Forum PCLab.pl: Darowizny - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Darowizny Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   different 

  • :)
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 3734
  • Dołączył: Pn, 04 Sie 08

Napisany 17 Listopad 2019 - 19:23

Pytanie do obeznanych w temacie
Czy można wykonać takie działania i jest to zgodne z prawem.
Córka chce kupić od rodziców mieszkanie (ale zrobić to tak, żeby nie płacić głupich podatków)


Córka otrzymuje w darowiźnie mieszkanie umowa u notariusza - brak podatku

Córka robi przelew pieniędzy rodzicom, rodzice zgłaszają darowizne do US. - brak podatku


Czy tu US może mieć problem do takiego czegoś?

#2 Użytkownik jest niedostępny   209458 

  • Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 13611
  • Dołączył: Wt, 15 Sty 08

Napisany 18 Listopad 2019 - 10:09

Jak dla mnie wygląda spoko, choć oczywiście nie jestem analem.

#3 Użytkownik jest niedostępny   iwanme 

  • Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 6825
  • Dołączył: Cz, 07 Kwi 11

Napisany 18 Listopad 2019 - 10:20

Cytuj

Czy tu US może mieć problem do takiego czegoś?

Nie może, tylko trzeba oczywiście obie czynności zgłosić w urzędzie skarbowym. Tzn. darowizny mieszkania nawet nie trzeba skoro jest notarialna, ale i tak lepiej różne rzeczy zgłaszać niż potem udowadniać, że się nie jest królikiem.

Ten post był edytowany przez iwanme dnia: 18 Listopad 2019 - 10:23


#4 Użytkownik jest niedostępny   different 

  • :)
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 3734
  • Dołączył: Pn, 04 Sie 08

Napisany 18 Listopad 2019 - 10:54

Wiadomo wszystko, zgłaszane. Tylko pytam, bo wydaje się to proste i zgodne z prawem. Jakaś tam obawa tylko jest, że US lubi sobie zrobić swoją interpretację, że np. on tu widzi jawny zakup i 2% podatku się domaga :P

#5 Użytkownik jest niedostępny   209458 

  • Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 13611
  • Dołączył: Wt, 15 Sty 08

Napisany 18 Listopad 2019 - 15:57

Nie no, zawsze ktoś może z Art 83. Kodeksu Cywilnego wyskoczyć, ale żeby tak w rodzinie to chyba musieli by być dość pazerni w US.

#6 Użytkownik jest niedostępny   Olafo 

  • Szczęść Boże
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 9106
  • Dołączył: Pn, 07 Lip 03

Napisany 18 Listopad 2019 - 18:36

Zobacz postdifferent, o 17 Listopad 2019 - 19:23, napisał(a):

Pytanie do obeznanych w temacie
Czy można wykonać takie działania i jest to zgodne z prawem.
Córka chce kupić od rodziców mieszkanie (ale zrobić to tak, żeby nie płacić głupich podatków)


Córka otrzymuje w darowiźnie mieszkanie umowa u notariusza - brak podatku

Córka robi przelew pieniędzy rodzicom, rodzice zgłaszają darowizne do US. - brak podatku


Czy tu US może mieć problem do takiego czegoś?


Hmm, nie zajmuję się podatkami jakoś szczególnie ale to wygląda na pozorną czynność prawną i podpada pod tzw. klauzulę antyabuzywną, polecam lekturę art. 119a-f ordynacji podatkowej. Lepie imo poszukać taniego notariusza niż tak kombinować bo jest ryzyko, że się przyczepią.

#7 Użytkownik jest niedostępny   209458 

  • Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 13611
  • Dołączył: Wt, 15 Sty 08

Napisany 18 Listopad 2019 - 20:14

Zobacz postOlafo, o 18 Listopad 2019 - 18:36, napisał(a):

Lepie imo poszukać taniego notariusza niż tak kombinować bo jest ryzyko, że się przyczepią.

