Skocz do zawartości
tomek105

Problem w grach, 3700x i Rx 5700

Rekomendowane odpowiedzi

Zrób sobie test OCCT na GPU 3D, u mnie po minucie zaczyna się cichutkie buczenie i jakieś lagi programu. To jest wina sterowników albo samej karty graficznej, przy czym nie mam pojęcia jak to naprawić, chyba trzeba czekać na działanie AMD. Testuje tym OCCT to niby karta jest obciążona w 100%, a temperatura jes 48 stopni sobie skacze do 54 albo 42, dziwne rzeczy ewidentnie coś jest nie tak. Mam wrażenie też, że to się zaczęło dziać od aktualizacji sterowników, bo z tego co pamiętam właśnie dla The Outer Worlds chciałem pobrać dla większej wydajności, potem je cofnąłem, a teraz znowu mam najnowsze i nic się nie zmieniło.

Edytowane przez tomek105

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas gry w Bfa V i apexa gpu chodzi na maxa więc z karta wszystko ok. Pewnie sterowniki walnięte albo dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pierdzi wam dźwięk to zacznijcie od podniesienia napięcia SOC NB/CPU. do 1.1V-1.2V

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej, przy problemach z dzwiękiem zacząłbym od SOC voltage, ja przy wysoko taktowanym ramie przy r5 3600 musiałem dać na soc 1.15v aby raz ustabilizować ram na 3733 dwa wyeliminować problemy z dzwiękiem które występowały tam gdzie ram i cpu są bardzo obciążone np BF 5 na mapie operacja podziemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dalej jestem zdania, że to coś ze sterami jest nie tak. Dzisiaj nowe stery wypuścili i od kilku wersji jest ten sam wpis w Known Issues, że "Radeon RX 5700 series graphics products may intermittently experience loss of display or video signal during gameplay".

"Radeon RX 5700 series graphics products may experience stutter in some games at 1080p and low game settings". Szkoda, że to dopiero Know Issues, a nie Fixed, trzeba czekać. Takie cofnięcie sterowników też nie wiele da, bo chociażby w The Outer Worlds był taki błąd, że postać w ekwipunku nie renderowała się tylko była czarna i naprawiały to najnowsze stery, gdy je cofnąłem do tych starych, w których ten błąd występował to dalej było to naprawione, także taka nawet jednorazowa instalacja sterowników ma nieodwracalne skutki. U mnie dźwięk pierdzi nawet przy teście samego GPU, kompletnie bez ingerencji Ramu czy CPU.

Edytowane przez tomek105

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sterownik po czasie może "pierdzieć" ?

 

Zasilanie (zasilacz) lub przegrzewanie się sekcji zasilania na mobo.

 

Napisane jest, że po czasie - sterownik ma się po czasie wysypać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszedłem na reddita i tam aż roi się od podobnych zjawisk ludzi z tą kartą i jakimś Ryzenem. To chyba najgorszy mój zakup od lat..

Temperatury na płycie są ok, chyba że nie pokazuje temperatury na sekcji zasilania, używam HWmonitor. A co do pierdzenia, to świeżo po włączeniu komputera, jak zrobie test OCCT na GPU to nie pierdzi nic, dopiero jak się rozgrzeje karta i wejdzie na wyższe obroty, wyłączam test i nic nie pierdzi, słucham muzyki itp.

Edytowane przez tomek105

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda linia 12Volt podczas obciążenia ?

Pokaż monitoring z Hwmonitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłeś gównianą kartę o której problemach internet aż huczy, ale próbujesz zrzucisz na siłę winę na inne podzespoły , byleby tylko nie moja "Wspaniała" karta. Idź pożycz jakąś inną na chwilę, do brata/siostry/kolegi, nawet do sklepu komputerowego swoją im w zastaw zostawisz, zresztą powinni ci pozwolić zrobić to na miejscu i będziesz miał wynik, czy to na bank gpu szwankuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sterownik po czasie może "pierdzieć" ?

