Skocz do zawartości
Megii69

Płyta główna pod ryzen 7 3800x

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Poszukuje płyty głównej pod Procesor Ryzen 7 3800x która będzie będzie miała możliwość SLI,

Kwotę jaką chciałbym przeznaczyć to 1000 zł PS. w grę wchodzą też takie za 1200-1300 z racji takiej iż idzie Czarny piątek i możliwe będzie że akurat będą tańsze o te 100zł :)

4x sloty RAM

jakiś slot M.2

wyjście jack 3,5 3x do zestawu 5.1

myślę, że wstępnie tyle płyta pod OC w przyszłości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowo do tego procesora Asus TUF Gaming X570-PLUS w cenie 800zl bedzie najlepszym wyborem jesli chodzi o cena/jakosc/wydajnosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja po zlosci odpisze że MSI EDGE. Chociażby W względu na lepszą implementację AUDIO, WiFi i BT w standardzie, zimniejszy i cichszychipset bo w lepszym miejscu i z większym wentylem, jak się nie mylę jest też większą kość biosu?

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W msi edge gotuje się sekcja zasilania a autor tematu chce podkręcać. 3800x to niby tylko 8 rdzeni, ale jednak chyba lepiej mieć spokój ducha. Do tysiąca około jest TUF od asusa z wifi lub jak doradzał kolega wyżej TUF bez wifi za około 800 pln. Gigabyte Aurus elite jako alternatywa dla asusów też może być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupe zrobi a nie sie ugotuje :D Kto Ci takich bzdur nagadał? :D

 

A o OC to można sobie myśleć, do póki nie kupi sie ryzena 3000 :D

 

https://www.igorslab.media/en/big-real-world-test-with-three-x570-motherboards-in-a-closed-pc-the-truth-about-voltage-regulators-fans-temperatures-and-the-onboard-sound/3/

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm a do tego jaki ram wybrać pod Gaming ? 4400 ? czy wystarczy 3600 ?

Edytowane przez Megii69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ryzeny nie obsługują powyżej 3800Mhz, zwykle 3733Mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4400 patriota dobra cena i dobry bin bdie. Ustawisz sobie ciasno kalkulatora. 3600 na kościach innych niż bdie nie ma sensu. A te co są na bdie od Gskilla będą gorsze i droższe od patriota.

 

Strix x470 nie ma sensu. Lepiej x570 za te 900zl.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3600 na kościach innych niż bdie nie ma sensu.

 

Jak to nie? A e-die od microna to co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie? A e-die od microna to co?

 

hehe.. niejasno napisałem. ZAKUP KOŚCI 3600cl18 czy 3800cl19 itp nie ma sensu, bo w środku pod radiatorami będą Microny E-Die lub Hynixy CJR. Hynixy są gorsze od Micronów, więc zakup takich Hynixów jest już totalną pomyłką. Hynixy stosuje przykładowo Gskill w wielu kościach nowej serii NEO oraz Kingston w HyperX.

 

Idąc dalej, jest sens zakupu ramu na kościach Micron E-Die, ale np Crucial 3000c15 lub Curucial 3200c16 za 280-350zl. Zakup droższych innych ramów sprzedawanych z XMP na 3600 / 3800 itp, jeżeli nie mamy gwarancji że będą tam bdie nie ma sensu. Na takich Crucialach i tak spokojnie z Ryzen Dram Calculator ustawimy sobie zegary na 3600-3800Mhz w zależności na ile CPU pozwoli. Baaa.. z kalkulatorem ustawimy ram znacznie lepiej niż droższy ram z profilem XMP i wszystko w automacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś mógł dokładnie powiedzieć który ram kupić np te Patriota które wybrać byłbym wdzięczny bo nie powiem troszeczkę się zagubiłem w tym jakie są jakie :) bo z tego co zrozumiałem to opłaca się 4000 4400 z cl 18-19 ?

Edytowane przez Megii69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Megii69

Będzie grane 144-240fps ?

Do 60-75 fps możesz brać cruciale 2x8gb 3000mhz lub 3200mhz.

Jak chcesz grać 100fps+ to przydałoby się coś na samsungu b-die , patrioty wychodzą fajnie (4000mhz/4400mhz). Ale i tak trzeba je skręcić niżej, bo szyna fclk max zrobi 1866-1900mhz i maksymalne taktowanie ramu z zachowaniem dobrej wydajności to będzie fclk x2 , wszystko co wyżej rozjedzie wydajność niesamowicie.

