Skocz do zawartości
buzk4

Wymiana ryzena tylko na jaki?

Rekomendowane odpowiedzi

Obudowa Thermaltake Versa H15 (CA-1D4-00S1NN-00)

Chłodzenie CPU be quiet! Pure Rock Slim (BK008)

Pamięć G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL16 (F4-3000C16D-16GISB)

Mobo: ASRock B450M Pro4

be quiet! Pure Power 10 500W (BN277)

Aktualnie posiadam ten zestaw. Obudowa jest micro, grafika to 1070 Ti od Gigabyte.

Chciałbym wymienić sam procesor na coś z nowej generacji żeby poczuć różnicę w fps ( monitor 144hz ). Myślałem o 3900x ale chyba nie obejdzie się bez wymiany zasilacza. Co polecacie za cpu pod to co jest obecnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro wymieniasz to rozumiem, że jakiegoś ryzena już masz - chyba zapomniałeś napisać jakiego.

 

Z nowej generacji do gier ma sens tylko ryzen 3600. Mocniejsze cpu są nieopłacalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko do gier, bez streamu , bez renderowania i innych zabaw półprofesjonalnych to w zupełności wystarczy 3600-3600x , jak chcesz procesor z zapasem na parę lat to 3700x będzie wystarczający. Jeśli przy następnej generacji ryzenów masz zamiar wrzucić coś najnowszego, to bym brał 3600/3600x i dopiero za rok wrzucił coś bardziej przyszłościowego. Podobno zen3 będzie miał ipc na poziomie +8% , i zegary wyższe do 200mhz , co by dawało takie dobre +10% wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, mam 5 2600

 

3600x podobno nie odczuwalna jest roznica, dlatego myslalem o 3900x. Cena nie gra roli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli cena nie gra roli to 3950x

Edytowane przez kola3492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko b450 pro4 ma sekcje bez oc na styk pod 3900x , wersja m może mieć słabszą i będziesz miał throttling i obcinanie wydajności. Ja to bym lepiej zainwestował w ram, co się dobrze kręci albo micron e-die, a jak chcesz każdego fps więcej to coś na samsungu b-die i do zestawu dobrał ryzena 3600/3600x a z a rok wrzucił już 4700x np i zostawił na dłuższy okres czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Tierlista klasyfikuje 3900x/3950x tak samo i listuje ten sam vrm dla wersji mATX oraz ATX -> KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena nie gra roli ale mnie chodzi o to aby zasilacz wytrzymał i mobo czy jest odpowiednie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ MitycznyJeż Faktycznie, patrzyłem na starszą gdzie "M" nie było. I tak twierdzę że zakup 3900x lub 3950x do gier na dziś dzień to jest spora przesada. Zyski wydajności w grach zaczniesz odczuwać za dłuższy okres czasu. Weź 3700x + ram minimum cruciale sport lt 3000cl15/ 3200cl16 i kręć ramy . Aegisy nie pójdą wyżej niż 3200mhz , cruciale 3600mhz zrobią, a zyski wydajności są duże. A jak już chcesz topowy ram to możesz wziąć coś na samsungu b-die, ale najtansze to około 550zł+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa Thermaltake Versa H15 (CA-1D4-00S1NN-00)

Chłodzenie CPU be quiet! Pure Rock Slim (BK008)

Pamięć G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL16 (F4-3000C16D-16GISB)

Mobo: ASRock B450M Pro4

be quiet! Pure Power 10 500W (BN277)

Aktualnie posiadam ten zestaw. Obudowa jest micro, grafika to 1070 Ti od Gigabyte.

Chciałbym wymienić sam procesor na coś z nowej generacji żeby poczuć różnicę w fps ( monitor 144hz ). Myślałem o 3900x ale chyba nie obejdzie się bez wymiany zasilacza. Co polecacie za cpu pod to co jest obecnie?

Do 144Hz bierz 3600x odjedzie ci ból głowy jak trafisz padakę która przy obciążeniu ~50% schodzi poniżej 4 GHz. Co prawda już się pojawia się info, że najnowsze rzuty 3600 są dużo lepsze jeśli chodzi o zegarki ale my żyjemy w polszu i gwarancji na batch z ostatnich tygodni raczej dużych nie masz. Przy 3600x masz wywalone 4.2 będzie i IMC też powinien bez trudu robić 1867 MHz. W przypadku 3600 może cię się udać trafić fajnie, albo można trafić lipa ccd i dobry imc lub dobry ccd i imc który będzie już się buntował przy 1800 MHz. Nie warto oszczędzać tak małej kasy szczególnie pod 144 Hz... możesz mi wierzyć ja oszczędziłem :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej, jestem za tym by na razie wziąć 3600 a najlepiej 3600x. Jeśli znów założyciel tematu obawia się braku wydajności z 6/12 To niech weźmie 3700x . Idzie czarny piątek, liczę że w granicach 1200zl dostaniesz 3700x , a 3600x poniżej 900zl . Normalna cena 3600x jest przesadzona (1050zl).

