Skocz do zawartości
dsxsoft

Przypisanie domeny do serwera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jest możliwość przypisania domeny do serwera postawionego na prywatnym komputerze z stałym zewnętrznym adresem ip? Chodzi mi o to ze przykładowo mam wykupioną domenę np w serwisie home.pl i wszystko fajnie gdy mam tez host tam w panelu przypisuje domenę do wykupionego hostingu i później ustawiam gdzie ta domena ma kierować na url lub katalog na wykupionym hoscie. Co w przypadku gdy tego hostu nie mam(bo na chwile obecną rozwijam serwis po co płacić lepiej postawić serwis na localhoscie) czyli mam tylko domenę;) i np apache serwer postawiony na xamppie idzie jakoś przypisać tą domenę do serwera na xamppie tak aby kierowała na podany adres ip? Chce tak zrobić już zeby domena była widoczna przypisana narazie do adresu zewnętrznego mojego komputera(później jak serwis się rozwinie przeniosę na wykupiony vpn) a domenę będę już mogł zacząć pozycjonować w google? Da się tak zrobić na WIN10 i Xampp czy potrzebuje coś bardziej zawansowanego na linuxie? Np Centos?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jest. Wpisujesz dla danej domeny swój zewnętrzny adres IP i gotowe.

 

PS. VPS a nie VPN ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to wiem rekord A = ip zewnętrzne ;) Chodziło mi co daslej w xamppie ale juz mam trzeba porobić vhosty:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko hmm jak mam zajęty port 80 xampp ustawiam na porcie 8080 tylko jak przekierować rekordy zeby domena kierował na ip:8080? W rekordzie A nie da sie dopisac portu? Moge wpisać www.przykładowadomena.pl:8080 ale jak to wygląda z tym 8080 nie do akceptowania;) Jak to zrobić macie pomysły

Edytowane przez dsxsoft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecę Ci podejść do tej kwestii jak do małego LABu - rób od razu tak, abyś miał spokój w razie awarii i żeby dało się to łatwo backupować.

 

Jak rozumiem masz Win 10 - pytanie czy PRO czy HOME - jak PRO to instalujesz na nim natywnie HyperV, dodajesz kartę do vSwitch z opcją żeby host też mógł przez nią się komunikować. Na HyperV stawiasz sobie Ubuntu i LAMP stack i na nim rzeźbisz

 

Jak nie HyperV to VMware workstation w darmowej edycji. VirtuaBOX nie polecam bo zawsze z siecią są jazdy...

 

Dlaczego właśnie te 2 hypervisory? bo będziesz miał możliwość podpięcia wirtualek bezpośrednio pod kartę sieciową bez wewnętrznego NATowania - spadnie Ci z głowy mnóstwo kombinowania z przyznawaniem adresów przez DHCP i komunikacją pomiedzy routerem a wirtualką. Do tego rozdzielisz serwisy pomiędzy fizyka (na którym normalnie pracujesz) i wirtualkę (na której kombinujesz i jak coś się spitoli totalnie, to nic się nie stanie). Jako backupy możesz używać za free snapshotów z hypervisora.

 

Idąc dalej to na home.pl musisz zrobić rekord A swojej domeny na swój "zewnętrzny IP" oraz drugi taki sam rekord dla subdomeny "WWW" (w sensie www.domena.com) - poważnie ułatwia to życie.

Na domowym routerze otwierasz porty na firewall (jak to www to pewnie 80 i 443) i robisz na nich NAT "zewnętrzny IP" <> "IP wirtualki" dla portów 80 i 443

 

Jak już zabangla i na domenie "ze świata" zobaczysz że apache odpowiada na 2 virtual hostach dla Twojej domeny (domena.com oraz www.domena.com) to wtedy dopiero instaluj certbot.org i dodaj darmowy certyfikat.

 

I teraz najważniejsza rzecz, która oszczędzi Ci mowy nienawiści - SNAPSHOT nazwany "NIE RUSZAĆ - FRESH INSTALL" ;)

 

No i finalnie na VPS (ja używam VPSów od OVH i nie narzekam) też pewnie postawisz LAMP stack, to już będziesz wiedział wszystko jak to działa i przeniesiesz w jeden wieczór całość :)

Edytowane przez vladipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Docelowo to zainsaluje sobie linuxa hmm moze gotowy centos lecz dalej mam problem jak ustawić rekordy na home gdy dam rekord A to podaję ip moje zewnętrzne i domena kieruje mnie do mojego ip a 80 nie mogę otworzyć na routerze i pupa;) musze na innym porcie np 8080 tylko jak to ustawić a rekordach by odpowiednio kierowało? Nie jest to rekord srv? Jak go ustawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z SRV jest często problem i nie każdy serwer sobie z tym radzi. Rekord A jest poprawnym w Twoim przypadku + CNAME na www.domena.com

 

Nie za bardzo rozumiem dlaczego router nie chce pozwolić na port 80 na świat. może masz ustawione, aby jego interface też był dostępny z WANu? wtedy port jest zajęty i nic nie zrobisz.

 

Może zamiast 80 daj całość komunikacji na 443 (HTTPS) z ustawieniem Apache żeby zawsze kierował na ten port? Certbot sam Ci to ogarnie podczas requestu certyfikatu (zapyta czy przekierować na https). Google pozycjonuje lepiej strony które kierują na HTTPS

 

Gotowe dystrybucje z preinstalowanym LAMPem pomiń od razu, bo w przyszłości nie przeniesiesz tego na VPSa i będziesz musiał się dopiero uczyć jak LAMP skonfigurować. Fajne tutoriale robią chłopaki z Digitalocean LINK jak pogrzebiesz na ich stronce to znajdziesz wszystko łącznie z podstawowy zabezpieczeniem serwera i bazy. Jak ogarniasz linuxa to 30 minut roboty, jak nie to 2h i też dasz radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm więc muszę raczej na rekordzie srv tylko jak to zrobic co wpisac? a np w będe chciał 2 serwisy 2 domeny to jak to zrobić na rekordzie A?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm a co wy na to aby zrobić tak aby postawić dodatkowo bind(na linuxie) tam przenieść domenę na zewnętrzny DNS? Wtedy powinno to działać na porcie 53? 53 Mam otwarty nie blokowany jak co;) ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę bez sensu - jak dasz domenę na innych portach niż http i https to google za cholerę Ci jej nie będzie indeksować więc cała robota z dostępem ze świata idzie w diabły

 

 

to nie DNS jest problemem a router. Jaki masz konkretnie model? może coś się zaradzi z tymi portami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wina jest po stronie routera ale i tak będe zmieniał dostawcę z otwartym 80 443 i routerem dostosowanym. Ale hmm ciekawi mnie z tym serwerem dns blind gdy go założę to przenoszę domenę(y) na moj zewnętrzny serwer dns tam otwieram apache i już podaję w ustawieniach wewnętrzne ip z portem 80? Jest to chyba rozwiązanie dla tych co nie maja wolnej 80,443 a operatorzy coraz częściej ja blokuja lub chca dodatkowe opłaty nie wspominając juz o routerach wymianach itp;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...