Skocz do zawartości
vladipl

[Chłodzenie], LC, AMD 1700x, RX Vega64, konept i dobór podzespołów

Rekomendowane odpowiedzi

Ta 420 zasysa świeże powietrze, u mnie zestaw jest taki sam tylko 240 z przodu i 360 na górze. To że masz wysokie temperatury w środku obudowy wpływa bardziej na reszte podzespołów czytaj: Ram, sekcja zasilania, dyski m2. Gpu i Cpu powinno być chłodne. Jeżeli dałeś te podkładki to w takim razie jest to kwestia złego podłączenia węży, płyn powinien na początku wlatywać na GPU. Musisz to poprawić, bo < 45 stopni dla takiego configu to nie problem. Dla porównania u mnie na wysokich obrotach czytaj Noiseblockery na 1500, Silent Wingsy na 2000 i pompa 3600 ledwo dobija do 40 stopni, a powierzchnia chłodnic o wiele mniejsza.

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak się zastanawiam, czy X-Flow może mieć aż taką różnicę wydajnościową w stosunku do zwykłych chłodnic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jak widzisz różnica prawie żadna.

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temperatury na pewno nie wpływa pozytywnie wielki rez od EK na bocznej ściance, który bloku pewnie 80% powietrza, które pchają eLoopy z boku do środka i częściowo bloku air flow przez chłodnicę. Generalnie temperatury i tak są ok, nie ma co popadać w paranoję. Nie ma znaczenia czy karta ma 45 czy 55 stopni. Ewentualnie zrobisz OC gorsze o 20MHz i na GPU i tyle :P.

 

Nie rozumiem po co Ci drugi czujnik temperatury. Delta temperatur między skrajnymi punktami pętli zamyka się zazwyczaj w 1 stopniu Celsjusza i drugi czujnik nic Ci nie da, bo pokaże w zasadzie to samo co pierwszy. Odnośnie czujnika przepływu, to w grę wchodzą tylko i wyłącznie aktywne czujniki, które podają flow, a nie tylko się kręcą i nic nie robią. Podpięcie takiego czujnika (np Aquacomputer High Flow) pod AC Quadro to całkiem fajna opcja umożliwiająca ustawienie alarmów na wypadek spadku przepływu.

 

Wydajność chłodnic x-flow jest prawie identyczna jak "normalnych", różnice są marginalne.

 

Co do bloku GPU, to wygląda na syf z chłodnicy. Masz chłodnice Alphacool, które są chyba najbrudniejszymi z wszystkich chłodnic i trzeba je zawsze bardzo dokładnie wyczyścić. Bez rozbierania bloku raczej tego nie usuniesz, ale na chwilę obecną bym to olał.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Emmm tego... z tym rezerwuarem to nie ma co go demonizować, bo aż tak bardzo nie przeszkadza w niczym

 

rez.jpg

 

Popatrzyłem na ten czujnik przepływu i choć kusi jak nie wiem co to chyba powiem pass. 53x50x39mm + złączki, nie będę miał gdzie go wsadzić, żeby wyglądał po ludzku. jedyne miejsce to na wężu przed GPU, ale wtedy by paskudnie wisiał na nim :/ trudno, w tym buildzie pass, w następny must have it :) ten drugi czujnik temperatury to moja fanaberia jest, po prostu go chcę i tyle :)

 

@Zawisza, właśnie doczytałem w Twoim poście... eLoopy na ściance powinny tłoczyć powietrze "z zewnątrz do środka" czy "wywalać na zewnątrz" obudowy? obecnie mam tak, że front tłoczy do środka(3x140), spód (1x120) tłoczy do środka, tył (1x140) wypycha na zewnątrz, góra (3x120) wypycha na zewnątrz i ściana (4x120) wypycha na zewnątrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mniejszych czujników przepływu jest jeszcze AquaComputer serii MPS - jest wielkości paczki zapałek.

 

Co do wentylatorów na boku, to tutaj możesz poeksperymentować jeśli Ci się chce. Powiem szczerze, że nie wiem co będzie lepszym rozwiązaniem, czy pchanie powietrza do środka, czy wyrzucanie. Z jednej strony można powiedzieć, że w obecnej konfiguracji te wentylatory wyrzucają ogrzane powietrze, które przeszło przez chłodnicę, ale z drugiej strony kradną powietrze chłodnicy na topie :P.

