Skocz do zawartości
Mrconradman

[Chłodzenie] Powietrzne czy wodne?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, potrzebuje w końcu podkręcić mój procesor (i5 4690k), który od daty zakupu nie był podkręcany. Jednak przed podkręcaniem, przydało by się jakieś porządne chłodzenie. Dlatego przychodzę do was z poradą. Z chłodzeń wodnych, na aktualną chwilę wydaje mi się że "Chłodzenie wodne SilentiumPC Navis RGB 280" jest ok. Z chłodzeń powietrznych wybrałem CPU Thermalright Macho Rev. B.

 

Bardzo chętnie wysłucham waszych opinii. Mój max budżet to 300-350zł. Procesor planuję podkręcić do max możliwości. Jednak jeśli miałbym dopłacać 50zł do tego bym mógł marginalnie pokręcić wyżej procesor, to bardzo dziękuje.

W skrócie, zależy mi na dobrym stosunku ceny do jakości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz obecnie chłodzenie i obudowę? Masz płytę na Z87 czy Z97, żeby OC było możliwe? Generalnie nie ma sensu wydawać 300-350 zł na chłodzenie procka, który jest warty 400 zł. Do OC tego procka wystarczy Fortis 3 lub Grandis 2 kosztujące w okolicy 150 zł. Jeśli chcesz coś lepszego to warto rozejrzeć się za używanymi Noctua NH-D14 czy NH-D15, a z nowych Scythe Fuma 2 czy Dark Rock 4. Kupno AiO do tego procka to moim zdaniem średni pomysł. Przede wszystkim jeśli będą problemy z temperaturami warto zrobić skalp procka, bo pasta pod IHSem po tylu latach mogła już porządnie przyschnąć.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też bym celował w jakąś używkę noctuy czy Dark Rocka 3 do 150zł. A z nowych to zdecydowanie lepiej Grandisa niż Macho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz obecnie chłodzenie i obudowę? Masz płytę na Z87 czy Z97, żeby OC było możliwe? Generalnie nie ma sensu wydawać 300-350 zł na chłodzenie procka, który jest warty 400 zł. Do OC tego procka wystarczy Fortis 3 lub Grandis 2 kosztujące w okolicy 150 zł. Jeśli chcesz coś lepszego to warto rozejrzeć się za używanymi Noctua NH-D14 czy NH-D15, a z nowych Scythe Fuma 2 czy Dark Rock 4. Kupno AiO do tego procka to moim zdaniem średni pomysł. Przede wszystkim jeśli będą problemy z temperaturami warto zrobić skalp procka, bo pasta pod IHSem po tylu latach mogła już porządnie przyschnąć.

 

Płyta główna to Z97, obudowa to Zalman Z3 plus. Chłodzenie boxowe :D

 

Co to tego Noctua NH-D14... Strasznie brzydki kolor. Cała płyta jest w kolorystyce błękitnej razem z ramami... Także ten ze względu estetycznych odpada.

Edytowane przez Mrconradman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na zbyciu Noctua NH-C14 Mój link która siedziała u mnie na 8700K 5.0 Ghz i świetnie sobie dawała radę :thumbup:

 

Znalazłem coś takiego, Be Quiet! Shadow Rock Slim 160W. Co o tym myślicie?

To nawet nie ma startu do Noctui ;)

Edytowane przez maras2574

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na zbyciu Noctua NH-C14 Mój link która siedziała u mnie na 8700K 5.0 Ghz i świetnie sobie dawała radę :thumbup:

 

 

To nawet nie ma startu do Noctui ;)

 

Zależy jaka cena :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Shadow Rock Slim sobie odpuść, w tej kasie nie warto, bo to poziom wydajności Fera 3 - z nowych chłodzeń spokojnie wystarczy Ci Fortis 3 lub Grandis 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://ujeb.se/j1EAQ

 

Gelid Phantom

Do 250pln nie kupisz nowego wydajniejszego chłodzenia. Ogólnie prezentuje poziom macho b/mugen 5. Fera3, grandis są słabsze.

Edytowane przez ernorator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gelid Phantom też jest spoko, ale z tą wydajnością już bym nie przesadzał - 4 stopnie przewagi nad Fortisem 3 i znacznie gorsza kultura pracy, 2 stopnie przewagi nad Grandisem 2 i też gorsza kultura pracy. Przy podobnych obrotach wentylatorów co Grandis wydajność jest taka sama. Tak czy siak jest to solidne chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą kulturą pracy to się nie zgodzę, hałas był mniejszy na gelidzie niż na fortisie i grandisie. Inna sprawa, że hałas generowany przez wentylatory spc jest bardziej drażniący, taki wyższy pisk/świst, przy gelidzie dźwięk jest niższy, mniej denerwujący, takie hummm ;p No i temperatury miał właściwie takie same jak mugen 5, 1-2 stopnie na + albo - co właściwie można uznać za brak różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...