Skocz do zawartości
Elekto_Edek

Zestaw pod Ryzena 3XXX pod przyszłą rozbudowę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Aktualnie posiadam:

i5-4960K, 8GB ramu, widnows 10 aktualizowany darmowo z 8.1.

chciał bym wymienić płytę główną wraz z obudową i zasilaczem, tak żeby nadawało się pod ewentualną przyszłą rozbudowę.

 

Nie wymieniam na razie: grafiki gtx960 4GB, dysków twardych ( mam z resztą niewykorzystany zapas nieużywanych SSD 850 EVO i WD 1 TB/64MB cache WD10EFRX)

Dwa monitory Iiamma Black Hawk (1080p@75Hz)

 

Zestaw jaki chciał bym złożyć:

proc: Ryzen 3600

płyta: MSI MPG X570 GAMMING PLUS (ma być przyszłościowo co nie ? )

ram: ADATA XPG GAMMING D10, DDR4, 16GB, 3200MHz,CL16

chłodzenie: (wodne)Nzxt Kraken X62 v.2 ( patrz przyszłościowo, no i może coś tam uda się podkręcić)

obudowa: SilecnjumPC Regnum RG4T Pure Black

zasilacz: Silencjum Supremo FM2 Gold 750W (mam nadzieje że starczy w przyszłości)

SO : Windows 10 Home PL 32 bit 64bit BOX (mam nadzieję że nie będzie się pluł przy "zbyt daleko idącej modernizacji" w przyszłości

 

Proszę o ocenę zestawu i opcjonalnie odpowiedź na pytania:

Czy jest sens wymiany tego co mam na coś nowszego, czy może lepiej poczekać??

Czy ta płyta da mi możliwość ewentualnej przyszłej wymiany procesora, dokupienia ramu czy też wymiany karty grafiki, powiedzmy za rok lub dwa lata ?? czy mija się to z celem bo po wejściu pamięci DDR5 i tak trzeba będzie wymieniać całe mobo ?? Zasilacz wystarczy

 

-------------

edit dodam tylko że cena tego zestawu to około 3600zł czyli przekroczyłem budżet o całe 600zł... co by tu obciąć by zmieścić się w wyznaczonych ramach??

Edytowane przez Elekto_Edek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windowsa możesz zostawić tego co masz i przepisać na nowy komputer.

Procek ok, płyta to raczej nie przyszłościowa, bo najwyżej jeszcze jedna generacja wyjdzie na AM4 (lepiej coś na b450 wziąć), pamięci warto zmienić na cruciale [ballistix Sport LT, taktowanie 3200Mhz] (tańsze, równie dobre lub lepsze), obudowa na spc sg1 - nowsza konstrukcja, zasilacz na seasonic focus gold 550W, jeśli nie będziesz brał karty z high-end to do większości kart wystarczy. Nie wiem czy do tej sg1 wejdzie ten kraken, nie lepiej wziąć jakieś chłodzenie powietrzne za połowę ceny i prawie identyczną wydajność? Powiedziałeś, że chcesz przyszłościowe, a w takim aio już większa szansa, że coś się uszkodzi, a po paru latach coolant w większość "wyparuje" i wydajność będzie słabsza.

Gdybyś zdecydował się trochę dołożyć do obudowy to warto wziąć pod uwagę konstrukcje typu: base 500, corsair 275r airflow, fractal design meshify c.

 

----------------------

 

"Czy jest sens wymiany tego co mam na coś nowszego, czy może lepiej poczekać??"

-warto wymienić, w ryzenie masz więcej rdzeni i wielowątkowość, coraz gier z tego skorzysta. W najbliższym roku nie wyjdzie raczej nic co będzie miało wydajność x2 i kosztować tyle samo lol, najwyżej 10% wydajniej.

 

reszta odpowiedziana wyżej.

Edytowane przez Maciejozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X570, Kraken a na koniec niespodzianka z RG4.

 

Tak trochę się to rozjeżdża. Tanie X570 razem z AiO na pokładzie będą problematyczne jeżeli chodzi o temperatury sekcji zasilania. Czy X570 jest obecnie przyszłościowym chipsetem do którego warto tyle dokładać? Moim zdaniem zdecydowanie nie.

 

Ryzena 5 3600 spokojnie podkręcisz i na tańszym B450 i na znacznie tańszym chłodzeniu wieżowym, które to w dodatku będzie chłodzić jeszcze sekcję zasilania na płycie.

 

Jeżeli ma to być przyszłościowe, to wrzuć sobie CPU 3700X i wtedy masz pod tym względem spokój.

 

 

Za 3100 zł masz https://proline.pl/koszyk/1ee1c74a

Zdecydowanie lepszy zasilacz ze sporym zapasem nawet jak dasz 2080S i itp.

Jeżeli chodzi, o tę pzyszłość, to masz 3700X czyli 8 / 16 i jeżeli ma ta przyszłość wreszcie mocno nadejść, to skorzystasz na tym znacznie bardziej niż na X570 i Krakenie.