 

Zasilanie (zasilacz) lub przegrzewanie się sekcji zasilania na mobo.

 

Napisane jest, że po czasie - sterownik ma się po czasie wysypać ?

Zobacz co się dzieje na forach i miejscówkach z driverami od dedykowanych dźwiękówek (asus kaszl) i nie tylko od kwietniowego update windy o nowszych nie wspomnę. Ja jeszcze nie tak dawno używałem STXII a teraz leży na półce i czeka na lepsze czasy. Wyobraziłbyś sobie, że nawet integra na starszych sterach z przed powiedzmy września 2019 może powodować pierdy, piski, bsod? a no nie.

Heh a dedyk z plx może spowodować, że nawet windy nie odpalisz. AMD z MS zawsze pod rękę w uszczęśliwianiu graczy. Ten sam build windy + platforma na 4690k xonar chodzi jak złoto. AM4 + winda 1903 spróbuj zainstalować @stock drivery = instant bsod podczas inicjalizacji karty przez system. Potem jak poróbujesz i uda się zainstalować może się uda odpalić pulpit może. Ja osobiście znalazłem ustawienia co pozwalają jakoś tego używać ale ostatecznie co kilka/kilknaście uruchomień abym mógł ruszyć myszką po załadowaniu windy muszę poczekać z 10 minut na nvme :E

Tak więc korzystam z integry która na szczęście jest całkiem niezła ale co się na męczyłem zanim winowajce znalazłem który działał ponad pół roku bezproblemowo, a potem udawał, ze się cpu sypie od oc tylko żadnego oc nie było i też się sypał xD Potem realtek + ostatnie okrojone stery od shitteka z panelem z windows store i no jak remkom odjom :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://zapodaj.net/d0d9bed07443e.png.html

 

kupiłeś gównianą kartę o której problemach internet aż huczy, ale próbujesz zrzucisz na siłę winę na inne podzespoły , byleby tylko nie moja "Wspaniała" karta. Idź pożycz jakąś inną na chwilę, do brata/siostry/kolegi, nawet do sklepu komputerowego swoją im w zastaw zostawisz, zresztą powinni ci pozwolić zrobić to na miejscu i będziesz miał wynik, czy to na bank gpu szwankuje

 

 

Do kogo to bo raczej nie do mnie :) Pół tematu cisnę po tej karcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi być coś na rzeczy w tym co piszecie skoro widzę np. u MSI poprawki BIOSu w stylu "Improved PCI-E device compatibility."

Na szczęście mój Sound Blaster Z nie ma takich kłopotów i wszystko ładnie działa, nawet Creative wypuściło aktualizację sterowników jakiś czas temu - zdaje się na początku października ale i przed tym wszystko działało u mnie OK.

Jakbym miał wrócić na integrę to bym wolał się zastrzelić, całe życie jechałem na kartach audio i horrorem byłyby sytuacje jak u Was.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie instalowałem tego Biosa ostatniego do płyty, bo pisało że beta spróbuję może coś da

Edytowane przez tomek105

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od zwiększenia SoC. Sprawdzałeś, nie pomogło? Czy masz to gdzieś i zafixowales się na sterach?

 

Kolejne piredt do walczęnia to obniżenie czestotliwosci próbkowania w sterach. miana sterów Xonara, zmiana PCIE na 3.0. zabawa w przekładanie karty w różne sloty PCIE. Tutaj masz listę:

http://maxedtech.com/asus-xonar-cards-and-amd-ryzen-am4-motherboards-compatibility-report/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem najnowszy bios, który ponoć polepsza kompatybilność portu PCI, dalej to samo. Znalazłem opcje PCI speed coś tam i mam do wyboru auto i gen1,2,3 miałem ustawione na gen 3 i dalej to samo, nie wiem czy to jest ta opcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SOC voltage jakie masz? Zwiększyła? Przekładałem kartę?

 

Sterowniki zmieniłeś na nieoficjalne?

