Skocz do zawartości
Fl4cko

Upgrade sprzętu do 2000

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

 

Pare lat temu złożyłem sobie komputer, miał być nie do zajechania i służyć mi przez długi czas - tak się stało bo trwa to już jakieś 6-7 lat. Jednak od jakiegoś czasu widać wyraźne spadki wydajności. Co prawda w grach, w które głownie gram wciąż mam te stabilne ~100fps (mowa konkretnie o lolu), ale przy robieniu kilku rzeczy na raz komputer wyraźnie zwalnia, a ostatnio zaczął się sam z siebie wyłączać.

Moja obecna specyfikacja to:

- Intel i5 2500k podkręcony do 4,3ghz z chłodzeniem SP Fortis 3

- Asrock p67 pro3

- Geforce GTX 570 III

- ocz stealthxstream 2 600w

- 8 gm pamięci ram w 2 kościach

Jakby trzeba było coś jeszcze podać to dajcie znać.

Chciałbym ulepszyć ten sprzęt i przywrócić mu lata świetności - a może nie ma sensu i lepiej poczekać i zainwestować w zupełnie nowy sprzęt?

Znajomy podsunął pomysł kupienia nowej karty graficznej (dokładnie ten model: GeForce RTX 2060 OC 6GB)

i ewentualnie nowego procesora (tutaj bez konkretnego modelu).

Jesteście w stanie coś doradzić? Ma to sens? Czy w tej cenie w ogóle da się zrobić z tego sprzętu jeszcze mocny setup?

Edytowane przez Fl4cko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić 2600K + OC i dodać kolejne 2x4GB ram i zmienić vga , lecz jak sam twierdzisz jest jakaś usterka ...

 

To mógłbyś zrobić wiedząc , że płyta i zasilacz są w 100% OK !

 

2 opcja: sprzedać obecny komp i złożyć nowy zestaw za ok. 3 k

 

Ryzen 3600+SPC Fera/Fortis3 / 16GB 3000:3200 DDR4 2x8 / Płyta B450 / SSD - chyba , że coś masz / Nowy zasilacz 200-350 zł Vero 550/600 /Seasonic 550 / i np. RTX 2060 - razem ok. 3400,- ( ew . z GTX 1660 Super ~~ 3k )

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca twierdzę ze to usterka. Myślałem, że wynika to z przegrzania/przeciążenia bo zwykle wyłącza się podczas gry, gdy w tle odpalone mam dużo kart, filmików, streamówv i komputer jest obciążony. Może to wina zbyt bardzo podkręconego procesora? Jak sprawdzić co w tym przypadku powoduje problem?

 

SSD mam, ale planuje dokupić drugi zamiast mojego obecnego dysku twardego.

 

"I zmienić vga" - co to oznacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kartę graficzną :)

 

Zrób test stabilności w np. Aida Extreme> zakładka Narzędzia z pół godziny -

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używany gtx 1070 za 800, ram cruciale ballistixy za 320, mobas aorus elite+ ryzen 2600 to jakieś 900. Sprzedajesz swoje rzeczy i wrzucasz nowy zasilacz i jeśli starczy to cooler procka. Obudowe nie wiem jaką masz. Przy dobrych wiatrach wytrzymasz na tym 3 lata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę bawić się w sprzedaż na części i przeszukiwanie allegro czy olx. Potrzebuję prostej rady co wymienić/dokupić w określonej cenie, żeby doświadczyć poprawy w komforcie użytkowania i wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę bawić się w sprzedaż na części i przeszukiwanie allegro czy olx. Potrzebuję prostej rady co wymienić/dokupić w określonej cenie, żeby doświadczyć poprawy w komforcie użytkowania i wydajności.

 

kolega w poście powyżej dokładnie ci to wytłumaczył - bardzo dobry zestaw. Co chcesz modernizować w swoim komputerze ? s1155 swoje lata ma i niestety nic na to nie poradzisz. Ładnych parę lat był to bardzo dobry zestaw, ale czas leci, nikogo ani niczego nie oszczędzi. Bierz, co Ci kolega doradził i nie marudź. Ile masz tego szukania? Parę kliknięć i znasz ceny, a jak nie znasz, poproś o wycenę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

 

Procek i7 2600k za ok 300zł https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-2600k-lga1155-4x3-4-3-8ghz-8697296045 podkręcić do 4.5ghz lub wyżej.

Pamięci widzę że masz 1333mhz cl9, przydało by się chociaż je podkręcić na 1866mhz a najlepiej 2133mhz jeśli pójdą i dołożyć następne 2 x 4gb.

