Skocz do zawartości
patryg4

HD 6950 - przegrzewa się po czyszczeniu i wymianie padów

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem.

 

Mam problem z kartą Gigabyte Radeon HD6950 2GB, otóż karta po zmianie termopadów, pasty termoprzewodzącej i ogólnym wyczyszczeniu turbiny i radiatora zaczęła się bardzo mocno przegrzewać pod obciążeniem, tzn. gdy odpalę np grę Operation Flashpoint Dragon Rising karta niemalże natychmiast ma w afterburnerze 95~105 stopni celcjusza, w wyniku czego turbina zaczyna wyć jak syrena alarmowa, a komfort pracy/grania jest zerowy.

 

Zauważyłem że dzisiaj po zdjęciu radiatora w celu kontroli co jest nie tak, pasta termoprzewodząca była bardzo słabo rozprowadzona po rdzeniu, głównie na środku rdzenia, tam gdzie ją nałożyłem, pomyślałem że to problem słabego docisku więc założyłem na rdzeń termopad 0.5mm, na którym odbił się napis z rdzenia, co by oznaczało że z docisk nie jest zły, lecz nawet z padem temperatura grzała się tak samo.

 

Dodam jeszcze że karta przed wymianą pasty i padów była dość chłodna, w stresie ok. 80 stopni.

 

Jeśli chodzi o zasilacz itp. patrzcie sygnaturka.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że karta przed wymianą pasty i padów była dość chłodna, w stresie ok. 80 stopni.

Uwaga wróżenia z fusów...

Obstawiam, że karta doznała uszkodzenia podczas rozkręcania. Karta młoda nie była, pewnie wiele jej nie trzeba było do uszkodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej zły docisk był na rdzeniu,zaaplikuj jeszcze raz pastę rozsmarowując cienką warstwę na rdzeniu.

A co do termopadów na pamięciach,to musi taka sama grubość co poprzednie.Inaczej dobrego docisku nie będzie.

Jakiej pasty użyłeś?

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga wróżenia z fusów...

Obstawiam, że karta doznała uszkodzenia podczas rozkręcania. Karta młoda nie była, pewnie wiele jej nie trzeba było do uszkodzenia.

Nie wykluczam tego, a o jakich dokładnie uszkodzeniach mówimy...? Może to jakoś zweryfikuje.

 

Najprawdopodobniej zły docisk był na rdzeniu,zaaplikuj jeszcze raz pastę rozsmarowując cienką warstwę na rdzeniu.

A co do termopadów na pamięciach,to musi taka sama grubość co poprzednie.Inaczej dobrego docisku nie będzie.

Na pamięciach były takie same jak poprzednie 0.5mm, a na rdzeniu cienka warstwa pasty która po dokręceniu nie rozsmarowała się dokładnie, mimo że dokręcam mocno, do granicy gwintów.

 

Pasta to: Halnziye HY710

Edytowane przez patryg4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wykluczam tego, a o jakich dokładnie uszkodzeniach mówimy...? Może to jakoś zweryfikuje.

Nie słuchaj qrek1

Jak by była uszkodzona karta,to byłyby niewykrywana karta przez płytę główną,artefakty,wywalenia sterownika ekranu,czarny obraz,wypalenia na PCB itd.

 

Pasta to: Halnziye HY710

Co to jest :hmm:

Lepiej kup sobie Thermal Grizzly Kryonaut bądź Gelid-GC Extreme/Arctic MX-4 i tym smaruj na rdzeń karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli działa ale się grzeje to tylko kwestia odprowadzania ciepła z rdzenia. Zacznij od ponownego nałożenia dobrej pasty i dokładnego skręcenia karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Co to jest :hmm:

Lepiej kup sobie Thermal Grizzly Kryonaut bądź Gelid-GC Extreme/Arctic MX-4 i tym smaruj na rdzeń karty.

 

Coś mi się wydaje że to nie wina pasty, ponieważ smaruję ją wszędzie, na CPU, na chipset płyty głównej i na inne grafiki i jakoś nigdy problemu nie było, aczkolwiek ekspertem od kart graficznych nie jestem więc nie wiem czy ma ona na to aż taki wpływ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj qrek1

Jak by była uszkodzona karta,to byłyby niewykrywana karta przez płytę główną,artefakty,wywalenia sterownika ekranu,czarny obraz,wypalenia na PCB itd.

