Skocz do zawartości
Minciu

Biostar: AMD B550 płyty gotowe

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy kwiecień, jak tam B550, urus, zmalał?

 

Mamy maj, to jak tam teraz z tym? Ursus, zmalał? xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rośnie, teraz to już z górki, mamy konkretne daty. Liczę na jakiś fajny model z WiFi & BT i znośnym audio. Mam DACa po USB, ale chciałbym sensowną jakość na mikrofon - w aktualnym mobasku bieda totalna pod tym względem.

 

Ależ B550 narobił bigosu z tym wsparciem platformy AM4. I pomyśleć, że płyty "były gotowe" w listopadzie - można było w miarę załagodzić obecną gównoburzę wsparcia Zen3 na starszych chipsetach.

 

Choć to i tak słabe rozwiązanie z taką premierą. Masa osób, między lipcem a grudniem, kupiła by B450 - skąd mogliby wiedzieć, że AMD ich tak wyrucha :lol2:

 

Jedyne wyjście, to jednoczesna premiera X570 i B550 i od razu jasne zakomunikowanie, że nie planują dalszego wsparcia chipsetów 400. Dlaczego tego nie zrobiono, nie mam głowy. Teraz niech dealują z tym szambem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masa osób, między lipcem a grudniem, kupiła by B450 - skąd mogliby wiedzieć, że AMD ich tak wyrucha :lol2:

 

Jedyne wyjście, to jednoczesna premiera X570 i B550 i od razu jasne zakomunikowanie, że nie planują dalszego wsparcia chipsetów 400. Dlaczego tego nie zrobiono, nie mam głowy. Teraz niech dealują z tym szambem.

Bzdura... tak samo jak X370 miały nie obsługiwać 3XXX a jakoś wszystko działa. Po prostu producenci obetną w nowych biosach obsługę 1XXX & 2XXX i tyle. Zbyt duży kawałek tortu, żeby go odpuścić. W7 jakoś też nie miał oficjalnego wsparcia AMD a system masa ludzi (w tym ja) postawiła bez problemu :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo A320 miało nie obsługiwać proców i nie mieć możliwości OC. A jak jest, wszyscy wiemy.

Ja tego nieoficjalnego wsparcia wszystkim życzę. Ale tu mi się wydaje, że jesteśmy w gorszej sytuacji. Skąd pomysł, że seria 300 miała nie obsługiwać Matisse?

 

6SZhXO7.png

 

AMD zaznaczyło tylko, że ich obsługa będzie leżała w kwestii producentów mobasów. Teraz jasno powiedziało, że nie i kropka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślicie, że mobasy na chipsecie B550 będą miały jeszcze lepszą sekcję zasilania niż np. taki Tomahawk MAX B450 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To zależy od specyfikacji nowych procesorów AMD Ryzen 4xxx (Zen 3), czy beda pobierały zdecydowanie więcej energii elektrycznej od obecnie produkowanych, tak jak np. w 10 generacji u intela. Jeśli nie, to powinny być takie same lub bardzo zbliżone.

Sekcja zasilania Płyt Msi np. b450-a pro, gaming plus, Tomahawk, spokojnie wystarczy dla 8 rdzeniowych procesorów amd, np. ryzen 7 3700x, 3800x, bez ekstremalnego podkręcania procesora.

Zresztą najczęściej montowanym procesorem do płyt z chipsetem b450 są sześcio rdzeniowe ryzeny r5 1600, 2600, 3600, które mają TPD na poziomie 65 wat, czyli to żadne wyzwanie dla tej sekcji zasilania. Lub najtańsze 8 rdzeniowce np. r7 2700, r7 3700.

W przypadku mocniejszych ryzenów z serii 7 np. kupujący wybierają droższe płyty na chipsecie x470 lub x570, czyli płyty zaczynające się od 500zł do 1200zł.

 

myślicie, że mobasy na chipsecie B550 będą miały jeszcze lepszą sekcję zasilania niż np. taki Tomahawk MAX B450 ??

 

Nie jesteś pierwszą osobą, która zadaje to pytanie.

Dlatego, na zagranicznych forach powstały tabelki, w których można porównać sekcje zasilana najpopularniejszych płyt: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/edit#gid=611478281

90% płyt na chipsecie b450 (tabela F) podoła podkręconemu ryzenowi r5 3600, 2600, 1600 oraz r7 3700x, 3800x na standardowych ustawieniach, bez oc.

