako alternatywe mam b450 max tomahawk lub gaming plus, które nie mają 2 portów m.2 i audio ALC1220 i jeszcze kilku innych mniej znaczących dla mnie różnic.

 

Moim priorytetem jest jednak raczej cisza, ponoć msi ma najcichsze chłodzenie chipsetu dodatkowo z opcją zero rpm, płyta będzie w obudowie armis ar7 tg (ponoć dobra wentylacja, więc może i wentylator będzie cichy).

 

Róznica w cenie 450 vs 730 nie gra roli liczy sie czysta jakosc 1 do 1.

 

Pytanie: Czy ten wentylator wam przeszkadza w idle/ pod obciazeniem, słychać go czy nie? zakładajac ze ma sie dobry słuch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja (już w sumie stara) płyta na x370 posiada wszystkie te opcje m.2 ma nawet 3 :E (jedno pod WI-Fi/M.2 Socket (Key E), supports type 2230 WiFi/BT) ALC1220 też ma, tylko nie wiem jak na niej działają procki z serii 3000 :E BIOS niby jest ;) Ryzen 2600 działa.

 

Jak chcesz mieć naprawdę dobre audio to i tak pewnie z czasem kupisz dodatkową kartę. M.2 mam niby 2 +wi-fi a i tak nie używam, w grach i codziennym użytkowaniu net filmy etc. nie robi wielkiej różnicy SSD SATA czy M.2. (jedno takie złącze w zupełności wystarczy).

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz śmiało MSI. U mnie chipset czasem się zakręci ale nie zawsze. Zazwyczaj jest 0rpm. A mam 3xNVME w tym dwa na wspólnym radiatorze z chipsetem. Zaznacza, że moje NVME są gorętsze od chipsetu więc nie pozostają obojętne na jego temperaturę.

 

Wszystkie starsze płyty AM4 mają tylko jedno gniazdo M2 pełnej szybkości. Pozostałe są przycięte transferem o polowe.

 

Dodatkowo masz PCIE 4.0 dla GPU i ewentualnie jednego nvme plus dla chipsetu. MoNa np rzucić Raid0 z NVME PCIe 3.0 na gry, plus jeden dysk na PCIE 4.0 np pod system.

 

Są możliwości różnych kombinqcji, których nawet na Intelu jeszcze nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minciu, który konkretnie model x570 posiadasz?

 

Jest taka sytuacja że chłodzenie chipsetu potrafi się włączyć bez obciążenia? np. podczas przeglądania internetu, oglądania filmu itp. oraz czy jest bardzo głośny pod obciążeniem, czy dzwięk jest piskliwy/denerwujący dla ucha.

 

W biosie jaką masz ustawioną krzywą chipsetu: silent/normal/performance?

 

 

Ronin69, pamiętam ten filmik z dnia premiery na yt, płyta msi wypadła najlepiej ze wszystkich pod względem hałasu dlatego tylko tą markę biorę pod uwagę z całęgo chipsetu x570, ale chcę się dopytać urzytkowników którzy mają te płyty trochę dłużej niż black na teście i mają je zamknięte w obudowie.

Edytowane przez Kamil34

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minciu, który konkretnie model x570 posiadasz?

 

Jest taka sytuacja że chłodzenie chipsetu potrafi się włączyć bez obciążenia? np. podczas przeglądania internetu, oglądania filmu itp. oraz czy jest bardzo głośny pod obciążeniem, czy dzwięk jest piskliwy/denerwujący dla ucha.

 

W biosie jaką masz ustawioną krzywą chipsetu: silent/normal/performance?

 

 

Ronin69, pamiętam ten filmik z dnia premiery na yt, płyta msi wypadła najlepiej ze wszystkich pod względem hałasu dlatego tylko tą markę biorę pod uwagę z całęgo chipsetu x570, ale chcę się dopytać urzytkowników którzy mają te płyty trochę dłużej niż black na teście i mają je zamknięte w obudowie.

Ale jak najlepiej skoro wypadła hmm słabo? I nie tylko u Blacka, na morelach i w sieci też...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To masz wyżej moją x570. CO wypada w niej słabo. Sprawdź cały wykres/tabele i wybierz coś co ją skreśla.

 

Jedyne czego można się przyczepić, to Zen 3800x podkręcony na 1.4V puszczony w Prime95 na SmallFFT throtluje jak nie ma nawiewu żadnego w okolicy sekcji. O WOW :D

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI X570 EDGE WIFI

 

Tak wygląda gra w apex legends u mnie (wentyl ciagle 0rpm):

https://zapodaj.net/images/2c977c5683b3f.png

Dzięki za wszystkie informacje, czyli można brać smiało msi i płyta główna będzie bezgłośna

Tylko jak czasem się włączy to jest mocno słyszalna?

Przy okazji co to jest fan1 3300RPM?

 

 

Ale jak najlepiej skoro wypadła hmm słabo? I nie tylko u Blacka, na morelach i w sieci też...

Płyta msi była najcichsza więc dla mnie wygrała, co mi po chłodnym vrm jak będzie mi hałasować i będę miał ją ochote przez okno wyrzucić?

Do tego testy były robione na r9 3900x i bez nawiewu na vrm, w grach temperatury byłyby niższe.

MSI MPG X570 GAMING PLUS jest najwyższym modelem który mogę kupić bez anteny wifi, może jestem dziwny ale unikam takich technologi bezprzewodowych, nie wiem czy da się to całkowicie wyłączyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3300rpm to pompa D5 do chlodzenia wodnego.

 

Chipset nie widzialem nigdy powyzej 1000rpm tak normalnie uzywając. Taki mały pierdek przy takim RPM jest cichszy niż 120mm fan na 500rpm.

 

co mi po chłodnym vrm jak będzie mi hałasować i będę miał ją ochote przez okno wyrzucić?

Do tego testy były robione na r9 3900x i bez nawiewu na vrm, w grach temperatury byłyby niższe.

 

U mnie widać temperaurę VRM, 38*C w grach :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...