Skocz do zawartości
vladipl

[Chłodzenie], LC, AMD 1700x, RX Vega64, konept i dobór podzespołów

Rekomendowane odpowiedzi

Ad1 oraz 2: Mozesz tez pojsc w dwa Xflowy - konkretnie HWLabs seria GTS Xflow. Bardzo wydajne + porzadek z rurkami.

Ad3 oraz 4: ma byc raz a dobrze? NB eLoop B12-PS albo Noctua NF-A12.

 

EDIT: literowka.

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@amsztel jakbym dał 2 Xflowy to fillport musiałbym podłączyć do wlewu rezerwuaru... W sumie niezły pomysł. Jutro pomierzę budę pod tym kontem :)

 

Co sądzisz o tym rezie z poprzedniego postu z DLEDami?

 

Dzisiaj jak uruchomiłem kompa coś we mnie pękło i delikatne podświetlenie elementów może jednak być ;) zintegrowany z obudową kontroler Phanteksa ma tyle opcji, że nie widzę sensu kupowania dodatkowego

 

PS: Noctua jakoś bardziej do mnie przemawia, jutro poszukam testów porównawczych i poczytam o nich

Edytowane przez vladipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że są chłodnice 350x45mm chociażby NexXxoS XT45 :P. Generalnie co do chłodnic, to tutaj wielkich różnic w wydajności nie ma przy niższych obrotach wentylatorów - masz kasę, to bierz te ST30, to dobre chłodnice. Chcesz przyoszczędzić, to możesz wziąć Magicoola, który wygląda trochę gorzej, a wydajnościowo to ten sam poziom.

 

Co do wentylatorów to dla mnie topem są B12-PS i B14-PS (ma 29mm grubości, co warto wziąć pod uwagę). Ewentualnie NF-A12 lub NF-A14 w wersji chromax, Silent Wings 3 czy EK Vardar - również w wersji podświetlanej. Generalnie jeśli chcesz wentylatory z LEDami, to Vardary lub Corsair ML Pro to najlepsze rozwiązanie, przy czym te drugie wymagają zewnętrznego sterownika do ogarnięcia oświetlenia (masz go w zestawie jak kupujesz trzypak). Odpuść sobie wentylatory z podświetleniem w kształcie ringu jak Corsair LL 120, bo mają kiepską wydajność.

 

Rez kasetowy od EK może być - cena spora, ale to nowinka i masz D5 w komplecie. Tylko jak chcesz używać D5 NEXT, to musisz tą pompę wymienić. Ewentualnie zostaw fabryczną D5 i kup sobie Aquacomputer Quadro, który jest świetnym sterownikiem i pozwoli Ci ogarnąć sterowanie wszystkimi wentylatorami w kompie + ustawienie krzywej zależności obrotów od temperatury cieczy z poziomu softu Aquasuite. Nie musisz wtedy mieć D5 NEXT.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gentlemans - dziękuję za sugestie, z pewnością skorzystam i postaram się odwdzięczyć :)

 

Temat chłodnic można powiedzieć, że ogarnięty.

 

Szybka akcja z miarką pokazała, że z frontu X-Flow w opcji 4x120 nie wejdzie (buda ma dosłownie 530mm wysokości i nie da się w żaden sposób nagiąć blachy aby pomieściła dodatkowe 4mm, nawet 2mm nie wejdą. Wybór na front padł za radą Amsztela na innego Xflow - Alphacool NexXxoS ST30 Full Copper X-Flow 420mm - ma wymiary 477 x 144 x 30mm więc wejdzie jak w masełko.

 

Na top leci Xflow Alphacool NexXxoS ST30 Full Copper X-Flow 360mm - trochę miejsca zostanie dookoła co mnie cieszy, bo z rurkami nie będzie aż takiego baletu - a wręcz będzie czyściutko z nimi :)

 

Wentyle myślę, że wszystkie takie same - te co polecił Zawisza - 140mm Noiseblocker 140mm NB-eLoop Black Edition PWM B14-PS-B a wersje 120mm Noiseblocker 120mm NB-eLoop Black Edition PWM B12-PS-BL

 

Total 5x 140 (3 na chłodnice z frontu, 1 w podłodze i 1 z tyłu obudowy) oraz 8x 120mm (4 na ściance, 1 w podłodze i 3 na chłodnicy w suficie)

 

Rezerwuar z pompą już praktycznie zdecydowałem się na EK Water Blocks EK-Quantum Kinetic FLT 360 D5 PWM D-RGB - Plexi w największej opcji 360mm. Zostanę przy pompie D5 zamontowanej fabrycznie z zewnętrznym kontrolerem. Zawisza polecił Aquacomputer QADRO. Poszperałem w necie i nie za bardzo widzę czujniki temperatury do niego. Chciałbym przepływowy 2x G1/4. Na jakimś forum znalazłem jakiegoś niemca polecającego do QUADRO ten LINK czy będzie on odpowiedni do QUADRO?