Dokładniejsza tabela z podziałem płyt na np. segmenty, ilością pamięci dla biosu, liczbą sata/usb, kodekami audio, itp: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/htmlview?pru=AAABciMINuI*C_wvb6fb0hlUPSxYm9p9LQ#gid=2112472504

Edytowane przez Pawcioo10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Nie jesteś pierwszą osobą, która zadaje to pytanie.

Dlatego, na zagranicznych forach powstały tabelki, w których można porównać sekcje zasilana najpopularniejszych płyt:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/edit#gid=611478281

90% płyt na chipsecie b450 (tabela F) podoła podkręconemu ryzenowi r5 3600, 2600, 1600 oraz r7 3700x, 3800x na standardowych ustawieniach, bez oc.

 

Dokładniejsza tabela z podziałem płyt na np. segmenty, ilością pamięci dla biosu, postami sata/usb, itp: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/htmlview?pru=AAABciMINuI*C_wvb6fb0hlUPSxYm9p9LQ#gid=2112472504

 

Chcę kupić nowe mobo więc proszę o odpowiedzi, czy: MSI B450 Gaming Plus MAX / Tomahawk MAX wystarczy pod tematowy procesor R9 3900X bez OC?

 

Albo trzeba ---jeśli chodzi o niższe temperatury z racji lepszej i mocniejszej sekcji VRM--- brać już mobasa z x570 ? -----Mam tu na myśli raczej tańsze x570 np. GIGABYTE x570 UD kosztujące ok 700zł.

 

Płyta nie musi wspierać przyszłych Ryzenów gen 4000.

 

Zatem: brać B450 -MSI Gaming Plus Max/Tomahawk MAX--- albo już GigaByte X570 UD ??

 

dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak X570,to lepiej bierz Asus Prime-P

Gigabyte X570 UD,to jedna z najgorszych X570

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chcę kupić nowe mobo więc proszę o odpowiedzi, czy: MSI B450 Gaming Plus MAX / Tomahawk MAX wystarczy pod tematowy procesor R9 3900X bez OC?

 

Albo trzeba ---jeśli chodzi o niższe temperatury z racji lepszej i mocniejszej sekcji VRM--- brać już mobasa z x570 ? -----Mam tu na myśli raczej tańsze x570 np. GIGABYTE x570 UD kosztujące ok 700zł.

 

Płyta nie musi wspierać przyszłych Ryzenów gen 4000.

 

Zatem: brać B450 -MSI Gaming Plus Max/Tomahawk MAX--- albo już GigaByte X570 UD ??

 

dzięki

 

Zerknij na tabelę E, według niej sekcja wystarczy dla zasilenia 3900x bez oc. W przypadku zakupu płyty np. gaming plus, tomahawk od msi.

Moim zdaniem do tego typu procesora nie warto kupować płyty na chipsecie b450, tylko od razu na x570 np. Asus Prime x570-p do kupienia za 819zł. Zresztą według twojego opisu używasz płyty od asusa.

Przez ostatni wzrost ceny msi tomahawk max do ponad 500 - 550zł, co uczyniło nią nieopłacalną w zakupie. W niewiele większej cenie można kupić płytę, która wydaje się bardziej przyszłościowa.

Zapytaj się użytkownika @novi posiadał przez pewien czas tego asusa na x570. https://forum.pclab.pl/user/169088-novi/

Edytowane przez Pawcioo10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na tabelę E, według niej sekcja wystarczy dla zasilenia 3900x bez oc. W przypadku zakupu płyty np. gaming plus, tomahawk od msi.

Moim zdaniem do tego typu procesora nie warto kupować płyty na chipsecie b450, tylko od razu na x570 np. Asus Prime x570-p do kupienia za 819zł. Zresztą według twojego opisu używasz płyty od asusa.

Przez ostatni wzrost ceny msi tomahawk max do ponad 500 - 550zł, co uczyniło nią nieopłacalną w zakupie. W niewiele większej cenie można kupić płytę, która wydaje się bardziej przyszłościowa.

Zapytaj się użytkownika @novi posiadał przez pewien czas tego asusa na x570. https://forum.pclab.pl/user/169088-novi/

dzięki,

wg powyższej tabeli GigaByte X570 model UD lub też Gaming X /mają taki sam VRM/ bez problemu uciągnie bez OC 3900X. GB X570 UD/Gaming.X są bardzo ubogie ale może lepiej poradzą sobie z tym R9 3900X niż B450 Tomahawk MAX ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie B450 Tomahawk ogarnie 3900X po OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie B450 Tomahawk ogarnie 3900X po OC.

no to ok.

Ponoć na dniach 21 maja mają oficjalnie przedstawić B550.

Skoro premiera B550 jest coś koło 16 czerwca to kiedy będą w polskich sklepach dostępne mobo z tym chipsetem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ok.

