Skocz do zawartości
bardak

Uniwersalny monitor 27" VA 1440p.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Pierwotnie chciałem 24 cale WQHD na matrycy VA ale takowych nie ma więc wstępnie rozglądam się za 27 calami.

Zastosowanie uniwersalne - internet, pisanie, gry, filmy raczej nie. Na chwilę obecną wytypowałem Samsungi LC27JG50QQUXEN bądź C27H711 . Cena nie najgorsza i raczej dobre opinie mają.

Edytowane przez bardak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytypowałem sobie wstępnie AOC Agon AG273QCX za 1 699 zł i MSI Optix MPG27CQ teraz na promocji za 1499 w jednej sieci. Opinie w sieci mają przyzwoite. Który byłby lepszym wyborem.

Edytowane przez bardak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O mam identyczny dylemat dzisiaj :)

Nie zauważyłem i zrobiłem nowy temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzykuję tego MSI Optix MPG27CQ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzykuję tego MSI Optix MPG27CQ.

Oj chyba jednak AOC z tego co widzę i po recenzjach lepszy - 10bit w HDR i minimalnie szybsza matryca

https://www.displayspecifications.com/en/model/52631491

 

MSI natomiast tylko 8 bit

https://www.displayspecifications.com/en/model/a8b11067

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzyk fizyk. Pytanie czy zauważę to wszystko. Z recenzji na Pclabie raczej nie wynika, że to zły monitor. Dla niedzielnego gracza powinien styknąć. Poza tym na razie czekam na info czy mają na stanie ten monitor czy już zeszły. najwyżej się weźmie AOC wtedy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzyk fizyk. Pytanie czy zauważę to wszystko. Z recenzji na Pclabie raczej nie wynika, że to zły monitor. Dla niedzielnego gracza powinien styknąć. Poza tym na razie czekam na info czy mają na stanie ten monitor czy już zeszły. najwyżej się weźmie AOC wtedy.

Zauważysz w łagodnych przejściach kolorów (gradient) chociaż to będzie delikatnie mówiąc subtelne :cool:

Wystarczy odpalić pierwszy lepszy symulator , w strzelankach tego nie zobaczymy chyba że na moment odpoczniemy i spojrzymy w niebo :)

https://pcmonitors.info/reviews/aoc-ag273qcx/

Chociaż jeśli o G-sync to mogą być problemy - powiem trudny wybór :hmm:

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie tylko 8 bitów i przejścia tonalne słabo będzie widać :/

Póki co AOC jest 200zl droższy i może coś spadnie na czarny piątek, zobaczymy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kupiłem tego msi w promo za 1499,narazie mało go testowałem bo brak czasu ale gradient czy tam banding widać nie za ładnie chociaż nie wiem czy w grach czy normalnym użytkowaniu to zobaczę, ponoć ten model tak ma. 2k przyszłościowe chociaż w fhd też można grać na innych nowym monitorach i też jest super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie tylko 8 bitów i przejścia tonalne słabo będzie widać :/

Rozchodzi się o to, że aby monitor wyświetlił pełny gradient 256 odcieni (pełny 8 bit) po korekcji gammy, albo temp. barwowej przez elektronikę monitora, to musi wewnętrznie liczyć z większą precyzją niż wyświetlany obraz. Czyli jeśli mamy obraz 8 bit ( w sumie 24 bit, bo 8 bit/kanał x R,G i B) i nasz monitor liczy wewnętrznie na 8 bit/kanał, to po korekcji niestety otrzymamy banding (mniej niż spodziewane 256 odcieni). Dopiero jeśli precyzja wewnętrzna jest odpowiednio większa niż wyświetlany obraz, to banding "pokorekcyjny" nie powstanie (np. obraz 8bit/kanał i obliczenia wewn. monitora 14 bit/kanał). Nie bez powodu monitory graficzne liczą nawet 16 bit/kanał przy wyświetlaniu obrazu 8-10 bit/kanał.

 

Także 8 bit matryca potrafi wyświetlić świetne przejścia tonalne. Problem powstaje, jeśli elektronika monitora "liczy" wewnętrznie też z dokładnością 8 bit/kanał.

 

Ponadto należy nadmienić, że matryce VA są fizycznie mniej liniowe od matryc IPS. W związku z czym, aby uzyskać liniową gammę 2.2 to na VA trzeba mocniej korygować matrycę "cyfrowo"/przez elektronikę, a wiec potrzeba więcej nadmiarowości, niż w przypadku matryc IPS, bo jak się tego nie zapewni, to powstanie nam banding "pokorekcyjny".

 

ps. nawet 10 bit kanał obliczeń wewn. przy VA to mało, podczas wyświetlania obrazu 8 bit/kanał, co zobaczyłem na EIZO S2231W, który ma 10 bit korekcję gamma, a mimo to po regulacji temp. barwowej lekko bandingował (niektóre odcienie z gradientu 256 były zlane w jeden z sąsiadującym)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...