Skocz do zawartości
spawarch

[Zestaw] Komputer do pracy (architektura) +/- 5 tys.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Potrzebuję złożyć komputer do pracy. Specyfika mojej pracy wygląda mniej więcej tak: 85% archicad, 15% - sketchup, v-ray, photoshop. Potrzebuję całego zestawu łącznie z monitorem a najlepiej również peryferiami.

 

Aktualnie rendery wykonuję sporadycznie (średnio 1 na miesiąc) i w najbliższym czasie raczej się to nie zmieni. Praca głównie w 2D/3D w BIMie. Kiedy będę wykonywał więcej renderów (nie wcześniej niż za 3-4 lata) zechcę zmodernizować komputer pod tym kątem. Na razie nie potrzebuję sprzętu do renderów bo nie wykorzystam jego możliwości.

 

Nie pracuję nad dużymi tematami, a głównie nad projektami domów jednorodzinnych czy małych budynków usługowych, dlatego wydaje mi się, że nie potrzebuję jednostki o niesamowicie wysokiej wydajności bo i tak nie wykorzystam jej możliwości.

Chciałbym po prostu zakupić sprzęt, który pozwoli mi na komfortową pracę nad stosunkowo niewielkimi tematami.

 

Wstępnie założyłem budżet +/- 5 tys. Za jednostkę + monitor, ale nie mam niestety orientacji ile trzeba optymalnie przeznaczyć na taki zestaw, dlatego chętnie wysłucham Waszych rad i uwag i jestem otwarty na wszelkie propozycje zarówno w jedną jak i drugą stronę. Jeśli będzie wyraźnie warto to oczywiście rozważę dopłatę. Z drugiej jednak strony nie oczekuję potwora a jedynie solidnego sprzętu do codziennej pracy, więc jeśli uda się złożyć przyzwoity, cichy i wydajny zestaw w mniejszej kwocie to oczywiście jestem zdecydowanie za! ;)

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele tutaj nie potrzeba - Ryzen 3600, B450 MAX z radiatorem, podstawowa najtańsza 1660, wielkość pamięci RAM pod siebie dobierasz, ale załużmy crucial ballistix 16GB, Seasonic Focus Gold 650W - kiedyś dorzucisz mocniejsze GPU i CPU do renderowania to nie zabraknie mocy. Obudowa RG4, dysk na system SX 8200 PRO, na magazyn P300. Jakieś konkretne oczekiwania dotyczące monitora?

Edytowane przez vegmer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 

To jeszcze parę pytań dla uszczegółowienia:

 

1. Zawsze do tej pory miałem do czynienia z procesorami Intela i byłem zawsze do nich przekonany. Nie miałem okazji pracować na AMD. Ich procki są obecnie na tyle pewnym sprzętem, że będą lepszym wyborem od CPU Intela do podanych przeze mnie zastosowań?

 

2. Co miałeś na myśli pisząc o płycie z radiatorem? Chodziło o chłodzenie procesora? Jeśli tak to jakie powinienem wybrać? Dużo dobrego słyszałem o SilentiumPC Fortis 3 140mm i SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2, a także o be quiet! Dark Rock Slim, ale to już inna półka cenowa i nie wiem czy jest taka potrzeba.

 

3. Jaką płytę dokładnie masz na myśli pisząc o B450 MAX? Z tego co widzę występują MSI B450 TOMAHAWK MAX, MSI B450-A PRO MAX, MSI B450 GAMING PLUS MAX, MSI B450M MORTAR MAX. Dla mnie jako dla laika jest to czarna magia i wszystkie wyglądają jednakowo. Którą powinienem wybrać? Podobno były jakieś problemy z działaniem Ryzena 5 3600 na płytach od MSI, to już rozwiązane? Można je śmiało brać? Powinienem się upominać o aktualizację biosu czy wszystko będzie śmigać jak trzeba?

 

4. Dysk 970 evo plus w razie czego też jest okej? Możliwe, że uda mi się go ogarnąć w cenie podobnej do tej Adaty. Czy mimo to SX 8200 PRO będzie lepszym wyborem?

 

5. Co do monitora to chciałbym coś w rozmiarze 27” 1440p. Wydaje mi się, że będzie to dobry wybór do komfortowej pracy w CADzie, ale jeśli się mylę to mnie poprawcie i jak możecie to zaproponujcie jakieś, na które warto zwrócić uwagę.

 

6. Z uwagi na powyższy punkt pytanie co do grafiki. Zaproponowana GEFORCE GTX 1660 6GB OC wystarczy, czy trzeba brać coś mocniejszego do monitorów 1440p? Nie znam się i nie wiem czy ma to znaczenie, czy też nie ma to powiązania i spokojnie taka mi wystarczy do moich zastosowań?

