Skocz do zawartości
adrian339

montaż RGB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) Postawnowiłem zrobić z komputera choinkę, ale do rzeczy..

Wszystko spoko tylko mam problem z Dyskiem SSD sata RGB i coolerami RGB, Regulator RGB ma 4 długie piny a SSD i Cooler gniazdo na 4 piny z któych jedna dziura jest zaplepiona ( zdj )

a co za tym idzie nie da się tego podpiąć. Czy ten dodatkowy Pin w Regualtorze RGB to jakieś sterownie RGB ? Może można go po prostu wyłamać a może są regulatory na 3 piny

Prosiłbym o pomoc. Święta idą, mieszkanie za małe na choinkę to chodziać niech komputer poświeci :D

Z góry dzięki i pozdrawiam :)

 

Znalazłem 3 pinowe na aliexpress ale czekać miesiąć to mi się nie widzi. Może ktoś wie gdzie w Polsce można kupić takie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3-pin RGB to ARGB nazywane też DRGB (digital RGB - cyfrowe RGB nazywane też adresowalnym) działające na 5V. 4-pin RGB to RGB analogowe działające na 12V. Jak podłączysz graty z oświetleniem na 3-pin pod kontroler 4-pin to puścisz sobie wszystko z dymem, bo oświetlenie, które ma dostać 5V dostanie 12V. Oba standardy są kompletnie niekompatybilne i wymagają rożnych sterowników.

 

Inna sprawa - byłoby miło gdybyś podał modele wszystkich gratów, będzie prościej to ogarnąć.

 

Jeszcze inna sprawa - nie wiem czy widziałeś test dysków SSD z RGB, ale to oświetlenie powoduje znaczne podniesienie temperatury dysku, przez co cierpi wydajność.

 

Co do kontrolerów 3-pin ARGB, to tutaj masz tańszy, a tu droższy.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WIelkie dzięki :D Co do temp SSD to wiem i zaakceptowałem to.

Model reszty gratów chyba nie jest za bardzo potrzebny tu :D

Te 3 pinowe maja regulację kolorów ? lub typową " tęczę " RGB ?

Ten kontroler podpina się jeszcze do płyty głównej ? z tego co widzę to wchodzi do pinów USB na płycie. I jak z tymi sterownikami ? Kolor się ustawia w jakimś programie ?

Sorry, że tak męcze pytaniami ale jestem zielony w RGB

Edytowane przez adrian339

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złącza 4-pin w tym kontrolerze są od sterowania wentylatorami 4-pin PWM, a nie oświetleniem, od tego masz złącza 3-pin ARGB. Ten Gelid oparty jest o Arduino Uno i wymaga jakichś podstaw programowania jeśli chodzi o ogarnięcie wszystkiego, a przynajmniej umiejętności kopiowania gotowego kodu i jego modyfikacji. Całość podpinasz pod mobo i ogarniasz z poziomu softu Arduino.

 

Ten tańszy ma proste przyciski i nimi sobie wszystko ustawiasz. Jest kilkanaście różnych trybów pracy, więc pewnie typowa tęcza też jest dostępna.

 

Kupowania dysku z LEDami, które powodują, że pod mocnym obciążeniem jego wydajność spada do poziomu kiepskiego HDD,

, nie będę komentował :P.

 

Większość nowych mobo ma złącza RGB 4-pin oraz ARGB 3-pin i odpowiedni soft na pokładzie do sterowania oświetleniem, więc gdybyś podał modele poszczególnych gratów, które masz byłoby prościej, ale rób jak chcesz.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem, że warto by płytę główną chociaz podać :) Jest to aorus gaming k3 i z tego co się orientuje to nie ma wspacia do RGB :/

Tańszy niestety nie wchodzi w grę bo jest na jeden wentylator tylko. Zamówiłem już ten droższy a kiedyś pamiętam bawiłem się trochę z ardurino, nie żebym znawcą był ale będę próbował przy pomocy internetu sobie z tym poradzić :) Dzięki za pomoc z ogarnięciem tego wszystkiego, mam nadzieje, że mi się uda. Pozdrawiam :)

 

Zamówiłem na allegro i jest link tam do jakiegoś sterownika

 

A co do tego Dysku RGB to zobaczę jak to będzie chodzić. Ja na tym komputerze będę tylko pracował więc nie będzie on raczej za bardzo obciążany. Jeśłi będzie działał źle to zostawię go tylko na pliki a na system kupię bez RGB

 

( ten dysk to Dysk SSD ADATA XPG SPECTRIX S40G 256GB )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z370 Aorus Gaming K3? Masz na tej płycie dwa złącza pod 4-pin RGB 12V i 2 złącza pod 3-pin ARGB 5V. Przy czym te drugie mają inny układ pinów niż standardowe 3-pin ARGB 5V i wymagają adaptera do podłączenia "standardowego" oświetlenia ARGB. Adapter powinien być dodawany do płyty - Gigabyte oczywiście musiał wymyślić własny standard do podłączania LEDów i zamiast zrobić złącze 4-pin z jednym pinem wyciętym zrobił 3 piny obok siebie. Wszystko masz opisane w manualu do swojego mobo na stronie 16.

 

Jak już zamówiłeś ten kontroler Gelida to i tak po ptakach. Na stronie producenta masz w miarę dobrze wyjaśnione jak to wszystko ogarnąć.

 

Dysk widzę, że na M.2, LEDów też nie za dużo, więc powinno być ok :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, że jakoś sobie poradzę :D Na allegro gość podał jeszcze link ze sterownikiem. to nie wystarczy ?

Podsyłam ten link: https://gelidsolutions.com/thermal-solutions/codi6-argb-controller

 

A co do dysku to w komentarzach chwalą a jeden gość testował to niby i też zachwalał. Chociaż zdaję sobie sprawę, że za 200zł to cudów nie ma

Edytowane przez adrian339

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten sterownik, który linkujesz jak najbardziej wystarczy do sterowania gratami mającymi złącze 3-pin ARGB. Rzeczami, które mają złącze 4-pin RGB musisz sterować oddzielnie, chociażby z poziomu płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest napisane bo te wentylatory pochodzą z obudowy. Dosłownie nie ma na nich nic tylko napis MSI i Made In china

 

Ten regualtor podpinam do płyty tam gdzie piny od usb ? Później tylko ściągam ten sterownk i insaluję go i ma działać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie producenta w zakładce quick start masz dokładnie opisane w jaki sposób masz to podłączyć (kabel USB do kontrolera, a drugi koniec pod wewnętrzne złącze USB 2.0 na płycie + zasilanie z SATA). W zakładce FAQ masz mniej więcej objaśnione jak to zaprogramować :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa :D Teraz bawię się w kolory :D I dzięki wielkie za wszystko bo gdybyś nie pomógł to pewnie by to nie świeciło :D

Edytowane przez adrian339

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...