Skocz do zawartości
Luis Garcia

Wyblakłe kolory

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Od dłuższego czasu mam kłopot z wyborem nowego monitora - głównymi problemami były szybko męczące się oczy oraz "wyprane" kolory. Chcąc znaleźć następcę Samsunga SyncMaster 2043NW (TN, CCFL, D-Sub), przerobiłem różne BenQ, LG, Philipsy, Delle a nawet najtańsze EIZO. Wszędzie było to samo - po kilkudziesięciu minutach wzrok zaczynał odmawiać posłuszeństwa, podczas gdy przy starym Samsungu mogłem siedzieć godzinami bez choćby minimalnego dyskomfortu. Myślałem, że to kwestia przejścia na inne podświetlenie (LED), ale odrzuciłem w końcu tę kwestię, bo:

- w domu miałem kilka telewizorów LED i oczy mnie nie bolały,

- zakupiłem innego (używanego) CCFL dla sprawdzenia i na niego też nie dało się długo patrzeć.

 

W każdym razie, znalazłem wreszcie coś, przy czym mogę wysiedzieć. Jakiś czas temu miałem na wypożyczeniu EV2456. Natomiast teraz zakupiłem EA245WMi-2. Jednak o ile kwestia zmęczenia wzroku można rzec jest nieaktualna, tak problem z wyblakłymi kolorami pozostał. Cokolwiek nie testowałem, czy to te tanie marketówki na TN (BenQ, Philips, EIZO) lub IPS (LG) czy to droższe pozycje (EV2456, EA245WMi-2), uwierzcie mi nie widziałem między tymi monitorami różnicy! Gdybym postawił obok siebie np. tamtego taniego Philipsa na TN i EV2456 to... no właśnie. Gdybym nie znał ich specyfikacji, nie powiedziałbym, że to są dwie różne matryce. Wszystko co testowałem miało wyblakłe i sprane kolory, całkowicie bez życia. Ktoś powie - pewnie Twój Samsung miał powłączane jakieś ulepszacze i inne jaskrawości. Nie. On nie miał w ogóle czegoś takiego. Jedyne co w nim zmieniałem poza jasnością była temperatura barwowa (ciut obniżyłem) i to wszystko.

 

Niestety nie jestem w stanie zademonstrować żadnych zdjęć porównawczych, ale najlepiej widać to w wynikach wyszukiwania Google. Nagłówki stron na Samsungu są niebieskie (bądź fioletowe jeśli strona była odwiedzona), adres jest zielony, a opis czarny. Natomiast na nowych monitorach wszystko wygląda na jakieś szaro bure. Kolorystycznie niemal zlewa się ze sobą. Żeby nie było - mam również laptop. Jakiś Lenovo, jeden z tańszych kupiony 2 lata temu, matryca TN, LED. Tam kolory są również bardzo dobre. Nie odnosi się wrażenie, że barwy są 'przytłumione'.

 

Uważam, że problem musi tkwić w sprzęcie. Słyszałem, że przy HDMI trzeba tam zmienić zakres tonalny na pełny, ale ja korzystam z DP (czy tam wcześniej w niektórych modelach z DVI). Coś musi być nie tak z przesyłaniem sygnału z karty graficznej do monitora (testowane na dwóch: R9 270X oraz GTX 970), bo inaczej nie potrafię tego wytłumaczyć.

 

Jak to możliwe, że 10-letni monitor TN CCFL na D-Sub i budżetowy laptop TN LED mają normalne, ładne kolory, a wszystkie nowe monitory, które przewinęły się przez moje stanowisko - nie. I dodatkowo nie różnią się między sobą, czy to tani TN czy drogi IPS.

 

Ktoś coś? Bo zaczynam wierzyć, że w moim domu działają jakieś siły nieczyste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj monitora szeroko-gamutowego to będziesz miał nasycone kolory jak lubisz. Najlepiej w kierunku DCI-P3 a nie AdobeRGB (adobe RGB ma nieproporcjonalnie poszerzony gamut w stronę zielonego, co bez profilowania dosyć zmienia kolory). W razie czego zawsze można oprofilować sprzęt i na szeroko-gamutowcu uzyskać bardzo neutralne kolory (jak kiedyś przesycenie Ci się znudzi)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź sobie np. Philips 246E9QJAB do przetestowania 129% srgb.

 

Zmieniając samsunga tn ccfl na takiego philipsa szczęka opadła, różnica jakości obrazu i kolorów kolosalna.

 

Co do Dci-p3 to też rozszerza się zakres w kierunku zielonkawego, praktycznie wszystkie treści na necie to srgb i jest to najbardziej uniwersalny a zatem najbardziej powszechny profil.

 

PS. W sterownikach trzeba przestawić na pełny zakres kolorów, bo czasami jest to domyślnie wyłączone.

 

color-spaces.jpg

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że DCI-P3 względem sRGB ma też dla balansu odchył w stronę czerwonego, Adobe RGB nie ma.

gamut.png

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozpisując się za dużo, można przeliczać z różnych profili, ale do dci-p3 jeszcze nie znalazłem, każdy monitor można przedstawić w dci-p3/srgb/argb będą tylko inne wartości procentowe.

 

Monitorek za prawie 6 kółek, co prawda VA.

 

UNMIQnj.jpg

 

Ps. Jaki model proponujesz autorowi bo o to pyta.

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że DCI-P3 względem sRGB ma też dla balansu odchył w stronę czerwonego, Adobe RGB nie ma.

 

Mówię jak to wygląda w praktyce. Miałem monitor z gamutem bliskim AdobeRGB, a teraz mam z gamutem bliskim DCI-P3. Przesycenie w kierunku DCI-P3 wzgl. sRGB (vs. AdobeRGB wzgl. sRGB) mniej zmienia kolorystykę. Oczywiście po oprofilowaniu na obu kolory będą identyczne, przy wyświetlaniu sRGB) Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to mi chodziło, AdobeRGB ma zbytni odchył w stronę zielonego względem czerwonego.

Co do tego jaki model proponuję - zależy za ile.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...