 

Reszta wentylatorów jest ok.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spód układu przebudowany :)

 

konkluzje:

1) jeśli uwierzyłeś w zapewnienia EK, że podłączenie bloku GPU In/Out jest w zasadzie obojętne (ten LINK) to polecam ogórki kiszone popić surowym mlekiem.

 

Przy ekstremalnym podkręceniu (GPU CORE na 2050MHz, 1200mV, 240W podawane w WattMan) temperatura GPU -4C.

Do tego borykałem się przy mocnym OC z problemem niestabilności zestawu (ekran czasami migał, tracił połączenie, wieszał się) - nieznacznie pomagało zwiększenie max poboru prądu przez GPU w WattMan o 30%, obecnie po poprawnym podłączeniu flow przy obciążeniu 99% jest mega stabilnie

 

2) Nigdy nie dawajcie komuś zakładać bocznej pokrywy obudowy... po prostu nigdy. Wentylatory wypychające powietrze z środka, a tuż za nimi "gęsty dwuwarstwowy filtr powietrza"

 

3) zbyt wysoko umieszczony kranik powoduje, że trzeba układ przedmuchać/zassać manualnie, co powoduje, że dowiadujesz się, że Ciecz Aquacomputer Double Protect Ultra ma słodkawy posmak i nie jest toksyczna, w dawce 1/2 łyka nie powoduje też biegunek i wymiotów. Smakuje znacznie lepiej niż benzyna 95 zaciągnięta z Rometa, która jest zarówno toksyczna jak i powoduje wymioty ;)

 

4) jestem dumny z tego jak udało mi się spód zrobić. Kranik jest odwrócony o 180 stopni, odkręca się go od spodu (po prostu nie było już totalnie miejsca), od góry można spokojnie się wkręcić w niego złączką prostą. Jest w absolutnie najniższym punkcie układu i wygląda nieźle :)

 

tak wygląda od spodu:

spod.jpg

 

a tak z frontu (obudowa jest "na boku")

 

front.jpg

 

Jak się ładnie odpowietrzy i nie będzie bąbelków już w układzie to porobię foty i wstawię finalny wygląd.

Edytowane przez vladipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i super, ważne, że ogarnięte :).

 

Z tym filtrem powietrza to niezłe faux pas :P. Zawór ważne, że działa poprawnie.

 

Moim zdaniem EK bez sensu pisze o tej dowolności podłączenia in / out w bloku GPU. Gdyby nie było jet plate, to jasne, nie ma to znaczenia, ale skoro już pchają wszędzie jet plate, to niech napiszą jasno, że ma to znaczenie. 4 stopnie to już sporo. Osobiście spotykałem się z trochę mniejszymi różnicami przy odwrotnym podpięciu (2-3 stopnie).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury w obudowie po 1h ostrego liczenia przy ambient 25C - poniżej 27C gruuubo mniej niż było, górna chłodnica ostro na tym skorzystała :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostawię na nockę pompę na 100% i zobaczymy, jutro wstawię fotkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic z bloku nie zniknęło, a mam wręcz wrażenie że jest tego nalotu ciut więcej. Na mój mały rozumek część się wypłukała, ale po zmianie kierunku flow główny nurt cieczy idzie trochę innym torem i w nowych miejscach po prostu "się naniosło"

 

Tak jak napisał Zawisza - olewam do czasu wymiany płynu w grudniu... Wtedy też dokładam czujnik Flow. Juz mam patent gdzie go zamontować nawet :)

Edytowane przez vladipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwyższy czas na mały update.

 

Zamówiłem w piąteczek czujnik przepływu MPS FLOW 200 i dodatkowe czujniki temperatury :)

 

Do tego nowe mobo MSI MAG x570 ACE, zasiłkę Supremo FM2 Gold 750W Modular i oczywiście pamiątki G.SKILL Trident Z DDR4-3200MHz CL14-14-14-34 (2x16GB)

 

Niestety czujka przepływu dotrze do mnie dopiero około 20.06 :/ więc do tego czasu będę musiał zamontować nowe mobo i dopiero później przebudować cały układ, nie wiem jak wytrzymam ;)

 