Ponoć na dniach 21 maja mają oficjalnie przedstawić B550.

Skoro premiera B550 jest coś koło 16 czerwca to kiedy będą w polskich sklepach dostępne mobo z tym chipsetem?

 

Po premierze, wszystko dowiemy się w swoim czasie.

Co do obsługi ZEN3 przez starsze płyty główne, to dopiero po premierze ZEN3, będzie wiadome.

Wszystko leży w rękach producentów płyt głównych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro premiera B550 jest coś koło 16 czerwca to kiedy będą w polskich sklepach dostępne mobo z tym chipsetem?

Druga połowa czerwca / przełom czerwca-lipca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

dzięki,

wg powyższej tabeli GigaByte X570 model UD lub też Gaming X /mają taki sam VRM/ bez problemu uciągnie bez OC 3900X. GB X570 UD/Gaming.X są bardzo ubogie ale może lepiej poradzą sobie z tym R9 3900X niż B450 Tomahawk MAX ??

 

 

Test temperatur płyt x570 po oc na procesorze 3900x, na otwartym test benchu, przy braku wymuszonej cyrkulacji powietrza przez wiatraki zamontowane w obudowie, więc test dosyć specyficzny.

Wrzucam jako ciekawostkę.

Płyty msi są na samym dole, jeśli chodzi o temperaturę uzyskaną podczas 100% obciążenia benchmarkiem.

Natomiast asusa bardzo dobrze wypadły na tle konkurencji. Zaczyna się 5 minucie oraz 41 sekundzie, Następny od 6:21

https://www.youtube.com/watch?v=rD65w5RVmtY

Edytowane przez Pawcioo10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amd-b550-slajd-4.jpg

 

Najlepiej wizualnie na tym slajdzie prezentuje się według mnie Asus, zobaczymy jak będzie od strony technicznej. Ciekawi mnie natomiast, czy w serii B550 pojawi się Tomahawk od MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak rozplanowali I/O. Z lepszego zdjęcia można wnioskować, że asrock używa dodatkowego kontrolera SATA. Reszta płyt najprawdopodobniej będzie mieć 2x SATA zamiennie czy to ze slotem PCIe, czy M.2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ja słyszałem 28 maja miała być prezentacja płyt B550

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

B550 Tomahawk:

B550 Carbon:

B550 Biostar:

https://videocardz.com/press-release/biostar-announces-amd-b550-gta-and-gtq-motherboards

 

Już są zdjęcia xd

 

B550 Gaming Carbon Wifi => 12 + 2 + 1 & 6 layer PCB

B550 Tomahawk => 12 + 2 + 1 & 6 layer PCB

B550I Gaming Edge WiFi => 8 + 2 + 1

B550M MORTAR => 8 + 2 + 1

B550-A PRO => 10 + 2 + 1

Edytowane przez parcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B550 Tomahawk:

B550 Tomahawk => 12 + 2 + 1 & 6 layer PCB

 

Przeskok z B450 konkretny. Nawet nie strzelam, ile będzie kosztowała ze względu na obecny kurs $ :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brak wsparcia Zen(+) na płytach MSI ...

https://www.msi.com/Motherboard/support/MPG-B550-GAMING-CARBON-WIFI#support-cpu

https://www.msi.com/Motherboard/support/B550-A-PRO#support-cpu

chociaż ciekawe jest stwierdzenie

1x PCIe 4.0/ 3.0 x16 slot (PCI_E1)

The supported specification depends on installed processor.

 

https://www.amd.com/en/chipsets/b550

niestety tylko

Up to 4x usable PCIe® 3.0 lanes

8x usable PCIe® 2.0 lanes

wiec ...

When installing devices in M.2_2, PCI_E2 & PCI_E3 slots at the same time, PCI_E3 slot will be unavailable, and M2_2 slot only supports PCIe x2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze specyfikacji wygląda na to, że renoir będzie mieć pełne x16. Miła odmiana w stosunku do wcześniejszych APU.

 

niestety tylko

W żadnej specyfikacji żadnej b550 nie widziałem gdziekolwiek 2.0. AMD nie potrafi poprawnie przekazywać podstawowych informacji :thumbdown:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3.0 bo ponoć APU ronoir ma być w owe wyposażone.

a to nie jest Zen2 z obsługą 4.0?

 

W żadnej specyfikacji żadnej b550 nie widziałem gdziekolwiek 2.0. AMD nie potrafi poprawnie przekazywać podstawowych informacji :thumbdown:

https://www.amd.com/en/chipsets/b550

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...