Skocz do zawartości
Katler

Kompatybilność gpu + płyta główna

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam pytanie - na jakiej stronie mogę sprawdzać, czy pod daną płytę główną będzie pasować karta graficzna?

Szukałem sam i nie wiem która strona jest wiarygodna.

( Póki co to: )

Płyta główna to - Asus M4A77TD PRO

Procek - AMD Phenom™ II X4 B25 Processor, 2754 MHz

 

I tylko przykładowo ( nie pamiętam wszystkich stron na które wchodziłem ) na stronie pc-specs.com, wchodząc w zakładkę jakie karty graficzne są kompatybilne pod moją płytę, to jest i 1070, 1080, rtx 2070 / 2080 itp. ale już np. karty GTX 1660SUPER nie ma.

Za to na innej stronie ta karta była też podana. I teraz nie wiem podczas modernizacji kompa jaką stroną się wspomagać.

Będę każdego miesiąca coś modernizował, aż się stworzy nowy komputer, no ale płyta główna / procek / pamięć będą kupowane jednocześnie na samym końcu ( za parę miesięcy ). Na razie by móc używać kompa dalej, zamieniam rzeczy typu zasilacz, obudowa, dyski ssd / hdd i karta graficzna.

Już mi wytłumaczyliście działanie poszczególnych rzeczy i wiem, że przykładowo kupując takiego " gtx 1660 Super " do tej płyty głównej i obecnego procesora, ta karta graficzna nie będzie wykorzystywana w 100% bo będzie ją mocno ograniczał procek. Tylko pytanie, czy ona w ogóle będzie działać przez ten czas, nim skończę modernizację, bo trochę głupi z tych stron jestem i łyso by było kupić kartę graficzną, po czym musiałaby i tak leżeć w kącie, bo się okażę, że jednak płyta główna nie będzie kompatybilna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej będzie działać...wgrasz najnowszy bios...jak nie będzie działać to zwrot 14 dniowy

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co dalej jest bez sensu, bo kupisz coś dzisiaj(kartę), która nie dość ze gdy biedzisz kupował procesor będzie już dla niego stara, to w tym czasie kiedy będziesz kupował procesor, kartę która kupiłeś na samym początku, będziesz mógł kupić taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sary teoretycznie masz rację i myślałem o tym, ale to tak działa tylko wtedy gdybym kupował za te pare miesięcy najnowsze rzeczy. Ja będę kupować przykładowo procka Ryzen 5 2600, który za te pare miesięcy, a może już teraz nawet można go nazywać starym. Nawet jak za pare miesięcy bym kupił z bomby od razu całego najnowszego kompa to po pół roku, znowu ludzie mogą mówić, że to już jest stare. Mi nie o to chodzi i nie chodzi by to były najnowsze podzespoły. Jeśli do tego czasu co chce kupić, stanieje płyta główna, ten procek ryzen 5 2600 to super, kupie to taniej i zrekompensuje mi to co wydam teraz na tą kartę.

Ja to tak widzę. Te podzespoły za pół roku nie będą złe, mogą być starsze, ale na pewno nie złe, a tym bardziej jak robię upgrade kompa o tak nieziemski przeskok z 12 letniego dziadka, na ciągle polecane sprzęty do 3k.

( P.S wiem, że się znacie znacznie lepiej ode mnie na sprzętach, ale niestety trzeba brać pod uwagę najniższą krajową i wyżycie za to, więc odłożenie z bomby ponad 3k to trwało by w kij )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producenci płyt głównych nie podają QVL dla kart graficznych

Kompatybilność kart graficznych z płytami głównymi jest na chybił-trafił - będzie działać albo nie(czasem upgrade biosu pomaga),nie mając 100% gwarancji dot.stabilności pracy płyty czy karty.

Nowe karty wymagają do uruchomienia minimum PCIe2.0,choć na dość starej płycie z PCIe1.1 włożyłem RX460 i normalnie się uruchomił(po upgrade biosu do najnowszej do tej płyty wersji) :E

Co wiem dla płyt na AM2/2+ AM3 GTX 10xx normalnie się uruchamiają(nie wiem jak z RTX-ami,GTX 16xx),gdzie na LGA 775 nie wiadomo czego się spodziewać :E

 

Ja to tak widzę. Te podzespoły za pół roku nie będą złe, mogą być starsze, ale na pewno nie złe, a tym bardziej jak robię upgrade kompa o tak nieziemski przeskok z 12 letniego dziadka, na ciągle polecane sprzęty do 3k.

Niestety twój Phenom to jakiś odblokowany Athlon II X3,więc od dłuższego czasu szału nie robi,nawet do przeglądania internetu może za jakiś czas zrobić się za słaby.

W twoim przypadku najrozsądniej jest odłożyć ok.1-1,5k i wtedy coś wybrać na bazę(procesor + płyta główna + pamięci ram) - na ten moment do 1,5k Ryzen 2600 + B450 + 8/16GB DDR4,do 1k i7 2600/3770 + Z68/Z77 + 8GB DDR3.

Decyzja należy do ciebie.

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tak Splendor, ja wszystko kumam to co napisałeś i się zgadzam i wiem, że ten mój procek jest muzealny, ale dzięki za info odnośnie kart graficznych. Właśnie tego nie wiedziałem tylko, jak to wygląda z kompatybilnością, ale jeśli jest tak jak mówisz to wszystko wyjdzie w praniu. ( Ryzen 2600 + b450 + 16 ddr4 to jest dokładnie to co zamierzam złożyć ). Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co dalej jest bez sensu, bo kupisz coś dzisiaj(kartę), która nie dość ze gdy biedzisz kupował procesor będzie już dla niego stara, to w tym czasie kiedy będziesz kupował procesor, kartę która kupiłeś na samym początku, będziesz mógł kupić taniej.

Jak zwykle pielgolisz ale już ci to napisano. Karta za stara na procesor, za mocna na procesor, wszystko to teksty osoby żyjącej w bańce wykreowanej fikcji. Generalnie zasada jest taka, że wszystko będzie działo ze wszystkim. Jak coś nie działa to są tylko wyjątki wynikające z tego że ktoś niewłaściwie wykonał swoją pracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...