Skocz do zawartości
koneser

Chłodzenie wodne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jest ktoś w stanie złożyc mi jakiś zestaw LC, na premiere nvidia ampere planuje coś kupić...

Jak narazie mam chłodzenie fractal celsius s36 więc 1 chłodnicę 360mm mam, myślałem jeszcze o 1 280mm na front...

Zależy mi na jak najlepszej kulturze pracy i wydajnosci.

Z góry dzięki!

 

CPU: I7 9700K

GPU: najprawdopodobniej rtx 3070/3080

obudowa: phanteks enthoo pro m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co masz to alu chłodnica

Edytowane przez groXel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skrócie - nie.

 

Nie warto budować jakiegokolwiek układu w oparciu o tego Fractala, bo ma alu chłodnicę oraz słabą pompkę.

 

Inna sprawa, że chcesz złożyć zestaw pod karty, które jeszcze nie wyszły i nie ma na nie dostępnych bloków wodnych.

 

Kolejna sprawa - nie podałeś budżetu. Koszt pętli na CPU i GPU na nowych częściach to +1500 zł.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę budować zestawu na pompie od fractala, myślałem nad jakąś pompą d5 ale nie wiem jaka jest najlepsza, budzet to około 1500zł

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak z tego Fractala nic nie wykorzystasz, co najwyżej wentylatory, które i tak są średnie. Przy D5 budżet 1500 zł to za mało na zestaw na CPU i GPU, bo sama pompa z rezerwuarem to 500-700 zł, blok full cover na kartę kosztuje od 550-700 zł, blok na CPU 200-400 zł, dwie tańsze chłodnice 400-500 zł, do tego wentylatory (dobre po 70-100 zł szt.), złączki (jak nic ze 300 zł licząc z kątówkami i kranikiem), węże, płyn etc. - wyjdzie wszystko ponad 2000 zł, a nawet bliżej 2500 zł przy nowych częściach. Przy używkach można zejść z ceny myślę o te 500-600 zł, ale blok na GPU i tak będziesz musiał kupić nowy.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok rozumiem, możesz mi złożyc na szybko w jakimś sklepie koszyk? Oczywiście bez bloku na gpu, na chłodzenie cpu i gpu to najlepiej chyba będzie jakaś 360mm i 280, nie musi być jakaś super droga pompa itp, dla mnie najważniejsze żeby była cicha

z góry dzięki

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy chłodnice 360mm i 280mm nie będą kolidować ze sobą w tej obudowie, tu już musiałbyś sobie poszukać informacji sam. Na pewno spokojnie wchodzi 240mm i 360mm, a to nadal fajna powierzchnia chłodnic. Inna sprawa, że Enthoo Pro M jest dosyć ciasne, więc będzie problem z upchnięciem większego rezerwuaru - wiele będzie zależeć od długości GPU.

 

Masz tutaj screen przykładowego koszyka. Wszystkie graty ze sklepu angela.pl

 

qz9GZw5.png

 

Zestaw zbudowany na pompie D5 w wersji PWM, bo jeśli możesz sobie na to pozwolić, to warto tą pompę wziąć, bo to top pod względem kultury pracy, wydajności i wytrzymałości. Każdy kto zaczyna zabawę z LC prędzej czy później skończy na D5. Wrzuciłem Ci do koszyka chłodnice 360mm + 240mm, bo wiem, że to na pewno wejdzie do tej budy. Blok na CPU podstawowy, ale jest ok. Od razu masz dorzucony zawór spustowy (oraz wszystkie złączki potrzebne do jego podłączenia), żeby łatwiej opróżniać pętlę oraz kilka złączek kątowych, bo pewnie się przydają (myślę, że możesz wziąć nawet więcej niż te 3).

 

Do tego oczywiście koszt bloku GPU czyli kolejne 500-700 zł.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Bardzo pomogłeś.

Jeszcze pytanie co do bloku na gpu to najlepiej brać karte fe czy może jakiś niereferent z turbiną bez plomb żeby gwarancji nie stracić i do niego dokupić blok? Podejrzewam ze niereferenty beda duzo tansze, ale pewnie mniej bloków do nich będzie.