 

7. Nie bardzo leży mi ta obudowa. Chciałbym ją zmienić na coś o prostym, inżynierskim wyglądzie. Wizualnie podobają mi się obudowy typu Zalman R1, Kolink Castle, Kolink Stronghold, NZXT H510, NZXT H210, Fractal Design Define C, Fractal Design Define C TG. Któreś z nich są warte polecenia? Nie wiem jak wygląda ich sprawność i na którą ewentualnie mógłbym zmienić tę zaproponowaną wyżej.

 

8. Warto w ogóle kierować się miejscem na napęd dvd w obudowie czy skoro używa się go stosunkowo rzadko to spokojnie mogę dokupić obudowę bez niego a w zamian dokupić zewnętrzny napęd na kablu i nie będzie to stanowić różnicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wyżej wymioenionych zastosowań liczy się głównie moc rdzenia, i w zależności od wielkości projektów, wizualizacji czy renderowania - wielowątkowość. R5 3600 oferuje

przyzwoitą wydajność już na ust. stockowych i raczej nie zauważysz różnicy pomiędzy intelowskim odpowiednikiem za 2x większą cenę.

 

Wszystkie informację odnośnie B450 MAX znajdziesz w działe płyty główne, ale ostatnimi aktualizacjami w MSI naprawili więkoszść problemów. Brać najtańszą, czyli B450-A PRO MAX.

Jeśli jednak masz jakieś zastrzeżenia i dmuchasz na zimne, poszedłbym w kierunku ASUS TUF GAMING X570-PLUS - która nawet ogranie 3900X, gdybyś w przyszłości chciał wymienić

procesor typowo pod renderowanie, chociaż za 4 lata nie wiem czy to będzie się w ogóle opłacało...

 

970 EVO w cenie Adaty jak najbardziej, ale pod dużym obciążeniem te dyski się mocno nagrzewają, więc zadbać trzeba o odpowiedni przepływ powietrza, ewent. jakiś radiatorek.

 

1660 zapewni płynne nawigowanie przy 3D nawet w 3840x2160, więc nie widzę powodu dopłacać do lepszej karty.

 

Obudowy ja za Ciebie nie wybiorę, to samo się tyczy napędu - i tak, możesz użyć zewnętrznego. NZXT H210 to format ITX więc odpada. Define C może być, ewent. Pure Base 500 jesli ma być cicho.

Chłodzenie Dark Rock 4 w podobnej cenie do SLIM, i w razie wymiany CPU w przyszłości więcej mocy nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi, to już coraz więcej mi się rozjaśniło i prawie wszystko mam dobrane :)

 

Jeszcze ostatnie kwestie:

 

1. W pierwszej odpowiedzi pisałeś o płycie z radiatorem. O jaki radiator chodzi bo nie bardzo rozumiem? Wspomniana B450-A PRO MAX ma ten radiator czy muszę się w coś jeszcze zaopatrzyć?

 

2. Płyty z dopiskiem MAX są już zaktualizowane pod obsługę ryzenów tak? Czy muszę się jeszcze upominać w sklepie o aktualizację biosu?

 

3. Macie jakieś propozycje polecanych monitorów 27" 1440p z prostym ekranem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna zmiana – po konsultacji z chłopakami z działu z monitorami postanowiłem zdecydować się na monitor 4k. Nie wiem czy coś to zmienia w dobranych podzespołach.

 

Optymalizując sprzęt aktualna konfiguracja, co do której na tę chwilę jestem najbardziej przekonany wygląda tak:

 

PROCESOR: AMD Ryzen 5 3600

PŁYTA: B450-A Pro Max

GRAFIKA: GeForce GTX 1660 6GB OC

DYSK SSD: Adata SX 8200 PRO

DYSK HDD: Toshiba P300

ZASILACZ: Seasonic Focus Plus Gold 650 (SSR-650FX) 80Plus Gold 650W

RAM: Crucial DDR4 Ballistix Sport LT 16GB (2 x 8GB) 3000 CL15

OBUDOWA: NZXT H510

CHŁODZENIE: SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2

MONITOR: dokładnie jeszcze nie wybrany, ale najprawdopodobniej LG 27UK650-W albo Acer ProDesigner PE270K

 

Coś jeszcze należy zmienić czy powinno być okej?

