Skocz do zawartości
ZOMEN

LED, WLED a może jednak RGB LED ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy ktoś może mi wyjaśnić czym różni się LED od RGB LED i WLED ? Planuję kupno monitora a nie mam zielonego pojęcia czym to się różni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niczym?

LED to dioda.

RGB LED to dioda świecąca w 3 kolorach i potrafiąca z nich "złożyć" w teorii znacznie większą paletę barw (255*255*255 kolorów). Nie stosuje się tego do wyświetlania obrazu w monitorach, a najwyżej do podświetlenia biurka.

WLED - white LED - dioda świecąca na jeden kolor, w tym wypadku biały.

 

Jeżeli strona mówi, że monitor to zwykły LCD, to prawdopodobnie jest po prostu podświetlany katodami (CCFL).

LCD LED albo samo LED to monitor LCD podświetlany... LEDami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli to czy jest LED, WLED a RGB LED nie ma żadnego wpływu na kolory bądź jasność monitora ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RGB LED nie jest używane do podświetlania ekranu, tylko biurka. Rob z monitora choinkę.

Jeżeli chodzi o WLED i LED to różnica jest w tym wypadku jak między samochodem a autem - żadna.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli strona mówi, że monitor to zwykły LCD, to prawdopodobnie jest po prostu podświetlany katodami (CCFL).

LCD z podświetleniem CCFL już się nie produkuje, więc jak gdzieś przy aktualnie produkowanym monitorze jest napisane samo LCD, to można się spodziewać LCD z podświetleniem LED.

 

Czyli to czy jest LED, WLED a RGB LED nie ma żadnego wpływu na kolory bądź jasność monitora ?

Gdyby zbudowano monitor LCD z podświetleniem RGB LED z odpowiednim sterowaniem, to nie powinno być strat kontrastu przy regulacji temp. barwowej. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są monitory z RGB LED. Dla większości konsumentów nie ma to za dużego znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są monitory z RGB LED. Dla większości konsumentów nie ma to za dużego znaczenia.

Może nie zdają sobie z tego sprawy. Na EIZO jak ustawiłem R80 G90 B100 (konieczne, by uzyskać na starszym, zużytym nieco monitorze z CCFL ponownie 6500K), to kontrast zmierzony spadł mi z grubo ponad 1400:1 na niewiele ponad 1100:1 . Na Monitorach z podświetleniem LED jest analogicznie (tyle, że one ze zużyciem się oziębiają, więc kręcić trzeba w drugą stronę). Jednak efekt ten sam, czyli będzie spadek kontrastu. Gdyby taka regulacja była realizowana przez podświetlenie, tego spadku by nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje, że autorowi chodziło o różnicę RGBW vs RGB. Odpowiadając standardowe RGB jest lepsze. RGBW zwykle stosowane jest w tańszych telewizorach na IPS'ie od LG. Nie słyszałem, żeby taką technologię stosowano w monitorach komputerowych, ale kto wie ;) Poniżej ciekawy filmik, który wyjaśnia różnicę w obu technologiach:

 

 

 

P.S. W monitorach jest jeszcze GB-r LED :)

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...