Nawet najtańszy notariusz raczej ne zejdzie z PCC ;)

#8 Użytkownik jest niedostępny   Olafo 

  • Szczęść Boże
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 9106
  • Dołączył: Pn, 07 Lip 03

Napisany 18 Listopad 2019 - 20:19

Przecież nie miałem na myśli PCC tylko taksę Dodaj obrazek Konkurencja jest duża na rynku i można zaoszczędzić.

#9 Użytkownik jest niedostępny   different 

  • :)
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 3734
  • Dołączył: Pn, 04 Sie 08

Napisany 18 Listopad 2019 - 20:24

Zobacz postOlafo, o 18 Listopad 2019 - 18:36, napisał(a):

Hmm, nie zajmuję się podatkami jakoś szczególnie ale to wygląda na pozorną czynność prawną i podpada pod tzw. klauzulę antyabuzywną, polecam lekturę art. 119a-f ordynacji podatkowej. Lepie imo poszukać taniego notariusza niż tak kombinować bo jest ryzyko, że się przyczepią.


Kaman, to jakaś masakra. Zwłaszcza, że córka chce kupić mieszkanie od rodziców wiadomo, że z jakąś bonifikatą tzn. przelałaby w darowiźnie np. 100k gdzie mieszkanie warte 300k.
i pcc w tym wypadku by wychodziło 6 koła. Paranoja jakaś, że dziecko z rodzicami chce sobie ogarnąć parę rzeczy i od razu takie cuda. 

Ten post był edytowany przez different dnia: 18 Listopad 2019 - 20:26


#10 Użytkownik jest niedostępny   Olafo 

  • Szczęść Boże
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 9106
  • Dołączył: Pn, 07 Lip 03

Napisany 18 Listopad 2019 - 20:30

Wiem, głupie ale prawo...

#11 Użytkownik jest niedostępny   Spokxik 

  • Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 2847
  • Dołączył: Pt, 05 Cze 09

Napisany 18 Listopad 2019 - 20:35

Ja chciałem w prawo, ale kierownica się skończyła.

#12 Użytkownik jest niedostępny   different 

  • :)
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 3734
  • Dołączył: Pn, 04 Sie 08

Napisany 18 Listopad 2019 - 21:04

Zobacz postOlafo, o 18 Listopad 2019 - 20:30, napisał(a):

Wiem, głupie ale prawo...


Ale jak to się ma do tego, że córka po jakimś czasie przeleje kwotę, która nie równa się wartości mieszkania? Ciężko tutaj się dopatrywać sprzedaży mieszkania?

#13 Użytkownik jest niedostępny   Assassin 

  • Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze
  • Postów: 13697
  • Dołączył: Wt, 24 Lut 04

Napisany 18 Listopad 2019 - 21:18

W prawie podatkowym obecnie to już nic nie jest pewne (wspomniane art. 119a-f op), ale wg mnie ryzyko nie jest duże. Sugerowałbym jednak trochę pomóc szczęściu i zadbać o szczegóły: darowizny nie powinny być jednoczesne (minimum kilka miesięcy różnicy) i kwota darowizny pieniężnej nie powinna odpowiadać rynkowej wartości mieszkania. Można też zawczasu ustalić powód darowizny pieniężnej (jakaś szczególna potrzeba rodziców). Generalnie niech to po prostu nie będzie umowa sprzedaży i niech to będzie widoczne ;)

Edit
Tylko warto mieć świadomość, że wybór formy prawnej nabycia mieszkania może mieć w przyszłości wpływ na sprawy spadkowe. Jeśli ta córka ma rodzeństwo i formalnie nabędzie mieszkanie w drodze darowizny, jej rodzeństwo będzie miało prawo domagać się zachowku od wartości tego mieszkania po śmierci rodziców.

Ten post był edytowany przez Assassin dnia: 18 Listopad 2019 - 21:25


Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

1 Użytkowników czyta ten temat
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych