Forum PCLab.pl: momdernizacja PC, 2000PLN - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

momdernizacja PC, 2000PLN do gier, zmiana mobo, CPU, RAM Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   Szynek 

• Dyskutant
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 19 Listopad 2019 - 21:17

Witam.

Chciałbym zmodernizować mój PC. Główne przeznaczenie: gry, filmy, internet (spory nacisk na to pierwsze). Budżet: do 2000PLN (aczkolwiek jestem w stanie nieco dołożyć, o ile warto).

Obecnie mam:
PSU: Thermaltake SMART SE 530W
MB: Asrock B85 Pro4
CPU: i5-4460
GPU: Geforce GTX 1080
RAM: 4x4GB DDR3

Generalnie to co mam teraz w wielu przypadkach jest ok, ale miewam problemy z klatkami, zwłaszcza w pewnych, co ciekawe gorzej wyglądających (gorzej zoptymalizowanych?) i/lub starszych tytułach. Dodam, że o ile średnia i najwyższa ilość klatek jest dosyć sporo ponad 60 z wyłączonym VSYNC (zwłaszcza po zmianie R280X --> NV GTX 1080), ale czasami mam problem z minimum klatek (czyt. potrafią w zależności od gry zjechać do 30-50 przy dużym obciążeniu). Zakładam, że głównie jest to "zasługa" wysłużonego już CPU sprzed kilku generacji. Kilka przykładów gier:
* Hitman (2016)
* Call to Arms
* Men of War 2
* Catherine
* GTA 5
* HoM&M 5 (na bardzo dużych custom mapach)
* Kilka mniej znaczących indyków (eg. Cradle)
* Deus Ex: Mankind Divided

Dodam, że jestem zainteresowany graniem w minimum 60FPS (w mniej wymagających grach typu CS:GO chciałbym dojechać do stabilnych 144, bo może kiedyś kupię monitor 144Hz). Poza tym wiadomo nowe gry, w tym z rzeczy być może nieco bardziej egzotycznych: RPCS3 (Persona 5) i Cemu (BotW).

Myślałem nad czymś takim:
MB: https://www.x-kom.pl...b450m-ds3h.html
CPU: https://www.x-kom.pl...zen-5-3600.html
RAM: https://www.x-kom.pl...cl16-2x8gb.html

Razem daje ~1600PLN, pytanie czy opłaca się inwestować w coś więcej, to znaczy w którym kierunku pójść:
- Czy wymienić zasilacz? Ma już prawie 5 lat, nie wiem czy udźwignie nowy zestaw, a już obecnie raz na 2-3 tygodnie miewam kernel-power w nieoczekiwanych/losowych momentach (aczkolwiek wiadomo problem może być spowodowany czymkolwiek innym).
- Czy zainwestować w Win10? Żeby była jasność: nie lubię tego systemu, i jedyny powód dla którego bym z niego zrezygnował to DX12+ i/lub ewentualny brak wsparcia dla nowego sprzętu.
- Czy warto zainwestować w lepszy CPU (3700X) do tego zestawu? Mam trochę wątpliwości, bo z tego co wiem AMD wspiera / planuje wspierać podstawki dłużnej niż Intel, a bardziej mi odpowiada zakup CPU z tej samej półki za 2 generacje niż robić overkill teraz. Z drugiej strony - emulacja z tego co mi wiadomo bardzo lubi mocne CPU.

Proszę o pomoc i komentarze. Z góry dzięki :)

Strona 1 z 1