Skocz do zawartości
mpE

SAMSUNG 27 CHG70 - Stary ale jary?

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę was o opinie o Samsungu LC27HG70QQUXEN.

Z tego co się zorientowałem, model ten jest już w sprzedaży od przeszło 3 lat.

Czy to znaczy że wszystkie choroby wieku dziecięcego ma już za sobą?

 

Przez ten długi czas, monitor dostał podobno szereg aktualizacji - usprawnień.

Do tego zmiany w procesie produkcji(?) itp.

 

Model cały czas trzyma cenę - obecnie kosztuje 1999zł.

Czy w tej cenie jest to dalej konkurencyjny model?

 

Zależy mi na monitorze 27', 144hz i rozdzielczości WQHD.

 

Czy ten monitor ma jakieś "ułomności"?

Typu - chcesz 144hz? podłącz tylko kablem hdmi 2.0 i używaj jasności w 35% bo inaczej będzie 60Hz, wypali ci oczy i będzie migotał...

 

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma on "ułomności" pod postacią poziomych linii widocznych na niektórych barwach - kolor skóry, kremowe odcienie + linie zawsze są widoczne na ciemno szarych tłach, przerobiłem masę monitorów Samsunga z ich matrycą VA i efekt ten występuje prawie zawsze.

 

Wygląda to jakby niektóre odcienie były poprzecinane poziomymi pasami (scalniles), a najgorsze jest to, że efekt ten występuje bardzo nieregularnie, w kompletnie losowych miejscach - wszystko zależnie od sztuki... Ale jak już masz parcie na Samsunga to kup model The Space SR75, praktycznie to samo + mniejszy input lag i smużenie, jest tańszy i nowszy, nie ma tylko "gamingowego" wyglądu, oraz te linie na matrycy także mogą w nim widoczne.

 

Poza tym, z tego co słyszałem, to te Samsungi CHG70/73 migoczą na jasności ekranu mniejszej niż 100%, ale tu ręki nie dam sobie obciąć. Tak, czy inaczej nie polecam, zawsze wielbiłem Samsunga, ale z tymi matrycami to po prostu dał ciała... w tej kasie masz inne, lepsze monitory, np. LG 32GK850F-B, nawet Gigabyte AORUS CV27Q, są też nowe Asusy TUF, albo znany i lubiany LG 27GL850 (IPS).

 

P.S. Te Samsungowe linie wyglądają tak -

 

 

edit: Jak bardzo jesteś zainteresowany tematem tych linii, to obczaj mój post z innego tematu:

 

O tych Samsungowych pasach mógłbym napisać cały referat, jest to coś pomiędzy wadą produkcyjną, a badziewną technologią produkcji matryc + być może układ ułożenia pikseli, przyczyn może być wiele, ale gołym okiem widać, że miejscami na matrycy coś jest nie tak... Ogólnie wygląda to jakby niektóre całkowicie jednolite kolory były "zrobione" z cienkich poziomych linii - jedna linia jaśniejsza, a druga ciemniejsza, ewentualnie można to porównać do jakiegoś rozwarstwienia rzędów pikseli.

 

Jako "miszcz fotoszopa" odtworzyłem bardzo wiernie ten efekt w programie graficznym (polecam pobrać i przybliżyć!!!) - https://imgur.com/a/V5JLL4x - Wygląda to na zwykły szary prostokąt na jakimś tam tle, ale diabeł tkwi w szczegółach. Na środku prostokąta nie ma jakichkolwiek linii, jest po prostu tak jak powinno być, po lewej jego stronie linie są trochę widoczne, a po prawej stronie widać je już bardzo wyraźnie.

 

Tak samo wygląda to w rzeczywistości, tyle bardziej nieregularnie, na całym ekranie w różnych miejscach, dodatkowo ten efekt zaczyna się stopniowo, tzn. nie ma tak, że mamy obszar z tymi liniami, a 1 piksel dalej jest już ok. Najlepiej je widać na ciemno-szarych tłach, albo na niektórych kremowych odcieniach, kolorach skóry itp. Jeśli jedziesz wzrokiem po ekranie od lewej do prawej to można dać się zmylić, bo efekt tych linii naprawdę zaczyna się delikatnie i stopniowo, ale np. w moim wypadku jak patrzyłem na jeden róg ekranu(bez lini), a potem od razu popatrzyłem na drugi(z liniami), to efekt od razu rzucał się w oczy i nie dało się tego przeoczyć.

