Skocz do zawartości
hadaszyszek

Zakup nowego telewizora i jak podłączyć do niego mikrowieżę

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim. Mam w planach zakup nowego telewizora, który w sumie pełniłby przez 90% czasu rolę drugiego monitora od komputera przez połączenie HDMI, ale w związku z tym wynikło parę pytań i problemów, na które trudno było mi znaleźć odpowiedzi w Google'u. Tym bardziej, że moja sytuacja i to, co chcę osiągnąć łącząc ze sobą kilka sprzętów, nie są chyba zbyt popularne w internecie. Moja wiedza w sprawach sprzętowych jest raczej średnia, więc jeżeli ktoś byłby w stanie mi pomóc, to byłbym niezmiernie wdzięczny. Ale do rzeczy (postaram się opisać wszystko w myślnikach, żeby łatwiej się czytało):

 

- Korzystałem do tej pory z ponad 10-letniego telewizora Samsung LE37A551, z czasem jednak coraz rzadziej w charakterze zwykłego TV, a coraz częściej jako drugi monitor podłączony kablem HDMI do komputera.

- Mój ojciec był audiofilem i wcześniej to on korzystał z tego telewizora. Jakieś 4 lata temu kupił sobie do niego mikrowieżę Philipsa DCD3020 i podłączył ją do wspomnianego TV od Samsunga.

- Po jego śmierci nie chciałem, by te sprzęty poszły na marne. Telewizor podłączyłem do swojego komputera kablem HDMI, a do telewizora mikrowieżę Philipsa (tutaj jej specyfikacja: https://www.philips.pl/c-p/DCD3020_58/mikrowieza-dvd/przeglad ). Mikrowieża ma analogowe wejścia i wyjścia audio, tak samo jak telewizor. Trochę musiałem się z tym namęczyć, bo okazało się, że było to odrobinę trudniejsze niż tylko podłączenie dwóch kabelków, ale w końcu udało mi się wszystko ustawić tak, jak chciałem. Źródłem dźwięku na komputerze stał się telewizor, którego wyjście audio było podłączone do wieży i tym samym dźwięk wydobywał się właśnie z niej. Dzięki temu kiedy raz na jakiś czas zmieniałem złącze HDMI na telewizorze z tego gdzie podłączony był komputer do np. dekodera lub konsoli, dźwięk również docierał do wieży i niezależnie z jakiego urządzenia korzystałem, mogłem cieszyć się jego wysoką jakością.

- Niestety, parę miesięcy temu odrobinę leciwy już telewizor Samsunga zaczął mieć problemy i pojawił się na nim pasek "martwych" pikseli na środku ekranu. Na początku mały, potem cały czas się rozszerzał. Na szczęście obecnie się zatrzymał, ale i tak jest on w obecnym stanie dość widoczny. Zacząłem więc rozglądać się za nowym telewizorem.

- I tutaj dochodzę do sedna sprawy. W swoim "setupie" chcę wymienić tylko telewizor, tak, żeby cała reszta działała tak jak wcześniej, ale chyba nie będzie to możliwe do zrobienia bez odrobiny kombinowania. Wyznaczyłem sobie budżet na nowy TV w okolicach 2500 złotych i po paru godzinach researchu znalazłem taki model Philipsa: https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe/philips-43pus7334-12.bhtml?cstrackid=c8d39b63-5be4-4a8e-815c-289041a95cd6&from=philips&utm_source=2507375&utm_medium=TradeDoubler&utm_campaign=%28TradeDoubler%29&utm_content=%2F . Niestety, wyjście audio w tym telewizorze jest tylko cyfrowe, podczas gdy mikrowieża Philips DCD3020 obsługuje tylko wejścia i wyjścia analogowe (o ile dobrze wszystko zrozumiałem i niczego teraz nie przekręcam :D ). Szukałem również innych modeli nowych telewizorów 4K od 40 do 50 cali, które mogłyby mi służyć za drugi monitor do komputera, ale wszystkie mają tylko cyfrowe wyjścia audio: nie znalazłem żadnego modelu z analogowymi. Co prawda mógłbym kupić starszy model, ale jak już chcę sobie sprawić nowy telewizor, to wolę rzeczywiście "nowy", a nie kilkuletni. Być może jednak moje myślenie w tym zakresie jest błędne i powinienem się rozejrzeć za czymś innym?

 

W każdym razie z tego co udało mi się ustalić, wieży nie będzie dało się podłączyć do telewizora. Nie wiem czy istnieje jakiegoś rodzaju przejściówka (a jeżeli tak, to na ile jakość dźwięku po jej zastosowaniu jest stratna i czy opłaca się jej używać) i trochę jestem w kropce, bo moja wiedza odnośnie tego typu technikaliów jest mocno ograniczona i czuję się trochę jakbym błądził po omacku. Myślałem też np. nad tym, by kupić osobną kartę dźwiękową do samego komputera i przesłać źródło dźwięku do wieży bezpośrednio z niego, z pominięciem ewentualnego nowego telewizora, ale to również rodzi w moim przypadku sporo nowych pytań (widziałem zewnętrzne karty na USB i kilkanaście różnych modeli w różnych przedziałach cenowych i nie mam zielonego pojęcia, co miałbym wybrać).

 

Co powinienem w tym wypadku zrobić? Da się jakoś podłączyć mikrowieżę Philipsa DC3020 do tego nowego telewizora, który sobie upatrzyłem? A może do moich potrzeb ten telewizor jest błędny i powinienem sobie wybrać jakiś inny model? Może pomysł z kartą dźwiękową byłby w tym przypadku najlepszy (tylko jeżeli tak, to jaki model karty wybrać?). Będę bardzo wdzięczny jeżeli ktoś byłby w stanie mi coś doradzić.

 

Z góry dzięki :)

Edytowane przez hadaszyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...