 

Sam zaoszczedzilem i nie trafiłem za dobrze z moim prockiem.

Na stock w grach zegar mam 4000-4080mhz zabawa w pbo pozwala osiągać chwilowo 4100mhz , na sztywno mam ścianę powyżej 4.1ghz na procku. Ram raz działa 3733mhz A raz poniżej 3600mhz :)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja gram tylko w world of tanks, widzialem testy tych cpu na nowych gierkach i zysk to 10-15fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspominałem , branie wszystkiego powyżej 3700x do gier jest bez sensu https://pclab.pl/zdjecia/artykuly/mbrzostek/2019/amd_zen2/3950x/elysium/srednia_gry.svg

 

Jak teraz miałeś ram na 3000mhz , a zmienisz ram i procek to zyskasz więcej niż 10-15% wydajności. Ram ma sporo do gadania jeśli chodzi o wydajność, kiedyś był pomijany , teraz jest sporo testów gdzie widać przewagę jaka daje szybki ram

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to WOT już tam działa na wielu rdzeniach ale dalej lubi mocny jeden a wtedy 3600x będzie lepszy. Tak jak napisałem wyżej niestety w 3600 ląduje najgorszy shit jaki mieli. U mnie się udało tyle, że IMC jest w pytę jak nie próbuje wykorzystać potencjału pamięci na 100% to mogę ganiać 1900 MHz w praktyce wole 1867 z GD i z BGS ustawionym ręcznie, bo niestety auto które daje jakiś dziwny dodatkowy narzut na opóźnienie. No a CPU dopiero na 1.0.0.4 w grach potrafi trzymać 4075 MHz w grach i to tylko na profilu zasilania 1usemus, który niestety wykorzystuje cppc a to trochę wydajność obniża. Możesz mi uwierzyć te 150 ziko warto dopłacić jeśli cpu jest tylko do grania. No i jeszcze zobaczysz jaka jest zabawa aby pastę dobrze położyć. Ja już wycisnąłem prawie 4 gramy hydronauta i dalej jest do pupy :lol2: i wygląda na to że jedynie zamontowanie bloku krzywo daje najlepsze rezultaty. W związku z czym dziś dojedzie duża tuba kryonauta i wracam do testów przy przekrzywionym bloku, bo jak zamontuje równiutko to nie zależnie od sposobu nałożenia/stopnia nacisku itd. jest co najwyżej jak cię mogę.

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Art masz pewnie jak ja na 3600, jeden kant na ihs ma jakby chrope, nałożenie pasty na x rozwiązało mi problemy z temp. Jak rozsmarowywalem cienko po ihs pastę to na stopce coolera w jednym rogu się pasta nie odbiła:) . Zakładałem chłodzenie z 10-15x na tym cepie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspominałem , branie wszystkiego powyżej 3700x do gier jest bez sensu https://pclab.pl/zdjecia/artykuly/mbrzostek/2019/amd_zen2/3950x/elysium/srednia_gry.svg

 

Jak teraz miałeś ram na 3000mhz , a zmienisz ram i procek to zyskasz więcej niż 10-15% wydajności. Ram ma sporo do gadania jeśli chodzi o wydajność, kiedyś był pomijany , teraz jest sporo testów gdzie widać przewagę jaka daje szybki ram

Czy na mojej płycie to nie jest max 3000mhz dla ram? Jakis czas temu podkrecalem je wlasnie chyba do 3000 lub 3100...

 

Zostawić chłodzenie to co mam bequiet czy zamontować boxowe? I jaką paste polecacie? ;) cena bez znaczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ram to pierw zablokuje cię CPU niż mobo, płyta spokojnie daje radę grubo powyżej 3000 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Art masz pewnie jak ja na 3600, jeden kant na ihs ma jakby chrope, nałożenie pasty na x rozwiązało mi problemy z temp. Jak rozsmarowywalem cienko po ihs pastę to na stopce coolera w jednym rogu się pasta nie odbiła:) . Zakładałem chłodzenie z 10-15x na tym cepie:)

