Skocz do zawartości
tymoteusz

Praca, rozrywka [+/- 3500zł]

Rekomendowane odpowiedzi

Po wielu godzinach siedzenia i czytania zdecydowałem się wreszcie kupić nowy komputer.

Wstępnie wygląda to tak:

 

Procesor:

AMD Ryzen 5 2600, 3.4GHz, 16MB, BOX (YD2600BBAFBOX)

Karta graficzna:

Sapphire RADEON RX 580 NITRO+ 8GB GDDR5 (11265-01-20G)

Pamięć:

G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-16GVKB)

Płyta główna:

MSI B450 TOMAHAWK MAX (B450 TOMAHAWK MAX)

Dysk SSD:

Corsair MP510 480GB PCIe x4 NVMe (CSSD-F480GBMP510)

Zasilacz:

SilentiumPC Vero L2 600W (SPC165)

Obudowa:

Phanteks Eclipse P400S Tempered Glass Edition (PH-EC416PSTG_WT)

 

Mam pare pytań odnośnie zestawu.

1. Jaką płytę główną wybrać?(nie znam się w tej dziedzinie)

Jest możliwość że wybiorę Ryzena 3600 zamiast 2600 i nie wiem czy wtedy nie lepiej płytę z X570 wybrać. (jak tak to jaka?)

2. Czy opłaca się dopłacić do pamięci dwukrotnie np. 3600MHz CL15 (G.Skill Trident Z, DDR4, 16 GB,3600MHz, CL15 (F4-3600C15D-16GTZ)), czy tego się aż tak nie odczuje?

3. Czekać na czarny piątek czy kupować teraz? (np teraz w promocji jest Ryzen 5 2600 za 489zł)

 

Co do grafiki to chciałem Sapphire Vega 56 Pulsar ale ceny mnie rozwaliły. Następna w kolejce jest RX 5700 XT ale poczekam na obniżkę ceny i kiedyś może kupie :P

Jak macie jakiekolwiek sugestie do tej konfiguracji to piszcie a ja chętnie poczytam :)

Jedyna uwaga co do zestawu to musi być Ryzen + Radeon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw z Ryzen 5 2600 i RX 580 w cenie 3500 zł nie urywa.

 

Na teraz w tym budżecie to Ryzen 5 3600 i GTX 1660 Super

https://proline.pl/koszyk/26f448ff

 

Pamięci Crucial Sport - dobre i tanie ze sporym potencjałem OC.

Jak pójdziesz w tym zestawie w Ryzena 5 2600 w cenie j/w poniżej 500 zł, to bez problemu kończysz ten zestaw z RTX 2060 a jeżeli musi to być Radeon, to i niewiele będziesz musiał dorzucić, żeby teraz się z nim zmieścić bo jak dasz tańszą budę pod okolice 200 zł, to i minimalnie przekroczysz 3600 zł. Na gotowo Ryzen 5 2600 i RX 5700 Gaming od Gigabyte w Pure Base 500 czy Armis5/7 to lekko ponad 3700 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, w twoim budżecie udało mi się złożyć coś takiego: morele.net/inventory/info/b137d611/

6-rdzeni/12-wątków mimo, że jest to pierwsza generacja ryzenów to wydajnością zbytnio nie odstaje (5 3600 będzie do 25% wydajniejszy), a stosunek wydajność/koszt ma najlepszy (nie ma juz tej promocji ryzen5 2600 za 490zł niestety). Płyta często polecana, jedna z lepszych pod b450, w przyszłości pozwoli na tani upgrade w postaci 8, 12 lub nawet 16-rdzeniowego procesora (12 i 16 mają wysoki zegar w standardzie i płyta raczej nie pozwoli na większe OC). Pamięci jest 16GB o taktowaniu 3200Mhz, widziałem co do twojego pytania czy warto brać 3600Mhz, w grach w 99% przypadków, wydajność nie podskoczy w porównaniu do 3200. Dysk od adaty szybki o pojemności 512GB. Zasilacz i obudowa od SPC, buda przewiewna, jak na taką cenę bardzo fajna konstrukcja, zasilacz niemodularny z certyfikatem brąz, cały zestaw nie obciązy go nawet w 70%.

Ostatni element to karta graficzna, udało mi się zmieścić w budżecie bardzo fajny model od Sapphire, karta do grania na najwyższych ustawieniach w 1080p i 1440p, wydajnościowo o 2 schodki wyżej niż 1660 super.