W innym wątku rozkminiam czy da radę, aby nowa mobo ruszyła ze starym prockiem RYZEN 1700x - głosy są 30/70, że nie pójdzie... w necie wygrzebałem info, że ludzie 1800x puszczają na tej płycie, gdzie indziej, że w zależności od BIOSu, jeszcze gdzie indziej, że działa z każdym BIOSem, ale kwestia które linie PCIe są obsadzone, bo procek nie za bardzo daje radę z ich ilością... ogólnie zaryzykuję i dam znać czy rzezczywiście działa, czy nie. Jeśli się okaże, że nie bangla to mam pod ręką zarezerwowanego RYZENa 3900x którego mogę odebrać w dowolnej chwili. Seria 4000 jak wyjdzie to przez pierwsze 6 miesięcy cena będzie z lekka zaporowa pewnie, z początkiem lipca ma być niby 3900xt ale patrząc na przecieki jaki jest przyrost wydajności 3800xt to nie ma co liczyć na spektakularne różnice.

 

@zawiszatheblack miałeś rację... to wciąga... i kosztuje coraz więcej... twarda rura to nie moja bajka, po prostu mi się nie podoba, ale zacząłem oglądać Twoje kable i ślina mi leci. Z racji swojego zawodu brakuje mi takiego skilla i muszę się nauczyć robić dedykowane kable... ale to next step ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać jak ten MPS Flow działa, bo mało kto tych czujników używa i słyszałem mieszane opinie o ich dokładności. Osobiście używam tylko klasycznych High-Flow od Aquacomputer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki z Angela.pl mowili że producent zapewnia dokładność pomiaru tylko dla swojego płynu, że niby gęstość czy coś... Jak dla mnie lipa bo w zależności od temperatury gęstość się zmienia... Zobaczymy w praktyce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego lepszy jest zwykły High-Flow, który ma po prostu wirnik :).

 

Dla potrzeba przeciętnego wodnika dokładność będzie pewnie wystarczająca. To nie musi być super dokładne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to mam ciecz w układzie od tego producenta więc flow powinno całkiem nieźle pokazywać.

 

Z innej beczki mam nalot na bloku GPU, zdjagnozowane przez Zawsze że to syf z chłodnicy. Jak rozkręcę blok to czyn ten syf usunąć, żeby nie narobić sobie szkód? Myślałem o miękkiej szczoteczce do zębów, coby akrylu nie podrapać. Jakas chemia będzie potrzebna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda i miękka szczoteczka załatwi sprawę :). Możesz tez użyć wody z mydłem i potem dokładnie umyć blok.

 

Jak będziesz rozbierał blok GPU to uważaj na uszczelkę, która idzie przy krawędzi - ciężko się ją potem wsadza na miejsce, a musi siedzieć idealnie, bo blok będzie ciekł. Po złożeniu bloku dobrze jest sprawdzić jego szczelność przed ponownym montażem w pętli, żeby nie było potem niespodzianek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mam odpowiedź, czy MSI MEG X570 ACE będzie działać z Ryzen 1700x. Nie. Po prostu nie.

 

Nie startuje i kropka. Diody diagnostyczne pokazują stop na testach CPU a kod diagnostyczny to A8 co zgodnie z manualem oznacza nie mniej nie więcej jak "A8 - Setup Verifying Password" czyli jeden z errorów sklasyfikowanych jako "z d*py"

 

Niemniej po wsadzeniu 3900x (musiałem kupić dziada) wszystko ruszyło z kopyta i śmiga. Wąskim gardzielem są teraz pamięci mam 2 kostki AData po 8GB 2400MHz CL16.

 

Jutro odbieram RAM i PSU, może do końca tygodnia znajdę czas aby je zainstalować.

 

Oczywiście nie byłbym sobą jakbym już czegoś nowego nie wymyślił i już zacząłem szukać usprawiedliwienia do obsadzenia 2 wolnych slotów M.2 dyskami NVMe... Tak po 512GB i na nich po prostu JBOD na dane aplikacji i gry... Backup wszystkiego i tak mam na NASie... A tak z 1TB bym się pozbył dysku talerzowego 3,5" z dołu obudowy.

 

Pod koniec miesiąca będę montował przepływomierz, do tego czasu muszę ogarnąć wszystko pozostałe bo chciałbym ten projekt już zamknąć... jaaasne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie przyszła paczka z Angela, a w środku przepływomierz Aquacomputer MPS 200... i oczywiście musi być zgrzyt... patrząc "na przestrzał" przez otwory z gwintami od strony "IN" jest w środku "coś" co przypomina drucik. Foto poniżej. Pytanie - co to jest?