 

Do czego w ogóle ten zestaw ma służyć? Ogólnie za 3300 - 3400 zł masz Ryzena 5 3600 pod OC razem z GTX 1660 Super jeżeli chodzi o granie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Caps i Maciejozo, dzięki za treściwą odpowiedź. Może wyjaśnię w czym problem...

Mam dwie możliwe opcje:

1. Ulepszyć to co mam czyli do i5-4690k i 8GB dokupić kolejne +8GB (ten sam model modułów pamięci co mam nadal jest w sprzedaży) i wymienić kartę GTX 960 4MB na GTX 1660 Super... Dodatkowo obawiam sie nieplanowanego wydatku w postaci kupna WIN 10, bo Micro$oft może uznać że ten ram i karta to zbyt daleko idąca modernizacja i albo instalujesz starego win 8.1 (który darmowo był ulepszony do win 10) albo kupujesz nową windę.

I to jest absolutnie wszystko co mogę zrobić z tym zestawem.I pogodzić się ze wszystkimi konsekwencjami.

------------------------------

Wiadomo że już teraz 4 wątki to absolutne minimum uruchomieniowe dla nie których gier... nawet jak gra się uruchomi to trzeba sobie zadać pytanie "czy chcesz grać czy sie wxxxxxxx". Blender jakoś tam chodzi, do nauki programowania raczej nie potrzeba super sprzętu, kręcenie tego proca n-ty raz to jak wchodzenie do tej samej rzeki ... kupowanie najtańszego RTX2060 żeby zobaczyć jak wygląda śledzenie promieni i głębokie uczenie na tensorach z punktu widzenia programisty jest raczej małym fetyszem, bo na pewno nie ma sensu kupowanie czegoś takiego do gier na tym sprzęcie. O nagrywaniu filmików z: gier, własnych amatorskich programów i symulacji, to raczej można zapomnieć, i tak nie będę miał pewnie czasu... chociaż kto wie...

------------------------------

Kto wie... więc opcja numer...

2. Może by tak kupić jakąś platformę, bardziej przyszłościową którą będzie można ulepszyć, jak już się dowiem co będę chciał robić.

Platforma na Intelu odpada bo kupując np takiego i5-4690k okazało się ze praktycznie niema co ulepszać bo nowsze mają inną podstawkę, a jak ktoś kupił te pod nowszą podawarkę to się potem okazało że dla jeszcze nowszych procków, podstawka OK ale chipset musi być nowszy...

Super proc na razie niepotrzebny, bo taki 3700X jest dużo droższy od 3600 za 2 rdzenie więcej... lepiej kupić ten tańszy i ewentualnie w przyszłości wymienić na coś lepszego w architekturze zen3 o ile zajdzie taka potrzeba, i liczyć że panowie z AMD nie odwalą takiego wałą jak Intel z "podtawka OK tylko Chipset już nie", albo liczyć na to że aktualne 8-12 rdzeniowce mocno ztanieją po premierze zen3 lub odpowiedzi Intela.

Ten Kraken to faktycznie przesada(myślałem żeby przy okazji sprawdzić ile by się dało wykręcić z tego mojego i5 zanim rozmontuję...)

Co do płyty głównej, to rozumowałem że nowszy chipset da większe możliwości w przyszłości, jak widać chyba źle myślałem.

Obudowa i zasilacz, zapas miejsca i mocy raczej wskazany, dobrze żeby było jakieś dodatkowe chłodzenie w obudowie w razie "W"

Edytowane przez Elekto_Edek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na twoje pytanie:

"Wiadomo że już teraz 4 wątki to absolutne minimum uruchomieniowe dla nie których gier... nawet jak gra się uruchomi to trzeba sobie zadać pytanie "czy chcesz grać czy sie wxxxxxxx". Blender jakoś tam chodzi, do nauki programowania raczej nie potrzeba super sprzętu, kręcenie tego proca n-ty raz to jak wchodzenie do tej samej rzeki ..." na 4-rdzeniach wszystko ci nadal będzie działać, ale będzie zajmować więcej czasu niż na 6 lub 8 rdzeniach.

 

"Może by tak kupić jakąś platformę, bardziej przyszłościową którą będzie można ulepszyć, jak już się dowiem co będę chciał robić."

Kupując teraz takiego 8-rdzeniowca na b450 będzie to nadal przyszłościowa platforma, ponieważ w przyszłości za te 2-3 lata po niskiej cenie będzie można włożyć nawet 16-rdzeniowca (raczej bez żadnego lub lekkim OC na b450).

 

"Co do płyty głównej, to rozumowałem że nowszy chipset da większe możliwości w przyszłości, jak widać chyba źle myślałem."

X570 względem b450/x470 da większe możliwości w terazniejszości, przez to mam na myśli: więcej portów, bogatszy panel I/O, większe możliwości (więcej osobnych opcji>?) podkręcania procesora.

