Skocz do zawartości
Dazee

Stałe napięcie dla R5 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Czy do codziennego użytku ustawienie zegarów i napięcia na sztywno będzie okej ?

Dodam że nie robię jakiegoś OC dużego a trybu offset jakoś nie umiem chyba sobie poradzić tzn. nie wiem jak to dokładnie działa.

 

Ryzen 5 3600

Msi b450 gaming plus max

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie ok możesz ustawić na sztywno 4.1/4.2ghz w zakresie od 1.3 do 1.37v i powinno być stabilne

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie mam ustawione na 3.9 na 1.17 i śmiga, celuje właśnie w takie 4.0-4.1 (doszło mocowanie pod am4 dla fery 3, więc można trochę wyżej dać).

Chodzi mi głównie o to czy jak będzie cały czas na sztywno ustawiony to czy mu to szkodzi (zawsze miałem na auto i sam sobie zrzucał, wcześniej nie bawiłem się w żadne OC)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie mam ustawione na 3.9 na 1.17 i śmiga, celuje właśnie w takie 4.0-4.1 (doszło mocowanie pod am4 dla fery 3, więc można trochę wyżej dać).

Chodzi mi głównie o to czy jak będzie cały czas na sztywno ustawiony to czy mu to szkodzi (zawsze miałem na auto i sam sobie zrzucał, wcześniej nie bawiłem się w żadne OC)

Nie zaszkodzi jak procek ustawiony na sztywno i tak zrzuca zegary nie przeginaj tylko z napięciem i wszystko ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a u Ciebie Send1N pokazuje, że zrzuca? bo ja mam ustawione na 3,9ghz i 1,3v vcore i obojętnie czy obciązenie czy idle to cały czas tak samo mi pokazują programy - natomiast w idle temperatura pęknie spada do 28st, tzn że bankowo zrzuca napięcie, ale tego nie pokazuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam napięcie sztywne 1.32v i też temp spada do 29 zegar mam też sztywny. Samo obciążenie cpu jest ważne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a u Ciebie Send1N pokazuje, że zrzuca? bo ja mam ustawione na 3,9ghz i 1,3v vcore i obojętnie czy obciązenie czy idle to cały czas tak samo mi pokazują programy - natomiast w idle temperatura pęknie spada do 28st, tzn że bankowo zrzuca napięcie, ale tego nie pokazuje

Ryzen master i nowsze wersje HW info pokazują że nie ważne jaki plan jest ustawiony pod windą to i tak zrzuca zegar a nawet usypia > https://zapodaj.net/af131bd877613.png.html

Przy ryzenach 2gen był z tym problem więc zegary u was panowie mają prawo się inaczej zachowywać.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie mam ustawione na 3.9 na 1.17 i śmiga, celuje właśnie w takie 4.0-4.1 (doszło mocowanie pod am4 dla fery 3, więc można trochę wyżej dać).

Chodzi mi głównie o to czy jak będzie cały czas na sztywno ustawiony to czy mu to szkodzi (zawsze miałem na auto i sam sobie zrzucał, wcześniej nie bawiłem się w żadne OC)

 

Ale jak nic nie ustawisz tylko pozwolisz płycie operować zegarem i napięciem w PBO, to co Ci wychodzi na efektywnych zegarach?

 

Bo może nic nie ruszając masz te 1.35-1.40V i zegar 4200 przy niskim obciążeniu i odpowiednio mniej w mocniejszych wypiekaczach, np 4.1 w Cinebench czy 4.0 w PrimeSmallFFT.

 

Jeżeli tak masz, to w zasadzie grzebanie w zenie dla stałego zegara 4.0 nie ma większego sensu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak nic nie ustawisz tylko pozwolisz płycie operować zegarem i napięciem w PBO, to co Ci wychodzi na efektywnych zegarach?

 

Bo może nic nie ruszając masz te 1.35-1.40V i zegar 4200 przy niskim obciążeniu i odpowiednio mniej w mocniejszych wypiekaczach, np 4.1 w Cinebench czy 4.0 w PrimeSmallFFT.

 

Jeżeli tak masz, to w zasadzie grzebanie w zenie dla stałego zegara 4.0 nie ma większego sensu ;)

 

 

Jeżeli bios mam na default, nic nie ruszane to w biosie pokazuje napiecie 1.44. Do tego temperatury są dosyć wysokie a boost ma w granicach 4.2 i napięcie w CPU-Z czy hwinfo pokazuje caly czas 1.4 do 1.45

Jakos tak dziwnie się zachowuje na default. Po dodaniu ręcznie napięcia 1.18 na 4.1 ghz juz duzo lepiej (przechodzi test w occt jak i w prime 95 bez żadnych błędów czy resetów więc chyba stabilny) i temperatury i kultura pracy chlodzenia. Dla mnie tam 100 czy 200 mhz nie ma duzego znaczenia bo i tak boosta to duzego nie daje a temperatury w grach to jakies od 50 do 60 zależy w jakiej.

 

Chciałem jedynie żeby sobie zrzucał te zegary i napiecia w idle, ale jak na sztywno mu nie szkodzi i jest okej to chyba nie widze problemu, bo temperatury w idle tez niskie w granicach 35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na small FFT przechodzi prime przy 1.18 i 4.1GHz ? :)

 

Zostaw lepiej defaulta a zmień profil wentylatora na CUSTOM. Podnieś całą krzywą w górę tak aby wenty rozkręcał się dopiero powyżej 65*C np. Nie wiem jaki masz u siebie pik temperatur. Do tego opoźnienie w załączaniu wyższych obrotów. W biosie możesz też dodać offset na minus. Np -0,04V i będziesz miał max 1.40V. Ciszej i chłodniej bez zbędnego grzebania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na small FFT przechodzi prime przy 1.18 i 4.1GHz ? :)

 

 

nie jest to możliwe :E

 

jako posiadacz 3600 znalazłem złoty środek dla swojej sztuki 1,38v dla maks 4,0ghz na wszystkich jajach. przy 1,41-1,42 możliwe może byc 4,2ghz all core cały czas.

Oczywiście i tak zdarzają sie strzały do 1,425, ale podczas obciążenia 1,38v jest stałe.

 

Oczywiście wartości wg monitoringu z ryzen master bo ten na pewno pokazuje realne wartości LUB najnowsze hwinfo z "effective clock" co pokrywa się z tym z ryzen mastera.

 

Autorowi wątki też polecam poszukać w tym przedziale napięciowym stabilności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli że co za niskie to napięcie ? zarówno w OCCT jak i w prime 95 1h testu przechodzi normalnie ( 60 i 70-72 stopnie ), ustawione w biosie nie w master. Czy moze dłużej

trzeba testować ?

Dodam też, że w grach nic nie wywala, zadnych resetów i tym podobnych.

Też jakoś dziwinie mi to wygląda, gdyż jak widzę u innych to ponad 4ghz to juz z napieciami okolo 1.3 i w górę. Na auto wolę nie zostawiać bo kultura pracy w idle to że tak powiem słabizna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen master i nowsze wersje HW info pokazują że nie ważne jaki plan jest ustawiony pod windą to i tak zrzuca zegar a nawet usypia > https://zapodaj.net/af131bd877613.png.html

Przy ryzenach 2gen był z tym problem więc zegary u was panowie mają prawo się inaczej zachowywać.

ustawiłem teraz zegary na stock (tylko ram podkręcony na 3266mhz) i okazuje sie , że elegancko zrzuca zegary i napięcie

więc tylko jak ruszę mnożnik to zaczynają sie głupoty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prime smallfft przechodzi? Wklej poza z nowym HwInfo jakie masz efektywne zegary i napięcie podczas testu Prime smallfft, tak po 20min testu.

 

W OCCT odpal test najmniejszej próbki i to samo. Jeżeli lata stabilnie na 4.1 z takim napięciem, to wypadałoby atakować 4.3GHz a nie nędzne 4.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości, kiedy i gdzie kupiłeś tego cpu? Powiem Ci szczerze, że sztuka co najmniej bardzo dobra . Mój robił 1.28v 4.1 z ramem 3200, a już do szybszego ramu muszę dawać 1.35v , Twój na pewno by potrzebował zdecydowanie mniej do takiego ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku listopada z moreli brałem. Właśnie dziwne to troche, że chodzi na tak niskim napięciu, moze warto by sprawdzic jego mozliwosci ale Fera 3 to troche tak biednie raczej będzie więc nie ma co szaleć póki co. Ramy u mnie to cuciale 16gb 3000 mhz i chodza na profilu xmp (chciałem je dac na 3200 na napieciu jakim sa ale pc nie startował więc narazie nie ruszam tego )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzaj max zegar. Później max IF :D może biny lepsze już sprzedają?

 

Tutaj odczyty po 1h w prime 95

 

https://imgur.com/fPui0j1

 

Jak ja nie nawiąże tego portalu imgur. Ciągle ładuje mi z niego rozpackane zdjęcia z jakąś kompresja z kosmosu na telefonie. Nic nie widać nigdy. Z innych portali idzie wszystko normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pierwsze co mi do glowy przyszlo to ta strona :D

Edytowane przez Dazee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku listopada z moreli brałem. Właśnie dziwne to troche, że chodzi na tak niskim napięciu, moze warto by sprawdzic jego mozliwosci ale Fera 3 to troche tak biednie raczej będzie więc nie ma co szaleć póki co. Ramy u mnie to cuciale 16gb 3000 mhz i chodza na profilu xmp (chciałem je dac na 3200 na napieciu jakim sa ale pc nie startował więc narazie nie ruszam tego )

 

Dzięki wielkie za info. Cruciale muszą wstać na 3200 i 3400mhz bez problemu , ale warto parę napięć ustawić ręcznie. Na ferze chyba do 1.3v powinieneś bez problemu poradzić sobie z schlodzeniem tego cpu. Może już są nowe biny , fajnie wiedzieć:)

 

Na tej stronie weź otwórz w wersji na komputer i Ci się powiększy zdjęcie:p

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem apke. VID 1.065V na 4100 to bardzo dobry wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby dobrze się kręcą ale nie wiem, ustawilem timingi manualnie takie jakie są na xmp no i pc wstawał i baterie musiałem wyjmować. Nie wiem jak się za to zabrać :D

Edytowane przez Dazee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie tylko że z rysiem r5 2600 na stocku podczas wygrzewania w OCCT z chłodzeniem Fera 3 nie przekracza 57st przy napieciu 1,23v - podejrzewam , że przy twoim napięciu tak niskim, dużo więcej niż 60 st byś nie łapał z tym chłodzeniem

tu przykładowo temperatury w grze bf5, cpu stock

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w occt mam 60 stopni i dalej nie idzie ale w prime to juz 70 wiec czym dalej tym bedzie wiecej :D

U mnie w BF'ie to tak okolice 55.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w bf-ie 55st to miałem jak miałem OC na 4,1ghz i napięcie 1,42v, ale zrezygnowałem , bo ze względu na moją kartę w większości gier praktycznie nic nie dawało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...