Skocz do zawartości
Ashxz

[Wydajność] Spadki płynności w grach

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, kupiłem ten komputer w 2016 roku, z nadzieją że posłuży mi jakieś 4-5 lat. Gram głównie w gry AAA dlatego chciałem mieć komputer w miarę dający rade na wysokich wymaganiach. Obecnie jak gram to PC bardzo głośno pracuje pomimo czyszczenia w środku co mi przeszkadza, karta dochodzi do temperatury 80 stopni (wydaję mi się, że to jednak trochę za dużo), na wysokich wymaganiach zazwyczaj jest nadal ok jednak widać spadki jakości. Za przykład mogę podać aktualnie ogrywane Star Wars Jedi Fallen Order mimo, że mój PC jest ponad wymagania minimalne to przy średniej jakości i w miarę stabilnych 60 FPSach (czasami są drastyczne spadki)nadal mi się coś zacina/chrupie i jak wyżej napisałem karta się mocno grzeje. Nie wiem czy to wina optymalizacji samej gry czy maszyny jednak w większości nowych gier wysokobudżetowych sytuacja wygląda podobnie. Wiem, że 3 lata to dość dużo czasu, sprzęt się starzeje i jak w Wiedźmina 3 mogłem grać spokojnie na ustawieniach wysokich/ultra tak w najnowszych produkcjach nie mogę mieć tego komfortu to nadal uważam, że powinno być trochę lepiej. Nie znam się na tyle na komputerach żeby samemu złożyć sobie zestaw, dopasować komponenty i tak dalej dlatego chciałem się tutaj spytać czy to już czas wymienić sprzęt całkowicie na nowy czy jednak obecny zmodyfikować? Nie jestem maniakiem grafiki, nie muszę mieć ustawień zawsze ultra z włączonymi efektami realistycznych włosów itp. Średnie z elementami wysokich mi wystarczą. Zależy mi jednak na płynności gry i cichej pracy PC. W takim razie co robić?

 

 

Specyfikacja:

CPU: Intel Core i5-6500, 3.2GHz

GPU: MSI GeForce GTX 970

RAM: Patriot DDR4 8GB

Płyta: Gigabyte GA-B150m-HD3

Zasilacz: Corsair CS550M 550W

HDD: Toshiba DT01ACA100 1TB

SSD: Samsung SM951 256 GB 2150/1260

Obudowa: Obudowa Corsair Carbide Series SPEC-01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te "spadki płynności" i "zacina/chrupie" o których mówisz - w Star Wars Jedi Fallen Order są spowodowane głównie jedną wolną kostką RAM i 4 wątkowym procesorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz stuttering przez cpu, 4 watki to za mało, 12 wątków to miniumum co się opłaca aktualnie czyli ryzen 3600 albo i7 8700 używany.

 

Przykładowo:

 

Ryzen 3600 - 870zł,

 

tomahawk b450 max - 450zł,

 

2 x 8gb ram 3000MHz cl15 crucial ballistix z "AES" w kodzie no."BLS2K8G4D30AESBK" - 310zł, do manualnego OC

 

chłodzenie fera3 lub fortis3 - 100-140zł,

 

taki mninmalny budzet około 1800zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniemy proponować nowe elementy warto się upewnić czy temperatury nie są tu problemem lub coś innego.

W poście napisałeś, że karta dochodzi do 80c, jest to całkiem dużo zwłaszcza, że temperatury za oknem są coraz niższe. Chłodzenie na procku boxowe? Ile maksymalnie stopni pod obciążeniem?

Do tej gry rekomendowane jest 16GB. Pamięć dual czy single channel? Można sprawdzić za pomocą programu cpu-z: https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

Temperatury podczas gry sprawdź za pomocą hw monitor: https://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html

 

Gry instalujesz na dysku ssd?

Edytowane przez Maciejozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wyczyściłem dokładnie komputer w środku temperatura raczej się unormowała. Podczas grania w SW dochodzi do ok. 69-70c. Co do pytań wyżej, chłodzenie boxowe, pamięć dual. Maksymalna pod obciążeniem po dzisiejszym czyszczeniu 73c. Nie instaluje na SSD. Dzisiaj jednak to sobie wszystko policzyłem i jeżeli wymiana komponentów na nowsze wyniosłaby ok. 2 tysiące albo więcej to raczej wolałbym kupić całkowicie nowy sprzęt a obecny sprzedać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobierz sobie MSI Afterburner, ustaw wyświetlanie użycia CPU, GPU, RAM i temperatury w OSD i odpal grę.

Będziesz miał czarno na białym co powoduje spadki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...