Skocz do zawartości
xSnax

Kontroler wentylatorów HUB

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka, będę miał dodatkowe wentylatory Corsair SP120 RGB na 3 Pin tylko nie mam już miejsca na płycie głównej na kolejne, za to mam jedno wejście 4 Pin wolne na płycie i była by możliwość kupna sobie kontrolera wentylatorów coś takiego jak Deepcool FH04 żeby wpiąć w to wentyle i sterować nimi ? czy nie będzie można sterować ? Ogólnie z tego Deepcoola wychodzi 4 Pin do płyty głównej więc raczej powinienem sterować tymi 3 pin wentylatorami :D

Edytowane przez xSnax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twoja płytą główna ma możliwość przełączenia tego złącza 4-pin w tryb sterowania DC, to nie będzie problemów - wystarczy Ci zwykły rozgałęźnik (splitter) na 3 wentylatory za 15-20 zł i po sprawie. Ten HUB DeepCoola nic nie da, jeśli złącze mobo pracuje tylko w trybie PWM - wentylatory będa stale dostawać 12V i lecieć na max obrotach.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twoja płytą główna ma możliwość przełączenia tego złącza 4-pin w tryb sterowania DC, to nie będzie problemów - wystarczy Ci zwykły rozgałęźnik (splitter) na 3 wentylatory za 15-20 zł i po sprawie.

 

No to ten HUB jest za 20 zł więc cena wydaje się spoko, a jak sprawdzić czy płyta ma możliwość przełączania w tryb DC ? i rozumiem że wszystkie wentylatory będą pracowały z tą samą prędkością ?

Edytowane przez xSnax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji powinno wszystko być napisane, ewentualnie najlepiej sprawdzić po prostu w UEFI czy są odpowiednie opcje. Podaj model mobo, to postaram się to sprawdzić.

 

Wszystkie wentylatory podpięte pod taki HUB będą pracowały z tą samą prędkością. Raportowane są obroty tylko z jednego wentylatora - płyta widzi tak na prawdę tylko ten jeden wentylator.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji powinno wszystko być napisane, ewentualnie najlepiej sprawdzić po prostu w UEFI czy są odpowiednie opcje. Podaj model mobo, to postaram się to sprawdzić.

 

Wszystkie wentylatory podpięte pod taki HUB będą pracowały z tą samą prędkością. Raportowane są obroty tylko z jednego wentylatora - płyta widzi tak na prawdę tylko ten jeden wentylator.

 

Płyta to Gigabyte Ga970A DS3P - tak wiem stara płyta ale za kilka miesięcy składam nowego kompa a teraz sobie kupiłem nową obudowę i będę kupował 3 kolejne wentylatory do obudowy. Ogólnie mam 3 wentyle SP120 i podpiąłem ten wentylator z 3 Pin do złącza 4 Pin na płycie i jestem w stanie sterować jego prędkością ale jak już wepnę do złącza 3 Pin to nie można sterować :D z czego to wynika ? Przecież jak podpinam do złącza 4 Pin to tak jak bym podpinał do 3 Pin a w wcześniejszej sytuacji jestem w stanie kontrolować wentylator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, stara płyta. Generalnie to mobo ma tak na prawdę tylko jedno złącze z PWM i jest to header CPU_FAN. Złącze SYS_FAN1 mimo, że ma 4 piny, to działa jak zwykłe złącze 3-pin DC (sterowanie napięciowe) - ten czwarty pin jest po prostu dla picu :P. Kiedyś niektórzy producenci tak robili :P. Na złączu SYS_FAN2 powinno być sterowanie, a na złączu PWR_FAN nie ma sterowania - po podpięciu wentylatora pod to złącze dostaje on stale 12V. Możesz więc podpiąć posiadane wentylatory pod złącza SYS_FAN 1 i 2 i będziesz tam miał sterowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, stara płyta. Generalnie to mobo ma tak na prawdę tylko jedno złącze z PWM i jest to header CPU_FAN. Złącze SYS_FAN1 mimo, że ma 4 piny, to działa jak zwykłe złącze 3-pin DC (sterowanie napięciowe) - ten czwarty pin jest po prostu dla picu :P. Kiedyś niektórzy producenci tak robili :P. Na złączu SYS_FAN2 powinno być sterowanie, a na złączu PWR_FAN nie ma sterowania - po podpięciu wentylatora pod to złącze dostaje on stale 12V. Możesz więc podpiąć posiadane wentylatory pod złącza SYS_FAN 1 i 2 i będziesz tam miał sterowanie.

 

No okej a tak jak mówiłem będę chciał sobie dokupić kolejne wentylatory i czy jak podepnę ten HUB złączem 4 Pin do złącza SYS_FAN 1 na płycie to będę mógł sterować wentylatorami ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, będziesz mógł sterować wentylatorami podpiętymi pod to złącze, zarówno jednym wentylatorem jak i kilkoma podłączonymi przez splitter czy HUB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, będziesz mógł sterować wentylatorami podpiętymi pod to złącze, zarówno jednym wentylatorem jak i kilkoma podłączonymi przez splitter czy HUB.

 

Dzięki Ci wielkie za pomoc, mega mi pomogłeś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...