Skocz do zawartości
stacho323

Zmiana platformy x570 vs b450

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przymierzam się do zmiany platformy ze skylake na AMD.

 

Budżet jakim dysponuję to ponad 2000 zł (+ / - )

 

Zastanawiam się nad procesorem ryzen 3600 a 3700x (głównie gry, internet, filmy 4k, kopiowanie dużych plików)

Z płyt między chipsetem b450/x470 a x570 (nie wiem, czy jest sens iść w x570 skoro nie obsłuży już nowej generacji procesorów?) - więc podstawka AM4 będzie żywa tylko rok

 

Dlatego też proszę o poradę czy lepiej iść w 3700x + b450/x470, czy może 3600 + x570 (co jest bardziej przyszłościowe i wystarczy mi na około ~ 3 lata )

 

Rozdzielczość w jakiej gram i pracuję to 2560/1440 , karta graficzna to RTX 2070 super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kopiowanie dużych plików

x570 ma wsparcie dla PCI-E4 co w przyszłości może przynieść pożytek na szybszych dyskach.

 

Z płyt między chipsetem b450/x470 a x570 (nie wiem, czy jest sens iść w x570 skoro nie obsłuży już nowej generacji procesorów?

No jak nie, na AM4 jeszcze wyjdą procki w 2020r Ryzen 4000 czy jak je tam nazwą.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym wybierać między B450/X470+3700X, a X570+3600 to bez wahania brałbym mocniejszy proc. X570 tylko jeśli zamierzasz używać tego co te płyty oferują (więcej gniazd M.2, PCIe 4.0). Tak naprawdę X570 nie oferuje wiele więcej, na dodatek B450 i X470 zapewne otrzymają wsparcie dla Ryzenów 4000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym wybierać między B450/X470+3700X, a X570+3600 to bez wahania brałbym mocniejszy proc. X570 tylko jeśli zamierzasz używać tego co te płyty oferują (więcej gniazd M.2, PCIe 4.0). Tak naprawdę X570 nie oferuje wiele więcej, na dodatek B450 i X470 zapewne otrzymają wsparcie dla Ryzenów 4000.

 

I znowu będą jaja z biosami.

 

Nie lepiej wziąć X570? Przynajmniej płytki mają normalna pojemność dla biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to przypadkiem nie jedynie MSI dało ciała z pojemnością kostek BIOSu? Miałem ASRocka i ASUSa na X470 i obie miały 32MB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem.

Wiem za to, że moja MSI ma za mało miejsca na bios i nie liczę na to, że upchają na niej wsparcie dla R4000.

Stąd noszę się z zamiarem wymiany mobo na X570.

Inna opcja to kupno 3700X po premierze R4000 i przeczekanie na tym do AM5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450 max raczej nie bedzie miało problemów z ew. update biosu po to je zrobili aby miec na niego więcej pamieci niz w modelu bez max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem.

Wiem za to, że moja MSI ma za mało miejsca na bios i nie liczę na to, że upchają na niej wsparcie dla R4000.

Stąd noszę się z zamiarem wymiany mobo na X570.

 

Jeszcze napisz, ze wymienisz na MSI i sam bedziesz widzial ze plan marketingowy tej firmy dziala jak zloto :lol2:

 

PS. U mnie na Asusie nie bylo zadnych problemow z biosami obojetnie czy 1st, 2nd czy 3rd gen CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na B350/X370 nie będzie wsparcia dla Ryzenów 4000 ?

Podłączam się do pytania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szklana kula mówi, że będzie...

 

 

...albo nie będzie.

 

 

A poważniej - pewnie część płyt otrzyma wsparcie, a część nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MarcoSimone

 

Xtreme od Gigabyte ma 16MB EEPROM na BIOS i wcześniejsze też miały ;)

 

X570/X470/X370/B450/B350/A320 Motherboards (AM4-socket for AMD Ryzen CPUs) Comparison

 

Tylko MSI dało d*py i to też nie do końca, bo jakby wywalili wszystkie zbędne grafiki i animacje to by się zmieścili - tak jak Asus, czy GB.

 

Asrock w x570 ma jeszcze 32MB EEPROM, no ale ich BIOS też jest nafaszerowany zbędnym festynem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro Ryzeny z serii 4000 wyjdą pod am4, to nie widzę innej opcji, jak możliwość zamontowania ich na każdej płycie podstawką am4. Choćby biosy mieli pakować WinRARem :E

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios ASRocka wygląda jakby wrzucili to co dostali od AMD bez żadnych zmian, jak leci. Niektóre przełączniki nic nie robią, sporo rzeczy jest zdublowanych - chaos. Ale przynajmniej niczego nie brakuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za to często wychodzą z opóźnieniem i zdarza im się coś zgubić. W jednej z wersji usunęli możliwość ustawiania napięcia SoC, na szczęście po jakimś miesiącu dwóch przywrócili. O tym że na pierwszych biosach pamięć leciała mi na 3333mhz a teraz Max 3200 nie wspomnę ?

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszyscy producenci płyt szybko wydają biosy do X570, a do starszych chipsetów niestety z opóźnieniem. Co do potencjału OC to u mnie jest odwrotnie - na 2.50 nie mogłem wyjść poza XMP (3200cl16), na becie 2.56 od strzału 3600cl16 wg kalkulatora.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x570 ma wsparcie dla PCI-E4 co w przyszłości może przynieść pożytek na szybszych dyskach.

 

A potem wchodzisz na subforum ssd i dowiadujesz się ze jak nie edytujesz video to nawet różnica do zwykłego ssd sata jest niezauważalna. Mogę zresztą potwierdzić samsung nvme evo 970 plus bodajże czyli niezły dysk i przy kopiowaniiu tysiecy małych plików tranfery potrafią być < 1mb/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A potem wchodzisz na subforum ssd i dowiadujesz się ze jak nie edytujesz video to nawet różnica do zwykłego ssd sata jest niezauważalna. Mogę zresztą potwierdzić samsung nvme evo 970 plus bodajże czyli niezły dysk i przy kopiowaniiu tysiecy małych plików tranfery potrafią być < 1mb/s

 

Ale to dysk na PCIe 3.0 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...