Skocz do zawartości
newuser3

Komp pod montaż i grafike 2D

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuje pomocy w wyborze podzespołów pod złożenie komputera PC - przeznaczenie - montaż video, obróbka grafiki - photoshop, illustrator, indesign

chciałbym mocny procek może i9

minimum 32GB Ramu (najlepiej z opcja do 64GB)

- dysk na system na m.2 - jeśli da rade to drugi na m.2 na dane (do tego mam 4 dyski ssd pod konfig premiera na cache i tempy i eksport)

- płyta główna nie wiem jaka

- zasilacz też nie wiem

- obudowa, coś dużego bez ledów - może 900?

- grafika, też nie mam pojęcia na ile starczy budżet

- system mam win 10, peryferia również

 

budżet 8-9k

Edytowane przez newuser3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+- 9000 zł: i9-9900K, 4X16 3000, RTX 2070S JetStream, Z390 AORUS PRO, Seasonic Focus Gold 650W, Phanteks Endho Pro, Dark Rock 4 PRO, SSD MLC na system SU900.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi dyskami SSD 4 sztuki trzeba zerknąć tam ile dokładnie portów SATA na Z390 Aorus Pro przestanie być aktywnych jak się zajmie dwa złącza m.2. Ten SU900 to chyba cena NVME.

 

Przede wszystkim przydałby się spory SSD NVME na dane, surowy materiał, katalogi.

Wszystko co będzie wczytywane, odczytywane.

 

Na start dałbym 32 GB dociągając kwestię NVME a pamięci tak jak napisał autor, dołoży sobie z czasem jako opcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+- 9000 zł: i9-9900K, 4X16 3000, RTX 2070S JetStream, Z390 AORUS PRO, Seasonic Focus Gold 650W, Phanteks Endho Pro, Dark Rock 4 PRO, SSD MLC na system SU900.

 

NAJMNIEJ OPLACALNY CPU / MOBO ZA 800+ :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9900K z quick sync najmniej opłacalnym procesorem do obróbki video?

Takie stwierdzenie trochę (bardzo, strasznie mocno) na wyrost.

 

3900X i tak nie masz szans z Intelem 6/12, 8/8 nie mówiąc nic o 8/16 z akceleracją quick sync i mowa tutaj nie tylko o samym eksporcie.

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NAJMNIEJ OPLACALNY CPU / MOBO ZA 800+ :hmm:

te mobo kosztuje w proline 650 zł :Up_to_s:

 

@Caps ale żywotniejsze kostki mlc od microna 16nm i gwar. z nieograniczonym tbw i to dysk systemowy, coś za coś. Ale teraz patrze na cene i lekko w szoku, 4 stówy to jednak dużo za adate bo nawet CS3030 dla wersji 1tb tbw wynosi 1665

Edytowane przez vegmer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziekuej za podpowiedzi, niestety ciężko ogarnąć wszystkei niuanse co jest lepsze a co gorsze, chciałbym iśc w kierunku i9-9900K, co będzie optymalne jeśli chodzi o płyte główną do tego procka? i9-9900K, Z390 AORUS PRO? Może lepiej coś doplacić i lepsze wziąść?

chciałbym mieć dwa dyski na m.2 ale czy nie utnie mi prędkości przy 3-4 ssd na sata?

 

- grafa, rozumiem że w tym budżecie idealnie 2070 rtx?

- jakie konkretnie pamięci polecacie brać? nie zależy mi na ledach i bajerach, muszą być szybkie. w kościach po 16GB żeby dokupić do 64 lub dorzuce te pare zł to 64 od razu.

 

- gdzie kupować? 2 opcje - żeby mi to złozyli i żebym złozył sam, ostanio pare lat temu składałem pc, myśle że sobie poradze. kiedyś morele miało promo że składają za darmo, proline albo inny sklep ma coś takiego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aorus PRO 6x SATA dzieli z M.2, więc przy 2X NVME na pokładzie będą niedostępne niektóre SATA3, z kolei przy wolnych złączach M.2 porty

SATA będą wszystkie dostępne. Z tego co patrzę, złącze M.2 o nazwie M2M na płycie odcina porty SATA3 4 i 5, a M2A czyli te wyżej wcale, więc

po zainstalowaniu jednego NVME będziesz miał dostępne wszystkie porty SATA. Gorzej jest w przypadku zapełnieniu wszystkich M.2 -

wtedy tych portów będzie mniej bo z 6 pozostaną 3-4.