 

Jak chcesz mam białe cruciale z podpisu 3200mhz cl16 , co bardzo fajnie się kręcą jak na te kości. Za 360zł mogę je oddać.

3600mhz cl14 (bardzo ciasne timingi)

3733mhz cl16 (ciasne timingi)

3800mhz cl16 (ciasne timingi)

4200mhz cl16 (na luźniejszych timingach)

4600mhz cl18 (na luźnych timingach)

 

Wszystko to robią u mnie w pełni stabilnie. Idealny ram do sweetspotu, uważam że są to selekty tego ramu, kupując w sklepie zawsze jest jakieś ryzyko, że można trafić gorsze sztuki, które słabo się kręcą .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Megii69

Będzie grane 144-240fps ?

Do 60-75 fps możesz brać cruciale 2x8gb 3000mhz lub 3200mhz.

Jak chcesz grać 100fps+ to przydałoby się coś na samsungu b-die , patrioty wychodzą fajnie (4000mhz/4400mhz). Ale i tak trzeba je skręcić niżej, bo szyna fclk max zrobi 1866-1900mhz i maksymalne taktowanie ramu z zachowaniem dobrej wydajności to będzie fclk x2 , wszystko co wyżej rozjedzie wydajność niesamowicie.

 

Jak chcesz mam białe cruciale z podpisu 3200mhz cl16 , co bardzo fajnie się kręcą jak na te kości. Za 360zł mogę je oddać.

3600mhz cl14 (bardzo ciasne timingi)

3733mhz cl16 (ciasne timingi)

3800mhz cl16 (ciasne timingi)

4200mhz cl16 (na luźniejszych timingach)

4600mhz cl18 (na luźnych timingach)

 

Wszystko to robią u mnie w pełni stabilnie. Idealny ram do sweetspotu, uważam że są to selekty tego ramu, kupując w sklepie zawsze jest jakieś ryzyko, że można trafić gorsze sztuki, które słabo się kręcą .

 

Będzie grane 144+

Co do płyty to wybór padnie raczej na Asus TUF x570 plus ewentualnie ten ASRock x570 S.L

Edytowane przez Megii69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samsungi bdie , w dobrej cenie w Komputroniku są patrioty 4000mhz cl19 , 450zl , na moje warto . Ustawisz 3600-3800 z dobrym cl i będziesz mieć Max wydajność. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 3850 po OC na 1.4v w Prime smallfft bez żadnego nawiewu, chłodzenie AiO wyjęte jak najdalej od CPU.

 

Może jeszcze kocykiem mogli przykryć sekcje aby odtworzyć realne warunki użytkowania? Na zen 8C prędzej proca zagotujesz na ponad 100 stopni niż sekcje.

 

Za to wentylator chipsetu jest cichszy i lepiej skonstruowany. Do tego dźwiękowe masz lepsza. To są namacalne różnice a nie bezmyślne smażenie sekcji i wyciąganie z tego durnych wniosków.

 

U mnie zen 3600 ma w Prime 95stopni a sekcja niecałe 60 stopni. Przy LC 240+360mm. Co mi mówi taki niezyciowy test jak podlinkowales i bezmyślne bicie piany?

 

MSI EDGE x570 ma lepszą sekcje ni MSI SLI plus z370. Poziom wydajności tej sekcji jest gdzieś jak w Extreme4 z370. Powiedz jak EDGE jest za słabe do Ryzenie, to co byś kupił pod Intelem i7/i9 ? :E

 

A takie walenie po garach na CPU 7nm to tylko proszenie się o expresowa degradację przy okazji. Pamiętaj że AMD przy wysokim obciążeniu zaleca napięcia poniżej 1.3v.

 

Będzie grane 144+

Co do płyty to wybór padnie raczej na Asus TUF x570 plus ewentualnie ten ASRock x570 S.L

 

AsRock to już najgorsza tragedia ze wszystkich x570. Chcesz sekcje Asus. Chcesz wifi, dźwięk i chipset lepszy MSI. Chyba że są jakieś nowe promocje producentów z dużymi prezentami, to wtedy promocyjna płyta zdecydowanie.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę i wychodzi na to iż Faktycznie MSI ma najlepszy dźwięk wifi ale temperatury najgorsze co do dźwięku to i tak posiadam zewnętrzna kartę dźwiękową do grania

Po oglądnięciu filmiku Blaka wydaje mi się że wybiorę Asusa gdyż nie potrzebuje aż tak super dźwiękowej sekcji a wifi to dodatek

Edytowane przez Megii69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepszy VRM ale gorszy chipset.