Czyli wniosek że źle wymienił pastę... A jak wymieni drugi raz i będzie to samo to co? Będzie że nie umie pasty wymienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Halnziye to jakiś szmelc

High stability and reliability Thermal conductivity: >3.17W/(m·K) (excellent thermal performance)

Thermal resistance: <0.067℃-in²/W (very low)

Instantaneous temperature limit: -50 to 280 ℃ / -58 to 536 ℉

Long-Term operating temperature limit: -30 to 240 ℃ / -22 to 464 ℉

Density: >2.4g/cm³

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli działa ale się grzeje to tylko kwestia odprowadzania ciepła z rdzenia. Zacznij od ponownego nałożenia dobrej pasty i dokładnego skręcenia karty.

Jutro spróbuję...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wniosek że źle wymienił pastę...

Niekoniecznie,bardziej tutaj kwestia docisku pasty do układu chłodzenia.

Ale też autor zastosował pastę o niskiej przewodności cieplnej.

 

Coś mi się wydaje że to nie wina pasty, ponieważ smaruję ją wszędzie, na CPU, na chipset płyty głównej i na inne grafiki i jakoś nigdy problemu nie było, aczkolwiek ekspertem od kart graficznych nie jestem więc nie wiem czy ma ona na to aż taki wpływ.

Generalnie do kart graficznych powinno stosować pasty termoprzewodzące o wysokiej przewodności cieplnej mierzonej w W/m*K.

Im większa tym lepiej odbiera ciepło z układu,a jak wiadomo GPU grzeją się i to bardzo,a chłodzenia na GPU są tak skonstruowane jak są.

Na pewno przeczyściłeś dobrze chłodzenie :hmm: ,bo co ja wiem na chłodzeniach z turbinką bardzo lubi zbierać kurz na początku radiatora zaraz obok wentylatora promieniowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie,bardziej tutaj kwestia docisku pasty do układu chłodzenia.

Ale też autor zastosował pastę o niskiej przewodności cieplnej.

 

 

Generalnie do kart graficznych powinno stosować pasty termoprzewodzące o wysokiej przewodności cieplnej mierzonej w W/m*K.

Im większa tym lepiej odbiera ciepło z układu,a jak wiadomo GPU grzeją się i to bardzo,a chłodzenia na GPU są tak skonstruowane jak są.

Na pewno przeczyściłeś dobrze chłodzenie :hmm: ,bo co ja wiem na chłodzeniach z turbinką bardzo lubi zbierać kurz na początku radiatora zaraz obok wentylatora promieniowego.

Tak, wszystko jest czyściutkie, przewiew z turbiny na najniższych obrotach jest wyczuwalny po stronie "śledzia", cały kurzy z blaszek wyczyściłem

Panowie piszą tak na temat tej pasty, to chyba naprawde coś jest na rzeczy... No wyboru nie mam, użyje innej, lepszej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie piszą tak na temat tej pasty, to chyba naprawde coś jest na rzeczy... No wyboru nie mam, użyje innej, lepszej

Przecież na starej miałeś 80C, a teraz nagle musisz mieć lepszą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pamięciach były takie same jak poprzednie 0.5mm, a na rdzeniu cienka warstwa pasty która po dokręceniu nie rozsmarowała się dokładnie, mimo że dokręcam mocno, do granicy gwintów.

 

Pasta to: Halnziye HY710

za słaby docisk, jeśli dobrze dokręcasz wszystkie śrubki (nie tylko te wokół rdzenia - radiator gpu masz zlutowany razem z całą ramką, która chłodzi resztę karty), to dałeś za grube termopady - skręć kartę bez nich i sprawdź, jakie temp. osiąga gpu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za słaby docisk, jeśli dobrze dokręcasz wszystkie śrubki (nie tylko te wokół rdzenia - radiator gpu masz zlutowany razem z całą ramką, która chłodzi resztę karty), to dałeś za grube termopady - skręć kartę bez nich i sprawdź, jakie temp. osiąga gpu

Niemożliwe że są za grube, bo mierzyłem poprzednie i bez dwóch zdań były to 0.5, a na dodatek na innym forum czytałem że do tej grafiki 0.5 wchodzą idealnie.... Dokręcałem wszystkie śrubki, razem z backplatem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kartę rozłożyłem, nałożyłem więcej pasty niż poprzednio i jak najmocniej się dało skręciłem - karta zaczęła pracować w normalnych temperaturach.

 

Dziękuje wszystkim za pomoc, do zamknięcia. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...