 

Co masz na myśli "lepsze wziąć"? Ponad 200W nie jest problemem dla tej płyty, a równie mocne zaczynają się od 1000 zł w górę jak Strix, Phantom 9 czy Taichi

Edytowane przez vegmer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w górnym gnieździe m.2 jest nvme, to wszystkie porty SATA są dostepne, ale dysk m.2 dzieli pasmo z portem SATA1.

Jeżeli to jest dysk SATA m.2, to ten port nie jest dostępny.

Jeżeli w dolnym gnieździe m2. jest nvme, to porty SATA 4 i 5 nie są dostępne.

Podobnie będzie, jeżeli w to gniazdo m.2 włoży się dysk z protokołem SATA m.2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w górnym gnieździe m.2 jest nvme, to wszystkie porty SATA są dostepne, ale dysk m.2 dzieli pasmo z portem SATA1.

Jeżeli to jest dysk SATA m.2, to ten port nie jest dostępny.

Jeżeli w dolnym gnieździe m2. jest nvme, to porty SATA 4 i 5 nie są dostępne.

Podobnie będzie, jeżeli w to gniazdo m.2 włoży się dysk z protokołem SATA m.2.

ok bo trochę się pogubiłem, co w przypadku gdy chciałbym wsadzić 2 dyski m.2 nvme? Ile portów (i których?) sata będę mógł wykorzystać w pełni pod standardowe dyski ssd? I czy pozostałe porty w ogóle przestają działać czy też z mniejszą predkością? tak że np mógłbym wpiąć tam napęd dvd?

 

Chyba żę jest lepsza płyta główna która nie będzie miała takich ograniczeń?

 

Nie wiem tez co z pamięcią? jeśli cenowo wychodzi podobnie to może od razu kupować w kościach po 32 Gb? tak aby za jakiś czas dokupić do 128GB?

 

nie wiem jak to wygląda, czy lepiej mieć 4x16GB czy 2x32? (zakładając tą samą prędkość?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co dokładnie rozumiesz przez "w pełni", gdyż obecnie to jest już kontrowersyjne :)

Powyższe przepisałem na szybko z instrukcji obsługi. Reasumując, możesz mieć do 5-6 dysków,zakładając że te m.2 będą NVME (czyli chyba wszystkie nowoczesne).

 

Problemem może, chociaż nie musi być, dostępne pasmo i ilość linii PCIE. Część udostępnia cpu, część chipset. To, jak i czy będziesz wysycał dostępne pasmo, zależy od takich czynników, jak scenariusz użytkowania.

 

Co do mnóstwa dysków SATA do wideo...nie obrabiam, ale wiem, że tutaj panuje opinia, że trzeba mieć tych dysków od ******. Czy to dalej jest prawdą pod koniec 2019? Nie wiem. Wiem jedynie, że jeżeli są maszyny, które nie klękają przy poważnym materiale z jednym dyskiem, to może już nie trzeba tak cudować?

 

Acha, jak chcesz gonić w kierunku ultra prędkości NVME, to kierunek AMD plus dyski pcie4.0 jest wart rozważenia. Zdaje się że obecnie tam prędkości przekraczają 4-5GB/s, co nie jest możliwe z Intelem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co dokładnie rozumiesz przez "w pełni", gdyż obecnie to jest już kontrowersyjne :)

Powyższe przepisałem na szybko z instrukcji obsługi. Reasumując, możesz mieć do 5-6 dysków,zakładając że te m.2 będą NVME (czyli chyba wszystkie nowoczesne).

 

Problemem może, chociaż nie musi być, dostępne pasmo i ilość linii PCIE. Część udostępnia cpu, część chipset. To, jak i czy będziesz wysycał dostępne pasmo, zależy od takich czynników, jak scenariusz użytkowania.

 

Co do mnóstwa dysków SATA do wideo...nie obrabiam, ale wiem, że tutaj panuje opinia, że trzeba mieć tych dysków od ******. Czy to dalej jest prawdą pod koniec 2019? Nie wiem. Wiem jedynie, że jeżeli są maszyny, które nie klękają przy poważnym materiale z jednym dyskiem, to może już nie trzeba tak cudować?

 

Acha, jak chcesz gonić w kierunku ultra prędkości NVME, to kierunek AMD plus dyski pcie4.0 jest wart rozważenia. Zdaje się że obecnie tam prędkości przekraczają 4-5GB/s, co nie jest możliwe z Intelem.

tak, potrzebuje minimum 4 dysków z czego 2 będą nvme m.2 a dwa ssd 2,5 cala - czy wtedy nie obetnie mi predkości?