 

I niestety nie jest to przypadłość tylko ZAKRZYWIONYCH matryc Samsunga, bo w drugiej sztuce Samsunga SR75 z PŁASKĄ matrycą VA też były one widoczne na prawej stronie ekranu(pierwsza sztuka tego nie miała na 200%). Także nie stwierdzam, że każda Szajsungowa matryca będzie miała takie linie, bo efekt występuje (bądź też nie) bardzo nieregularnie.

 

Wygląda to po prostu na wadę produkcyjną, pisałem do MSI w sprawie ich monitorów (mają identyczne matryce Samsunga) i po ich wielokrotnych kontaktach z dalszym specjalistycznym serwisem, oraz długich zastanowieniach stwierdzili klasycznie, że "Tak ma być, te matryca tak mają!". (Czyt. "Spie*dalaj, kupiłeś bubla, twój problem!")

 

P.S. Aktualnie mam iiyamkę x2483HSU, nie wiem, czy były to jakieś super monitory, czy po prostu miałem farta, ale w porównaniu do tego co niedawno zwróciłem jest to ideał.

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a o półpixelach nie napisałeś nic? Pewnie te linie poziome mają coś wspólnego z półpixelami i nienormalnym podejściem do reprezentacji pixeli na ekranie. Ogólnie matryce syfiaste. Wszytkie VA samsunga Wide 144Hz. FHD/WQHD 24/27/32" te same problemy.

 

Za 1770-2200zl możesz kupić też UWQHD na matrycach VA Samsunga 100Hz z normalną strukturą pixeli bez powyższych problemów. Nie pytaj jak oni tego dokonali, ale ewidentnie UWQHD jest z innej bajki :E

 

Te wcześniej polecane wide są spoko :)

 

SAMSUNG 27 CHG70 - Stary i wciąż syf.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsungów z Quantum dot też ten problem dotyczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a o półpixelach nie napisałeś nic? Pewnie te linie poziome mają coś wspólnego z półpixelami i nienormalnym podejściem do reprezentacji pixeli na ekranie. Ogólnie matryce syfiaste. Wszytkie VA samsunga Wide 144Hz. FHD/WQHD 24/27/32" te same problemy.

 

Za 1770-2200zl możesz kupić też UWQHD na matrycach VA Samsunga 100Hz z normalną strukturą pixeli bez powyższych problemów. Nie pytaj jak oni tego dokonali, ale ewidentnie UWQHD jest z innej bajki :E

 

Te wcześniej polecane wide są spoko :)

 

SAMSUNG 27 CHG70 - Stary i wciąż syf.

 

A no te półpiksele mogą mieć z tym coś wspólnego, bo w sumie widać było, że te linie są poskładane wzdłuż jakby z pomniejszych pikseli, tylko nie wiem dlaczego, te linie występują nieregularnie, na logikę powinno być jednakowo na całym ekranie.

 

Ale pamiętaj OP, że jak napiszesz do supportu, czy nawet zapytasz w sklepie, to zawsze dostaniesz odpowiedź, ża to jest cecha tych matryc i "Tak ma być!".

 

Samsungów z Quantum dot też ten problem dotyczy?

 

Zdecydowanie tak, zobacz np.

- trzeci "przeciw" od góry. Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest coś na VA wartego uwagi maks do 2000 PLN??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest coś na VA wartego uwagi maks do 2000 PLN??

LG 32GK850F-B?...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tego samsunga i jestem z niego zadowolony. Nie zauważyłem tych linii o ktorych wspominał ObZen. Po którejś aktualizacji monitor nie migocze na niższych jasnościach.

Jeśli ci zależy na HDR to raczej nic lepszego nie znajdziesz.

Edytowane przez Pitor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu omijaj Samsungi i wszystko co ma ich matrycę + jeśli ma być to VA, 144Hz, 1440p i 27 cali to aktualnie zostaje chyba tylko AORUS CV27Q...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wszystkim za opinie.