 

inna sprawa to jak ogarnąć (w sensie co dokupić) aby QUADRO potrafiło sobie poradzić z 13 wentylatorami, 1 D5 oraz czujnikiem temperatury i może w przyszłości flow?

 

Robię w międzyczasie całą listę złaczek jakie potrzebuje i mam niepewność. Fillport i Drainport - czy wstawić je w ramach przewidzianych do tego portów rezerwuaru, czy wciąć się w węże przy chłodnicach możliwie na samej górze i na samym dole?

Edytowane przez vladipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezly overkill ten zestaw ale bardzo przyjemny :D

Co do QUADRO to sam uzywam (buda Phanteks Evolv X "FE") i jest to sprzet absolutnie rewelacyjny.

Posiada wejscia na 4 wentylatory PWM + 4 termistory + RGB.

Wiec bedziesz potrzebowal spliterow PWM np Noctua, oczywiscie mozesz tez wykorzystac phanteksowy fan hub jako spliter PWM. Optymalnie jest zrobic tak, zeby wszystkie wentylatory na danej chlodnicy polaczyc spliterami i podlaczyc do jednego wejscia PWM na QUADRO. Czyli bedziesz miec 2 chlodnice = 2 wejscia PWM + 2 wejscia na wentylatory obudowy. Ilosc spliterow do kupienia musisz policzyc sam :E

Co do termistorow to QUADRO ma standardowe wejscia 2-pinowe (czyli takie jak sa na plytach glownych). Jeden termistor dostajesz w zestawie (plaski) - dobrze nadaje sie np do mierzenia temp w budzie albo np VRM. Ja mam do tego w ukladzie jeszcze dwa

Termistory plynu - to jest dokladnie ten sam model, o ktory pytales.

Sa bardzo fajne bo mozesz je wkrecic doslownie wszedzie do ukladu.. na bloki, chlodnice, gdziekolwiek.

Ew mozesz jeszcze rozwazyc Termistor "korkowy" - to juz w zaleznosci od danego rezerwuaru czy kostek rozdzielajacych jakie posiadasz. Standardowe termistory do dokupienia gdybys jeszcze chcial gdzies mierzyc tempy.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a masz może doświadczenie z takimi spliterami? EK Water Blocks EK-Cable Y-Splitter 3-Fan PWM (10cm) ? wtedy bym miał w QUADRO dokładnie tak jak napisałeś

 

Channel 1 - pompa D5

Channel 2 - front chłodnica - 3 wentyle 140mm

Channel 3 - top chłodnica - 3 wentyle 120mm

Channel 4 - podpięty hub Phanteksa i w nim 2x splitter Y po 2 wentylatory (wszystkie 4 na ściance) i 3x pozostałe wolne porty na pozostałe 2 w podłodze i 1 z tyłu i wszystko schludnie i ładnie

 

nie pasuje mi tylko że w dokumentacji od wentylatora jest chyba mocno zaniżony pobór prądu LINK podają <1,44W - to chyba jest pobór na minimalnych obrotach, a nie max z jakim się trzeba liczyć (wychodzi 0,12A przy 12V). QUADDRO daje niby 24W (2A przy 12V) na kanał, czyli takich wentylatorów teoretycznie 16 uciągnie? Chyba jest błąd w dokumentacji, albo za dużo siedzę w przemysłówkach gdzie pobór jest drugorzędny i sobie wymyślam teraz.