Karta po taniości gtx 1070 800-1000zł, lub rtx 2060/gtx 1660ti/gtx 1660 super zależnie od budżetu.

 

Będzie przepaść wydajnościowa w grach przechodząc z gtx 570, procesor też znacznie lepiej się spisuje w nowych grach 4 rdzenie 8 wątków.

 

Można też złożyć nową jednostkę, ale będzie sporo drożej a wydajnościowo może minimalnie lepiej.

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy pod obciążeniem: https://imgur.com/a/2JyFJj9

 

Co do panów wyżej: Ile mogę dostać ze sprzedaży swojego sprzętu? Procesor 150 zł, reszta? Co sprzedawać? Poniżej dokładna specyfikacja jeszcze raz.

Procesor: Intel Core i5 2500K podkecony do 4.3ghz z chłodzeniem SPC Fortis 3

Płyta: Asrock P67 PRO3 (B3)

Grafika: MSI GeForce GTX570 TwinFrozr III Power Edition

Zasilacz: OCZ StealthXStream 2 600W

RAM: Goodram DDR3 8GB(2x4GB) 1333MHz CL9

Obudowa: Aerocool PGS VS-9

 

Wychodzi na to, że żeby modernizacja miała sens, to muszę wymienić właściwie wszystko tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto chociaż przez 5min potestować procka oraz nie widzę testów karty graficznej, w idle ~40c to całkiem dobra temperatura dla fermi.

 

"Wychodzi na to, że żeby modernizacja miała sens, to muszę wymienić właściwie wszystko tak?"

Tak, wydawanie pieniędzy na martwą platforma nie ma sensu, na tą chwilę AM4 najbardziej sensowne jest. Ceny podzespołów najlepiej porównać z cenami na allegro i uciąć z 10%. Zanim sprzedasz warto wszystko przetestować, np pamięci za pomocą bootowalnego memtesta86.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn próbować szukać części, o których mówi użytkownik Strato tak?

 

EDIT:

Pamięć Ballistix Ballistix Sport LT, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15 (BLS2K8G4D30AESEK)

Płyta główna Gigabyte B450 AORUS ELITE

Procesor AMD Ryzen 5 2600, 3.4GHz, 16MB, BOX (YD2600BBAFBOX)

Gigabyte GeForce GTX 1070 G1 GAMING 8GB używana

A co z obudową i zasilaczem? Rozumiem, że to nie jest kompatybilne tak?

Edytowane przez Fl4cko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn próbować szukać części, o których mówi użytkownik Strato tak?

Tak, procek+płyta+ram i zasilacz nowe, kartę graficzną używaną.

Jeśli będziesz brał chłodzenie to warto Fera 3, całkiem wydajne za 100zł.

Obudowę i dyski w takim razie zostawiasz?

Edytowane przez Maciejozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem. Karta graficzna używana, reszta nowa.

A z zasilaczem co jest nie tak? Za mało mocy? Czemu trzeba go wymienić?

 

Mam nowy dysk ssd i stary hdd. Planuję wymienić ten hdd na drugi większy ssd. Jeśli obudowa jest w porządku to z chęcią bym zostawił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem. Karta graficzna używana, reszta nowa.

A z zasilaczem co jest nie tak? Za mało mocy? Czemu trzeba go wymienić?

 

Mam nowy dysk ssd i stary hdd. Planuję wymienić ten hdd na drugi większy ssd. Jeśli obudowa jest w porządku to z chęcią bym zostawił.

Jak sam pisałeś zestaw miałeś przez 6-7 lat, po takim czasie zasilacz może już nie trzymać napięć, przegrzewać się. Zasilacze OCZ nie były najwyższej klasy, miałem taki sam jak ty i mi padł (nic ze sobą nie zabrał). Za 200zł będziesz miał spokój ducha (w takiej kwocie jest SPC Vero L2 600W).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy pod obciążeniem: https://imgur.com/a/2JyFJj9

 

Co do panów wyżej: Ile mogę dostać ze sprzedaży swojego sprzętu? Procesor 150 zł, reszta? Co sprzedawać? Poniżej dokładna specyfikacja jeszcze raz.

Procesor: Intel Core i5 2500K podkecony do 4.3ghz z chłodzeniem SPC Fortis 3

Płyta: Asrock P67 PRO3 (B3)

Grafika: MSI GeForce GTX570 TwinFrozr III Power Edition

Zasilacz: OCZ StealthXStream 2 600W

RAM: Goodram DDR3 8GB(2x4GB) 1333MHz CL9

Obudowa: Aerocool PGS VS-9

 

Wychodzi na to, że żeby modernizacja miała sens, to muszę wymienić właściwie wszystko tak?