 

@ObZen ja wiem że Ty jesteś bardzo wymagający :D czytałem Twój temat

 

Domyślam się że w tych pieniądzach nie ma ideału. Właśnie AORUS CV27Q też biorę pod uwagę. Szkoda tylko że wygląda jak statek kosmiczny ;)

Pytanie tylko, czy on chorób wieku dziecięcego nie ma? Jest nowszy, lepszy i do tego tańszy niż ten Samsung ;S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma on "ułomności" pod postacią poziomych linii widocznych na niektórych barwach - kolor skóry, kremowe odcienie + linie zawsze są widoczne na ciemno szarych tłach, przerobiłem masę monitorów Samsunga z ich matrycą VA i efekt ten występuje prawie zawsze.

 

Wygląda to jakby niektóre odcienie były poprzecinane poziomymi pasami (scalniles), a najgorsze jest to, że efekt ten występuje bardzo nieregularnie, w kompletnie losowych miejscach - wszystko zależnie od sztuki... Ale jak już masz parcie na Samsunga to kup model The Space SR75, praktycznie to samo + mniejszy input lag i smużenie, jest tańszy i nowszy, nie ma tylko "gamingowego" wyglądu, oraz te linie na matrycy także mogą w nim widoczne.

 

Poza tym, z tego co słyszałem, to te Samsungi CHG70/73 migoczą na jasności ekranu mniejszej niż 100%, ale tu ręki nie dam sobie obciąć. Tak, czy inaczej nie polecam, zawsze wielbiłem Samsunga, ale z tymi matrycami to po prostu dał ciała... w tej kasie masz inne, lepsze monitory, np. LG 32GK850F-B, nawet Gigabyte AORUS CV27Q, są też nowe Asusy TUF, albo znany i lubiany LG 27GL850 (IPS).

 

P.S. Te Samsungowe linie wyglądają tak -

 

 

edit: Jak bardzo jesteś zainteresowany tematem tych linii, to obczaj mój post z innego tematu:

 

Dziękuję za tą opinię. Już drugi raz przejechałem się na TV od Samsunga. Po 5 miesiącach awaria, nie da się oglądać YouTube przez artefakty. Dla mnie ta firma to porażka teraz, a byłem kiedyś fanboyem. Będę unikał jak ognia również ich monitory, choć muszę przyznać, że i tak nie brałem pod uwagę tych zakrzywionych, ale ten Space Monitor wydawał się OK. Oczywiście i tak nie wiem czy bym go kupił bo mam świadomość, że matryce VA są najwolniejsze, a jestem wymagający jeśli chodzi o smużenie. Będę czytał i interesował się tematem, ale w najbliższym czasie kupię coś od konkurencji. Może kiedyś jakość produktów tej firmy wróci do tych sprzed kilku ładnych lat...

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu omijaj Samsungi i wszystko co ma ich matrycę + jeśli ma być to VA, 144Hz, 1440p i 27 cali to aktualnie zostaje chyba tylko AORUS CV27Q...

A z AOC Agon AG273QCX miałeś może do czynienia??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z AOC Agon AG273QCX miałeś może do czynienia??

 

Nie miałem, ale on chyba ma tą samą Szajsungową matrycę? Jeśli tak, to odpowiedz sobie sam, czy warto się nim interesować...

 

Wiem jak to wygląda, jakbym wymyślał i przesadzał, ale niestety tak jest w przypadku tych matryc... Przeciętny klient może nawet tego nie zauważy, ale ktoś chociaż minimalnie szanujący swoje oczy zauważy, że coś jest nie tak, z pikselami + mogą być widoczne te międzypikselowe poziome linie.

 

Aczkolwiek te badziewnie ułożone piksele i poziome linie może nie będą ci przeszkadzać, ale jeśli masz całkiem dobry wzrok i porównasz monitor na tej Samsungowej matrycy do swojego "starego" monitora za kilka stówek, to możesz się lekko zdziwić, po czym zadasz sobie pytanie: "Co to ku*wa jest?".

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A MSI od kogo biorą matryce??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem tego Aorusa tylko w wersji full hd czyli CV27F i rany, jaka to była totalna katastrofa to aż cały wątek założyłem z fotkami i filmem, masakra. Jeśli ten w wersji 2K różni się tylko rozdziałką a reszta ta sama to ratuj się kto może ;)

Edytowane przez MisterMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...