Edytowane przez vladipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te splitery beda dla Ciebie jeszcze lepsze. Nie wiedzialem, ze EK robi takie :E

Proponowalbym zerknac jeszcze na specyfikacje Phateksowego huba, bo on tylko na czesci wejsc daje sygnal PWM a QUADRO wymaga PWM inaczej wentylatory beda dzialac na full speed.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, mam już odpowiedź. Wykręciłem wentylatory ze starej obudowy i mają faktycznie <0,2A przy 12V... czyli kable typu splitter na 2 czy nawet 3 wentylatory bez problemu dadzą radę :)

 

Mam już zatem dobrane:

1) chłodnice

2) pompa i rez

3) wentylatory

4) quaddro wraz z kablami i splitterami

5) blok CPU - ten wydaje mi się być OK Alphacool Eisblock XPX Aurora - Plexi Black Digital RGB i ma DLED więc będzie pasował do zestawu

 

Pozostają węże i złączki. Wszystko oczywiście na 10/16 G1/4" i tu liczę i liczę i szlak mnie trafia bo wyobraźnia troszkę zawodzi, ale koncept powstał.

 

czyli total bez bloku GPU

90 stopni - 6 sztuk Alphacool złączka kątowa 90° SK 10/16 G1/4" - Deep Black

45 stopni - 1 sztuka Alphacool złączka kątowa 45° SK 10/16 G1/4" - Deep Black

0 stopni - 8 sztuk takie: Alphacool złączka prosta SK 10/16 G1/4" - Deep Black

 

Co sądzicie o takim bloku i złączkach - zagra to razem?

 

jaki wąż do tych złączek - będę na start zalewał demineralizowaną - ooo właśnie jeszcze chemię trzeba dobrać... a sam wąż przezroczysty

 

w sumie to ostatnie pytania przed zakupem ;)

Edytowane przez vladipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, czas na finalizowanie :)

 

Koszyk wygląda obecnie tak:

koszyk.jpg

 

Znalazłem babola w moich wyliczeniach o którym pisał Zawisza - B14-PS mają 29mm i za nic w świecie by nie weszły pod przedni panel obudowy, zamieniłem je na noctua :)

 

wydaje mi się, że wszystko powinno zabanglać aż miło. Prośba o rzucenie z oka na listę i jak coś odstaje to sygnał

 

planuję zamówić albo jeszcze dzisiaj albo jutro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wzial waz od EKWB Duraclear z tego wzgledu, ze ma minimalnie mniejszy inner diameter. Przy tych wezach naprawde ciezko i jakies leaki.

Fillport ten, ktory masz w koszyku na 99% nie bedzie pasowac do Phanteksa, chyba ze masz zamiar wiercic sam otwory, wtedy jak najbardziej. Sugerowalbym zerkniecie na srednice otworow fill/drainportow w instrukcji Phanteksa, ale wydaje mi sie, ze pasowne beda np TAKIE.

Do tego oczywiscie potrzebowal bedziesz korkow, ktorych nie masz w koszyku.

 

O ilosc zlaczek to bym sie nie martwil - i tak na 90% bedziesz jeszcze dokupywac bo sie okaze ze za malo :D

 

Blok, ktory wybrales, to jakas nowosc od Alphacoola bo nie znam takiego konkretnie modelu. Wydaje sie bardzo fajny, ma montaz na praktycznie wszystkie mozliwe podstawki + standardowe zlacza D-RGB czyli bedzie idealnie pasowac do obudowy Phanteksa.

 

Co do plynu to niebezpodstawnie najbardziej znany i lubiany (o ktorym juz z reszta wspominal guru tego dzialu czyli kolega Zawisztheblack :) ) Aquacomputer Double Protect Ultra. Podlinkowalem przezroczysty ale sa tez kolorowe.

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amsztel - serdeczne dzięki, tamten fillport był nieopisany - nie będę ryzykować i biorę te EK co poleciłeś + koreczki. Otwór zmierzyłem suwmiarką i ma dokładnie 20,6mm co do płynu to patrzę właśnie na cenę i wychodzi ze 2l będą o 17pln droższe od koncentratu do destylki (że o samej destylce nie wspomnę) więc 2l wylądowały w koszyku :)

 

Węże też biorę EKWB co poleciłeś, nie ma co kombinować, swoją drogą producent wpadł na świetny pomysł żeby nieznacznie zmniejszyć średnicę

 

jakby portfel miał serce to już tylko do przeszczepu by było ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakby portfel miał serce to już tylko do przeszczepu by było ;)

 

Tak to wyglada, witamy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze sobie zerkam na Twoj koszyk i nie widze tam zadnej kostki-splitera np. kostka 4-way albo kostka 3-way, a bedzie Tobie potrzebna przynajmniej jedna jesli chcesz robic drain/fill porty.