VRM mają radiatory bez wentylatora, więc 40 czy 80 *C nie robi różnicy w użytkowaniu. Szczególnie że n ormalnie nie rozgrzejesz tak VRM

 

Za to chipset jest zimniejszy i cichszy, a to już namacalna róznica ;) :

 

Blender z AIO + AUTO OC @1.4V bez nawiewu nawet z tylnego wentyla na zen 3900x.

 

Pytanie czy używasz blendera z AVX i będziesz jechał nim kompa bez obudowy? Bez wentyli? Bez żadnego ruchu powietrza? Czy będziesz kręcił CPU 7nm na 1.4V gdzie zalecane jest max 1.325V przez AMD pod obciążeniem? Będziesz brał udział w testach na degradację CPU ? :D Mój zen 3600 po testach w PRIME95 SmallFFT 4.2GHz @1.4V jakby przestał być stabilny po godzinie-dwóch zabawy w takich warunkach. Trzeba zejść te 50MHz niżej teraz :E

 

 

A i VRM nie przekraczał mi w takim smażeniu 60*C. W grach mam poniżej 40*C. No ale mam obudowę i wentylatory.

 

 

 

https://www.overclock.net/forum/10-amd-cpus/1728758-strictly-technical-matisse-not-really.html

According to FIT, the safe voltage levels for the silicon are around 1.325V in high-current loads

and up to 1.47V in low-current loads (i.e ST), depending on the silicon characteristics. Because the stock boost operation is already limited by the silicon voltage reliability, the only way to eke out every last bit of all-core performance is using OC-Mode. Like on previous Ryzen generations, entering OC-Mode also means that you will loose the turbo boost (all cores operate at same frequency). On the higher-end SKUs, the single threaded performance penalty will be massive from doing so. For example on 3900X, you'd be trading additional ~100MHz all-core frequency to a loss of up to 450MHz in ST frequency by doing so. Personally, I advice against overclocking the higher-end SKUs at all, and instead increasing the power limits and trying your luck with the "Auto OC" feature (which most likely isn't beneficial).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procka nie będę jakoś hardkorowy podkręcał myślę że 4.0 4.1 chłodzenie aio w obudowie przód jeden wentylator ( bo aio ) na górze obudowy 1 wyłączający powietrze i jeden wyjściowy z tyłu jeden wyjściowy aio nie da rady wygiąć się tak by było na górze ;/ ( Kraken m22 )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ryzen 3700x robi już większy zegar w automacie niż to co planujesz robić z 3800x.

 

Polecam po prostu kupić 3700x i nie kombinować z 3800x, bo on ma tyle samo rdzeni tylko zegar w teorii wyższy. W praktyce może max 50MHz realnie wyjdzie z pudełka :D

 

Przy okazji nie jedna osoba już planowała OC zen, a koniec z konców nic z tego nie wyszło :D Jak chcesz coś wydusić z ryży 3000 to najwiecej można ugrać na pamięciach i szynie IF. Sam procek będzie pewnie Ci chodził w automacie tak wysoko, że nic z nim nie wywalczysz wielkiego. U mnie w PBO można dodać 50MHz. Pod mocnym obciążeniem zegar spada. Dzięki temu nie trzeba się martwić o stabilność i degradacje CPU.

 

Tak to wygląda u mnie na zen 3600

CPU-z bez AVX 4150mhz

CPU-z z AVX 4050-4100mhz

CineBench r20 4140mhz '

 

Aida FPU 4075 (package 100 wat)

Aida CPU+FPU+kesz+ram 4100mhz (package 85 wat)

Aida test pamięci + kesza 4200mhz (package 75wat)

Aida tylko test pamięci 4250MHz (package 55wat)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Polecam po prostu kupić 3700x i nie kombinować z 3800x, bo on ma tyle samo rdzeni tylko zegar w teorii wyższy. W praktyce może max 50MHz realnie wyjdzie z pudełka :D

 

Zgadzam sie. Jesli juz doplacac to do 3900X a nie 3800X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procka już posiadam kupiłem za 1320 zł na promocji niecały miesiąc temu więc tylko płyta i ram mnie interesują :)

Edit. A co do ryzenow to wiem plany zawsze są na podkręcanie a wychodzi jak zwykle

Edytowane przez Megii69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...