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odłączyłem większość rzeczy z przedniego panelu, powyłączałem jakieś karty dźwiękowe AMD, Realteki itp. i zostawiłem tylko interfejs zewnętrzny SPDIF( taki zewnętrzny wzmacniacz). Na słuchawkach nie ma już żadnych pierdów, gry chodzą o wiele lepiej, ale niestety raz na jakiś czas wystąpi chwilowy lag na 3 sek, ale jest już nieporównywalnie lepiej. Teraz tylko czekać chyba na te update'y od AMD i może coś poprawią. O ile zwiększyć ten SOC na tym ryzenie 3700x, mam cruciale ustawione na XMP 3000mhz?

 

Sterowniki mam praktycznie najnowsze 19.11.2, bo z tego co widzę te końcówką 3 nic nie zmieniły. Gość z supportu radził najpierw zaktualizować do najnowszych, jak odpisałem że nic nie dało to proponuje powrót do 19.7.1 może spróbuję, co mi szkodzi ale na pewno będzie to kosztem wydajności w nowszych grach. Myślę jeszcze nad mitycznym formatem, a nóż świeżość coś zmieni.

Edytowane przez tomek105

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odłączyłem większość rzeczy z przedniego panelu, powyłączałem jakieś karty dźwiękowe AMD, Realteki itp. i zostawiłem tylko interfejs zewnętrzny SPDIF( taki zewnętrzny wzmacniacz). Na słuchawkach nie ma już żadnych pierdów, gry chodzą o wiele lepiej, ale niestety raz na jakiś czas wystąpi chwilowy lag na 3 sek, ale jest już nieporównywalnie lepiej. Teraz tylko czekać chyba na te update'y od AMD i może coś poprawią. O ile zwiększyć ten SOC na tym ryzenie 3700x, mam cruciale ustawione na XMP 3000mhz?

 

Sterowniki mam praktycznie najnowsze 19.11.2, bo z tego co widzę te końcówką 3 nic nie zmieniły. Gość z supportu radził najpierw zaktualizować do najnowszych, jak odpisałem że nic nie dało to proponuje powrót do 19.7.1 może spróbuję, co mi szkodzi ale na pewno będzie to kosztem wydajności w nowszych grach. Myślę jeszcze nad mitycznym formatem, a nóż świeżość coś zmieni.

Wejdz w menedżer urządzeń i pokaż fotkę z zakładki "kontrolery IDE/ATA/ATAPI" Sterownik sata od amd powoduje okropne latency dlatego pokaż to może być znowu to...

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdz w menedżer urządzeń i pokaż fotkę z zakładki "kontrolery IDE/ATA/ATAPI" Sterownik sata od amd powoduje okropne latency dlatego pokaż to może być znowu to...

 

 

Już sprawdzałem to, mam tylko 3x SATA AHCI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stery AMD sata nawet nie instaluj, a jak zainstalowales to teraz je wywal ;D

 

SOC ustaw na conajmniej 1.1 dla pewności :) może być coś między 1.1 a 1.2 aż przestanie pierdzieć jeśli to będzie przyczyna oczywiscie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A nawet 1.15 bo jest vdroop i najczęściej ustawienie 1.1 daje 1.08

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem najnowszy BIOS, ustawiłem ramy na 2133 MHz i SOC na 1.150V na procku. Nie wiem czy to cokolwiek dało, bo po wgraniu sterów 19.7.1 te lagi jeszcze występowały ale już o wiele rzadziej, a ten pierdzący dźwięk występuje nadal na głośnikach(na słuchawkach przez oddzielny wzmacniacz nie) i tylko jak karta jest używana, bo na teście OCCT tym pierwszym nie ma tego dźwięku. To jest taki szum bardziej, nie wiem może to moje głośniki jakieś wrażliwe są ale jest on bardzo cichy. A czy jeszcze zwiesza się to nie wiem, bo nie mam czasu grać za bardzo.

Edytowane przez tomek105

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stery wyszły, problem znikł. Śmiech na sali, że musiałem tyle czekać, ale no temat do zamknięcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...