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie co do tego koszyka to jedna uwaga - jak chcesz oszczędzić to wywal D5 i rez Alphacool i weź Magicool DCP-450 (lub DCP-450M, która ma większy rez) - to dobra i tania pompa, oszczędzisz ze 300 zł. Osobiście wolałbym dołożyć jednak do D5.

 

Chłodnice 360mm + 280mm według info, które znalazłem powinno się udać wsadzić, ale ograniczy to ilość możliwości ustawień portów samej chłodnicy i będzie powodować szereg problemów, więc moim zdaniem nie warto. Do tego chłodnice 280mm są sporo droższe od 240mm (280mm kosztują więcej niż 360mm), tak samo wentylatory 140mm.

 

Co do karty, to najlepiej brać model oparty o referencyjne PCB - masz wtedy największy wybór bloków. Wchodząc w autorskie PCB automatycznie dostępna jest mniejsza liczba bloków, ewentualnie na niektóre karty w ogóle nie ma bloku. Bloki z kart na niereferencyjnym PCB znacznie trudniej też potem sprzedać. W wielu przypadkach, jak nie chcesz oddać bloku za gorsze, to lepiej go wsadzić do szafy (zwłaszcza jak wymieniasz kartę po dłuższym czasie, gdy na rynku jest już nowa generacja). Przed kupnem karty zawsze warto sprawdzić czy jest dostępny blok na nią lub czy jakiś producent zapowiedział dostępność. Generalnie przy kartach nVidii zawsze najlepiej brać karty od EVGA, ponieważ firma ta ma najlepszą politykę gwarancyjną - zdjęcie coolera w żaden sposób nie narusza warunków gwarancji.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopytałem się jeszcze paru osób i polecili mi wymiane tych chłodnic na lepsze, pytanie mam jeszcze co do płynu, chciałbym coś takiego koloru, jaki polecasz barwnik albo płyn ?

 

Chłodnice zmieniłem na EK CoolStream classic. 240mm o grubości 45mm i 360mm o grubości 27mm

+do tej obudowy lepszy będzie rezerwuar 150mm czy 250mm?

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodnice jak chłodnice, wydajność praktycznie ta sama, proponowałem po prostu tanie rozwiązanie, żeby budżet się zamknął. EK są po prostu trochę lepiej wykonane. Przy 45mm uważaj, żeby nic Ci nie kolidowało, bo razem z wentylatorami całość zajmie Ci już 70mm. Grubość chłodnic przy niskich i średnich obrotach wentylatorów, a więc wtedy gdy jest cicho, nie ma większego wpływu na ich wydajność.

 

Co do rezerwuaru, to jest to kwestia czysto wizualna. Moim zdaniem masz za mało miejsca w tej obudowie na rezerwuar 250mm, bo całość z topem pompy i samą pompą będzie miała już ponad 30cm długości.

 

Odnośnie płynu to Mayhems Pastel White jeśli chcesz coś takiego jak na filmie - swoje kosztuje. 1L może wystarczy - zależy od rezerwuaru. Ewentualnie Liquid.cool CFX Ghost White.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie trochę drogi ten płyn, a takie coś od EK się nada?

http://www.angela.pl/p14690,ek-water-blocks-ek-cryofuel-indigo-violet-premix-1000ml.html

Jeszcze co do złączek to w tym koszyku co mi wysłałeś jest odpowiednia ilość żeby wszystko podłączyc czy jakies jeszcze trzeba, pytam się tak bo chcem znać dokładną cene za taki zestaw.

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby coś, to mam sporo rzeczy LC na zbyciu. Wysłałem pw w tej sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz płynów od EK, bo od kiedy przestali współpracować z Mayhems przy ich produkcji, jest z nimi sporo problemów.

 

Z przeźroczystych płynów bardzo dobre są Aquacomputer Double Protect Ultra lub Mayhems X1.

 

Co do złączek, to wszystkie podstawowe są. W zależności od tego jak co będziesz łączył możliwe, że będzie potrzebny jeszcze jeden czy dwa adaptery kątowe. Żeby to wiedzieć musisz sobie albo jakoś wizualizować kolejność połączeń - np. rozrysowując wszystko w paincie, albo po prostu zabrać się za składanie.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...