 

 

proc - 150zł

płyta - 250zł

grafika - 150zł

pamięć - 100zł

 

Zasilacz może zostać, chociaż jeśli twierdzisz że masz problemy z komputerem, to sam nie wiem.

Fortis 3 idealny dla ryzena 2600/3600

Obudowa też powinna być ok.

 

Ja polecam:

AMD Ryzen 2600 - najlepiej szukać w cenie poniżej 500zł (ostatnio dużo takich promocji w sklepach)

MSI B450 Gaming Plus Max - https://www.x-kom.pl/p/508073-plyta-glowna-socket-am4-msi-b450-gaming-plus-max.html 3

CRUCIAL 16GB (2X8GB) 3000MHZ BALLISTIX SPORT LT GRAY CL15

Grafika - tutaj wybór naprawdę duży (zależy czy chcesz używkę czy nówkę i czy te 2000 które masz do wydania, to razem ze sprzedażą obecnego zestawu czy nie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie to zaczyna mieć sens. Faktycznie teraz widzę. Jak miałbym wydać ponad koło 1500 na upgrade tego co mam, kiedy za ponad 2000zł dostaje coś zupełnie nowego i (?) lepszego.

Co do zasilacza to przemyśle. Obudowę zostawiam. A grafika to chyba w końcu ta 1070. Od której firmy karty szukać? Nie orientuję się w ogóle w różnicach. To jest jakieś znaczące? Słyszałem, że msi to podobno pewny zakup.

Jeszcze jedno pytanie odnośnie tej pamięci ram Ballistix - są dwa dokładnie takie same produkty, tylko w innym kolorze. 20 zł między nimi, czy kolor to jedyna różnica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie to zaczyna mieć sens. Faktycznie teraz widzę. Jak miałbym wydać ponad koło 1500 na upgrade tego co mam, kiedy za ponad 2000zł dostaje coś zupełnie nowego i (?) lepszego.

Co do zasilacza to przemyśle. Obudowę zostawiam. A grafika to chyba w końcu ta 1070. Od której firmy karty szukać? Nie orientuję się w ogóle w różnicach. To jest jakieś znaczące? Słyszałem, że msi to podobno pewny zakup.

Jeszcze jedno pytanie odnośnie tej pamięci ram Ballistix - są dwa dokładnie takie same produkty, tylko w innym kolorze. 20 zł między nimi, czy kolor to jedyna różnica?

GTX-a 1070 szukaj od Gigabyte (3wentylatory), Asus (3wentylatory rog strix), Evga, Gaming X od Msi. Jeśli na morele będziesz kupował to takie coś możesz brać: morele.net/inventory/info/3802da9b/ ryzen 5 2600, asrock b450 k4, 16GB 3200Mhz ballistix. Sekcja zasilania będzie trochę lepsza od tego gigabyte, pamięci 2 sztuki osobno, taniej wychodzi i masz wyższe taktowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuje ponieważ sytuacja uległa zmianie. Zdecydowałem się zainwestować trochę więcej więc budżet wzrasta do 3500 zł za nową jednostkę. Możliwie jak najlepsza w tej cenie. Chciałbym zostawić zasilacz, lecz ewentualnie wymienić obudowę, ze względu na to, że trochę się sypie jednak i 500gb M2 ssd.

 

Na razie mam to:

- AMD Ryzen 5 3600

- Asus ROG STRIX X470-F GAMING

- Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15

Co myślicie? Jakie GPU i obudowa w dobrej cenie? Jaki dysk sdd?

Edytowane przez Fl4cko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuje ponieważ sytuacja uległa zmianie. Zdecydowałem się zainwestować trochę więcej więc budżet wzrasta do 3500 zł za nową jednostkę. Możliwie jak najlepsza w tej cenie. Chciałbym zostawić zasilacz, lecz ewentualnie wymienić obudowę, ze względu na to, że trochę się sypie jednak i 500gb M2 ssd.

 

Na razie mam to:

- AMD Ryzen 5 3600

- Asus ROG STRIX X470-F GAMING

- Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15

Co myślicie? Jakie GPU i obudowa w dobrej cenie? Jaki dysk sdd?