 

 

Jeśli poczekasz do czarnego piątku (25 na morele), to warto polować na ryzena 5 2600, wyższej klasy zasilacz/obudowę, może pojemniejszy dysk.

Edytowane przez Maciejozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Caps i Maciejozo za odpowiedzi.

 

1. Jak już wspomniałem zastanawiałem się nad Radeonem 5700 (może też XT) ale nie wiem czy w moim przypadku warto dokładać ponieważ i tak zamierzałem FullHD tylko odpalać.

Czy dopłacając do 5700 (5700XT) mogę grać płynnie w 4K? (gdzieś mi też wyskoczyło że pamięci tego modelu strasznie się grzeją - i trochę mnie to zraziło)

 

2. Jak to jest z pamięcią RAM? Zastanawiam się czy warto będzie podkręcić trochę czy zostawić fabryczne ustawienia.

Zdecydowałem się ostatecznie na 3200MHz i CL16 ponieważ wydaje mi się to najlepszy stosunek wydajności do ceny - ale ciągle nie wiem jakie wybrać.

Maciejozo proponujesz mi Ballistix Sport LT i cenowo to wychodzi tak jak G.Skill Ripjaws V (około 300zł za 16GB) ale nie znam się i mam dylemat które wybrać (możesz chociaż w dwóch zdaniach napisać dlaczego Ballistix mam wybrać?)

 

P.s. Procesor mam już zakupiony (Ryzen 5 2600) ale z otwarciem czekam do czarnego piątku bo kto wie może za 600zł będzie 3600 to sobie wymienię :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Caps i Maciejozo za odpowiedzi.

 

1. Jak już wspomniałem zastanawiałem się nad Radeonem 5700 (może też XT) ale nie wiem czy w moim przypadku warto dokładać ponieważ i tak zamierzałem FullHD tylko odpalać.

Czy dopłacając do 5700 (5700XT) mogę grać płynnie w 4K? (gdzieś mi też wyskoczyło że pamięci tego modelu strasznie się grzeją - i trochę mnie to zraziło)

2. Jak to jest z pamięcią RAM? Zastanawiam się czy warto będzie podkręcić trochę czy zostawić fabryczne ustawienia.

Zdecydowałem się ostatecznie na 3200MHz i CL16 ponieważ wydaje mi się to najlepszy stosunek wydajności do ceny - ale ciągle nie wiem jakie wybrać.

Maciejozo proponujesz mi Ballistix Sport LT i cenowo to wychodzi tak jak G.Skill Ripjaws V (około 300zł za 16GB) ale nie znam się i mam dylemat które wybrać (możesz chociaż w dwóch zdaniach napisać dlaczego Ballistix mam wybrać?)

 

P.s. Procesor mam już zakupiony (Ryzen 5 2600) ale z otwarciem czekam do czarnego piątku bo kto wie może za 600zł będzie 3600 to sobie wymienię :))

 

1.(rx 5700) W 4k pograsz w większość gier na ustawieniach wysokich (raczej nie ultra) przy 60 fps-ach. Przy 1080p jest to karta do grania na monitorach o wysokim odświeżaniu (144hz), klatkarz będzie oczywiście zależny od tego jak dobrze gra jest zoptymalizowana. Jeśli wymagasz 60fps na wyższych ustawieniach w 1080p (<-w grach AAA, gry e-sportowe nawet na rx 570 będą chodzić w 100-200 klatkach) to można zejść do gtx-a 1660 super.

 

2. W przypadku ryzena pamięci najlepiej chodzą przy taktowaniu 3200Mhz, wyżej mogą być problemy lub niski wzrost wydajności w grach. Dlaczego warto wybrać ballistixy? Są niższe, więc więcej chłodzeń będzie kompatybilnych i mają dobry potencjał OC, z 3600Mhz nie powinno być problemów.

Edytowane przez Maciejozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to pamięcie 3000MHz a nie 3200MHz. (czy to ta sama pamięć tylko w wersji 3200MHz ma po prostu obniżone CL?)

Ma to chyba znaczenie przy podkręcaniu. Czy się mylę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedzę teraz i w zasadzie tylko nad pamięciami się zastanawiam czy nie iść w 32GB zamiast 16GB (CAD dla mnie a żona chciała grafiką w PS się zająć)?

Macie jakieś propozycję 32GB RAM dla Ryzena serii 2000 i 3000? (Mam na biurku już Ryzena 5 2600 - jak będzie obłędnie niska cena modelu 3600 to najwyżej wymienię :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...