Skocz do zawartości
Teglo

Jedna stacja - dwa dyski i dwa różne systemy W10

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

W swoim laptopie mam zamontowane dwa dyski:

  • SSD 256GB - główny system W10 z którego na codzień korzystam
  • HDD 1TB - dysk przeznaczony głównie na programy, projekty, dokumenty, no i ogólnie cały gromadzony "syf"

Ogólnie posiadam dwie partycje - C (SSD) i D (HDD).

 

Ostatniego czasu naszła mnie chęć aby zainstalować sobie drugi, czysty system W10 na drugim dysku i wydzielić do tego specjalnie dodatkową partycję, tylko czy taka operacja będzie bezpieczna?

 

Pracodawca udostępnia mi swój Windows 10 LTSC (nie orientuje się czy jego licencja na to pozwala, abym instalował go na prywantnej stacji, po prostu machnął no to ręką i w skrócie powiedział "chcesz? to bierz i instaluj ;)" ), no i chciałbym go sobie zainstalować jako czysty system, bo wiem że ta wersja jest pozbawiona całego tego syfu z normalnej wersji konsumenckiej, oraz z którego korzystałbym tylko i wyłącznie na uczelni i z rzeczami dla niej przeznaczonymi - nie chcę mieszać programów, plików i projektów ze studiów z rzeczami prywatnymi - no i przy okazji chciałbym ograniczyć zużycie mocy stacji i transmisji danych sieciowych w tle ;)

 

Jak myślicie, czy taka instalacja będzie bezpieczna dla głównego systemu oraz plików?

 

Chciałbym zrobić tak, aby po uruchomieniu systemu LTSC nie było dostępu do innych dysków (w tym do głównego systemu) - coś na wzór tego, gdy się tworzy wirtualną maszynę z Windowsem np w vbox, czyli tak aby po wejściu w "Ten komputer" był dostęp tylko i wyłącznie do jednej partycji - na tej, na której jest on zainstalowany, a reszta partycji aby była całkowicie niewidoczna.

Czy coś takiego jest w ogóle możliwe do wykonania?

 

Bardzo proszę aby ktoś mnie naprostował w tej kwestii, dzięki! :)

Edytowane przez Teglo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatniego czasu naszła mnie chęć aby zainstalować sobie drugi, czysty system W10 na drugim dysku i wydzielić do tego specjalnie dodatkową partycję, tylko czy taka operacja będzie bezpieczna?

 

Pracodawca udostępnia mi swój Windows 10 LTSC [..] bo wiem że ta wersja jest pozbawiona całego tego syfu z normalnej wersji konsumenckiej [..]

W jakim sensie bezpieczna?

 

Że niby to ta wzmocniona? Hehe. ;) LTSC to taka sama wersja jak każda inna. Tyle że dane wydanie jest dłużej wspierane niż te z normalnego źródła. To dobre dla firm, gdzie nie trzeba uaktualniać wersji Windowsa zbyt często.

There are currently 3 releases of LTSC: one in 2015 (version 1507), one in 2016 (version 1607) and one in 2018 (version 1809).

Czyli tak naprawdę masz wersję z zeszłego roku czyli starszą... Tyle że jest to najwyższa wersja Enterprise.

 

Co do samej instalacji. Jak zainstalujesz dajmy na to na drugim dysku to system i tak będzie widział urządzenia w laptopie. Możesz nie pod montowywać, ale dostęp będzie.

 

PS. Jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po prostu usuń litery z partycji na ssd w systemie na hdd - system na hdd będzie widział swoją partycje jako c, więc c na ssd będzie miało inną literę, zależy od innych partycji

 

jesli nie chcesz usuwać liter możesz je ukryć w rejestrze (na hdd), efekt ten sam w ten komputer, ale w zarządzaniu dyskami chyba? litery będą - ale skuteczniejszy sposób w tym sensie, że jak ktoś będzie chciał wejść np z cmd na ukrytą partycję system nie pozwoli

 

jeszcze inny sposób - możesz usunąć tzw punkty montowania partycji ssd na hdd, i przenieść je np na jakieś głęboko schowane foldery na hdd (czyli zamontować partycje w folderach) - wtedy ty bedziesz miał dostęp do wszystkich partycji na ssd i hdd, ale liter ssd na hdd nie będzie

 

zainstalować jak najbardziej możesz, system na hdd zostanie dodany do wyboru na ssd, i po starcie będziesz wybierał system do załadowania

 

jeślibyś chciał całkowicie ukryć partycje ssd musiałbyś to zrobić w tablicy partycji - możliwe, tyle że też i tam można je odkryć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...