Edytowane przez spawarch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acer PE to jest taka alternatywa dla EIZO/NEC jak się nie ma kasy, więc zdecydowanie warto, nawet dla amatorskiego fotografa się nada, a LG chyba aktualnie takiego monitora nie ma w ofercie. A poza tym, zestaw okey, no może zmieniłbym obudowę, która nie jest zbyt przewiewna i brakuje filtra na topie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wezmę tego Acera PE w takim razie. Wygląda ciekawie, martwi mnie tylko jego niska ocena w opiniach google.

Biorę jeszcze po uwagę NECa EA275WMi - jakość kosztem rozdzielczości.

 

Ok, to pomyślę jeszcze nad tą obudową, ale nie wiem czy nie zaakceptuję po prostu Wad tej od NZXT, bo mam okazję kupić ją w okazyjnej cenie a dodatkowo zależy mi na prostym, minimalistycznym wyglądzie i ta trafia do mnie najbardziej ;)

 

Jeszcze jedno pytanie: mam też możliwość zakupu chłodzenia NZXT Kraken M22 20% poniżej ceny rynkowej. Jak wygląda jego wydajność? Warto o tym myśleć czy to gra niewarta świeczki i płaci się jedynie za wygląd, więc lepiej zostać przy fortisie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EA275WMi wycofali z produkcji. Jeśli już, to EA271Q na matrycy PLS z lepszą czernią i kontrastem, panel 8bit + frc i z całej serii EA będzie miał najrówniejsze podświetlenie. Ale tu już wszystko się rozschodzi o pieniądze, bo starszy model można dostać poniżej 2000 zł?

 

NZXT Kraken M22 nadal się nie opłaca i nie jest to wydajne chłodzenie, gorsze od tańszych powietrznych i jest głośne. Mugen 5 rev. B, Dark Rock 4, albo Fortis 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii karty rozważ dorzucenie do GTX 1660 Super - często to dopłata rzędu kilku dyszek za kartę 12-15% wydajniejszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EA271Q przekracza niestety moje możliwości, a EA275WMi można jeszcze z tego co widzę dostać za 1899 i jak na NECa to atrakcyjna cena, dlatego go nie wykluczam.

Chociaż biorąc pod uwagę to, że pracuję jednak głównie z rysunkami technicznymi w środowisku cad, a z kolorem w Adobe znacznie mniej, to bardziej przekonuje mnie chyba to 4k Acera.

No ale poczekam z zakupem do BF, może pojawią się jeszcze jakieś obniżki na któryś z nich i będzie łatwiej o decyzję ;)

 

Vegmer jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za pomoc w doborze wszystkich komponentów! ;)

 

Dzięki za podpowiedź Dirian, wpisuję ją na swoją listę bo to rzeczywiście niewielka różnica w cenie :)

Widzę, że te GTX 1660 Super są dostępne w wersjach wielu producentów. Warto polować na jakieś konkretne modele czy one różnią się jedynie logo na opakowaniu?

Edytowane przez spawarch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompletuję właśnie części i wracam jeszcze na chwilę do tematu z dwoma pytaniami:

1. Tak się zastanawiam czy nie wystarczy mi zasilacz 550W do tego zestawu. Myślicie, że lepiej zejść do 550 czy brać 650 z zapasem tak jak wcześniej planowałem?

2. Jeśli chciałbym wziąć jednak od razu 32GB ramu to jaki polecacie? Cały czas te Cruciale? I lepiej wziąć 2 x 16 czy 4 x 8GB? To robi jakąś różnicę czy mam to na dwóch czy czterech kościach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nawet 350W (porządny) by tu wystarczył. Możesz śmiało brać 550W i będziesz miał ogromny zapas mocy.

2. Lepiej 2x16GB, bo po co zapychać sloty. Cruciale 16GB z tymi samymi parametrami i ten sam model będa nadal ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za odpowiedź ;)

 

Zgadzam się, że lepiej mieć zajęte dwa sloty niż 4, ale pytałem o opcję 4x8 bo patrząc po ofertach sklepów ten wariant wydaje się tańszy niż te same kości Cruciala w wersji 2x16, dlatego brałem go pod uwagę jako wersja trochę korzystniejsza ekonomicznie.

 

I wracam do jeszcze jednego pytania, które zadałem kilka postów wyżej ale dalej nie mam odpowiedzi: GTX 1660 Super są dostępne w wersjach wielu producentów. Warto polować na jakieś konkretne modele czy one różnią się jedynie logo na opakowaniu i brać to co tańsze?

I czy GTX 1660 Super daje mi w przyszłości możliwość dołożenia drugiego monitora 4k/QHD? Jak wygląda jej wydajność w 4k i ile mam zapasu?