 

Druga sprawa, ze butelka 0.25l do napelniania tej wielkosci ukladu to zdecydowanie za mala butelka. Lepsza opcja byloby wziecie butelki litrowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie bez splitterów. Myślę wykorzystać drain i fillport z rezerwuaru... Nie wpadłem na pomysł jak od dolnej chłodnicy mogę dać złączki, aby wyjść z najniższego punktu. Jak całość przyjedzie to wtedy skręcę i będę kombinować.

 

Butelka już wymieniona na 500ml, musi wystarczyć.

 

Do całości doszedł jeszcze blok od EK na Rx5700xt od Gigabyte (referencyjna tym razem), która przyjdzie do mnie w next piątek +2 złączki 90 stopni do niej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
... to wszystko dobre obudowy pod LC, chociaż za najlepsze uznałbym O11 Dynamic i jej wariant XL oraz Enthoo Luxe 2.

 

 

Prawda

 

Kupiona - potwierdzone z producentem na infolinii, że 719 to Luxe 2. Gość powiedział, że wyszła im taka fajna obudowa, że zrobili dla niej osobną linię, żeby ze starym Luxe się nie kojarzyła, bo klienci szukają zatok 5,25 których w niej po prostu nie ma.

Dostawa poniedziałek.

 

PRAWDA! Chyba zmienili jej nazwę bo nawet na stronie producent oznacza ją jako 719.

 

Tutaj jest filmik w którym chyba wszystko jest opisane:

 

Chłodnice kupuj 30mm. Grubsze nie mają sensu, bo przeważnie zaczyunają ze sobą kolidować tylko.

 

To tego wydajność przy niskim RPM jest taka sama na cienkich i grubych.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pozostało mi teraz długie czekanie na rozpoczęcie questu ;)

 

Itemki zamówione u elfów, kowal kuje chłodnice i bloki, magowie dodają DLED, łotrzyki kombinują skąd złączki wyrolować, trole zakosiły wentylatory i wmawiają, że to nie ich wiatry, a bard jak zwykle z krasnoludem chleje ciecz na umór... nic tylko z węża całe towarzystwo pociągnąć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już wszystko zamówiłeś, to moim zdaniem popełniłeś mały "błąd" przy złączkach - wziąłeś sobie złączki kątowe 45 i 90 stopni ze zintegrowaną złączką prostą kompresyjną. Lepiej było wziąć zwykłe adaptery kątowe obrotowe, do których przykręca się złączkę prostą kompresyjną. Przy przeskoku na rurki sprzedajesz wtedy po prostu wszystkie złączki proste kompresyjne i kupujesz złączki proste pod rurki, a tak będziesz sprzedawał te kątowe ze zintegrowaną złączką prostą i kupował wszystko na nowo :P. To tak naprawdę tylko taka drobna uwaga przy ewentualnej, późniejszej rozbudowie. Reszta jest ok :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sztywna rura to chyba nie moja bajka jest, węże mi się podobają obecnie... Choć w poprzednim tygodniu o LEDach nie chciałem nawet słyszeć, a teraz mam już w obudowie i bedzie w zamówionych blokach na CPU i GPU... I w rezerwuarze też jest... więc może w przyszłości mi się zachce w hydraulika pobawić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gumiaki trzeba dobrze rozplanować aby robić krótkie połączenia bez zwisu. Wtedy wyglądają epicko.

 

Dobre kątowe złączki. Chłodnice x-cross. Może bloki na pamięciach aby skrócić odcinki. Przemyśleć trzeba też kolejność przy zwykłych chłodnicach, w którą stronę kierować węże. Lewo czy prawo. W górę czy w dół.

 

Życzę powodzenia i rozwagi. Jak chcesz narysuj schemat jak to widzisz może coś podpowiem.

 

Ps widzę rezerwuar płaski pod węże na rurkach? Przemyślałeś to? Pokaż projekt węży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ściance za rezerwuarem będą 4 wentyle 120m o grubości 25mm, do nich przykręcony rezerwuar o łącznej grubości z mocowaniem 86mm, czyli rezerwuar wypada mniej więcej w połowie głębokości obudowy.

