Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jakie są różnice pomiędzy standardowym dyskiem a serwerowym?

 

Widzę dużo używanych dysków serwerowych, czy taki dysk nadaje się do komputera?

 

Są nieco droższe. NP. SSD serwerowy???? Czy taki SSD serwerowy mógłby być używany jako zwykły dysk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to jest typowy dysk serwerowy, to przede wszystkim interfacem - SAS zamiast SATA.

Dyski serwerowe są też przystosowane do pracy 24/7/365 i mają zazwyczaj jakieś mechanizmy wspierające ich pracę w RAID, ale na upartego (jeżeli masz odpowiedni interface), będą też działać w zwykłym komputerze. Nie wiem jednak czy jest sens przepłacać za taki dysk, żeby używać go w zwykłej workstacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski serwerowe też zazwyczaj mają pełne zabezpieczenie danych na wypadek zaniku zasilania - również tych w cache. Bywają też SSD "Enterprise" na Sata - wtedy zupełnie nie powinno być problemu z włożeniem ich do normalnego kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Seagaty SSD Ironwolfy 110 w macierzy, ze względu na ich TBW. Potrafię dziennie zapisać 1TB danych a każdy z tych Ironwolfów ma 3500TB TBW, na 3 dyskach mam więc łącznie do zapisania 10PB danych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski serwerowe też zazwyczaj mają pełne zabezpieczenie danych na wypadek zaniku zasilania - również tych w cache.

To nie jest w dysku, tylko w kontrolerze RAID do którego te dyski są podłączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest w dysku, tylko w kontrolerze RAID do którego te dyski są podłączone.

Nieprawda, tzn. półprawda - kontroler RAID może mieć takie zabezpieczenie, ale często dyski SSD Enterprise również je mają, wykorzystując specjalnie zamontowane kondensatory w tym celu (tzn. napisałem "często", ale podejrzewam, że każdy dysk Enterprise coś takiego ma w standardzie). Link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że macierze mają cache zasilany z akumulatora (czasami prawie jak bateria w laptopie, kilka 18650 + kontroler). A te kondensatory to są na kilka sekund...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę dużo używanych dysków serwerowych, czy taki dysk nadaje się do komputera?

Jeżeli były używane w serwerach, to ich nie bierz. Przebiegi będą miały duże, więc ryzyko awarii większe. Rzadko pozbywa się sprawnych dysków z serwerów.

Jeżeli sprzedawca ma takich dysków na setki czy tysiące, nawet deklarując że nowe, to jest spore ryzyko, że pochodzą z demontażu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakie są różnice pomiędzy standardowym dyskiem a serwerowym?

Jeszcze mi przyszło głowy, bo nikt nie wspomniał - wydajność w długotrwałym obciążeniu zapisami i odczytami będzie znacząco lepsza na serwerowym dysku, bo są przystosowane do ciągłej pracy pod obciążeniem. W domowych warunkach rzadko kiedy poczujesz różnicę, bo zwykle cache w konsumenckich dyskach wystarcza do utrzymania dobrego transferu, natomiast po zapełnieniu cache prędkość może polecieć na łeb, co nie będzie miało miejsca w dysku serwerowym. Również po zapełnieniu dysk serwerowy będzie lepiej utrzymywał formę.

 

Widziałem na popularnym portalu aukcyjnym wiele ofert dysków Enterprise, ponoć działających w 100%, ale z wieloletnim przebiegiem i ogromną ilością TBW za cenę bliską nowym dyskom konsumenckim, oczywiście już bez gwarancji. Wg mnie opłacalność takich ofert jest mocno wątpliwa. Lepiej do domu kupić coś nowego z polecanych dysków nieserwerowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno mają inny firmware, tak jak w seriach RED czy PURPLE marki WD.

Są to dyski które domyślnie nie zrobią spin down, nie biorą pod uwagę hałasu jaki generują (acousting management czy jak to się tam nazywało), często mają lepszą gwarancję(dłuższa, więcej TBW, wymiana na nowy od ręki).

Czasem dochodzi lepsza selekcja czy więcej pamieci cache (dyskusyjne, bo często nieużywana część jeśli kontroler RAID jest tak ustawiony, to on powinien cacheować dane, zwłaszcza jak ma własną baterię)

 

Używanych dysków serwerowych bym nie brał, chyba, że bardzo tanie, ale i tak nie używałbym takich do serwerów produkcyjnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...