Skocz do zawartości
vladipl

[Chłodzenie], LC, AMD 1700x, RX Vega64, konept i dobór podzespołów

Rekomendowane odpowiedzi

Minciu, daruje sobie teraz dogłaskanie tego układu, bo "za niebawem" będę zmieniał mobo i wtedy biorę takie na które będzie blok na chipsecie albo full cover, węże będą wtedy znacznie krótsze, a i będę już coś faktycznie wiedział o LC.

 

Z zupełnie innej bajki. 2.12 odbieram Rx5700xt od Gigabyte (referencyjną) oraz blok od EK na nią. Nie miałem okazji jeszcze montowac bloku na GPU i się zastanawiam czy karta powinna być najpierw porządnie wygrzana i sprawdzona w boju, czy jest totalnie sprawna, czy od razu zakładać blok wodny jak jeszcze pasta nie dostanie łomotu?

 

Gwarancja w sumie idzie w diabły przy instalacji bloku, pytanie jak Wy byście zrobili?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź najpierw kartę, żeby potem nie było niespodzianek, że coś jest nie tak, bo najgorsze co może być to uwalone GPU po złożeniu wszystkiego do kupy.

 

Co od gwarancji, to już zależy od producenta, bo nie w każdym przypadku uśniecie naklejki oznacza utratę gwarancji. Zawsze możesz też odkleić naklejkę - suszarka + skalpel i wszystko da się usunąć bez niszczenia :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Tutaj masz przykładowy setup w Twojej budzie na gumiakach, naciągnięte dobrze prawie nie obwisają :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawisza, jak przyjdzie to wrzuce do koparki na nocke, zobaczymy hashrate i później w dzień wezmę wolne i RDR2 będę katować, jak wszystko będzie OK to wieczorkiem wodowanie.

 

Minciu u mnie węże będą znacznie krótsze więc jest szansa że przy moich skillach nie będzie paszkwila ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta odebrana i zamontowana. RX5700 XT 8GB od Gigabyte na referencyjnym chlodzeniu.

 

Plomby jako takiej nie znalazlem, jedynie na jednej śróbce jest naklejka "AMD seal" I to pewnie jest jedyną rzecz na jaką będę musiał zwrócić uwagę. Jak będę rozkręcać kartę to spróbuję ją jakoś delikatnie zdjąć.

 

Wydajnościowo aż miło. RDR2 na wysokich detalach (suwak na prawo, bez zagłębiania się w ustawienia advanced) przy rozdziałce 4k średnio ponad 60FPS. Obliczeniowe też robi robotę - 52MH przy kopaniu ETH bez żadnego kręcenia. Na temperatury nawet nie patrzę, bo chłodzenie referencyjne nie jest najwydajniejsze. W czwartek odbieram z Angeli itemki, a w piątek wodowanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPDATE: graty odebrane. Chlopaki z Angela jeszcze pomogli mi potwierdzić poprawność złączek i przylukalismy, że na bloku GPU sa złączki "na przestrzal" a nie na topie bloku, poprawilismy więc ilości i jest malina :)

 

Zakupiona bańka 5l demineralizowanej i jutro pierwsze 2 zalania będą nią, pozniej wymiana na plyn właściwy.

 

Pytanko mam male: jak mocno trzeba wkrecać złączki? Wiem, że w laminat wyłącznie palcami, aby nie zrobić pajęczyny I przy napelnianiu uważać, czy nie cieknie, a jak przy połączeniach metalowych? Używać szczypiec, czy paluchy tylko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest!

 

Nie wiem jak się przyjęło na forum... Czy na sam build zaczynac nowy temat na forum, czy kontynuować ten? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak uważasz. Możesz wrzucić fotki tutaj, a możesz założyć temat w dziale worklogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwilkę mnie nie było, bo wiele się działo... niemniej zabawki odebrane i złożone... i wszystko żyje nawet :)

 

po kolei - Mega trójząb Posejdona w okrężnicę dla Alphacool za ich blok na CPU. Dlaczego? bo kontrolę jakości robi u nich chyba ślepy bez rąk. Blok sam w sobie całkiem ładny i design na prawdę super... ale - diody DRGB po prostu nie działają - po podłączeniu zachowują się tak, jakby było zwarcie (nazwę to mrużeniem pojedynczej białej diody na samym początku listwy w bloku). ale to pikuś - zgłosiłem do Angeli i jest ponoć szansa, że AC wyśle samą listwę do własnej wymiany - jestem w stanie pewnie to zrobić... ale to pikuś. W ostatnim zdaniu na ten temat powiem krótko - zobaczcie foto poniżej.

 

blok_rysy.jpg

 

i to tyle na ich temat. mogę to reklamować - ale minimum 45 dni czekania bez kompa na co nie mogę sobie pozwolić... nałożyłem więc pastę, założyłem i tyle. działa ale pozostaje niesmak.

 

RX 5700xt wcześniej porządnie wygrzałem i okazała się całkiem nieźle performować. zgodnie z dokumentacją na stronie Gigabyte rdzeń nie powinien iść wyżej niż 1905MHz - na stockowym chłodzeniu szedł 1930MHz wiec już czuję potencjał (placebo i marketing, ale miły).