 

chciałbym już ten zestaw skompletować i szukać w jednym mijescu zamówienia - proline,xkom albo morele. procek 9900, płyta- pewnie ten Z390 AORUS PRO chyba że ktoś coś lepszego poleci, chłodzenie dark rock pro 4, buda - podoba mi sie beq 900, ale cena troche duża - może coś tańszego w tych gabarytach znajde? zasilacz - 650w czy mocniejszy? i cały czas nie wiem jakie ramy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przechodziłem wymuszony upgrade, więc i przeszedłem przyspieszony kurs uzupełniający wiedzy komputerowej. Jestem też świeżym posiadaczem tego i9 9900K + Aorus Z390 Pro Wifi + 32GB Ram + reszta.

 

Na Intelu poniżej półki HEDT nie będziesz miał 2x NVME pracujących zawsze z pełną prędkością niezależnie od siebie. Związane jest to z wysycaniem linii PCIE, których jest dostępna ograniczona ilość. Znajdziesz mój wątek na ten temat w tym dziale.

 

Powyższe nie oznacza jednak problemów z tranferem zawsze. Oznacza jedynie problemy z osiągnięciem pełnej prędkości niezależnie, czyli nie będziesz w stanie osiągnąć sytuacji, w której ciągniesz z dwóch dysków po 3GB/s jednocześnie. Będziesz mógł jednak kopiować z dysku na dysk z prędkością tych 3GB/s (PCIE jest full duplex). To, co się dzieje z SATA innymi, niż te, które mają pasmo współdzielone z m.2, tego nie wiem*.

 

Nawet pamiętając, że nie zajmuję się obróbką wideo, zakładam jednak, że jeżeli realnie potrzebujesz pełnych transferów jednocześnie z 6 dysków, to oznacza, że jesteś na poziomie money_no_object, bo materiały masz poważne. W takim przypadku idź w kierunku HEDT, albo nowego AMD, który podobno jest w stanie nakarmić PCIE 2 dyski NVME.

 

*nie wiem jednak, jakie ma znaczenie prędkość SSD SATA, kiedy i tak jest obecnie śmiesznie niska, bez względu na to, czy jest obcięta, czy działa z pełną prędkością.

 

W zasadzie pytanie o zasadność dużej ilości dysków wynikło chociażby z tego, że skoro mocny komp z dobrym jednym SSD jest w stanie podobno udźwignąć 3 streamy 8K Prores RAW, to chyba te dyski nie są (już?) wąskim gardłem. Piszę o maku pro.

 

A ramy? Z listy kompatybilnych. Pamiętając o tym, że zarówno mobo powinno być z nimi kompatybilne, jak i chłodzenie cpu powinno być możliwe do użycia przy włożeniu 4 modułów.

Edytowane przez jagular

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedź. Ilośc dysków wynika z konfiguracji Premiera i After Effects, osobny na system, osobny na materiały video, osobny na cache i temp, i inny na export. To taki ideał, zdecydowanie lepiej wtedy to wszystko pracuje, ale oczywiście da się na 1 dysku śmigać. Ceny ssd niskie więc tak kombinuje.

Pamięci właśnie nie mam pojęcia które dokładnie, jakie taktowanie, producent? docelowo mógłbym mieć 128GB więc brać od razu po 32GB?

Chłodzenie Dark rock 4 czy noctua?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że żaden CPU od AMD nie posiada sprzętowej akceleracji, to samo się tyczy Intela HEDT z uwagi na brak iGPU, więc jest skazany na 9900K.

Modułów 2x32GB jest niewiele i w PL kosztują 3-4x tyle co 4x16, no i koniecznie zajrzeć na stronę producenta w celu potwierdzenia kompatybilności.

Na pewno wiesz co robisz? Potrzebne Ci 128GB pamięci? Chłodzenie NH-D15 albo Dark Rock 4 PRO.

Edytowane przez vegmer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, to druga sprawa. Chociaż, jak nietrudno zauważyć wyżej (:E) mnie interesuje temat: w jaki sposób 4 dyski poprzedniej generacji są lepsze od jednego dysku mającego transfery na poziomie 5-10 razy większym. Trudno chyba iść w tezę o IOPS, bo NVME także w tej kwestii jest wielokrotnie bardziej wydajne.

 

Osobiście mam Noctuę D14, czyli poprzednią generację w stosunku do D15. Nie licząc AVX (przy którym cpu klękają bez względu na chłodzenie), to również jest dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety ka płyta główna nie obsłuży 128 GB Ramu, może ta będzie lepsza

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mpg-z390-gaming-pro-carbon-4142443/

 

kości nie są drogie:

https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-32-gb-3000mhz-cl16-cmk32gx4m1d3000c16-6221124/

 

chyba że macie inny pomysł i lepiej iść w 32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwila chwila, o jakiej płycie mówisz? Przecież Gigabyte dostał już aktualizacje: wersja F9 - Support 32G UDIMM - musisz po prostu użyć odpowiednich kości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwila chwila, o jakiej płycie mówisz? Przecież Gigabyte dostał już aktualizacje: wersja F9 - Support 32G UDIMM - musisz po prostu użyć odpowiednich kości.

support morele tak mi napisał że ten aourus z390 obsłuży tylko 64GB.