 

Aktualnie wybrany zestaw, po małych zmianach wygląda tak:

 

PROCESOR: AMD Ryzen 5 3600

PŁYTA: B450-A Gaming Plus Max

GRAFIKA: GeForce GTX 1660 Super 6GB

DYSK SSD: Adata SX 8200 PRO 512GB

DYSK HDD: Toshiba P300 2TB

ZASILACZ: Seasonic FOCUS Plus Gold 550 (SSR-550FX) 80Plus Gold 550W

RAM: Crucial DDR4 Ballistix Sport LT 32GB (2 x 16GB) 3000 CL15

OBUDOWA: NZXT H510

CHŁODZENIE: be quiet! Dark Rock 4

MONITOR: Acer ProDesigner PE270K

Edytowane przez spawarch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dobrą sprawę wystarczy karta z kilkoma gb vram, i do szybkiego nawigowania przy modelowaniu nie potrzeba wiele mocy, tym bardziej, że nie renderujesz, to nawet 1650 by załatwił temat rozdzielczości UHD. Do zestawu nie mozna się przyczepić, 1660 brać najtańszą z 3 latami gwarancji, po co przepłacać.. dość świeże karty i mało testów chłodzeń, najlepiej jak sam poszperasz testów po sieci. I Tak, bedziesz mógł użyć dwóch monitorów UHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to chyba już wszystko jasne. Czekam w takim razie na piątek - mam nadzieję, że pojawią się obniżki na jakieś podzespoły z mojej listy i zamawiam ;)

 

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc vegmer i Dirian!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Wybaczcie dwa posty pod rząd ale mam problem z zestawem i wrócę jeszcze na chwilę do tematu mojego komputera.

 

Korzystając z ostatnich wyprzedaży ostatecznie udało mi się złożyć taki zestaw:

PROCESOR: AMD Ryzen 5 3600

PŁYTA: B450-A Gaming Plus Max

GRAFIKA: GeForce MSI GTX 1660 Ventus XS OC 6GB

DYSK SSD: Adata SX 8200 PRO 1TB

DYSK HDD: Toshiba P300 2TB

ZASILACZ: Seasonic PRIME Ultra Platinum 550W (SSR-550PD2) 80Plus Platinum

RAM: Predator DDR4, 32 GB (2x16),3200MHz, CL16

OBUDOWA: NZXT H510

CHŁODZENIE: be quiet! Dark Rock 4

MONITOR: Acer ProDesigner PE270K

 

Teraz kiedy mam wszystkie części u siebie złożyłem zestaw no i mam problem...

Podpiąłem monitor do karty graficznej dołączonym kablem DP i maksymalna rozdzielczość jaką mogę ustawić to 1920x1080. O co chodzi, z czego to wynika? Coś robię źle?

Kiedy próbowałem zmienić kabel na zwykły hdmi jest jeszcze gorzej i maksymalnie mam do wyboru 1280x1024.

 

Może być jakiś problem z obsługą mojej karty graficznej?

W menedżerze zadań w zakładce "karty graficzne" mam jedną pozycję: "Podstawowa karta graficzna Microsoft"? Co to jest? To mój GTX czy to w tym miejscu jest jakiś problem i pokazuje mi jakąś inną kartę (jakaś zintegrowana?), która nie obsługuje UHD, a mojego GTXa nie widzi? No ale chyba powinno widzieć dedykowaną w tym miejscu skoro monitor jest przez nią podpięty i działa...

 

Kiedy próbuję zainstalować najnowsze sterowniki do tej karty graficznej, którą mi wyświetla poprzez opcję "aktualizuj oprogramowanie sterownika" z poziomu menadżera urządzeń to wyskakuje komunikat, że jest zainstalowany najnowszy.

 

Próbując z kolei ręcznie instalować sterowniki do GTX 1660 ti wyskakuje mi komunikat, że sterownik nie jest kompatybilny z moją wersją windowsa. Wskazuje to więc chyba na jakiś problem z GPU.

 

Dodam jeszcze, że w menadżerze mam wykrzyknik przy polu "Urządzenie PCI" w "Innych urządzeniach" i nie da się ściągnąć sterownika poprzez "aktualizuj oprogramowanie" - nie znajduje sterownika. Może to być moja karta, której nie widzi?

Jak to naprawić? Ratujcie proszę :(

Edytowane przez spawarch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizuj Windowsa do najnowszej wersji, następnie zainstaluj sterowniki od GTX 1660 (441.66)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vegmer co ja bym bez Ciebie zrobił... :D

Wiszę Ci duże piwo dobry człowieku! :)

Bardzo dziękuję za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...