Skocz do zawartości
Hybri

Praca w lotnictwie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, zwracam się z prośbą o pomoc a raczej doradzenie mi w kwestii swojej przyszłości jeżeli chodzi o zawód. Jestem po szkole średniej (liceum) zrobiłem zaocznie zawód operatora CNC, jednak bardzo podoba mi się praca montera struktur lotniczych, ta praca polega na:

 

1)pozycjonowanie części na przyrządach według instrukcji i rysunku technicznego

2)wiercenie, rozwiercanie i nitowanie przy użyciu narzędzi pneumatycznych

3)wykonywanie uszczelniania międzywarstwowego i antykorozyjne zabezpieczenie powierzchni

4)instalacja HI-loków/Hi-litów, śrub oraz kotwiczek

5)dopasowanie detali do montażu konstrukcji lotniczych przy użyciu prostych narzędzi ręcznych (np. pilniki, frezy)

6)prace montażowe na podzespołach lotniczych

 

Ja wiem że to może być głupie ale lubię tą pracę, jednak martwi mnie przyszłość tego zawodu chodzi o automatyzację i wprowadzanie robotów, w Hamburgu Airbus zautomatyzował linie produkcyjną modelu A320, roboty wiercą oraz nitują znacznie szybciej i lepiej niż ludzie a Airbus zwiększył produkcje z 30 do 60 samolotów w przeciągu dwóch miesięcy -> https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/airbus-ruszyla-nowa-linia-montazu-kadlubow-a320-w-hamburgu-6916.html

A tutaj film z owej zautomatyzowanej linii

 

Zastanawiam się czy jest sens tkwić w tym zawodzie czy zając się może rozwijaniem w kierunku operatora CNC, wolał bym zostać i pracować jako monter ale praca jest niepewna, dużo ludzi mówi że nie da się w pełni zautomatyzować produkcji samolotów i że tacy ludzie jak ślusarze, monterzy lotniczy będą potrzebni, zautomatyzowana linia objęła model A320 ale przecież jest wiele modeli samolotów. Trochę ofert w pracy w tym zawodzie jest, np:

 

https://www.lockheedmartinjobs.com/job/pinellas-park/aircraft-assembler-1st-shift/694/13680703

https://www.airbus.com/careers/search-and-apply/search-for-vacancies/job-detail.html?uuid=1504 (Mechanik struktur lotniczych - czyli to czym się zajmuje, i to w tej samej fabryce w której jest ta nowa zautomatyzowana linia, nadal potrzebują monterów co mnie dziwi bo przecież roboty odwalają 3/4 pracy)

 

Jedni mówią że nie zautomatyzują produkcji samolotów przez kolejne 30-50 lat ale to chyba już się dzieje. Jeden z dyrektorów Airbusa powiedział że można zautomatyzować produkcję samolotów maksymalnie w 65% żeby zautomatyzować resztę potrzeba kilka dekad.

 

Ja wiem że to nie jest forum o samolotach, mechanice.. ale wiem że siedzą tutaj ludzie związani z branżą techniczną, robotyką, no i przede wszystkim są doświadczeni życiowo a każda porada będzie się liczyć, dziękuje bardzo za jakiekolwiek odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oferty pracy z Florydy i Hamburga ? Widzę, że jesteś mocno nastawiony na relokację. Ja bym się tak mocno nie napalał na takie zajęcia bo szczerze mówiąc jak 5 lat będziesz robił to samo to pewnie Ci się to znudzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...