 

do moich potrzeb karta grafiki - 3070 rtx będzie ok? też nie orientuje się w producentach i róznicach między modelami-która będzie najlepsza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy aorus z390 będzie lepszym wyborem od Gigabyte Z390 Designare? może lepiej dopłacić do tej 2 płyty?

 

mam taki zestawik: \www.morele .net/inventory/info/e2ab389f/

Edytowane przez newuser3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co?

Jeżeli nie potrzebujesz Thunderbolta, ani 2 sieciówek, to nie ma to sensu. Chyba że chcesz mieć po prostu.

 

Co do zestawu: Photoshop, Illustrator, Indesign nie skorzystają z mocy tej karty graficznej. Wystarczy jakakolwiek nowoczesna, powiedzmy z kilkoma GB ramu. Ewentualnie wyjściem dp w przypadku, jeżeli masz monitor obsługujący 10bit/kanał i chcesz w PS mieć dostęp do tego.

Co się dzieje z kartą grafiki w przypadku obróbki wideo, to już zależy od oprogramowania.

Co do dysków NVME: jesteś pewien, że chcesz mieć dwa mniejsze zamiast jednego większego?

 

Acha. 3070 RTX nie istnieje jeszcze, chodziło wyżej o 2070?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co?

Jeżeli nie potrzebujesz Thunderbolta, ani 2 sieciówek, to nie ma to sensu. Chyba że chcesz mieć po prostu.

 

Co do zestawu: Photoshop, Illustrator, Indesign nie skorzystają z mocy tej karty graficznej. Wystarczy jakakolwiek nowoczesna, powiedzmy z kilkoma GB ramu. Ewentualnie wyjściem dp w przypadku, jeżeli masz monitor obsługujący 10bit/kanał i chcesz w PS mieć dostęp do tego.

Co się dzieje z kartą grafiki w przypadku obróbki wideo, to już zależy od oprogramowania.

Co do dysków NVME: jesteś pewien, że chcesz mieć dwa mniejsze zamiast jednego większego?

 

Acha. 3070 RTX nie istnieje jeszcze, chodziło wyżej o 2070?

tak, chodzi o 2070 (bład literówka). nie potrzebuje TB ani 2 sieciówek, także lepiej brać aurosa? kompletując zestaw wzorowałem się na https://www.pugetsystems.com/recommended/Recommended-Systems-for-Adobe-Premiere-Pro-CC-143/Buy_192

tam jest to dość dobrze opisane po co 2 dyski m2 nvme i do tego jeszcze ssd. generalnie z tego co wyczytałem lepiej dac zwykłego ssd na system a nvme jeden na pliki robocze a drugi nvme na temp i cache i chyba plik wymiany. dlatego tak podzieliłem.

co do karty graficznej - after effects wykorzysta ją w pełni sporo efektów korzysta z mocy karty. wole dopłacić i mieć zapas mocy.

Nie wiem jak jeszcze z pamięciami RAM bo rózne ceny są.

 

Generalnie wrzuciłem ten zestaw w morele, proline i xkom. najtaniej wyszło w morelach za te same części. nie wiem czy jest jakis benefit albo rabat jak weźie się u jednego sprzedawcy bo tak to bym podzielił na te 3 sklepy tam gdzie taniej. Może macie jakieś dobre kupony rabatowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obie płyty pracują w tej samej konfiguracji VRM, kwestie złącz to już indywidualna sprawa. Ale jak masz zamiar wydać ponad 1000 zł na płytę, to Aorus Master się kłania.

 

Dyski Samsunga zarówno MLC jak TLC się mocno grzeją i nie jest to jakiś super dysk do Video, ale pytanie jak wydajny jest ten radiatorek na płycie, i czy w ogóle załatwi sprawę

throttlingu. Taniej masz równie dobre i sporo tańsze 8200 PRO i kwestie temperatur masz z głowy.

 

Można startować od RTX 2060S - bo to jest klon 2070, w dodatku 300 zł tańszy, i pytanie czy warto teraz dopłacać do 2070S - mógłbyś to uzgodnić z użytkownikiem T_G o ile jakimś cudem tu trafi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...