Skocz do zawartości
Sad_MadMan

Lenovo ideapad 330/330s, i3 vs i5 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Poszukuję laptopa dla żony. Ogólnie jej uwagę zwrócił model 330 (ew 330s). Tak naprawdę do niczego innego niż praca w Wordzie, słuchania muzyki, surfowania po sieci i oglądania YT ten laptop nie będzie służył. Ważne aby długo żył.

 

Ogólnie przyjąłem takie założenia:

1. Z systemem operacyjnym

2. 8GB RAM (4GB wydaje mi się za mało jak na obecne czasy)

3. Dysk SSD (240/256GB)

4. Skoro i tak nikt nie będzie grał na tym sprzęcie to niepotrzebna jest dodatkowa karta graficzna.

 

Tutaj mam linki do trzech specyfikacji:

lenovo-ideapad-330-15-i3-8130u-8gb-240-win10

lenovo-ideapad-330-15-i3-8130u-8gb-256-win10

lenovo-ideapad-330-15-i5-8250u-8gb-240-win10

 

 

 

Teraz mam dwa pytania z tym związane:

1. Czy jest sens dopłaty do i5 ? Różnica w cenie jest dosyć spora.

2. Jaki dysk byłby najlepszy ? Są ogólnie dwie opcje: "SSD M.2 PCIe" lub"SSD". W sumie nie wiem czy wynika to tylko z tak stworzonego konfiguratora sklepu czy może występuje jakaś fizyczna różnica między takimi laptopami.X-kom nie podaje w ogóle jakie są parametry dysków SSD jakie montują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

330-15 ma matrycę TN i nie ma miejsca na drugi dysk SSD. 330s powinien mieć IPS'a, cienkie ramki i miejsce w sumie na dwa dyski- z tego względu wybrałbym tę drugą wersję.

Co do dysków SSD, to oznaczenie:

SSD=dysk SSD na SATA w obudowei 2,5" ,

SSD m.2=SSD na złączu m.2 i interfejsie SATA (wydajność jak wersji z opisem SSD),

SSD m.2 PCIe= SSD na złączu m.2 i interfejsie PCIe- znacznie wyższa wydajność od dysków SATA.

Inna sprawa, że przy tych zastosowaniach nie zauważysz tej różnicy.

P.S. Jaki masz budżet?

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ideapad 330 bez s to najgorszy dostęny aktualnie model na rynku, tandetne wykonanie, matryca TN o tak parszywej jakości że aż oczy krwawią a wszystko skrzypi, wygina się i przegrzewa.

 

Daj znać jaki masz budżet to będzie można debatować dalej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

330s to lżejsza i cieńsza wersja slim modelu 330. Ideapady 330s są zarówno z rewelacyjnymi matrycami IPS FullHD, oraz badziewnymi HD, więc bądź ostrożny jak będziesz kupował. 330-15 to budżetówka na taniej matrycy TN, natomiast wesrja 17-sto calowa o oznaczeniu 330-17 ma o dziwo dobrą matrycę IPS, chociaż wygląd bardziej wymagającym od wyglądu zewnętrznego pozostawia trochę do życzenia. i5 jest trochę szybsdzy jak Masz otwartych wiele kart Googla, bo ma cztery rdzenie a i3 dwa rdzenie, ale kwestia też kasy. Dobry laptop na dobrej matrycy z procesorem cztero rdzeniowym będzie też znacznie droższy.

 

Lenovo Ideapad 320s-15 i5-8250U/8GB/256/Win10 MX130 Szary - 2399zł

Jest jeszcze 320s. Nie jest tak cienki jak 330s, natomiast ma matrycę z której byś był zadowolony. W cenie jest też system operacyjny Windows, który nie zawsze jest wliczony w cenę.

 

Lenovo Ideapad 330s-14 i5-8250U/8GB/512/Win10 - 2499zł

330s jest też w mniejszej lżejszej a co za tym idzie bardziej mobilnej wersji 14-sto calowej. Drogo, ale Masz 100% pewności dobrego wyboru. Dysk w laptopie to SSD 512GB z Win10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać jaki masz budżet to będzie można debatować dalej ;)

1500-2500zł

 

Ogólnie najważniejszą cechą ma być wygląd, który spodoba się żonie. Nie ma bardziej ważnego warunku. Dlatego ten Ideapad się pojawił.

 

Z mojej strony parametry jaki powinien spełniać to:

- matowa matryca

- dysk SSD

- 8GB RAM

 

Typ matrycy ma drugorzędne znaczenie - no chyba, że naprawdę ta matryca TN jest jakaś tragiczna. Mam della e6320 gdzie matryca też jest typu TN i jakoś nie narzekam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typ matrycy ma drugorzędne znaczenie - no chyba, że naprawdę ta matryca TN jest jakaś tragiczna. Mam della e6320 gdzie matryca też jest typu TN i jakoś nie narzekam.

 

Jest. Stare Delle biznesowe mają świetne ekrany, nie ważne że TN. Wiem bo mam ich ze 20 w pracy w różnych wariantach i każdy z nich ma o wiele lepszy ekran niż to gówno co jest montowane w Ideapadzie bez s (15,6)

 

W takim razie skoro budżet to 2500 zł to polecam:

 

HP Pavilion 15 Ryzen 3-3300/8GB/256/Win10 Silver - 2499 zł

Laptop z ekranem matowym IPS, aluminiową obudową i podświetlaną klawiaturą. 4 rdzenie, 8 GB RAM i dysk SSD + system więc wszystkie wymagania spełnia a przy tym jest dobrze wykonany.

 

Albo za stówkę więcej to samo w wersji z mocniejszym procesorem i lepszym układem zintegrowanym - Vega 8:

HP Pavilion 15 Ryzen 5-3500/8GB/256/Win10 White - 2599 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna opcja to również 14":

Acer Swift 3 R5-3500U/8GB/512/Win10 za 2599zł

Ma aluminiową obudowę, 4-ro rdzeniowy procesor, pojemny 512GB dysk SSD i podświetlaną klawiaturę. Jest przy tym lekki (1,41kg) i dobrze wykonany, a czasy pracy na baterii są całkiem przyzwoite. W cenie jest też oczywiście system operacyjny Windows 10 i matowa matryca IPS.

 

Z większych jest jeszcze: 

Dell Inspiron 5593 i5-1035G1/8GB/256/Win10 IPS za 2599zł

W tym wypadku otrzymujesz najnowszy 4-ro rdzeniowy procesor i5, reszta konfiguracji bez zmiany (8GB pamięci+256GB SSD+system operacyjny).

 

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...