Skocz do zawartości
DyndaS

Skalowanie windows 10 - rozmyte ikony oraz czcionki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam problem z rozmytmi czcionkami i ikonami przy niektórych aplikacjach przy ustawieniu skalowania innego niż 100%. Czy jest na to jakiś fix?

 

Monitor 27" 1440p i po prostu siedząc praktycznie metr od niego domyślne 100% sprawia, że wszystko jest zbyt małe. 125% znów rozmyte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... wymienić aplikacje :) Inna opcja jest taka, że ustawisz skalowanie na 125% (albo 133% itp. ile tam chcesz) a w samych niedorobionych aplikacjach skalowanie zablokujesz w ustawieniach aplikacji.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HWMonitor, utorrent np. mają z tym problem i po prostu jest to nie ostre. Jak mam to zablokować w ustawieniach aplikacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HWMonitor, utorrent np. mają z tym problem i po prostu jest to nie ostre. Jak mam to zablokować w ustawieniach aplikacji?

Zainstaluj qBitTorrent - ta aplikacja skaluje bez problemu, co sprawdziłem przy swoim ustawieniu 180% ;) ... a tego szrota utorrent wywal.

 

HWmonitor - prawym klikasz na plik exe, właściwości, zakładka zgodność, zmień ustawienia wysokiej rozdz. DPI, zastąp zachowania skalowania, i wybierasz Aplikacja. Program zacznie się częściowo skalować jak należy (obraz niżej)

 

1) kliknij na miniaturkę, pobierz obraz na dysk i wyświetl w programie bez skalowania

, albo

2) w przeglądarce www jeśli masz skalowanie systemowe 125% to ustaw w przeglądarce www 80%, ew. systemowe 150% = w przeglądarce www daj 66%, systemowe 200% = ustaw w przeglądarce 50% itd. itd. - wówczas rastrowy w przeglądarce jest wyświetlany 1:1/bez skalowania/100%)

dbdb0a712d4d.png

 

moje skalowanie w systemie:

550f8ed244d2.png

... przy systemowym 180%, w przeglądarce www obrazy rastrowe wyświetlają się 1:1 przy powiększeniu 55%

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dam w przeglądarce 80%, to będę musiał chyba z lornetką siedzieć :E:lol2:

 

Co do HW monitor to pomogło oczywiście i tak samo utorrent. Dzięki.

 

 

Nie rozumiem dlaczego to takie poryte jest z tym skalowaniem. Aż mnie to zniechęca co do przesiadki z 1080p na 1440p.

 

1) kliknij na miniaturkę, pobierz obraz na dysk i wyświetl w programie bez skalowania

, albo

2) w przeglądarce www jeśli masz skalowanie systemowe 125% to ustaw w przeglądarce www 80%, ew. systemowe 150% = w przeglądarce www daj 66%, systemowe 200% = ustaw w przeglądarce 50% itd. itd. - wówczas rastrowy w przeglądarce jest wyświetlany 1:1/bez skalowania/100%)

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/dbdb0a712d4d.png

 

moje skalowanie w systemie:

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/550f8ed244d2.png

... przy systemowym 180%, w przeglądarce www obrazy rastrowe wyświetlają się 1:1 przy powiększeniu 55%

 

Co masz z tym na myśli? Bo nie wiem o co dokładnie chodzi.

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dam w przeglądarce 80%, to będę musiał chyba z lornetką siedzieć :E:lol2:

Co masz z tym na myśli? Bo nie wiem o co dokładnie chodzi.

Chodzi o sposób podglądu zdjęć 1:1 (brak skalowania) w przeglądarce WWW, przy skalowaniu systemowym 125%.

 

Nie rozumiem dlaczego to takie poryte jest z tym skalowaniem. Aż mnie to zniechęca co do przesiadki z 1080p na 1440p.

Gdyby niektórzy programiści nie byli zacofani technologicznie o kilkanaście lat, to problemu by nie było. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gdyby niektórzy programiści nie byli zacofani technologicznie o kilkanaście lat, to problemu by nie było.

Winny jest tu również M$. Powinno być tak że kontrolki (comboboxy,check boxy, buttony itd itp) są skalowane jak w win7 (bezstratnie) ,a tylko elementy graficzne (bitmapy,ikony) są interpolowane. Win10 jak wykryje brak specjalnego manifestu w exeku to poprostu tępo interpoluje całe okno. Effekt jest taki że wszystko jest równo rozmyte.

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy starsze aplikacje, pisane w windowsForms po prostu nie mają kontrolek bitmapowych ( "Pixel graphic UI based on GDI+") - ciężko byłoby to obejść, gdyby korzystały z bitmapowych elementów zaszytych w systemie.

 

Nowsze, pisane w WPF, są wektorowe ("Vector graphic UI based on DirectX") i nie ma problemu ze skalowaniem.

 

https://github.com/jbe2277/waf/wiki/WPF-vs.-Windows-Forms

 

Także nie można powiedzieć, że winny jest M$ - może po prostu bitmapy mniej obciążały stare komputery sprzed kilkunastu lat i z tego powodu na nich bazował interface. Natomiast szybsze CPU/GPU umożliwiły dopiero sens powstania WPF i wektorowego generowania elementów interface (2006 rok).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zauważyłem, że jest też problem z napisami na netflixie... Po prostu są dużo mniejsze niż gdy miałem ten sam rozmiar monitora i 1080p. Zwiększenie napisów w ustawieniach netlix znów sprawia, że są one ogromne.

 

Jakiś tip/fix?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...