Nie mam :E Ot chciałem poprawić bo miałem delikatne przekrzywione i od tamtej pory wykonałem zdecydowanie zbyt dużo testów co do nakładania pasty efekty raczej średnie a całość ihs ma kontakt z blokiem. Zakładam, że jak jest navis lekko pod kątem to dzieje się magia i ciepło jest odprowadzone na max możliwości jakie ma 7nm w przeciwnym wypadku w cb20 mam 80+ stopni a takie tempy to wcześniej widziałem ale w prime95 z fma3 :E

No i cyk właśnie dostałem sms, że kryonaut leży już w shitkomie po powrocie grzeje suszarę i rozpoczynam wielkie szpachlowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Już nie polecajcie tego bieda 3600X bo to nic nie wnosi, by dopłacać. 3600 zwykły jest tak samo dobry. A jak on chce procka na maxa to niech bierze 3900X.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie jest. Mam 3600 i nie ma dnia żebym nie pluł sobie w brodę, że nie kupiłem 3600x. Jednak ja jak tylko pojawi się 4600/4600x to zmienię. Jak ktoś kupuje na dłużej niż rok to lepiej dorzuć trochę kaszy za lepszy sylikon. Jeśli patrzysz na testy z premier to możesz je wywalić do kosza. Bo te 3600 to były takie podejrzanie bardzo dobre. Na pólkach lwia część@stock w grach robiła 3.975-4 GHz na płycie z bardzo dobrym VRM i to na AIO kiedy 3600x potrafiły trzymać 4.1 na boxie a na AIO było tylko lepiej. Polecam kupić sprawdzić jak wygląda ogół a nie jak wygląda szczęśliwy wygrany loterii lub taki co myśli, że na loterii wygrał. Jak ktoś trafi batch 3600 z ostatnich tygodni to ok będzie to już lepszy sylikon ale w Polszu na promo nie licz że taki wyłapiesz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój 3600 w grach robi 4100 czasem pokaże 4150 więc chyba sztuka naprawdę niezła, muszę jeszcze zapoznać się z OC ramu i zobaczyć na ile pozwoli pogonić cruciale 3200 cl16. Ja osobiście 3600x bym nie kupił wolałbym dołożyć już do 3700x :D

 

add. Chłodzenie to macho 140mm otwory pod AM4 dorobione własnoręcznie na CNC :E

Edytowane przez Omega93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No nie jest. Mam 3600 i nie ma dnia żebym nie pluł sobie w brodę, że nie kupiłem 3600x. Jednak ja jak tylko pojawi się 4600/4600x to zmienię. Jak ktoś kupuje na dłużej niż rok to lepiej dorzuć trochę kaszy za lepszy sylikon. Jeśli patrzysz na testy z premier to możesz je wywalić do kosza. Bo te 3600 to były takie podejrzanie bardzo dobre. Na pólkach lwia część@stock w grach robiła 3.975-4 GHz na płycie z bardzo dobrym VRM i to na AIO kiedy 3600x potrafiły trzymać 4.1 na boxie a na AIO było tylko lepiej. Polecam kupić sprawdzić jak wygląda ogół a nie jak wygląda szczęśliwy wygrany loterii lub taki co myśli, że na loterii wygrał. Jak ktoś trafi batch 3600 z ostatnich tygodni to ok będzie to już lepszy sylikon ale w Polszu na promo nie licz że taki wyłapiesz ;)

 

Ano mówię z praktyki. Kupiłem 3600X i PBO +200Mhz czyli do 4600Mhz można było pomarzyć. Allcore 4150Mhz po obciążeniu na auto. O/C manualne tylko 4175Mhz.

 

Aktualnie mam 3600 zwykłego i w grach trzyma boosta 4175-4200. Allcore 4100-4125. Z PBO w grach 4325Mhz np w AC Origins, w FC Primal 4350Mhz. A nie jest to wybitny model, bo potrzebuje 1.36V, a nie 1.325, który ma mój kolega.

 

Także uznaję, że mój model jest raczej standardowy, a jak komuś spada do 3,9-4,0Ghz to raczej miał pecha, a nie że to przymus kupowania 3600X, bo tak ma np większość 3600.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3600X na premierę można było brać zamiast 3600.

 

Dzisiaj nowe batche 3600 pewnie wypadną nieraz lepiej niż 3600x z początku produkcji :D

 

Na pewno 3600 sprzedaje się z 10 razy lepiej niż 3600x. A to oznacza, że duży popyt na 3600 = szansa na nowy lepszy batch. Możliwe nawet, że rdzeń trafi się takiej jakości, który przy innym zapotrzebowaniu rynku trafiłyby do wyższych modeli. Produkowanie samych odpadów jest trudne do wykonania, kiedy proces produkcyjny zazwyczaj tylko się poprawia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...