 

cos_w_srodku.jpg

 

Jak dla mnie to są 2 opcje - albo to jakiś kabel sygnałowy z jednego z bardzo dokładnych czujników ciśnienia po obu stronach czujnika przepływu (działa on na zasadzie pomiaru ciśnienia po obu stronach IN/OUT i na tej podstawie określa aktualny flow), albo potwierdzenie, że stwierdzenie "niemiecka technologia" oznaczała coś dobrego ostatni raz podczas produkcji czołgów Panter podczas 2 wojny światowej i ichnia kontrola jakości po prostu ssie... bardzo ssie... tak bardzo, że chłopaki przeoczyli wielki drucior powstały przy gwintowaniu aluminium.

 

jakby fotka nie za bardzo obrazowała to załączam link do filmiku: LINK (trzeba dać prawym i "Zapisz jako"

 

i co teraz z tym zrobić? bez problemu sięgnę do tego czegoś przy użyciu szczypiec i mogę to wyrwać/ułamać/ po prostu pozbyć się tego, czy jest to coś ważnego? w sieci nic nie znalazłem na ten temat, żadnych zdjęć czy pytań kogoś kto również takie coś u siebie znalazł...

Edytowane przez vladipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że ten "drucik" to ścinka aluminiowa. Złapałem to długimi szczypcami i żeby niczego nie urwać bardzo delikatnie pociągnąłem, wyszło bez problemu. Do tego zauważyłem w gwincie jeszcze kilka aluminiowych paprochów. W poniedzialek wezmę tego MPSa do firmy (mam tam kilka odpowiednich wyciorów że sztywnego tworzywa) i wyczyszczę przed montażem.

 

Nie kryję, że takie pierdoły potrafią zepsuć trochę krwi... Zwłaszcza, że teraz będę co chwilę zerkać na ten czujnik czy czasami nie ma jakiejś nieszczelności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W MPS 200 u mnie tak samo jakaś nitka acetalu po obróbce została na gwincie więc to trzeba było usunąć.

Mogli by się przyłożyć do kontroli jakości.

 

Przymus stosowania płynu Aquacomputer DP Ultra z tym modelem przepływomierza wynika z podstawowej wady membranowych rozwiązań tego rodzaju przepływomierzy.

Płyny typu Aurora czy pastele w dłuższym przedziale czasu są w wyniku osadzenia się mikrocząsteczek zabójcze dla MPS.

Popatrz na konstrukcję części pomiarowej przepływomierza,jak to doczyścić jeśli zbierze się tam osad?

 

https://www.overclock.net/forum/61-water-cooling/1501978-ocn-community-water-cooling-test-thread-15.html

 

 

13722b9a_IMG_5569.jpeg

 

 

Największy zonk serii przepływomierzy MPS to mizerna kompatybilność.

Nie pracuje z Aquacomputer D5 Next,Octo,Quadro i musisz mieć panel Aquaero do pracy z tym przepływomierzem.

Strzał w stopę,urządzenia kompaktowe nie zawalająca miejsca w kompie jak panel Aquaero

nie pracują z MPS a z starym przepływomierzem HIGH FLOW który jest cegłą 4 razy większą gabarytowo od MPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj nie do końca. Bezpośrednio nie da się tego podłączyć, ale jest obejście. W Aquasuite ustawiasz Software sensor i w nim źródło na MPSa... Wiem, bo dzisiaj swojego MPS 200 zamontowałem i z tym walczyłem.

 

W manuału napisali tylko o swoim płynie lub płynach bazujących na samochodowych do chłodnic. To co piszesz ma sens, faktycznie jedynie czyszczenie ostrą chemią w myjce ultradzwiekowej by mogło usunać syfki z tych czujek.

 

Do końca tygodnia może znajdę czas, aby się porządnie pobawić nową zabawką :) jedna rzecz którą już wiem, że nie działa poprawnie jest wbudowany czujnik temperatury. MPSa mam nad wentylatorem zasysającym od spodu zimne powietrze i jego aluminiowa obudowa zbyt skutecznie go wychladza przez co pomiar jest mocno nieprawdziwy (w idle rozjazd minimalny o 0,5C pod obciążeniem już nawet do 12C różnicy... Przez to bezużyteczny jako termometr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...