 

Ogólnie schemat planuję zrobić taki jak poniżej. Flow z chłodnic na pompę i czujka temperatury na wyjściu ostatniej chłodnicy. Wezmę złączkę 90 i prostą w zapas i jak podpowiedziałeś jedną kostkę, bo nie jestem w 100% pewien czy taki rozkład uda się uzyskać. Nie mam wentyli niestety żeby zamontować i sprawdzić "live". Chłodnicę frontową chcę przesunąć na ile otwory w obudowie pozwolą "do góry" dzięki czemu rezerwuar znajdzie się w najniższym punkcie i drainport będzie w dobrym miejscu... ale obawiam się że wentyl 140mm w podłodze może wadzić na tyle, że węża nie da się poprowadzić i będę zmuszony przesunąć rezerwuar o jeden wiatrak 120mm do góry - wtedy drainport nie ma sensu z rezerwuaru prowadzić i będę musiał zaraz za chłodnicą na dole go zrobić... dzięki za sugestię do co kostki, może mi zadek uratować.

 

schematflow_1920.jpg

Edytowane przez vladipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipa. GPU połączone jest tak długim wężem, że będzie wyglądać jak makaron. Przy okazji nie wiem czy nie zachaczy tam o narożnik budy..

 

Miejsce na wentylację chcesz zatkać plexo rezem? Marnowanie potencjału.

 

 

EDIT, ok chcesz go odsunąć.. nie będzie to dobrz wyglądać. Płaskie trzy są do montażu na ściankach.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie myślę żeby ten rezerwuaru dać wyżej o 1 wentyl, wtedy wąż do GPU by ładniej wyglądał. Ten rez jest nasadzany na wentylatory i je zakrywa optycznie, ale sporo miejsca będzie pod spodem więc airflow nie ucierpi. Na samych wentylach nie ma żadnych DLEDow, za to rez ma je w sobie.

 

Alternatywnie zacząłem się też zastanawiać, czy dolny drain port nie zrobić po prostu na kostce zaraz za chłodnica i czujnikiem temperatury, bez wprowadzania go na port w obudowie. Będzie prościej...

 

EDIT:

Tylko, że ten rezerwuaru ma wbudowana pompke i nie za bardzo wejdzie na ścianę. Z tyłu mam tylko 30mm, a potrzeba znacznie więcej

Edytowane przez vladipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro na spodzie budy i tak nic nie ma, to zamontowałbym ten rez na osłonie PSU / w miejscu gdzie masz możliwość montażu mITX. Rez jest na tyle długi, że pompa będzie wystawać poza osłonę PSU. Dzięki temu nie będziesz blokował sobie bocznego nawiewu, a do tego połączenie do GPU będzie krótsze. Obieg będzie wtedy odwrotny, bo będzie szedł z reza do chłodnicy na froncie i powrót przez blok GPU do reza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drobna zmiana nastąpiła. Po lewej stronie budy na dole są 2 dyski (sięgają do połowy wysokości klatki zasilacza), zaskakująco, ale nie wyglądają na szczęście źle, a wręcz są tam potrzebne bo ładnie zapełniają przestrzeń.

 

Rezerwuar idzie do góry o 1 wiatrak. Drainport w ogóle wypada, nie będzie do niego doprowadzenia rurek.

 

Z wyjścia dolnej chłodnicy będzie szło tak: łącznik m-m, dalej czujnik temperatury, łącznik obrotowy m-m, kostka 3 drożna i z kostki - do góry do rezerwuaru łącznik prosty, a w lewo "do środka obudowy" łącznik obrotowy m-m i kranik zakończony korkiem 1/4" i tyle. Przy użyciu na podłodze wentylatora 140mm, przy tej chłodnicy nie będzie miejsca aby wyjść na przedni fillport. Znacząco skróci się też wąż do GPU i będzie schludniej. co do samego spuszczania cieczy to automatycznie łapiemy najniższy punkt całego układu. (oczywiście jedna złączka prosta wraz z wężem zostaje do osuszania systemu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

namaluj czy nie masz w planie znowu makaronów ;D

 

Niżej masz jak to mniej więcej wygląda(ło) u mnie. To są takie optymalne długości giętkich węży 16mm. Dłuższe zaczynają już obwisać i wyglądać jak LC z roku 2003 roku.

 

https://photos.google.com/share/AF1QipNNOCEb-vVgv4KUgZ1VWv0sGXMMddv1dmG1WlvNkFpw2NXfK8eVFycMEvgv647Pyg?key=Z19nWjRwcWpjdC0wbnV0YVNhSVhBTkV3aV96NWRn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...