 

"Obudowa i zasilacz, zapas miejsca i mocy raczej wskazany, dobrze żeby było jakieś dodatkowe chłodzenie w obudowie w razie "W""

O ile nie będziesz robił SLI (dwóch lub więcej kart graficznych w tamdemie) to maksymalnie będzie ci potrzebny zasilacz 600-650W, nawet po mocnym OC.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Tutaj złożyłem zestaw za 3000zł: www.morele.net/inventory/info/21afb77e/

Całkiem mocne 8-rdzeni/16-wątków, idealny do grania jak i pracy, wysokie taktowanie z pudełka (4.3Ghz), w zestawie przychodzi całkiem wydajne chłodzenie, jeśli będzie za głośne to w przyszłości można zakupić Fera 3 za 100zł. Płyta z chłodzoną sekcją zasilania, obsłuży najnowsze ryzenu w przyszłości. 16GB ramu o taktowaniu 3200Mhz pracujące w dual channel, przewiewna obudowa, zasilacz 600W certyfikat brąz, więcej Wat ci nie będzie potrzebne. Karta graficzna to gtx 1660 Super, pozwoli ci zagrać w najnowsze tytuły na wysokich ustawieniach w 1080p, średnie-wysokie na 1440p.

Co do nagrywania filmików z gier to nvidia mają funkcję ShadowPlay, która pozwoli nagrywać bez wielkego zapotrzebowania zasobów.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Co do windowsa 10, jeśli nie będziesz mógł na inny komputer przełożyć, to będziesz mógł korzystać z większości funkcji nawet bez aktywacji systemu. W ostateczności możesz kupić jeden z tych tanich kluczy w internecie (10$).

--------------------------------------------------------------------------------------------

Czy chcesz ulepszać komputer, to będzie ostateczne twoja decyzja. Jeśli upgrade usprawni twoją pracę to moim zdaniem warto.

Edytowane przez Maciejozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jeśli chodzi o obraz to moim zdaniem granie na konsoli wymaga trochę innego podejścia. Skoro na konsoli ilość detali w obrazie jest niższa ze względu na niższą rozdzielczość to powinniśmy do tego dostosować ustawienia takiego obrazu. Przede wszystkim ostrość obrazu ustawić na "0" i nie próbować wyostrzać detali których i tak nie ma pogarszając przy okazji percepcje aliasingu. Stety lub niestety większość dzisiejszych ekranów nawet na ustawieniu "0" ma nadal bardzo ostry obraz co nie ułatwia zadania. Tutaj ogólnie konsole same w sobie niedomagają i jakich byśmy sztuczek nie stosowali to niestety im będzie większy ekran i mniejsza do niego odległość tym bardziej będzie to widać. Jak czytam ze w co nowych grach dynamiczna rozdziałka potrafi spadać do 720p aby utrzymać ledwo 30 fps to jak to ma wyglądać na ekranach powyżej 32" jak nie kupka. I próby wyostrzenia tej kupki na za dużo się nie zdadzą a wręcz pogorszą sprawę. Tutaj by musiały zadziałać jakie "inteligentne" skalary znacznie lepsze od DLSS żeby z takiej niskiej rozdzielczości czarować coś porządnego. Konsole nie mają tego ani mocy. Może wersje Pro coś zmienia w tej kwestii. Skoro PC'ety ledwo dają rady to jak konsole maja dawać.
    • Najlepsze jest to, że bogaty chce być później obsługiwany przez biedaka w sklepie, restauracji, kinie wszędzie. I dla każdego ma ta samą radę, trzeba było zostać programista i iść na studia XD 
    • Rozruch imponujący. Najszybszy start ze wszystkich wtedy testowanych ale płyta nie ma za dużo rzeczy więc nie ma co ładować. Sekcja na pewno wystarczająca skoro katowanie na 7950x przez 1h w cinebench i tylko 80 stopni. 7800x3d bierze 60-80W podczas grania. W teście 7950x bierze 350W więc jest mała różnica w poborze między prockami.
    • Poczytajcie jak wyglądają cele dotyczące odejścia od węgla. Plan UE zakłada do 2050 roku neutralność klimatyczną (zrównoważenie emisji do działań jej zapobiegających lub odnawiających zużyte surowce, piszę, bo chyba też nie wszyscy rozumieją o co chodzi) w tym jest odejście od węgla w celach energetycznych i ciepłowniczych, bo to trudno zrekompensować innymi działaniami. Niemcy założyły na początku realizację tego planu do 2038 roku, w 2021 roku zadeklarowali że zrobią to do 2030 roku. Teraz muszą zmienić cel, ale dalej mają czas do 2050 roku.  Jeżeli dany kraj już teraz wyprzedza plan ogólnoeuropejski, to jak najbardziej może ten plan spowolnić. Tak właśnie mają m.in. Niemcy, którzy plany celowe na poszczególne okresy wyprzedzali, więc teraz jak trzeba zrobić krok w tył to i tak spełniają założenia planu ogólnego. Zatem znów argumenty wynikające z nieznajomości zagadnienia na który niektórzy tu próbują dyskutować.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...