 

Tuż przed rozpoczęciem buda wyglądała tak i muszę przyznać, że nawet na powietrzu Phantex 719 prezentuje się super.

pre_wc.jpg

 

tony zdjęć z montaży nie będę wstawiać bo szkoda miejsca - było to już setki razy. Co za to chętnie podpowiem - jeśli ktoś będzie myślał o takim rezerwuarze na 3 x120mm jak u mnie to niech się w łeb trzaśnie i weźmie mniejszy. same problemy z nim były (choć wygląda przekozacko). Okazało się, że po założeniu chłodnicy na topie mój pomysł z przeniesieniem rezerwuaru o 1 wiatrak 120mm "do góry" stał się niemożliwy do wykonania i musiałem zrezygnować z jednego wentylatora 140mm w podłodze. Okazało się również, że wyjście z chłodnicy ni w ząb nie trafia nawet w pobliże wejścia do rezerwuaru i wygięcie węża staje się niemal niemożliwe. Po kilkunastu minutach kombinowania dopiero udało mi się wykminić jak mogę puścić wąż od spodu, żeby się nie załamywał... efekt na spodzie budy jest taki:

final_paskud.jpg

 

Samo zalanie i odpowietrzenie w przypadku tego rezerwuaru to bajka. Jest gigantyczny, dzięki czemu po zalaniu na full i uruchomieniu pompy z zewnętrznego zasilacza samo zassanie płynu przebiegło bez większych kłopotów... no może poza tym, że pompa jest w poziomie i wlot jakby "przedłuża wejście do pompy", co powoduje, że jak jeszcze nie jest sama w sobie odpowietrzona to mieli 50/50 powietrza, jak to zauważyłem (po około 5 sekundach od uruchomienia) to od razu power off, przechylenie obudowy i dopiero jak bąble wylecą to dalsze włączanie i napełnianie. W sam układ weszło dokładnie 950ml destylki i tak sobie śmigało przez jedną dobę. Później spuszczenie z układu, zalanie drugi raz destylką i znowu doba. Później zlanie do tego samego baniaka co pierwszy raz i szok - tyle syfu się nie spodziewałem... Układ już jest zalany płynem, odpowietrzenie jeszcze z tydzień będzie trwało, co się dało to "wytrząchnąłem" i bąbli nie było już słychać. Brawo ja za to, że nic nie ciekło z żadnego punktu.

 

Efekt finalny jest miły dla oka, choć już widzę kilka rzeczy do poprawki. Dysków z podłogi będę się finalnie pozbywać - w to miejsce wsadzę płytę na uATX i na niej blok wodny - długi wąż będzie wtedy szedł nisko do uATX i później w górę do grafiki, albo jak mi coś strzeli do łba, to wcześniej do bloku na mobo (będę w przyszłym roku wymieniał mobo + CPU).

 

Final_dark.jpg

 

A tak z diodami w trybie srającego jednorożca, niestety bez podświetlenia na CPU, bo Alphacool odbywa, z mojego polecenia, stosunek z trójzębem Posejdona.

 

Final_rgb.jpg

Edytowane przez vladipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody DRGB podłączyłeś do złącza 3-pin czy 4-pin na mobo?

 

Ile masz miejsca między rezem, a eLoopami na boku? Wygląda, że niezbyt dużo - 3-4cm?

 

Dyski z dołu bym wywalił, bo średni ot wygląda.

 

Generalnie pętla wyszła bardzo fajnie, chociaż ten waż między rezem, a GPU trochę długi, z drugiej strony niewiele się z tym da zrobić. Teraz jeszcze tylko kabelki pod kolor i jest cacy zestaw :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi tam ten rezerwuar sie nie podoba, ale wiadomo ze o gustach sie nie dyskutuje :E

Obudowa natomiast jest absolutnie piekna! :thumbup:

 

Co do bloku to ja bym go po prostu oddal do angeli w ramach rekojmi + zwrot gotowki i zamowil jakis inny blok (EKWB, AquaComputer).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

diody poszły pod kontroler Phantexa - są tam 2 rodzaje kabli - jedne "płaskie i do niczego nie podobne 2+1" i drugie 3 pinowe z wtyczkami pasującymi (co więcej są też te wtyczki na 1 kablu 3 pin + te 2+1) pod tym samym kablem DRGB od bloku na GPU działa aż miło.

 

Jesli chodzi o wentylatory to rezerwuar ma mocowanie bezpośrednio do nich, na dole jest doinstalowana pompa na sztywno do rezerwuaru. Pomiędzy tą pompą a wentylatorami jest aż 9mm odległości... i z pompy wychodzą, a jak!, kable podkątem prostym do pompy - idealnie prościutko w wentylator... na szczęście termokurczką są potraktowane i można to było podgrzać delikatnie i nagiąć, dzięki czemu przestały obijać się o łopaty...