Za taką kwotę można już cały nowy zestaw brać: morele.net/inventory/info/ad07bc3f/ razem z zasilaczem (bez zasilacza i dopłatą 100zł można brać jednego z tańszych rtx-ów 2060 bez super, ale moim zdaniem jak wszystko bierzesz nowe to zasilacz tez warto brać).

 

"Na razie mam to:

- AMD Ryzen 5 3600

- Asus ROG STRIX X470-F GAMING" kupione już to masz czy tylko wybrane?

Edytowane przez Maciejozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, po wstępnym researchu coś takiego wynalazłem. Płyta pewnie by wystarczyła b450, bo jak wyczytałem ta x470 jest pod oc. W sumie jeśli warto dopłacać, a słyszałem, że tak, to wolałbym wersję z rtxem.

Jaka jest różnica między pamięcią RAM którą ja wybrałem, a tą w twoim zestawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ballistixy mają wyższe taktowanie z pudełka i lepiej się kręcą. Na x470 jak i b450 podkręcisz procka, ogólnie największe różnice między tymi chipsetami to ilość portów na płycie jak i tylnim panelu i/o. Tutaj masz pokazaną różnicę w wydajności między 1660super i 2060:

jeśli włączysz ray-traycing w grach, które to obsługują to wydajność będzie dużo niższa niż bez rt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko zdecyduję się chyba na msi b450 tomahawk max, ten led jest zbyt kuszący.

 

Okej, a teraz po ponowym reasearchu wracam z kolejnym problemem :D

Zdecydowałem się na tego rtxa2060, tylko... który wybierać. Jest tyle modeli. Nie dość, że kilkanaście firm, to każda robi kilka modeli.

 

Gigabyte wf oc (problemy z temperaturami ponoć), Gainward phoenix (troche kiepskie wyjścia), czym się kierować przy wyborze takiej karty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Tak cały czas na tym samym dodam że jest to przewód pięciometrowy, bardziej pytam z ciekawości bo to się dzieje tak rzadko że mi to nie przeszkadza ale gdybym znalazł fixa to bym nie narzekał  8 na 10 razy gdy zasnę coś oglądając i TV się po czasie wyłączy przykładowo i go włączam jak wstanę to jest ok  ale czasem zdarza się to co pisałem w pierwszym poście i tak jak pisałem tylko wyłączenie-włączenie, ponowne uruchomienie, wylogowanie-zalogowanie czy uśpienie-wybudzenie przywraca dźwięk. Powiem ci że z wypięciem i wpięciem przewodu to nie sprawdzałem  specjalnie będę wyłączał od teraz sam TV a PC zostawiał włączony niech to się za którymś razem stanie to sprawdzę z ciekawości 🤣
    • Dużo zależy też co oni tam kładą im bardziej rzadka i mniej lepka pasta tym bardziej z biegiem czasu będzie "uciekać" z rdzenia, ty zmieniałeś po 4-5 latach a tutaj panowie w nowej karcie pozbijali prawie 10 stopni względem świeżej fabrycznej  to jest komedia, wystarczy dać gęstą pastę o dużej lepkości dokładnie pokryś rdzeń bez prześwitów albo położyć ptma i robi się inna karta.... śmiech na sali żeby coś takiego fabrycznie robili skoro można wykrzesać znacznie lepsze wyniki na tym samym chłodzeniu.
    • Chcesz zrobić ze swojego PC "młockarnie" że zależy ci na jak najwyższym cfm zamiast po prostu zrobić odpowiedni przepływ powietrza i znaleźć przy tym złoty środek co do kultury pracy / wydajności jaki ci pasuje? mam w domu starego fractala venturi HF-14 który na max obrotach dmucha niesamowicie i w specyfikacji ma kozacki "CFM" ale co z tego jak sam jeden jest wtedy głośniejszy niż pięć innych w obudowie ustawionych z głową  
    • Fera 3 nie daje rady z tym prockiem że chcesz grzebać? nie wiem czy wiesz ale dużo nie zyskasz przy tym cpu między chłodzeniem za 100zl a jakimś wypasionym aio bo problem leży gdzie indziej (było setki razy) jeżeli nie robiłeś UV (-30) to zrób i od razu będzie 10 stopni mniej.
    • Ogrywałem ją na PS4 Pro w 4k 30fps, gdzie gra wyglądała pięknie. Jestem ciekaw co tu ulepszyli lub popsuli, że do 4k trzeba już potężnego RTX4080 🤔 Ja raczej nie kupię, bo mam ją ograną, chyba że w jakiejś promce z koszyka biedaronki 😄
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...