 

co do kabelków to musi to poczekać do nowego mobo i CPU... ale wymienić je będę chciał na pewno. za ścianą której nie widać jest takie kłębowisko, że aż wstyd. Trzeba to będzie pod wymiar zrobić... ale na to na razie nie ma budżetu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@amsztel - nie mogę, zakup na FV na firmę, poza tym pracuję na tym kompie na codzień i nie mogę sobie pozwolić nawet na tydzień niedostępności :/

 

Rez jest fajny, acz gigantyczny. Uznałem, że skoro wentyle nie będą w żaden sposób podświetlane to wezmę rez który wybije się z tłumu zajmując dużą przestrzeń z przodu. Wyszło ogólnie ładnie... acz okrągły mocowany na wiatraku 140 na podłodze mógłby być ładniejszy... :P next time ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blok na zwrot i kup Corsaira. Możesz go podpiąć adapterem do sterownika Aquacomputer lub do corsaira.

 

Nie lubię osobiście tych bloków alphacoola.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten blok i u mnie obeszło się bez żadnych problemów, wydajnościowo myślę że są ok, z tego co wyczytałem to jest to trochę bardziej dopracowana wersja Alphacool Eisblock XPX CPU, co do diod led to są tak mocne że musiałem dać jasność na najmniejszą w mystic light :lol2:

post-603654-1576093801759_thumb.jpg

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdyby ktoś potrzebował, to zrobiłem model tej obudowy: https://www.tinkercad.com/things/eR8YDwJQlxh tylko trzeba wziąć pod uwagę że wymiary wewnętrzne są *trochę* skopane. z tą chłodnicą co jest narysowane, w rzeczywistości nie ma w ogole miejsca między sufitem a "podłogą". wręcz trzeba demontować listwę na dyski/drugi system żeby chłodnica (4x120 86mm gruba + wentyle na modelu) weszła na front. obecnie u mnie siedzi na boku chłodnica + podstawka pod dyski, ale drugi raz tak duzej chłodnicy bym tu nie wkładał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt jeszcze się nie ukończył (nie podoba mi się błędny flow w bloku GPU - in/out są zamienione, oraz dół układu, gdzie kranik spustowy wychodzi z rezerwuaru, więc nie jest w najniższym punkcie układu, powoduje to, że aby spuścić ciecz będę musiał niezłe tańce odczynić)... mam już plan na to, ale na razie czasu brak.

 

Inna sprawa, że zauważyłem na bloku od GPU dziwny nalot (w bloku CPU nie ma go w ogóle, w rezerwuarze też). Ma ktoś pomysł co to może być, czy jest groźne dla układu i trzeba się koniecznie tego od razu pozbyć? planuję w połowie lutego reorganizację układu, wtedy też będę spuszczał ciecz i może dokładał czujnik przepływu i jeszcze jeden temperatury.

 

Maszyna chodzi obciążona na 95-99% non stop w temperaturach cieczy w okolicy 35C. Ciecz użyta w układzie to Aquacomputer Double Protect Ultra (bezbarwny). Układ po zmontowaniu przepłukany 2x w ciągu 1h destylką, później 2 dni na destylce, dokładnie spuszczona i zalany cieczą docelową. Maszyna pracuje w miejscy dość ciemnym bez włączonych LED.

 

blok_syf.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz temperatury na GPU? Mój blok wygląda podobnie i zastanawiam się czy to nie brud z niedopłukanych chłodnic :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na GPU w miarę stabilne 54C, na CPU około 55 (skacze +-10C).

 

z tym brudem z chłodnic to zawsze jest taka możliwość, pompa niby chodziła na 100% i nic nie plumkało podczas odpowietrzania, ale zawsze coś mogło zostać... człowiek młody i głupi jest i płucze dopiero po skręceniu całego układu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokie temperatury Gpu, jakie masz wentylatory na chłodnicy? Jak masz eloopy to pamiętaj o daniu gumowych podkładek zarówno pod chłodnice jak i pod wentylator, mi to dało 4 stopnie.

Dodatkowo masz zle In-Out w bloku.

 

Przy takiej powierzchni chłodnic to powinno być 45 stopni i w dół. U mnie na 240+360 slim EK Coolsetream SE dobija maks do 49 stopni przy wentylatorach na 730rpm i pompa 2500. Dodatkowo mam wyższe tdp karty. bo 270 wat. Coś jest zdecydowanie nie tak, chyba że masz wentylatory na 500 rpm.

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff, zrobiłem tak samo u siebie :E i mam identyczne temperatury. Jestem ciekaw jak się tego pozbyć bez rozkręcania bloku. Będę śledził temat, bo chcę złożyć 2x360 i 2x480 w tej samej budzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kjubb - o jakich podkładkach mówisz? tych co pzyszły z wentylatorami? czy gumowe podkładki dookoła całego wentyla uszczelniające połączenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te podkładki mam dane na każdym wentylu z obu stron. Ogólnie to temp w środku obudowy są sporawe bo do 32C dochodzą, stąd pewnie taka duża temp na GPU. słabo jest z wentylacją dookoła obudowy. Czujnik ambient mam na samym froncie tuż przed dolnym wentylatorem i pokazuje około 27C (w pokoju około 23-24C) więc zasysa niestety odpadowe ciepłe powietrze :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...